Дома африкански џуџе еж

Афрички џуџе ежЧовекот веќе неколку века ги избира животните како пријатели. Некој сака папагали и мачки, некој претпочита кучиња или симпатични глодари.

Сега, необични, па дури и егзотични животни се многу популарни, на пример, Африкански пигмен еж. Овој вид е вештачки повлечен од специјалисти, со цел да им се овозможи на луѓето да чуваат куќи на такви животни.

Вреди да се има на ум таков Декоративен Еже - хибриден облик на домот, затоа, во никој случај не треба да биде ослободен на слобода, тој не е во можност да преживее во природната средина на дивите предци.

Опис

Дома џуџе ежАфриканската пигма еж е ужасна убаво мало животно од мала големина, заглавени со меки игли. Ако сте виделе слики од овие суштества или дури се сретнале во живо, тогаш сфаќате дека тие се способни да го освојат срцето на речиси секое лице на прв поглед.

Џуџето ежи се многу друштвени и пријателски животни, особено во однос на луѓето. Тие брзо стануваат приврзани кон нивниот нов господар и целото негово семејство.

Таквиот ѕвер може безбедно да се чува во една копија, тие не треба роднини или парови да се чувствуваат совршено дома. Но, ако се одлучат да имаат еден и два или повеќе животни од овој тип, потребно е да се знае дека секој еж мора да има свој посебен дом, или тие може многу да се караат, па дури и дува меѓу себе.

Ежовите се раѓаат многу мали, но потоа почнуваат да растат брзо. Возрасните џуџиња ежи, исто така, не се разликуваат по големина, достигнуваат максимум дваесет сантиметри во должина, со тежина од триста и педесет и петстотини грама.

Од диви ежи, африканските се разликуваат не само од фактот дека не се способни да живеат во дивината, но исто така и:

  • Нејзиниот изглед.
  • Потреби.
  • Карактер и темперамент.
  • Однесување.
  • Потребни услови за притвор.

Карактерот на африканскиот ежГлавната разлика од бесплатните соработници е неспособноста на декоративните ежи да се наведнуваат и бел стомак.

Европските одгледувачи веќе долго време работеа на создавањето на оваа раса и на крајот на дваесеттиот век, имено во 1995 година, сè уште постигнаа успех.

Како резултат на видот беше именуван џуџе африкански еж и брзо почна да се здобива со популарност меѓу возрасните и децата. Бидејќи бојата на овие прекрасни суштества е претежно бела, многумина ги нарекуваат бели ежици.

Африканските ежи не можат да се наречат долгогодишни, во просек тие живеат некаде околу пет години. Во споредба со дивите роднини, ова не е многу, бидејќи тие преживуваат исто во диви услови, а во домашните може да траат до десет години. Одгледувачи во продажба на џуџе ежеви често се објасни како правилно да се грижи за овие мали животни, и ако ги следат сите препораки и совети дека вашето домашно милениче може да има ќе живеете подолго, а тоа е шест до осум години.

Карактер и природа

Африкански ежВие не може да даде општ опис на овој тип на домашни животни, секој африкански еж е индивидуален и има свој карактер и карактер.

Некои животни преферираат тишина и осаменост, други сакаат да комуницираат со луѓето и да бидат во центарот на вниманието. Се разбира, една заедничка карактеристика кај сите претставници на овој вид е дека тие ги третираат луѓето добро и не покажуваат агресија ако не се навреди.

Африкански ежи Љубовта кога тие се потечат и се газат, но ако вашето домашно милениче преферира да го поминат своето време во својата куќа и не се многу среќни на нападите врз мирното поминување на времето, ќе мора да се обиде да ја добие својата почит и љубов.

При купувањето на ова животно, обрнете внимание на ежи, кои самите изразуваат желба да комуницираат и да дојдат до вас во вашите раце. Бидејќи, ако добиете бука, ќе биде проблематично да се дружите со него и да ја добиете неговата локација. Повеќето џуџести ежи - мирни и пријателски суштества, но понекогаш, меѓу нив, исто така има и свиткани или чудни суштества. Таквите претставници на овој вид ќе се обидат да избегаат и да залажат или да свират ако се обидат да ги соберат.Декоративно џуџе Еже е во состојба да ви даде чувство на топлина и удобност, и исто така, обезбеди оптимистичко расположение. За да го купите овој спектакуларен и необичен ѕвер, четири до пет илјади рубли.

Содржина дома

Одржување во куќа или стан на африканскиот ежАфрикански џуџе еж - раса одгледуваат специјално за чување во куќа или стан. Тој треба да се грижи и да преживее такво животно кое е способно само за човекот, во природата на овие суштества не постои соодветно место.

Откако купивте такво милениче, веднаш не го напрегнувајте со вниманието и не дозволете целото семејство да го притисне животното. Новата куќа, луѓето и мирисите може да предизвикаат стрес во ежот.

За почеток, нека се навикне на новата средина, обезбедувајќи милениче мир и тишина. Адаптацијата во животното трае околу една недела. Во тоа време, не треба долго да го чувате во ваши раце или да се обидувате да си играте со неа.

Како да изберете место за куќа

Место за африканска еж куќаПред да купите африкански еж, размислете каде ќе го ставите својот кафез. Местото мора да биде удобно за животното и не предизвикува непријатности. Силните нацрти може да предизвикаат студ и директна сончева светлина може да доведе до термички шок.

Сето ова негативно влијае на здравјето на животното и може да доведе до смрт или сериозна болест.

Затоа, во никој случај не го става кафезот на прозорецот, ова е едно од најсреќните места што може да се изберат кога ставате африкански еж.

Ежови - ноќни животни, Врвот на нивната активност паѓа во темното време на денот. Затоа, за да не се меша со неговите шепоти и да трча наоколу во кафез во текот на ноќта, ставете го колку што е можно од кревет или дури во друга просторија.

Како да изберете соодветна куќа

Куќа за џуџе ежКако куќа, не е неопходно да се купи кафез, исто така ќе одговара совршено террариум од пластика или стакло.

При изборот внимавајте на долната површина, не треба да биде помала од шеесет и шеесет сантиметри. Ѕидовите треба да бидат високи повеќе од триесет сантиметри и доволно лизгаат дека животното не може да излезе од својата куќа и да избега.

Исто така може да биде едноставно затворена од врвот, пластичните терариуми имаат капак, можете да го направите сами за стакло.

Ако терариумот не сакате да се навикнете на кафезот за зајаци, тој исто така ќе биде доволно удобен за ежиците. Пред да го купите, внимавајте да го проверите кафезот - подот не треба да се состои од прачки, бидејќи животното постојано ќе падне помеѓу нив и нема да може нормално да се движи. Исто така, обрнете внимание на ѕидовите, ако има премногу големи празнини помеѓу решетките, ежот едноставно ќе заглави или ќе излезе и ќе бега.

Африкански ежи се многу чисти и сакаат да одат во тоалетот на истото место. Затоа, потребно е да се организира еж послужавник, мала кутија, исполнета со пилевина, совршено ќе одговараат. Ќе мора да се чисти секој ден. Користете бреза или осипи пилевина, но кедрија пилевина не е погодна - тоа е опасно за здравјето на еж, бидејќи тоа може да предизвика алергиска реакција. Дури и за еж тоалет, мачки често се користат.

Не заборавајте да го исчистите кафезот, направете го тоа барем еднаш неделно. Користете благ детергент, без агресивни и силно мирисни состојки. Декоративни ежи се одлични навивачи на играње и многу драг на сите видови играчки. Сопствениците на ваквите животни советуваат да се навикнат на стоката за мачки, на пример, пластична топка со ѕвонење ќе има еж на душата.

Африканските ежови се одлични љубители на вкусна и густа храна, поради што тие се склони кон прејадување и прекумерна телесна тежина. Самите по себе, тие водат пасивен начин на живот, така што се препорачува да инсталираат специјална стап за глодари во нивната куќа. Животното со задоволство ќе се кандидира во него, и тоа добро ќе влијае на нејзината физичка форма. Изберете уред со дијаметар од најмалку триесет сантиметри.

Рата

Африканска ежска рамкаВо дваесет и првиот век, размислете за тоа што да се хранат со африкански еж не е потребно. Тие се добри во јадењето на премиум храна за мачки. Само обрнете внимание на составот - не треба да содржи производи од скроб, како пченка или компири.

Исто така овие животни се контраиндицирани:

  • Млечни производи.
  • Сушено овошје.
  • Производи кои содржат киселини: ананас, цитрус, лук, кромид итн.
  • Авокадо - еж може да се отруе со ова овошје, па затоа е подобро да не се ризикува и да не се вклучи во исхраната.
  • Ореви и семиња во школка. Може да ја повреди устата или да ги расипе забите.

Чувајте ги џуџестите ежи едноставни и пријатни. Таквиот ѕвер може да донесе утеха во вашиот дом и да стане вистински фаворит за деца и возрасни.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Папагалот е алчен или африкански сив папагалПапагалот е алчен или африкански сив папагал
Најпопуларните кучиња од раси на џуџињаНајпопуларните кучиња од раси на џуџиња
Животен свет на пустината. Карактеристики на животните кои живеат во пустиниЖивотен свет на пустината. Карактеристики на животните кои живеат во пустини
Јапонски кучиња раси: опис и фотографииЈапонски кучиња раси: опис и фотографии
Декоративен зајак заглавен овенДекоративен зајак заглавен овен
Азиски леопард мачка, слична по боја на леопард: содржинаАзиски леопард мачка, слична по боја на леопард: содржина
Раса на домашен рис и други слични мачкиРаса на домашен рис и други слични мачки
Мачка Савана - колку е мал домашен гепардМачка Савана - колку е мал домашен гепард
Десет од најинтелигентните раси на мачкиДесет од најинтелигентните раси на мачки
Некои интересни факти за кучињатаНекои интересни факти за кучињата
» » Дома африкански џуџе еж
© 2022 AjLota.com