Пајакот фаланга - "скорпија на ветрот", инсект, жител на топло земји

Пајаци од фалангаГрупа на арахниди вклучува околу 1000 видови на различни фаланги. Повеќето луѓе го користат името "фаланга", иако ќе биде посоодветно да се нарече овој заеднички поредок на арачниците - "салпуга".

Точниот превод на името "салпуга" значи "бегање од сонцето".

Во различни суви региони населени solpugi или навикнати да се каже, фалангата, тие се нарекуваат поинаку. Во Јужна Африка, на пример, тие се нарекуваат "бербери", бидејќи, според локалните жители, се во можност да се намали од фалангата на луѓе коса и животинско крзно да ги мека гнездо подземни направи.

Опис и карактеристики

Ако детално опишете фаланга, тогаш може да се каже дека тоа е голем членконоги. Солпуга, населена во Централна Азија достигнува до 7 сантиметри. Целото тело и екстремитетите се покриени со долга коса. Предните "пипалки", наречени педипалпс, исто така изгледаат како шепи, а при движење ги извршуваат своите функции, само тие се подолги од екстремитетите. Севкупно, фалангата има 10 нозе.

Два pedipalps вршат тактилна функција, но задните нозе на фалангата имаат тврд канџи. Меѓу нив има всиснички вили, благодарение на што пајаците лесно се искачуваат вертикално наредени површини.

Солуги многу брзо и се ноќни предатори. Сите фаланги се месојадни или, наместо, сештојади, па нивната храна се термити, разни бубачки, па дури и мали членконоги. Но, понекогаш ловат гуштери.

Очи пајакот фаланга наредени како и сите членконоги пајаци: Преден - две тркалезни очи тешко се организира, и на двете страни од цефалотораксот повеќе на едното око. Само "перспективните" очи немаат морска сол. Зошто пајаците треба комплексни очи? Тие реагираат на светлина и движење на разни предмети. Затоа, само дел од секундата е потребно за салата да реагира на пристапот. Ова ја прави голем ловец, и ретко кога плен.

Helicer

Како изгледа фалангичниот пајак?Најзабележливи знаци на фаланга се моќни хелицери. Ова се такви орални додатоци. Од сите пајаци, солите се обдарени со две силни кукли кои можат да го гризеат ноктот, хелицерите кои личат на канџи на краби. На chelicerae постојат заби, чиј број е определен од видот на пајакот. Моќта на Helicer е толку голема што станува јасно зошто Африканците толку се плашат од нив. Тие не само што можат да ја пресечат волната и коса, но се сече низ кожата, па дури и коските на птиците.

Кога фалангите напаѓаат, таа произведува карактеристичен писок, сличен на пирсинг chirping. Овој ефект се постигнува со триење на хелизерот едни против други.

Дистрибуција на видот

Она што е фаланга не е познато по слушање на жители на топли области и пустини. Нивното живеалиште е многу широк. Во Русија, тие се насекаде распространети на Кримскиот полуостров и на Кавказ. Многу видови на солепи живеат во Казахстан, Таџикистан и другите региони на Централна Азија. Овој вид на пајак, како и сол-риба е исто така познат во Европа, особено во Грција и Шпанија.

Мал инсект не може да ја гризе кожата на некоја личност, но голема фаланга е способна за ова, а чувствата се многу болни. Во повеќето случаи, каснувањата на солената вода поминуваат без никакви последици. Но, постојат случаи кога се формираат воспаленија, кои тешко мислат да го носат. Ние фаланга нема отровни жлезди, но вилиците акумулира гнили храна остатоци кои спаѓаат во раната од каснувањето и да предизвика инфекција.Solpugi - пајаци многу честа појава и затоа тие имаат многу научни имиња. Луѓето, набљудувајќи го животот на пајаците и нивните навики, им даваа заеднички имиња. Меѓу нив:

  1. Solfugi.
  2. Phalanges.
  3. Bikhorks.
  4. Камел пајак.

Она што се нарекува пајакова фаланга"Шкорпија ветер" и многу други "имиња" се директно поврзани со животот на овие инсекти. Солпуга се движи многу брзо. Обликот на нивното тело им овозможува да развијат брзини до 16 километри на час, а исто така и да скокаат до висина од 1 метар. За брзината на пајакот и го нарече "скорпија на ветрот".

Ред на фаланга Ова е голема војска на пајаци, кои се состојат од 13 семејства. Има 140 родови и илјада видови.

Поради својата прилично голема големина на телото, покриена со влакната и "влакната" и молскави движења, фалангата изгледа многу застрашувачки кон својот противник. И во комбинација со произведениот звук, спектаклот може да заплаши некој.

Бојата на фалангата зависи од живеалиштето. И бидејќи солените жители се жители на пустински и сушни региони, повеќето од нив имаат боја од белузлаво до кафеава боја. Најчесто - тоа е жолтеникави тонови. Исклучок се поединци, има светла боја.

Најчести видови фаланги

  • Опис на паланките фалангаСолпуга Обични или Галеод обични. Големи инсекти со жолтеникав стомак и сива или кафеава грб. Активен ноќ жител кој се крие под карпи или во дупки оставени од други мали животни. Ханти ноќе на мали инсекти, вклучително и скорпии и други членконоги. Овој вид е наведен во Црвената книга.
  • Каспиското solstuga има сив абдомен и кафеаво-црвена грбна, со темни ленти. Големината достигне 7 сантиметри. Овој вид пајак на камилата живее главно во Казахстан и Киргистан.
  • Smoky Smokey е најголемиот претставник на овој вид пајаци. Неговите димензии се повеќе од 7 сантиметри. Бојата на овој поединец има маслинеста чадлива сенка. Цефалотораксот е обоен во боја. Тоа главно живее во Туркменистан.

Репродукција

Кога почнува сезоната на парење, машката фаланга ја наоѓа својата избрана по мирис. По парењето, "стрелецот" треба да "оди далеку" прилично брзо, бидејќи неговиот партнер започнува напад на агресија, и таа може да ја изеде нејзиното момче. Хард јаде цело време, додека во утробата е развој на малите фаланга, женскиот наоѓа на самото место, се ископа дупка, а потоа лежи до 200 живец. Кутикулите се јајца, во која се нејзините бебиња. Мајка е со нив додека не почне да се движи независно. И тоа се случува две недели по нивниот изглед. Сето ова мајка им носи храна.

Фалангите се склони кон природни сезони. Во зима, тие заспиваат, доживувајќи го овој начин на студ. Со почетокот на топлина, животот продолжува.

Во заклучок

Отровен фалангиски пајакНеодамна станува модерна окупација, да ги чува домашните терариуми со егзотични животни. Фалунговите пајаци се во голема побарувачка. За да ги зачувате, ви треба пространа терариумот, со извор на топлина. Дното треба да биде наредено со камчиња и песок. Неопходно е да се стави таму лисја, гранчиња, така што пајаците може да се сокријат. Мора да пие.

Важно е да се запамети дека пајаците, иако не се отровни, но може да му наштети на залак, кога се чисти во терариумот. Затоа, љубителите на егзотика треба да бидат многу внимателни во грижата и одржувањето на сол.

Тие треба да се хранат умерено. Фаланги, кои живеат во заробеништво, можат постојано да јадат, и има случаи на нивната смрт од прејадување. Затоа, треба да ги знаете правилата за правилно одржување на овие величествени параклиси дома.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Индикатори на брзината гепард, каде што живееИндикатори на брзината гепард, каде што живее
Што изгледа како пајакова тарантула - кој е отровен или не?Што изгледа како пајакова тарантула - кој е отровен или не?
Шемата на структурата на коските на подножјето на една личностШемата на структурата на коските на подножјето на една личност
Вода грешки се пијалак. Дали ужасот на убод од инсекти е ужасен?Вода грешки се пијалак. Дали ужасот на убод од инсекти е ужасен?
Видови на мајмуни со имиња, карактеристики на секоја расаВидови на мајмуни со имиња, карактеристики на секоја раса
Животен свет на пустината. Карактеристики на животните кои живеат во пустиниЖивотен свет на пустината. Карактеристики на животните кои живеат во пустини
Најголемите и најопасните пајаци во светотНајголемите и најопасните пајаци во светот
Грабнувачки цицачи: опис и видовиГрабнувачки цицачи: опис и видови
Две-humped камили, нивното име, колку тие тежатДве-humped камили, нивното име, колку тие тежат
Видови на мравки: структура и описВидови на мравки: структура и опис
» » Пајакот фаланга - "скорпија на ветрот", инсект, жител на топло земји
© 2022 AjLota.com