Отоферонол Злато и Премиум: Упатства за употреба

Фома ОтоферонолКолку често треба да ги исчистите ушите на мачката? Сите сопственици одговараат на ова прашање на различни начини. Некој има доволно чистење еднаш неделно, а некој и 3 пати неделно да не исчисти доволно. Домашните миленичиња секогаш имаат валкани прегратки во внатрешноста на увото. Овој ушен ланец или отодектоза. Опасна микробиолошка болест која може да доведе до делумна или целосна глувост.

До денес, во ветеринарната медицина постојат многу лекови дизајнирани да се борат против ушите. Најчесто се користат отифиронол злато и Офернол Премиум, капки за уши.

Опис

Отоферонол Злато и Офериронол Премиум - Антивоспалителни и антимикробни препарати, направени во форма на капки. Тие имаат негативен ефект врз саркоптидните грини, активно блокирајќи го ширењето на штетните организми. Таа има антифунгални лековити својства, го ослободува инфицираното животно од чешање и иритација. Во крвта речиси не добива, кожата не се апсорбира, има локален ефект.

Во ветеринарната медицина се употребува за лекување на отокдектоза и акциза на ушите од организмот на кучињата и мачките.

Состав на олеронол злато

Составот на лекот вклучува такви активни супстанции, како што следува:

 1. Делтаметрин.
 2. Циклоферон.
 3. Прополис (екстракт).

Во прилог на активни супстанции, во составот на Офериронол злато вклучува помошни компоненти:

 1. Изопропил алкохол.
 2. Полиетилен оксид 400.

Активни супстанции кои се дел од увото се намалуваат, во најкус можен рок да го спасат животното од непријатни чувства. По апсорпција на лекот или директен контакт, млита умира. Помошните компоненти се одговорни за рано заздравување на чешлите и за излачување на отпадни производи од ушите.

Состав на Оферрионол Премиум

Индикации за употребаСоставот на овој лек вклучува активни супстанции:

 1. Пететрин.
 2. Диксатриум сол на дексаметазон фосфат.
 3. Димексид.

Ексципиенси, вклучени во составот на лекот:

 1. Глицерин.
 2. Козметички вкус.
 3. Изопропил алкохол.


Активните супстанции на препаратот поседуваат акарицидна состојба, штетна за предизвикувачките агенси на отодектезата. Помошни супстанции брзо ги регенерираат погодените области на кожата.

Важно е да се знае дека лекот не е токсичен за надворешна употреба. Тоа не предизвикува иритација и изгореници. Но, ако лекот се проголтаат, може да предизвика гадење и повраќање, како одделни активни состојки штетно влијание врз внатрешните органи, и може да биде опасна за миленичиња здравје.

Форма на издавање

Отоферонол злато произведува во мали пластични транспарентни шишиња, чиј врв е крунисан со посебен врв. Се произведува во форма на капки за уши. Ова е направено за практично користење, па затоа не мора да купувате помошни алатки, на пример, пипета. Пакувано во картонска кутија. Рок на употреба не е подолг од 24 месеци. Упатство за употреба е присутно.

Отоферонол Премиум спакувани во стаклени шишиња со волумен од 5 кубика / см, 10 кубика и 15 см3 / см. Изработено во форма на капки за уши. Шишето е опремено со специјален папучар или херметички затворен со гумен затворач. Рок на употреба на овој лек е 2 години. Наставата за употреба е присутна.

Индикации за употреба

Што помага со отифиронолКако што споменавме порано, се смета дека главната причина за назначувањето е присуство на ушите во ушите на животното. Ова е опасна болест пренесена на здраво животно од пациентот. Препознајте дека болеста не е тешка. Кога гајтанот влегува во увото на куче или мачка, животното почнува да се чувствува нервозни. Сето ова е за реакцијата на инфицирано животно да ги гризе и отпадните животни на ушите. Животното почнува да ја изгреба болката, честопати навалувајќи ја главата.

Во првичниот преглед на специјалисти забележав валкани плоча во надворешното уво, доколку е потребно, да направат тестови за докажување и пропишува Otoferonol злато или Otoferonol Preimum во форма на капки за уво.

Отоферонол Злато: упатства за употреба

За двете лекови, Oferironola Gold и Oferironol Premium, постојат голем број на задолжителни правила кои треба да ги водат секој сопственик на куче или мачка. Чекор-по-чекор инструкции за употреба на Oferironol Gold и Oferironol Premium:

 • Пред употреба на лекот, неопходно е да се подготви животното за постапката. Домашно милениче се смирува, потоа ја брише погодената област. Од ушите неопходно е да се отстрани сулфурната и валканата плакета, за масажа на базите на ушите за подобро асимилација на препаратот.
 • Шишето мора да се разниша неколку пати. Земете го животното во неговите раце, повлечете малку уво и капете 3-5 капки. Треба да ги лекувате двете уши одеднаш.
 • Лекот мора да биде на собна температура. Ако производот е ладен, малку е загреан во водена бања.
 • Треба да се запомни дека кога медицината ќе го погоди погоденото уво, животното може да почувствува чувство на палење. Затоа, за некое време животното ќе треба да се чува на рацете за да се избегне истекување на лекот од ушите.

Доколку сопственикот нема искуство во чистење на ушите, треба да побарате помош од специјалист, бидејќи неискусен домаќин може да ја оштети барабанката на животното.

Контраиндикации и несакани ефекти

Како и кај сите антимикробни препарати, овие лекови имаат контраиндикации. Не администрирајте лекови за животни:

 • Употреба на отифиронолбремени и доилки;
 • со повреди на тимпаничната мембрана;
 • ослабен;
 • кои страдаат од заразни болести;
 • мали кученца и мачиња кои не се на возраст од два месеца;

Со правилно дијагностицирана и точна доза, не се најдени никакви несакани ефекти.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да одберете капки за уши од застојот на ушитеКако да одберете капки за уши од застојот на ушите
Како да ги идентификуваме и лекуваме ушите во мачкитеКако да ги идентификуваме и лекуваме ушите во мачките
Како да исчистите златен ланец домаКако да исчистите златен ланец дома
Како безбедно да ги исчистите ушите домаКако безбедно да ги исчистите ушите дома
Првут кај мачки: причини и третманПрвут кај мачки: причини и третман
Уво капки за кучиња од отитисУво капки за кучиња од отитис
Уво капки отинум: инструкции за употребаУво капки отинум: инструкции за употреба
Водород пероксид за ушите: самостојно чистење на приклучокот за сулфур во увотоВодород пероксид за ушите: самостојно чистење на приклучокот за сулфур во увото
Отитис кај куче отколку за лекување: алергиски отитисОтитис кај куче отколку за лекување: алергиски отитис
Уво клешта кај кучиња, третман на ушитеУво клешта кај кучиња, третман на ушите
» » Отоферонол Злато и Премиум: Упатства за употреба
© 2022 AjLota.com