Бразилски скитник пајак војник

Бразилски скитник пајакот - изгледДолго време, "црна вдовица" чувала палма меѓу опасните отровни пајаци. Но таа мораше да го подели шампионатот со опасен бразилски скитник. Спајдер-војник, тркач, банана - ова е името на сериозен убиец на артропод насекаде низ светот.

Тоа е забележано во Гинисовата книга на рекорди за неговата вирулентност. Осумдесет и пет отсто од каснувања се фатални. На голема радост, овој вид се дистрибуира во ограничена област.

Бразилецот патувачки пајак

Постојат два вида:

 • скокање - се движи со остри скокови;
 • трчање.

Изглед и живеалиште

Членконогите не ткаат мрежи. Неговото име се должи на постојаното движење. Како резултат на тоа, нејзината боја се менува. Почесто има боја на песок, црвеникаво-кафеава, кафеаво-кафена боја.

Цефалотораксот е релативно мал по големина. Стомакот е голем. Долги, дебели и влакнести екстремитети.

Големината достигнува до 15 сантиметри, што е еднакво на дланката на возрасни.

Агресивен бразилски пајак - смртоносен отровенЦентрална и Јужна Америка, нејзиниот тропски шумски дел се најприфатливи за живеење. Многу често Види пајакот војник во домовите. Доаѓа во соблекувалните, се крие во кутии од под чевли или кеси од облека. Индексира во работи расфрлани на подот, и затскриено места во просторијата (плакари, визби, помошни простории, гаражи).

Практично цело време талка, се движи од едно до друго место. Го сака темното време на денот. Во овој период, тој се чувствува подобро. Ноќ активно лови. Во попладневните часови тој се обидува да остане во сенка, се крие под логовите, се плаши под карпите, изгледа за затскриените места, каде што директните, врел зраци на сонцето не пробиваат.

Репродукција и исхрана

Пајаците се двоодни. За да го привлече вниманието на женскиот маж изведува одреден танц. Боја на женката Малку посветло, отколку кај машките. Мажот е многу поголем од женскиот и има дополнителен пар екстремитети, кој го користи за време на копулацијата.

Името на пајакот банана се должеше на нејзиното измачување за бананите. Постојано се наоѓаат во пакети со ова овошје.

Исхраната се состои од:

 • инсекти;
 • мали примероци од ист вид;
 • гуштери;
 • жаби;
 • мали глодари;
 • напади мали птици случајно летаа во зоната на неговата пристапност.

Смртоносен отровБанана пајак - КарактеристикиПоради надворешната непривлечност и љубовта да играат криенка, состаноците со оваа членконогија секогаш се неочекувани и за жал заклучуваат за наоѓачот. Во живеалиштето на човекот прошетки во потрага по мир и спокојство. Неочекувано откриен пајак не остава избор. Состојбата на пајакот-војник секогаш е насочена кон лов. Пајакот е агресивен, но напаѓа жртва поголема од него само во случај на приближување на опасноста. Тој веднаш се бори став, подигање на неговите предни шепи во насока на жртвата. Работи доста брзо за пајакот и може да скокне за пристојна дистанца.

Неговиот моќен отров предизвикува парализа на респираторните мускули, што резултира со гушење и смрт. Од моментот на залак до смртоносен исход поминува од 2 до 6 часа.

Касната личност треба веднаш да му се покаже на докторот.

Првите симптоми се:

 1. болен залак;
 2. вртоглавица;
 3. тежина во дишењето;
 4. зголемен притисок;
 5. гадење.

Една од жртвите на залак на бразилскиот пајак ги сподели своите впечатоци.

Во 1998 година, еден 23-годишен дечко сортирал кутии со банани. Во еден од нив, бразилскиот пајак се крие. Загрижен, тој ископа во раката на младиот човек. Како човек опишува неговата состојба: "Залак слично на прободе, многу длабоко. Веднаш се појави вртоглавица, градите силно компресирани, што беше тешко да се дише. Притисокот се зголеми, така што ударите на срцето победија во градите ". Тој не ја изгуби главата и веднаш побара помош. Животот беше спасен. Тој беше отпуштен од болницата следниот ден.

На скитници бразилски пајак - како да се направи разликаВо модерната медицина постои отровник за отровот на овој убиец, исто така е токсичен и предизвикува одредени последици за телото. За возрасни, силна личност, залак предизвикува најсилна алергиска реакција. Многу страшно за деца, болни или постари лица.

За жителите на Русија, средбата со бразилското чудовиште не се заканува, климата спасува. Но сега многу Руси сакам да патувам. Привлечете ги егзотичните места и тропските ширини. И тој може да се сретне со него, во посета на Бразил, Јужна Америка. Доаѓајќи до такви зони, секогаш е потребно да се размислува за безбедност. Запомнете, бразилскиот лидер-пајак сака да се насели во куќите. Со посебна грижа, треба да проверите работи и кутии во гардеробите. Кога се состанувате, никогаш во никој случај не правиме остри движења и не земајте во рака. Обидете се да излезете од собата и повторно проверете ја гардеробата за присуство на други бразилски воински пајаци.

Одење да патуваат во било која земја, да учат со кои инсекти ќе се сретнат. Шминка за себе карта на лекови, кои дроги може да ги земете, и што не. Разговарајте со вашиот лекар за вашето здравје. Повеќето непријатни моменти доаѓаат од нашето незнаење за нашето тело. Јужните земји - ова е извесен ризик.

Научниците сепак најдоа корист од отровот за луѓето. Врз основа на тоа, се развиваат лекови кои помагаат нашата силна половина да се здобие со моќта на човекот. Отровот на овој пајак може да влезе во Гинисовата книга на рекорди за да создаде лекови за подобрување на потенцијата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Змија тајпан, опис на крајбрежниот тајпан и сурова змијаЗмија тајпан, опис на крајбрежниот тајпан и сурова змија
Раси на најголемите зајаци во светотРаси на најголемите зајаци во светот
Најголемите мачки во светот и нивната историјаНајголемите мачки во светот и нивната историја
Нај отровни пајаци во светот: средината на дистрибуцијаНај отровни пајаци во светот: средината на дистрибуција
Пајакот фаланга - "скорпија на ветрот", инсект, жител на топло земјиПајакот фаланга - "скорпија на ветрот", инсект, жител на топло земји
Најголемите и најопасните пајаци во светотНајголемите и најопасните пајаци во светот
Оценка на најретковите птици во светотОценка на најретковите птици во светот
Пајакот Пајак: Општи карактеристики, Видови крстоносциПајакот Пајак: Општи карактеристики, Видови крстоносци
Кои се видови на пајаци - сите видови на пајациКои се видови на пајаци - сите видови на пајаци
Колку нозе има пајакот и зошто не е толку јасноКолку нозе има пајакот и зошто не е толку јасно
» » Бразилски скитник пајак војник
© 2022 AjLota.com