Папагалот е алчен или африкански сив папагал

Опис на печено печењеТрендот и модата за егзотични миленичиња се шират се повеќе и повеќе во светот. Некој се осмелува да започне питони или крокодили, а некој управува со рачен пајак. Како да остане во чекор со модата и да има егзотично домашно милениче, но без закана од живот за себе и за другите?

Сега зборуваме за папагал ... но не мислам дека ова е обичен папагал, кој може да се види во секој магазин за домашни миленици. Воопшто не. Овој папагал е жешко, но за да стане појасен - се вика Африканска сива папагалка или црвено опашка Jaco.

Надворешен опис на папагалот Jaco

 1. Должината на телото е до 35 см, опашката е 8 см, распонот на крилата е 65 см.
 2. Црна свиткана клун.
 3. Жолта ирис на окото.
 4. Бојата на пердувите е пепел сива и светло-сива завршница и пурпурно-црвена опашка, поради што го добила своето име "црвено-опашка јако".
 5. Шепи со сива боја.

Опис на однесувањето

Како изгледа папагалот zhakoОвие прекрасни птици се многу поврзани со нивните мајстори уште од рана возраст. Тие се грижат за своето семејство. Папагалите имаат добра чак: ако се чувствувате лошо или ако нешто се случило, птицата ќе ја почувствува дури и на прилично далечна далечина. Тоа е оваа раса на папагали кои се сметаат за најинтелигентни, бидејќи тие се способни да складираат повеќе од 1500 зборови во парк!

Истражувањата покажаа дека можат да ги копираат не само звуците на апарати за домаќинство, гласовите и зборовите на една личност, туку и однесувањето на нивниот господар. Овие интелигентни птици можат да ги поврзуваат зборовите што ги изговара лице со предмети, а исто така ги разликуваат боите и обликот на предметите. Во принцип, нивниот ментален развој е сличен на развојот на 3-годишно дете.

Грижа за папагалот

Прво на сите, не мислам дека Jaco е декоративно милениче. Во никој случај! Оваа птица по својата природа преферира многу комуникација и активен животен стил, што значи дека тоа не треба да биде во ќелијата поголемиот дел од времето. Но, кога црвениот Јаков е надвор од кафезот, вреди да се грижи за тоа малку, и да не се обезбеди за себе. Во општеството, и кај птицата и кај човекот, овие папагали го избираат својот лидер. Тоа е за него дека тие ќе ги почитуваат.

Со цел папагалот да биде добар член на семејството, треба постојано да се вклучи и да го едуцира. Но, лекциите не треба да бидат премногу долго во времето. Нека биде подобар краток, но чест. Главната работа во ова прашање е регуларноста. Не често се менува местото на живеење на папагалот, тие страдаат со тешкотии и тоа ќе ги направи нервозни. Врз основа на тоа, папагалот е способен да му наштети на себе: ќе ги искине пердувите. Спектаклот е ужасен, па не го донесувајте вашето домашно милениче во таква состојба.

Треба да се научиш да се забавуваш себеси, така што тој не се досадува додека тој е сам. За да го направите ова, ви требаат неколку играчки, а потоа, научете го папагалот да си игра со нив. Кафезата треба да биде доволно пространа, папагалот може слободно да ги шири своите крилја, да се движи и да игра. Во кафезот треба да има 2 перси за храна на различни висини и растојанија. Не ставајте една под друга, во спротивно долниот дел ќе биде загаден.

Секој ден во птица птица мора да има чиста вода. Важен аспект на грижата за вашето домашно милениче ќе биде дека му треба бања, по можност секој ден. Значи структурата на пердуви и кожа ќе биде во вистинска состојба. Да се ​​прилагоди на оваа постапка треба да биде постепено. Не е неопходно секојдневно да се искапат птицата во бањата, доволно е да го распрснеме од пиштолот за прскање.

А храна на папагалот жако

Исхраната треба да биде доста разновидна за целосен развој на папагалот.Исправната исхрана на папагалот вклучува:

 • Опис на надворешноста на папагалот е жешкоОреви (освен бадеми).
 • Житни производи: овес, јачмен, ориз, леќата, просо, пченица и сончоглед, грашок и пченка.
 • Овошје.
 • Зеленчук.
 • Бобинки (планински пепел, дренка, црна рибизла, малина, боровинка).
 • Зелените (лисја на зелена салата, спанаќ, глуварче, гранки на шуми и овошни дрвја со млада кора).
 • Минерална облекување.
 • Периодично, треба да давате минерална вода без гасови.

Репродукција на папагали

Сакав да имам неколку од овие прекрасни папагали за размножување - Треба да започнете да ги запознавате на неутрална територија, и по 3 - 4 часа на колокација - да седнете, дури и ако познаникот даде позитивен резултат. По неколку такви состаноци, тие може да се пресадат во еден кафез за кохабитација.

Ако птиците не се запознаа, почнаа да се одмараат, потоа да ги засадат птиците и да го заменат еден од нив со друг.

Не мислам дека содржината на оваа егзотична птица ќе ви биде дадена лесно. Апсолутно не.

За да се утврди дали треба да започне или не, треба да се земат предвид сите набљудувања.

Недостатоци на чување на папагалите

 1. Јас јадам СРЈ домаОваа птица е прилично скапа, што веднаш може да го отуѓи купувачот.
 2. Ако првата ставка не ве спречи, продолжете со следната. Ако сакате чистота и ред, тогаш во друштво на оваа птица треба да заборавите за тоа. Папагалот јаде многу и сочни, и на лента тие не се навикнати и дефецираат во лет или додека седат некаде. И ова значи дека вреди да се заборави за теписи целосно.
 3. Ако сакате да бидете во тишина, тогаш ова животно не е јасно за вас. Вреди да се заборави за мирна поминување на времето, tk. оваа птица сака активна комуникација. Таа секогаш ќе прави звуци, без разлика дали ви се допаѓа или не.
 4. Ако вашето домашно милениче сака да излезе од кафезот "во луѓе" и да лета надвор од неа - долго време нема да може да се спротивстави! Тие почнуваат да врескаат и копаат на дното од кафезот на секој начин да излезат од него.
 5. Подгответе се за фактот дека папагалот може да искине и да искине позадина, да ги качи дрвените врати и вратите.
 6. Имајте навика да фрлате нешто надвор од табелите, без оглед на тоа што е.
 7. Кога седат на рамото на својот господар, тие можат одеднаш и нагло да го дофатат увото.

Ако ова не ве спречи, сте подготвени да ги создадете сите услови за африкански сив папагал во вашиот дом, тогаш можете да го започнете пребарувањето со зделка. Само запомнете дека најдобрата опција - купени од искусен одгледувач. Тој ќе може да сфати сè и да ви каже за грижата за чудотворна птица, за да предупреди за сите нијанси. Главната разлика помеѓу искусен одгледувач и обичен продавач - одгледувачот ќе предупреди за недостатоците, сè што ќе објасни и предупреди, ќе даде можност да размислуваат, бидејќи за него е важно дека неговите омилени живеат во семејство со љубов. Продавачот, напротив, ќе ги фали неговите животни и ќе ве поттикне да го добиете побрзо. За таквите луѓе, важно е само материјална добивка.

Како да го задржите папагалот топлоНо, пред да го купат, прво набљудувајте го неговото однесување, начинот на кој тој реагира на луѓето. Можеби нема да избереш папагал, но тој ќе ве однесе. Овие птици ја чувствуваат личноста, а со тоа и неговите емоции ќе ви го привлечат потребниот папагал. Или можеби кога сте во кругот на овие птици, ќе забележите како живеат и што се, и воопшто ќе разберете - тоа не е за вас.

Впрочем, што и да кажат, вреди да се види. Не се потпирајте на зборови и видео клипови на документарни филмови за сите животни. Реалноста е секогаш различна, и ако видеото покажува дека е безгрижна работа, чувајте ги овие папагали, тогаш тоа воопшто не е!

Размислете сто пати дали ви треба или не. Впрочем, важно е не статусот на сопственикот на егзотично милениче, туку среќата во живеењето со него.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Црвена и шарена розела: како да го скроти папагалотЦрвена и шарена розела: како да го скроти папагалот
Како да се утврди возраста на брановиден папагал: што да баратеКако да се утврди возраста на брановиден папагал: што да барате
Како да се грижи за брановиден папагал домаКако да се грижи за брановиден папагал дома
Како да научиме зборува за брановиден папагалКако да научиме зборува за брановиден папагал
Како да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчињаКако да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчиња
Како да се обучи брановиден папагалКако да се обучи брановиден папагал
Како да разберете што сонува сонот?Како да разберете што сонува сонот?
Како да се одреди полот на брановиден папагалКако да се одреди полот на брановиден папагал
Папагалот Cockatoo: Прекрасна птица, придружник и пријателПапагалот Cockatoo: Прекрасна птица, придружник и пријател
Грижа и одржување на Corellian папагалот домаГрижа и одржување на Corellian папагалот дома
» » Папагалот е алчен или африкански сив папагал
© 2022 AjLota.com