Обични пауни: како изгледа, разликите помеѓу женските и машките

Обични пауниВо природата, многу убави суштества со неверојатен изглед. Животните и птиците го привлекуваат окото на еден човек, тој сака да ја допре оваа величественост. Несомнено, една од најубавите птици е паун. Но, многу малку луѓе знаат дека оваа горда птица со перје со перје има многу заедничко со нормално домашно пиле. Значи, каква птица е паун и каде живеат?

Опис

Од појавата на паун, едно лице е заинтересирано за неколку прашања: "Како се вика павката?", "Како изгледа паун?" "Каде живеат пауни?". Овие неверојатни птици обично се нарекуваат фамилија фамилија, обичните пауни припаѓаат на одредот на хорофори. Покрај изгледот, обичниот паун се смета за најголем од сите негови роднини.

Прво и основно, очите на лицето се блескаат со осветленоста на перјата на дадена птица. Вратот на рајска птица е долг и благодатно благодатно, глава од мала големина, со оригинален сноп. Кај мажјаците, сртот на сина боја, под бојата на остатокот од перјето, а кај женките врвови со кафеава боја.

Самата птица е голема, растот достигнува околу 125 см, тежината варира од 4,2 кг. Должината на опашката е средна, со редослед од 45 см. Женскиот пав, по правило, е помал од машкиот, а исто така е различен по боја на перја: кај женките, перјата е со кафеава боја. Мажите имаат повеќе светли перја, често има зелени, сини, црни нијанси.

И покрај сета надворешна убавина, гласот на птицата е крајно непријатен. Таа прави остри звуци на грлото кои се непријатни за човечкото уво.

Опашката на претставниците на оваа раса е украсена со украс од далечина налик на "око". И, обожавателната, убава природа на опашката е наградена исклучиво за мажи, женките во овој план не ги носат. Опашката на женките не игра толку живописни бои како кај мажите, таа е повеќе воздржана, одржувана со темно кафеави тонови. Пердувите за прашина всушност се различни во должина и растат, се преклопуваат едни со други. Токму тоа е тајната на прекрасната опашка на паун.

Видови на пауни

Машко и женскоРајските птици во структурата на трупот и другите физиолошки карактеристики не се разликуваат едни од други. Тие се поделени на видови, поради различната боја на перјето. Се разликуваат следните нијанси на пердуви:

 • бела;
 • диви;
 • персиски;
 • јаглен;
 • шарена темна;
 • лаванда;
 • камео;
 • виолетова;
 • опал;
 • полноќ;
 • жолто-зелена;

Севкупно, постојат три вида претставници на овој вид во природата, кои пак имаат подвид. Главните типови вклучуваат:

 1. Обичен или индиски паун.
 2. Зелена.
 3. Африка.

Обичен претставник на оваа раса, пак, е поделен на бела и црно-крилести. Белата се смета за најчест вид на обичен паун. Тоа е голема птица со снежно-бели перја и сини очи.

Црното крило претставник на ова семејство се смета за различни паун обични, има перјата на црна боја со сина боја. Женката е полесна од машката, а на грбот има кафени и жолти дамки.

Индискиот паун е уникатен во својот вид, нема подвидови.

Зелена претставникот на семејството се смета за вид од азиски видови, е нешто поголем од обичниот паун, перје е посјаен, има метален сјај. Екстремитетите се подолги, сртот и вратот се исто така поголеми од обичните, но гласот е повеќе мелодичен и попријатен. Тежината варира околу 5 кг.Паун женскиЈавански зелен, indochinese и Бурма павовите се сметаат за подвида на зелена боја. Името е дадено поради живеалиштата. Тоа се големи птици, во перја од кои доминираат зелените нијанси. Пердувите, особено на опашката, имаат некој метален сјај.

Конго Паун е исто така наречен Африка. Оваа птица е најголема, растот е околу 70-75 см. Женките и мажите тешко се разликуваат. На перјата доминираат сини, виолетови, зелени нијанси. Моногамен по природа.

Хабитат

Главните места на живеење на овие неверојатни суштества се Индија и Шри Ланка. Не е тешко да се претпостави дека тука беше претставен индискиот претставник на оваа раса за првпат. Претставниците на овој вид живеат во речиси сите зоолошки градини и зоолошки градини во светот.

Некои претставници на овие видови живеат во Малезија, на островот Јава. Од архивите за сигурно се знае дека пауните биле сакани од кралските семејства, тие биле специјално одгледани во палати како украси на кралскиот двор.

Човек одамна годеше паун. Љубовниците на егзотици одгледуваат прекрасна птица на нивните куќи, главно за убавината на опашката.

Паунки: како изгледа, разликите помеѓу женската и машкатаЗа птиците на оваа раса е многу важно да се има една грмушка. Природното живеалиште на птица избира gustorastuschimi терен со грмушки, во повеќето склопот наоѓа во текот на ноќта да се одморат и да се кријат од непријателите.

Птицата од рајот е многу драг на езерца, околу нив има многу инсекти со кои се храни. Во прилог на важен фактор како храна, во особено топло време претставникот на оваа раса мие, во водата, се крие од топлината.

Птиците од оваа раса се навикнати да живеат во мали групи, семејствата немаат строга сепарација во пол. Тие се пријателски, лесно се справуваат со своите роднини, се обидуваат да избегнат конфликти и борби. Активни во текот на денот, во текот на ноќта тие се одмораат на безбедно место. Птицата е чувствителна на спиење, будноста не губи ниту за време на спиењето. Ако птицата е во опасност, таа претпочита да побегне, не влегува во отворени конфликти.

Јадење паунки

Тие главно се хранат со растителна храна. Во дивината јадат овошје, коренот, не презируваат да јадат глодари, па дури и мали змии. Тие бараат храна само на теренот, на дрва што во основа се одмораат и спијат.

Јадењето пауни дома

Домашно одгледување на овие видови птици, одгледувачот ќе треба да создаде најприближни услови за чување на оваа птица на нејзината природна природа.

Дома, одгледувачот треба да направи дневна исхрана, која мора да ги содржи неопходните витамини и минерали. Основата на исхрана се смета за култури, ја хранат птицата еднаш дневно. Дополнително, можете да ја нахраните птицата со облекување од зеленчук, остатоци од масата, за да ја диверзифицирате дневната исхрана:

 • сушен леб;
 • каша;
 • варен компир;
 • облекување на месо (фарм еднаш 2 недели);
 • дождовни црви;
 • ларви на инсекти;

Треба да се сетите, дека таквите задоволства се слободно достапни во скоро сите специјализирани продавници за животни.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кој е толку голема птица и како изгледа?Кој е толку голема птица и како изгледа?
Африкански ној - каде што живее најголемата птица во светотАфрикански ној - каде што живее најголемата птица во светот
Што изгледа птица дрозд, неговата храна и видовиШто изгледа птица дрозд, неговата храна и видови
Пингвини: опис на видот, карактеристиките и местата каде што живеатПингвини: опис на видот, карактеристиките и местата каде што живеат
Каде живее колибри, каква е неговата големина, карактеристикиКаде живее колибри, каква е неговата големина, карактеристики
Був: Како птица изгледа со тажен плачБув: Како птица изгледа со тажен плач
Кој е птица сива чај: опис на расата, неговото живеалиштеКој е птица сива чај: опис на расата, неговото живеалиште
Колку години може да живеат врана и враниКолку години може да живеат врана и врани
Птици Амадина: зебра, ориз, јапонски и другиПтици Амадина: зебра, ориз, јапонски и други
Оценка на најретковите птици во светотОценка на најретковите птици во светот
» » Обични пауни: како изгледа, разликите помеѓу женските и машките
© 2022 AjLota.com