Сов папагат kakapo и опис на птици без лет

KakapoТаквата раса на птици, како папага kakapo или був папагали, живеат во Нов Зеланд повеќе од илјада години. Особеноста на таквата птица е тоа што е популарен папагал. Бидејќи тие живеат многу години на териториите каде што нема предатори, способноста да лета веќе изгубила.

Карактеристики на популарни папагали

Две какапоПтиците од Европејците го добиле името "сова папагал", поради фактот што е многу сличен на бувот со фан пердуви и лицето дел од главата.

И името kakapo тие добија од народот Маори, кои се домородци на Нов Зеланд. Овој народ живеел во северниот дел на земјата долго пред појавата на Европејците таму. Песните и легендите на овој народ содржат референци за какапо.

Сова ПапагалБрој на популарни сопови во Нов Зеланд значително намален. Кога европските доселеници донесоа со себе други животни - кутии, стаорци, кучиња и мачки. Животни и луѓе ловат за летаат папагали за доброто на пердуви и месо. Исто така, популацијата на овие птици е намалена и поради уништувањето на шумите заради последователен развој на земјиштето.

До почетокот на 70-тите имало само 18 примероци на папагали како какапо и тие биле мажи. Но, неколку години подоцна постоеше друга група бувови на островот Стјуарт, благодарение на која беше оживеан вид. Во Нов Зеланд, работна група беше формирана врз основа на Одделот за заштита на природата, со цел да се заштитат видовите и да се промовира нејзиниот раст.

Во денешно време папагалите живеат само на оние острови каде што не се загрозени од предатори:

 • Остров Анкор (југозападен дел од Fiordland);
 • Малку Бириер (Залив Хаураки);
 • Codfish;
 • Стјуарт.

Сегашната популација на овој вид е 125 поединци. Специјалистите се стремат да обезбедат дека бројот на возрасни жени е еднаков во секоја популација до 50 лица.

Како изгледа какапо папагалот и каде живее?

Сова Папагал Е доволно голема птица, има невообичаен и силен глас. Тој е малку отежнато дишење, неговиот глас е малку како гроф.

Надворешен карактеристики на папага kakapo се како што следува:

 • Ретро бегаат без рекалесни и меки пердуви, за разлика од другите папагали, во кои се посилни и поцврсти, што се должи на честите летови;
 • Папагалите имаат жолто-зелена боја, која полека сјае во вентралниот дел;
 • боење маскирање, така што kakapo не може да се забележи меѓу гранките, мов, лисја или корења на дрвјата;
 • Пердувите на главата имаат облик на диск, кој сè уште служи како т.н. локатор;
 • Какапо, или популарен совпретставниците на какапо се најтешки, мажјаците можат да тежат до 4 килограми, а жените со редослед од 2,8 килограми, соодветно;
 • должина на телото - околу 60 см;
 • нозе кратки и силни;
 • крилјата се мали;
 • Клучот е остар и голем, има сива боја и се осветлува кон крајот;
 • Тенките вибриси се наоѓаат околу клунот, поради што птиците можат да се движат ноќе;
 • Опашката е кратка и често излитена, бидејќи влече по земјата.

Островот папагалПапагали имаат силен мирис - тоа е слатка, но пријатна, аромата е цветно-мед. Научниците го објаснуваат ова со фактот дека поединците се препознаваат еден со друг.

Бидејќи популарниот попунец е еден од најстарите птици во светот, тоа е долг црн дроб. Во просек, видови кои не летаат живеат околу 95 години.

Во текот на денот, птицата најчесто се наоѓа во скривницата, а во текот на ноќта оди на лов. Папагали сова се синглови, во контакт со роднините влегуваат само во сезоната на парење.

Натлингс на какапоТие главно се населуваат во јами или карпести пукнатини, лоцирани во густа грмушка на грмушки или дрвја.

Популациите од сова живеат на надморска височина од 1500 метри во места со највисока влажност.

Се движат птици, главата надолу кон земјата. Нивните силни шепи им дозволуваат да скокаат и вешто да се качуваат. И брзината што тие можат да ја развијат, им овозможува лесно да ги надминат долгите растојанија.

Поголемиот дел од нивниот живот овие папагали живеат на земјата.

Како папагатите на какапо се хранат и одгледуваат

Папагалите не се одгледуваат секоја година. Фреквенцијата на овој процес во голема мера зависи од приносот на такво дрво како dakridiimy.Што се однесува до исхраната, клучна улога во тоа е фетусот Рим, добиени од овие дрвја. За нив птиците можат да се искачат до висина од 30 метри долж гранки и стебла.

Освен Рим, тие јадат такви производи:

 • Голем Какапосеме од растенија и билки;
 • цвеќиња;
 • произлегува;
 • бобинки;
 • овошје;
 • корени;
 • кората.

Но, ако птиците имаат доволно плодови на раб, тогаш тие ќе јадат само нив. Овие плодови вклучуваат витамин Д, одговорен за репродукција на претставници на Какапо. Плодови на рима - ова е единствениот извор на овој витамин во вистинското количество за птиците.

Какапо и човекотСо цел редовно одгледување, специјалисти се развиваат гранули со додаток на витамин, кој служи како храна, што стимулира репродуктивна функција на телото на птицата. Благодарение на овој додаток, женките на папагатите со був можат успешно да ги негуваат пилињата дури и во случај на откажување на културата на дакридиум.

Папагалите од сова се единствените видови на овие птици кои имаат полигинозен систем репродукција. Значи, во сезоната на парење, мажот истовремено може истовремено да се паузира со неколку женки. И само kakapo имаат својство на "вртење" за време на сезоната на парење.

Сексуалното созревање се јавува кај жени на 6 години, а кај мажите на 4 години. Сезоната за размножување на папагалите почнува во декември и изгледа вака:

 • машките летачки птици летаат пердуви и личат на топки;
 • тогаш тие ја избираат највисоката точка на нивната територија и копаат дупки таму до длабочина од околу 10 см;
 • тогаш мажите се ставаат во средината и околу 20 пати прават "bumping" звук, создавајќи резонанца и ширење на растојание од 5 km. Овој звук ја изразува нивната подготвеност за парење, проследено со ѕвонење звук сличен на "Џин", преку кој жените наоѓаат партнери. За да создадат звуци, мажјаците користат специјална "вратна кеса", а самите звуци се нарекуваат научни "такси";
 • таквото "пеење" на мажјаците продолжува секоја вечер три месеци. Овој процес е како натпревар, победникот е оној кој ќе направи повеќе звуци. Бидејќи постојат неколку дупки, мажите се принудени да патуваат на долги растојанија за максимално алармирање. Во тоа време, мажите губат половина од својата тежина поради редовните долги траки.

Сова папагали на КакапоУникатен феномен кај целиот вид е создавањето на "чашиСова папагали.

Женките инкубираат околу 2-4 јајца за еден месец. Во оваа фаза мажјаците повеќе не учествуваат, женките сами бараат храна и во исто време го напуштаат гнездото. Кокошките го напуштаат гнездото по околу 10 дена, меѓутоа жените хранат потомство до 6 месеци.

Кога женката веќе носи јајца, мажјакот продолжува процесот на "припитомување" и привлекува нови партнери.

Карактеристики на природата на какапо

По природа був папагали се слични на брановидни претставници на овој вид. Тие се многу добродушни и лесно се спојуваат со луѓе. Оние специјалисти кои се во близок контакт со нив, уверуваат дека, како и другите птици, какапо има свој поединец карактер. Меѓу клучните карактеристики на папагатите може да се идентификуваат на следниов начин:

 • недоверба;
 • громогласен;
 • ненаситност;
 • приврзаност кон луѓето;
 • потреба за внимание.

kakapoИ уникатна карактеристика Оваа птица е тоа, за време на страв, се замрзнува на своето место. Таквата заштитна реакција често го прави какапо како лесен плен за предатори.

Неверојатните напори на волонтерите и научниците го спасија овој редок вид птици од целосно истребување. И покрај фактот дека Какапо живее само во Нов Зеланд, голем број луѓе знаат за нив, кои на секој можен начин обезбедуваат поддршка за зачувување на овие ретки видови птици.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сите за бувови: што јаде був, како изгледа, вид на бувовиСите за бувови: што јаде був, како изгледа, вид на бувови
Црвена и шарена розела: како да го скроти папагалотЦрвена и шарена розела: како да го скроти папагалот
Како да се утврди возраста на брановиден папагал: што да баратеКако да се утврди возраста на брановиден папагал: што да барате
Како да се грижи за брановиден папагал домаКако да се грижи за брановиден папагал дома
Како да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчињаКако да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчиња
Був: Како птица изгледа со тажен плачБув: Како птица изгледа со тажен плач
Како да разберете што сонува сонот?Како да разберете што сонува сонот?
Како да се одреди полот на брановиден папагалКако да се одреди полот на брановиден папагал
Структура на нервните и екскреторни системи на птици. Смисла органиСтруктура на нервните и екскреторни системи на птици. Смисла органи
Папагалот е алчен или африкански сив папагалПапагалот е алчен или африкански сив папагал
» » Сов папагат kakapo и опис на птици без лет
© 2022 AjLota.com