Јужниот Море Слон и Северна: живеалишта и карактеристики на видот

Море слонМорените слонови се вистински гиганти, тие се најголемите месојадни животни. Тие се однесуваат на вистински пломби и малку личат на потпевнувачки фоки, меѓутоа значително ги надминуваат во големина. Во природата постојат два вида слонови: јужниот и северниот.

Бидејќи јужниот слон на морето има прилично импресивна големина, повеќето луѓе мислат дека ова животно се нарекува слон токму поради тоа. Всушност, нивното име е како месестен раст на носот, кој личи на багажникот, иако големината на таквиот "багажникот" не надминува 10 сантиметри. Женките немаат таква посебна карактеристика.

Јужни слонови печат

Населба на морски слоновиДолжината на морскиот слон може да достигне 5 метри и да тежи до 2,5 тони. Точно, женките се многу помали - само до 3 метри, со тежина помала од еден тон. Од останатите видови пломби, фоките на јужниот слон имаат голема количина поткожни маснотии - повеќе од 35%. Избивањето на носот се користи како елемент во периодот на парење. Кожата на животното е груба и дебела, покриена со дебело крзно. Младиот раст има сребрено-сива боја, возрасните се кафеави.

Живеалиштето на овој подвид е субантарктичните острови и бреговите на Патагонија. Поединци ретко се среќаваат сами, нивната омилена окупација е да формираат огромни рокери на галебни плажи.

Интересни факти:

  • Јужниот морски слон е поголем од неговиот северен сосед - некои поединци можат да достигнат 4 тони.
  • Тие можат да останат долго време во вода - повеќе од 20 минути. Документиран запис за откривање на животното под вода без пауза беше 2 часа.
  • Максималната длабочина на која животните се потопени е речиси 1,5 километри.
  • Повеќето од нив го минуваат во океанот. На копно, тие излегуваат за време на одгледување и размачкување, за 3-5 недели годишно.

Женските и машките се одликува со присуство на багажникот и тежината. Во овој случај, тие имаат многу заедничко: кратки предни перки, сличен тип на градење, силна назад перка. Околу вратот на животните често се забележуваат лузни, кои ги добиваат во битки за време на парењето.

Карактеристики на живототЈужните слонови се хранат со ракови, риби и ракчиња. Мажјаците ја извлекуваат храната во водите на континенталниот гребен, а женките излегуваат на отворено море.

Репродукција:

  1. За време на одгледувањето и прекршувањето, јужните слонови на плен најчесто доаѓаат до местото каде што се родени. Неколку недели пред ослободувањето на жените од водата, мажите се борат за територија. Во овој случај, секој од нив мора да победи и да се брани за долго време извесен roquery. Тој го прави без храна, што го прави исцрпена до крајот на периодот на парење. Затоа, остануваат само најсилните алфа мажи, од кои секоја се соединува со десетици жени.
  2. Повеќето жени остануваат бремени во рожницата, го раѓаат потомството и по некое време потоа повторно се подготвени да се парат. Како по правило, се роди едно теле. Во ретки случаи, може да има две.
  3. Новородениот јужен морски слон има должина од околу еден метар и тежи 25-50 кг. Мајката е со детето 23 дена, по што се случува парење и телето е одбиено. Во тоа време тој веќе тежи околу 120 килограми.
  4. Потоа, женката оди во океанот, а младите се групирани заедно. Во рок од неколку недели живеат со користење на поткожни маснотии. На крајот, почнуваат патот до океанот откако ќе бидат гладни. Самостојно учат да пливаат и да се хранат.
  5. На 3 години, жените достигнуваат сексуална зрелост, а на возраст до 6 години учествуваат во годишниот циклус на парење. Мажјаците почнуваат да се натпреваруваат за жени само за 10 години. Бременоста трае 11 месеци, со животен век од околу 20 години.

Северно Море Слон

Машки и женски слоновиОвој подвид живее на западниот брег на Америка, каде што се смета за обележје. Локалните жители ги ценат за привлекување туристи. Сега пломбите на слоновите се под заштита на законот. До неодамна, тие беа толку масовно истребени погледот речиси исчезна. Некои време се сметаше за исчезнат. Сепак, се покажа дека една колонија преживеала, која живеела на мексиканскиот остров Гвадалупе. По забраната за лов, бројот на поединци значително се зголемил. Сега стапката на пораст на населението е до 15% годишно. Денес, видот веќе не е под сериозна закана за исчезнување.

Во нивната природа Орка и ајкули се сметаат за непријатели. Во текот на периодот на рутирање, мажјаците умираат од фатални рани. Во исто време, голем број на млади животни умираат под труповите на возрасните.

Северниот морски слон се разликува од јужниот, во кој се изразува помалку сексуален диморфизам. Сепак, багажникот на мажите е поголем - достигнува 30 сантиметри во должина.

Морето слон е многу интересно животно, кое се однесува на пломби. Јужниот подвид е многу поголем, бидејќи северниот дел се смирува подолго време, што речиси доведе до целосно исчезнување на животното. Јужниот претставник на видот е нешто поголем од северниот и е најголем месојади цицачи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Колку години живеат слонови и што влијае на времетраењетоКолку години живеат слонови и што влијае на времетраењето
Слон од африкански слон: што се храни и како живееСлон од африкански слон: што се храни и како живее
Што е толку опасно бубачки треска, како да се справи со тоаШто е толку опасно бубачки треска, како да се справи со тоа
Што слоновите јадат во заробеништво и во дивинатаШто слоновите јадат во заробеништво и во дивината
Соништата на слонот: зошто, толкувањето на сонот според книгата за соништаСоништата на слонот: зошто, толкувањето на сонот според книгата за соништа
Pinniped цицачи: претставници на редот на pinnipedsPinniped цицачи: претставници на редот на pinnipeds
Единствениот животински свет во АнтарктикотЕдинствениот животински свет во Антарктикот
Листа на најголемите животни во светотЛиста на најголемите животни во светот
Грабнувачки цицачи: опис и видовиГрабнувачки цицачи: опис и видови
Слон желка, нејзините карактеристики и историјаСлон желка, нејзините карактеристики и историја
» » Јужниот Море Слон и Северна: живеалишта и карактеристики на видот
© 2022 AjLota.com