Момче или девојка е начин да се утврди кој пол е мало кутре

Како да се одреди родот на кученцеМногу често, неискусни мече женски сопственици или кои сакаат да се здобијат со верен пријател, се прашувам за тоа како да се одреди полот на кутре. Кога ќе се појават бебиња, кои подоцна ќе треба да бидат прикачени, или желба да се здобие со куче, по правило, тогаш станува неопходно да се знае нејзиниот пол. Како може да се препознае девојка или момче ќе го надополнува на семејството, кое му ја даде прекарот, па и како да се избегне фактот дека машката потоа одеднаш ќе биде млада мајка-женски?

Физиолошки метод за одредување на полот на кучето

Физиолошки методПовеќето одгледувачи на кучиња не е тешко да го одредат полот на бебето. За обичен човек, далеку од одгледување на животни, за да се реши ова прашање, како да се одреди полот на кучето, понекогаш е многу тешко.

Определете го сексот на кучето, можете:

  • Водени од физиолошки податоци. За да се открие полот на бебето треба да се прегледа стомакот. Кај машките кучиња на пичката, веднаш под папокот, е неговиот сексуален орган, малку видлив под наборите на кожата. Кога е изложена на оваа зона, во иднина ќе се појави повлекување на превитката на кожичката или нејзиното повлекување. Под анусот, во перинеумот, постои мала површина со коса. Ова е местото каде што тестисите ќе се смират. Тие можат да се најдат со испитување на кожата на бебето. За разлика од машките, за женките е карактеристично дека на стомакот се присутни само папилите и папокот. Нејзините гениталии (уретрата, влезот на вагината) имаат тенденција да бидат блиску до анусот.

Предупредување!

Не брзајте да го одредите полот на новороденчето. Гениталиите на оваа возраст сè уште не можат да зборуваат за ништо, а дополнителните допири до бебето ќе иритираат и себеси и неговата мајка. Резултатот може да биде одбивање на мајката од трошка.

Определување на секс по изглед

Определување на секс по изгледПостои мислење дека е можно да се разликува машко од женско лице со појава на куче, имено, со муцка и тен. Така, муцката на мажјакот изгледа потешка, храбра, поголема и груба, додека женската има суптилни карактеристики.Некои сопственици на кучиња го тврдат тоа жените се повеќе мобилни, се разликуваат брзината. Мажјаците се карактеристични за мрзеливост, нивните движења се моќни, а одењето е тежок.

Утврди сексот на кученца на овој начин е малку веројатно да се успее, бидејќи сите деца се разликуваат брзина и леснотија. Сепак, може да биде корисно за употреба со постари кучиња.

Начини на раскажување на момче од девојка

Начини на раскажување на момче од девојкаКога кучето ќе достигне шест месеци, можете да го одредите сексот со набљудување на навиките на миленичето:

  • За кученца-мажјаци на оваа возраст е карактеристична подигање на задната шепа кога мокрењето. Женките ќе продолжат да ги имаат своите потреби во позиција на мал сквотот.
  • Мажјаците имаат тенденција да ги обележуваат границите на нивната територија. Женките овој инстинкт е инхерентен, но кај мажите, особено не стерилизирани, тој се развива посилно. За да го одредите сексот во порана возраст, внимателно треба да го набљудувате миленичето. Ако, пред справување со потребата, кутрето прво го шмрка местото, а потоа брзо уринира, а тоа се случува често, најверојатно, тој е зафатен со поставување на знаци на границите на неговата територија. Ако процесот трае доволно долго и не почесто од еден или два пати, најверојатно, ова е навистина олеснување на потребата.
  • Да се ​​разликува женско од машки на возраст од 6-9 месеци за периодични циклуси на еструс. Во такви денови е подобро да се задржи домашно милениче во посебна просторија, така што ќе можете брзо да ги отстраните трагите од крв ако кучето некаде случајно ги остави. Циклусот помеѓу еструс е три недели. Доколку е потребно, за време на топлината, можете да користите пелена.
  • Возрасните момчиња и девојчиња можат да се разликуваат според начинот на кој тие ја изразуваат љубовта кон сопственикот. За жените, во склад со чувства, карактеристично е да го лижат господарот. Ова се должи на инстинктот на грижа за нивното младо и стадо. Така, ја покажува локацијата на сопственикот. За да се одреди полот на кученцата, овој метод не е соодветен, бидејќи за нив тоа е повеќе израз на расположение и чувства од манифестацијата на инстинкт.

Утврдување на полот на возрасно куче

Определување на сексАко понекогаш е тешко да се одреди полот на мало кутре, таквото прашање не се појавува дури и кај возрасно куче.

Колку е постара кучето, толку поочигледно станува нејзиниот секс. На пример, возрасни мажи може да се најде на решетката со кренати задна нога во близина на грмушки, барови, тркала, автомобили, куќи и други делови на објекти. Покрај тоа, појавата на машкиот дел јасно покажува присуство на плодни тестиси, кои го нагласуваат полот во кучето.

Ако го поставите полот, и покрај сите манипулации со кучето, не може да се утврди, се препорачува земајте го ученикот на ветеринар или посетете искусен одгледувач. Тие лесно ќе го најдат одговорот на ова прашање!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да изберете прекар за кучиња од мали расиКако да изберете прекар за кучиња од мали раси
Како да се одреди полот на зајакот? Разлики меѓу зајакот и зајакотКако да се одреди полот на зајакот? Разлики меѓу зајакот и зајакот
Како да се одреди полот на новороденчеКако да се одреди полот на новороденче
Како да се одреди полот на пилешко: петел или пилешкоКако да се одреди полот на пилешко: петел или пилешко
Како да се одреди раса на кучиња и кученцаКако да се одреди раса на кучиња и кученца
Како правилно да се едуцираат за кученце до една годинаКако правилно да се едуцираат за кученце до една година
Како да го одредите сексот на испилување на пиле од јајце?Како да го одредите сексот на испилување на пиле од јајце?
Како да научи кученце да оди на специјална пеленаКако да научи кученце да оди на специјална пелена
Како правилно да ја одредите возраста на кутре или возрасно кучеКако правилно да ја одредите возраста на кутре или возрасно куче
Како да се одреди полот на хумстерот ЏумгарКако да се одреди полот на хумстерот Џумгар
» » Момче или девојка е начин да се утврди кој пол е мало кутре
© 2022 AjLota.com