Ние третираме болка во грлото со антибиотици

Болка во грлотоКако по правило, зимско време

секое лице е поврзано со настинки, кои се придружени со болка во грлото. Заедно со обичната настинка, болното грло може да се појави поради сув воздух или вдишување на штетни гасови, односно наспроти позадината на неинфективните патогени. Иако статистиката на болка најчесто се појавува кога инфекцијата влегува во телото.

Видови на инфекции и симптоми

Бактерицидни инфекции. Овој тип на болест изнесува помалку од половина од сите случаи. Дијагнозата на болеста може да се направи со помош на култури. Најчеста форма на бактерицидна инфекција - ангина, или научен - тонзилитис. Во овој случај, крајниците се воспалени, болеста може да има вирусно или бактерицидно потекло. Оваа категорија вклучува и фарингитис, воспаление на мукозната мембрана на грлото.

Болки во грлото може да се појават поради бактерицидна или вирусна инфекцијаСимптоматските болести се многу светли, болката е многу полошо во грлото многу брзо. Општата состојба се влошува и температурата на телото се зголемува.

Вирусни инфекции. Болка за овие видови на болести е исто така многу изразена. Болеста се појавува против позадината на вирусно заболување и може да се манифестира како аденовирусска инфекција или мононуклеоза. Болката во грлото го спречува голтањето, дури и течноста, општата состојба на пациентот се влошува, има дефект, но болката постепено се зголемува. Третманот обично се пропишува антивирусен, без употреба на антибиотици.

Кои антибиотици се користат за воспалено грло?

За да се излечат болести на горниот респираторен тракт се користат 4 групи на антибиотици.

Група на пеницилин

Тоа е овој тип на антибиотик кој брзо и ефикасно се справува со патогени:

 1. Амоксиклав е ефикасен лек за тонзилитисАмоксицилин, е доволно ефикасен, добро се апсорбира и комуницира со гастричен сок. Лекот практично нема несакан ефект и е полу-синтетички лек.
 2. Бицилин-5. Овој лек не помага при присуството на грам-негативни бактерии. Во други случаи, тој брзо ги уништува бактериите и не дозволува појава на компликации.
 3. Ампицилин. Ефикасно во присуство на стафилококи и стрептококи. Релативно ефтин, широк спектар на акција. Лекот се користи во третманот на деца, дури и во доенчиња, но во присуство на алергиска реакција е контраиндицирана.
 4. Амоксиклав. Ефикасен лек за тонзилитис. Иако, лекот има несакани ефекти, тежината може да се намали и може да се појават силни кожни оси, притисокот може да "галопира".

Макролиди

Дејството на овој тип на антибиотици се заснова на инхибиција на синтезата на протеини, во високи концентрации кои се справат со пневмококите и стрептококите. Како по правило, оваа група на лекови е пропишана во случаи кога антибиотиците од други групи не помагаат.

 • Еритромицин. Лекот се користи во дијагнозата - стафилококна ангина. Има индекс на ниска токсичност, е сличен на антибиотиците на пеницилинската група и се користи дури и во бременоста.
 • Спирамицин. Се однесува на нежни лекови, но не се користи за време на бременост и за време на доењето.

Линкозамиди

Оваа група на лекови е отпорна на хлороводородна киселина, која брзо се апсорбира и се метаболизира во црниот дроб.

 • Линкомицин. Се користи за дијагностицирање на ангина на бактериско потекло.
 • Клиндамицин. Овој тип на антибиотик за грлото е погоден исклучиво за третман на тонзилитис. Работи добро и брзо, но брзо се елиминира од телото, па лекот треба да се консумира најмалку 4 пати на ден. Аналози - Далацин.

Локални антибиотици од грлото

Биопарок е локален антибиотик за воспалено грлоАнтибиотиците од грлото се достапни во неколку форми: во течност, за инјектирање, во форма на таблети, за локална употреба, во форма на шекерни и спреј.Локалниот третман се смета за поштеден, затоа е пропишан на почетокот на третманот, кога видот на бактерии сè уште не е јасно дијагностициран.

Bioparox. Можеби ова е најпопуларниот и популарен антибиотик за болки во грлото. Погоден за лекување на болести од инфективно потекло и во присуство на воспалителни процеси. Пропишано е ако се дијагностицира фарингитис, ларингитис, трахеитис и други болести на горниот респираторен тракт.

Во зрелата возраст се употребува на секои 4 часа, во детството не почесто од 1 пат за 6 часа. Терапијата не треба да трае подолго од 10 дена.

Некои пациенти доживуваат кивање и иритација на назофаринксот. Многу ретко, но постои и алергиска реакција на компонентите на антибиотикот. Лекот не се користи во случаи на воспалено грло кај деца под 2,5 години. Употребата на биопарокс за време на бременост и лактација се решава на индивидуална основа, во зависност од потенцијалната закана за мајката и за фетусот. Како и други видови на антибиотици, лекот не може да се комбинира со алкохол.

Како локален антибиотик со болка во грлото се користи и trachis. Покрај употребата на горниот респираторен тракт кај заразни болести, лекот се користи како профилактичен агенс по хируршка интервенција во областа на грлото. Се препорачува за третман на непцата, екстракција на забите, е индицирана кај пациенти со дијабетес мелитус, бидејќи нема шеќер во неговиот состав, но нема да работи ако има нетолеранција за фруктоза.

Таблети за ресорпција на трахеата со болки во грлотоТаа е достапна во форма на таблети за ресорпција. Третманот не може да трае повеќе од две недели. Не е пропишано за деца под 4 години.

Покрај овие лекови, постојат неколку други видови на локални антибиотици за грлото:

 • Грамицидин Ц;
 • Грамидин;
 • Стокангин 2А;
 • Хексорални и други.

Сите се плашат да бидат болни, но ако ова веќе се случи, тогаш назначувањето на антибиотици треба да се врши исклучиво од страна на лекарот што присуствува.

Општи правила за земање антибиотици

 1. Во никој случај не се само-лекови. Антибиотски лекови треба да ги препише само лекар. Антибиотиците се користат само кога телото не е способно да се справи со бактерии, постојано зголемување на температурата на телото, што не може да се сруши. Бројот на леукоцити во крвта се зголемува и се појавуваат други патолошки проблеми.
 2. Чувајте рекорд на сите методи на антибактериски лекови. Ова е особено важно кога третирате деца. Сите лекови имаат несакан ефект, особено во однос на силни лекови.
 3. Немојте да го прашувате лекарот да препише антибиотици. Таквите лекови се користат само во екстремни случаи, кога другите третмани не се ефикасни.
 4. Идеално, треба да се администрираат антибактериски лекови по садењето. Во овој случај, изборот на лекови е поедноставен, а болеста е буквално пред нашите очи.
 5. Идеално, кога антибиотиците се пропишани по резултатите од анализата на бактериска култураПотребно е да се почитуваат правилата за земање лекови, секогаш е неопходно да се одржи потребната концентрација во телото на активната супстанција, која се бори против микроорганизми.
 6. Внимавајте на времетраењето на лекот. Како по правило, ефектот на антибиотиците се манифестира за 5-7 дена, во екстремни случаи, третманот може да трае околу 2 недели.
 7. Никогаш не прекинувајте со третман. Но, ако нема подобрување во рок од 72 часа, тоа значи дека микробите се отпорни на одредена активна супстанција, поради што лекот е неправилно избран.
 8. Немојте да ја намалите или намалите дозата на антибиотици независно. Со намалување на количината на лекот, ќе се појават отпорни бактерии, и како што се зголемува дозата, ризикот од појава на несакани ефекти се зголемува.

Како и другите лекови, антибиотиците треба да се измијат со многу течности. Почитувајте ги правилата опишани во упатствата и пијте пробиотици, кои ќе го стимулираат реставрацијата на цревната микрофлора.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кои се крајниците во грлото, воспаление на крајницитеКои се крајниците во грлото, воспаление на крајниците
Улкуси во грлото без температура, како да се третираат апсцесите?Улкуси во грлото без температура, како да се третираат апсцесите?
Зошто бело плака се издигнува во грлото на возрасно лицеЗошто бело плака се издигнува во грлото на возрасно лице
Како и што е црвено грло третирани кај деца и причините за црвенилоКако и што е црвено грло третирани кај деца и причините за црвенило
Која е разликата помеѓу фарингит и ларингитис? Знаци на ларингофарингитисКоја е разликата помеѓу фарингит и ларингитис? Знаци на ларингофарингитис
Staphylococcus aureus инфекција во грлото, причините и симптомитеStaphylococcus aureus инфекција во грлото, причините и симптомите
Отколку да се третира црвено грло кај детето, сликаОтколку да се третира црвено грло кај детето, слика
Мирамистин - употреба на лек за болки во грлотоМирамистин - употреба на лек за болки во грлото
Како да се лекува ангина дома со народни лекови?Како да се лекува ангина дома со народни лекови?
Причини за гној на крајниците (крајниците) без температураПричини за гној на крајниците (крајниците) без температура
» » Ние третираме болка во грлото со антибиотици
© 2022 AjLota.com