Како изгледа куклата, неговото живеалиште

ШумарствоВо шумата постојат многу различни животни. Предатори, цицачи, птици, влекачи се далеку од комплетната листа на шумски жители. Шума убавина, облечена во редок мантил за убавина, се вика кученце. Сепак, тоа се нарекува жолто копче.

Опис и опис

Ова животно се однесува на семејството на калуѓерки и родот на кутиите, брзото, благодатно суштество. Во процесот на ловење кученце лесно се качува дрвјата, ги надминува долгите растојанија и е во состојба да лови долго време.

Значи, како изгледа мартина? Жителите на шуми се однесуваат на предатори, чиј раст не надминува 50 см. Кратка муцка со широко чело, главата е крунисана со големи уши со заоблен врв. Носот е црн, очите се црвени во текот на ноќта.

Тело издолжено, флексибилно и тенки. Екстремитетите се мали и кратки, канџи завршуваат со канџи. Во зима, единствениот дел од животното прераснува со волна, што му овозможува на животното да не падне во наноси. Со таква фигура, курот лесно ги совладува пречките во форма на гранки, реагира лесно на изгледот на плен. Дебелината, ова животно не е засегната, бидејќи постојано се движи.

На вратот на животното се смета дека е карактеристичен знак светло место во вратот. Шумските кутии се сметаат за вредно крзно, крзно е високо ценето во производството и прилагодувањето на крзнени палта и други крзнени производи, па затоа кутијата е заштитена со закон.

Шумските карпести тежат релативно малку - возрасниот не надминува 2 кг. Женките достигнуваат 1,5 кг, мажите се потешки и повисоки. И покрај малата висина и тежина, ова животно има моќна вилица со остри заби. Шумарскиот мачен е во состојба да залепи на тубуларните коски на неговата жртва.

Хабитат

Zheltodushka во зима во шуматаВидови на оваа раса живее главно во зимзелени букови шуми. Во регионите на Polissya, во мешани шуми, животното се наоѓа најчесто. Штеденска шума може да преживее дури и во областите на височина, чија висина е околу 1800 метри надморска височина.

Омилено место на живеење на претставниците на овој вид се сметаат за шумски тракти, недопрени од човекот. Плочите и дупките во старите дрвја им помагаат на шумите да се сокријат од опасност, да најдат топло место за презимување и само да се одморат.

Животните не живеат на едно место. Тие се држат до номадскиот начин на живот, за да се одморат во текот на денот, животното наоѓа погодна шуплива повисока и спие до темно. Лови животни главно ноќе, во попладневните часови речиси е невозможно да се сретнеме.

Претставниците на овој вид живеат сами. Зад секој поединец, одредена област на територијата е тајно назначена, која животни внимателно ги означуваат. Територијата на жените е нешто помала од територијата на мажите, понекогаш границите може да се преклопуваат.

Во природата на овој вид предатори има многу непријатели. Вообичаено е да се однесуваат на нив:

 1. Филин;
 2. Линкс;
 3. Волкот;
 4. Хок;
 5. Фокс;

Напојување

На прашањето "Што јаде мартин?" има одговор. Како што е наведено претходно, претставниците на оваа раса се предатори. Во исхраната претставниците на овој вид вклучуваат мали топлокрвни животни и инсекти, како што се:

 • зајаци;
 • протеини;
 • глодари;
 • shrews;
 • бубачки;
 • некои видови змии (змии);
 • жаби;
 • црна грозје;
 • лескари;


Важно место во исхраната на шармантниот предатор е протеинска храна. Природниот извор на протеини се инсекти. Dragonflies, сите видови на бубачки го дополнуваат месото на предаторот.

Во студената сезона, кога секој ден станува потешко да се јаде, курот може да се приближи до човечкото живеалиште што е можно повеќе. Жртви на предаторско животно во овој случај се кокошки и гулаби.

Репродукција

Zheltodushki во шупливиБрачните игри во овој вид се во лето, топла сезона. Во овој период, жените имаат топлина, трае 2-4 дена. Нема доволно мажи за сите жени, така што мажјаците заедно со неколку женки еден по еден.

Во зима, мажите се карактеризираат со лажни брачни периоди: во тоа време, агресивните мажи ги зафаќаат женките, но парењето не се случува.

Бременоста е многу долго, трае околу 274 дена. Всушност, бебето во матката се развива само 30-40 дена, а остатокот од времето трае латентна фаза.

Пред раѓањето, женката почнува внимателно да се подготви за појавата на потомството. Избира место за гнездење, Гнездото е подготвено, женката останува во неа до раѓањето. Младите родени во април, тежината не надминува 40 g, 11 cm во должина. Новороденчиња при раѓање се слепи и глуви, слухот е прекинат на 23 дена од животот, почнуваат на 28-тиот ден од животот.

Мајката се обидува да не ги напушти децата, оставајќи го гнездото само за време на ловот. Ако младите се изложени на ризик, мајката или ги пренесува малите шуми на друго место, или јаде целото потомство.

Во првите шест недели од животот, младенците се хранат само со мајчиното млеко, брзо се зголемуваат. По истекот од еден месец и половина, возрасните младенчиња одат на лов заедно со нивната мајка, активно ја проучуваат територијата до нивното мајчинско гнездо.

До есен, децата живеат со својата мајка, тогаш секој почнува независен живот. Имало случаи кога младите остануваат со својата мајка до пролетта. На возраст од 2 години претставниците на куни се сосема зрели. Концептот обично се јавува во третата година од животот.

Мартин и човекот

Октопод во човекотКрвта на ова животно е исклучително важна, луѓето кои го заобиколат законот ги истребуваат претставниците на овој вид заради профит. Намалување на популацијата на виновници, исто така, се промовира со уништување на шумите, во која животното е удобно да живее во природна средина.

Некои луѓе, заради експериментот, се обиделе да го одржат курот дома. Мислењата беа поделени. Желтадушка дома се однесувал поинаку. Во некои случаи, таа брзо стана навикнати на луѓе, по кратко време животното го зеде на личноста и мирно се доживеа како милува и прегрнува. Некои поединци не изразија никаков интерес кон личноста, се однесуваат како да немало некое лице во околината на жолто-бело животно. Третата група жолти личности се однесувала крајно агресивно, а сопствениците морале да го ослободат животното во своето природно живеалиште.

Претставниците на родот Куни живеат околу 14 години. Постојат случаи кога поединци преживеале до 18 години.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Животинска сала: како изгледа животното, неговото живеалиштеЖивотинска сала: како изгледа животното, неговото живеалиште
Индикатори на брзината гепард, каде што живееИндикатори на брзината гепард, каде што живее
Сина и бела арктичка лисица: каде живеат?Сина и бела арктичка лисица: каде живеат?
Рис: каде животното живее и живееРис: каде животното живее и живее
Волверин: каде и како живее ѕверот без страв и срамВолверин: каде и како живее ѕверот без страв и срам
Каде живее плацмакот: каде живее плетенка?Каде живее плацмакот: каде живее плетенка?
Црнберцер - шумски жителЦрнберцер - шумски жител
Диви предатори на Африка, карактеристики на видовиДиви предатори на Африка, карактеристики на видови
Кои животни живеат во тајгатаКои животни живеат во тајгата
Раси на диви мачки: карактеристики, видови и фотографииРаси на диви мачки: карактеристики, видови и фотографии
» » Како изгледа куклата, неговото живеалиште
© 2022 AjLota.com