Која е вредноста на пчелните производи и нивната примена?

Примена на пчеларните производиПчелите се вид на оси. Нивните претци беа грабливи оси на семејната песочна оси. Предаторскиот животен стил беше заменет со исхрана на полен како резултат на јадењето на опрашвачи од инсекти.

Прополисот и другите производи од пчеларството одамна се користат од човекот за медицински цели.

Лековити својства на мед

Всушност, мед е полу-готов производ, делумно храни во пчела. Таа содржи шеќер, јаглени хидрати и многу витамини. Лековитите својства имаат мед од секаков вид.

Но! Луѓето кои имаат алергии на пчеларството може да се сретнат откако ќе ги искористат со непредвидени реакции.

Главните својства на прополисот:

 • антитоксичен;
 • антибактериски;
 • антивирусна;
 • смирувачки;
 • имуномодулирачки.

И ова е само научно потврдена својства. Затоа, пчелните производи и нивната употреба од страна на човекот се толку важни.

Подолгиот мед се складира, толку повеќе водород пероксид во него се распределува, и, според тоа, антибактериските својства се подобруваат.

Кога прополисот се загрева до вриење, антибактериските својства исчезнуваат.

Што се третира со мед?

 • Како да се користи медБолести на очите. Иритирачките својства на медот предизвикуваат неговата употреба во третманот на окото. Се поставува под долниот очен капак, кој ги проширува крвните садови, ја подобрува циркулацијата на крвта и трофиците на очните ткива.
 • Труење и интоксикација. Прополисот делува како противотров во овој случај, бидејќи има позитивен ефект врз метаболизмот во ткивата на црниот дроб, ги отстранува токсините и отровите.
 • Воспаление. Антивоспалителниот ефект се постигнува како резултат на забрзување на локалната струја на лимфата и крвта - повеќе хранливи материи влегуваат во ткивото и брзо се обновуваат.
 • АРД, кашлица, воспалено грло. Во врска со овие болести, примената на мед е можеби најчестата. Со студ, прополисот се зема не само со чај или млеко, туку се користи и за инхалации, како раствор за електрофореза. Со фарингит, тие го исплакнуваат назофаринксот и грлото.
 • Нервни нарушувања. Содржините содржани во производот ја регулираат активноста на нервниот систем, тие се благотворни агенси, го зголемуваат нервниот тон. Апликација: една лажица мед, разредена во чаша топла вода, се користи за 30 минути. пред спиење.
 • Кардиоваскуларен систем. Во мед, постои гликоза, така што позитивно влијае на срцевиот мускул, ги проширува крвните садови, разредува крв. Кога користите прополис со сок од морков, притисокот се намалува. Пчелниот производ се користи за лекување на срцева слабост. За да се стимулира миокард, медниот раствор се зема со инсулин.

Консултации со лекар никогаш не боли пред да го користите прополисот како лек.

Бактерицидни својства на восок

Говорејќи за производите на пчеларството и нивната примена, се разбира, треба да се спомене восок, кој исто така произведува вредни пчели. Во однос на важноста, овој производ е втор по медот себе.

Пчелин восок Дали е комплексен органски соединенија што се ослободуваат од инсекти од специјалната жлезда.

Восок има одлични бактерицидни својства, па затоа е дел од разни масти и други лекови. Подготовките базирани на восок совршено заздравуваат рани, изгореници, чиреви и други воспаленија.

Чиста восок помага во третманот на:

 • Која е употребата на пчелни производи?синузитис;
 • полиартритис;
 • адолесцентен осип;
 • пародонтоза;
 • хемороиди;
 • трофични чиреви;
 • голема кашлица;
 • гинеколошки заболувања;
 • туберкулоза;
 • воспаление на мускулите и псориите.

Ве потсетуваме на потребата да се консултираме со лекар.

Употреба на полен

Пчелен полен - ова е цвет полен, кој се собира од страна на инсекти и залепени во гранули. Поленот е храна на пчела.

Што е посебно за овој производ на пчеларството? Таа содржи многу есенцијални амино киселини, витамини, протеини и минерали. Поленот многу помага при исцрпеност, го промовира закрепнувањето по болести и загубата на крв (го нормализира нивото на хемоглобинот).

Случаи на примена на пчелен полен:

 • спречување на срцеви заболувања;
 • третман на машки проблеми;
 • третман на хипертензија;
 • борба против вишокот на тежина;
 • третман на дигестивниот систем;
 • третман на неврози и депресии;
 • третман на грип и други вирусни заболувања.

Предностите на Медот за човечкото тело

Вредноста на пчелните производиЗначи, мед и пчелни производи се корисни. Кој е корисен самиот прополис? Многумина веројатно слушнале дека овој пчеларство го подобрува имунитетот. Исто така се користи во индустријата за храна и козметика, во медицината.

Општо земено, мед - пчела лепак се наоѓа на издржување на кит за запечатување пукнатини во саќе клетки, и антисептик. Но, ако инсекти го користат како антисептик, тогаш лицето ќе најде слична апликација. Исто антисептик акција, производот го отвора клеточната мембрана (мобилен нормализира дишењето и ги отстранува холестеролот) храни елементи во трагови и витамини со подмладителен својства, го забрзува закрепнувањето. Покрај тоа, медот ја зголемува отпорноста кон зрачење.

Прополис ги зајакнува заштитните функции на човечкото тело и служи како антидепресив.Болести кои помагаат за лекување на мед, Е:

 • мигрена;
 • ревматизам;
 • вознемирен стомак;
 • остеохондроза;
 • алкохолизам и зависност од дрога;
 • болести на гениталниот тракт;
 • артритис;
 • егзема;
 • фурункулоза;
 • херпес.

Иако третманот е индиректен, сепак обезбедува поддршка за телото.

Мерва

Што пчели произведуваатМерва е уште еден пчелен производ, остануваат по одводнување на стари саќе. Производот се состои од Перга, остатоци од ларви и производи од витална активност на инсекти. Црната супстанција е како хумус. Најкорисна супстанција содржана во мерката е восок.

Во зависност од изворот, мерката е фабрика и пчелина. Во првиот восок е мал (до 25%), тоа е со лош квалитет и брзо калапи. Pasechnaya merva е многу побогат со восок (30-50%). Восочните фабрики го користат како суровина. По обработката, тоа оди како додаток на витамин за да се прехрани стоката или живина.

И така, чиста мерка - ова е директен отпад на пчеларството, кој не се користи во неговата чиста форма. Да се ​​направи разлика помеѓу восокот од дома дома е доста тешко.

Забурс третман

Затрузон наречен пресечен "капак" на запечатени саќе. Во составот на оваа супстанција тајни на плунковните жлезди на инсекти, полен и малку мед. Во принцип, мешавина од корисни производи од пчеларството. Излегува од клетките каде што се складира зрелиот прополис.

Болестите во третманот кои помагаат забрус, следново:

 • поленска треска;
 • лесна форма на поленска треска;
 • ринитис;
 • синузитис.

Zabrus промовира механичко чистење на усната шуплина, ја подобрува секреторната и моторната функција на желудникот, ја нормализира цревната микрофлора, го зголемува имунитетот. Производот може да се користи за апликации со артикуларни патологии и радикулитис.

Лековити својства на

Подморницата е телото на мртвите инсекти. Се однесува на:

 • проширени вени;
 • болести на срцето и крвните садови;
 • оштетување на садовите на мозокот;
 • сексуална злоупотреба;
 • заболувања на кожата, заби, зглобови;
 • проблеми со слухот, меморијата и видот.

Перга

Со корист, овој производ е втор само на кралскиот желе. Перга е богата со витамини и микроелементи, кои брзо се апсорбираат од човечкото тело.

 • има лековито дејство кај анемија, анемија, чир на желудникот;
 • ја зголемува содржината на хемоглобин;
 • го подобрува имунитетот;
 • ја зголемува отпорноста кон вирусите;
 • го намалува холестеролот;
 • ја подобрува менталната активност.

Пчелни производиУште една перга се користи при стресови, нервни пречки, депресии. Калиумот, содржан во супстанцијата, ги зајакнува срцевите мускули, го нормализира метаболизмот и помага да се отстранат токсините.

Во овој производ, многу витамин П, кој ги штити од крварење во ретината на окото или мозокот, ја стимулира потенцијалноста. Перга исто така се користи за лекување на аденомот на простатата и машката неплодност, за спречување на акутни респираторни вирусни инфекции и инфлуенца. Се користи за голем ментален стрес, стрес, хроничен замор синдром. Помага во постигнување на одлични резултати во третманот на уролошки, невролошки, кардиолошки и онколошки заболувања. Се препорачува за употреба во случај на борба против вишокот килограми и со лесни фази на анемија.

Перга се користи во козметологијата. Ако редовно правите маска од неа, брчките исчезнуваат, кожата станува еластична. Перга загадувањето и триење на лицето со алкохолен екстракт од мед помага да се ослободи од акни.

Пастрмка млеко

Тоа е производ кој содржи протеини, амино киселини, витамини. Често се користи во нетрадиционална медицина.

Меѓу корисни својства:

 • подобрување на апетитот и метаболизмот;
 • зголемен имунитет;
 • нормализација на крвниот притисок;
 • отстранување на замор;
 • зголемување на работниот капацитет;
 • одржување на тонот на кожата и кардиоваскуларниот систем;
 • нормализација на потенцијата и сексуалната желба.

Млекото на пастрмката се препорачува за:

 • хипотироидизам;
 • атеросклероза;
 • прекршување на дигестивниот систем;
 • неплодност и менопауза кај жените;
 • простатит;
 • дерматитис;
 • егзема или габа;
 • прекумерна работа или несоница;
 • стрес.

Пчела отров

 • пчелниот отров содржи антибиотици;
 • кога влегува во човечкото тело, ги активира своите заштитни функции;
 • ги проширува капиларите и малите артерии;
 • ја намалува болката;
 • го зголемува количеството на хемоглобин;
 • позитивно влијае на метаболизмот;
 • го намалува крвниот притисок.

Сепак, сè зависи од дозата на отровот, местото на пчелинското венецување и особеностите на организмот на поединецот. Со систематски каснувања се развива отпорност на отров.

Пчелен отров се користи за следниве болести:

 • Каде се користи пчелниот отроватеросклероза;
 • хипертензија;
 • болести на нервниот систем;
 • ревматизам;
 • алергија;
 • тироидна жлезда;
 • онкологија;
 • остеохондроза;
 • артритис;
 • грип или студ;
 • главоболка.

Почесто се воведува отров инјекции, електрофореза, вдишување, триење во кожата. Но, неговото воведување во телото природно дава поголем ефект. Иако апитерапијата (третман со живи пчели) не се препорачува кај бремени жени.

Значи, пчеларството производи се одлични природни лекови, не само лекување, туку и зајакнување, подмладување и давање сила на телото.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Chernogolovka заеднички: што е ова растение?Chernogolovka заеднички: што е ова растение?
Пчеларство за почетници: совети и триковиПчеларство за почетници: совети и трикови
Составот на пчелин отров: придобивките и штетите на апитоксинотСоставот на пчелин отров: придобивките и штетите на апитоксинот
Како медните пчели прават мед?Како медните пчели прават мед?
Изработка на стапица за пчели со свои рацеИзработка на стапица за пчели со свои раце
Раси на пчели со слика и описРаси на пчели со слика и опис
Мед - како и за што всушност пчелите го прават тоаМед - како и за што всушност пчелите го прават тоа
Раса на пчели: опис и фотографии од најпопуларните раси на пчелиРаса на пчели: опис и фотографии од најпопуларните раси на пчели
Која е потребата за вештачко повлекување на кралицата?Која е потребата за вештачко повлекување на кралицата?
Најчестите болести на пчелите и нивниот третманНајчестите болести на пчелите и нивниот третман
» » Која е вредноста на пчелните производи и нивната примена?
© 2022 AjLota.com