Антибиотици за синузитис кај возрасни и деца: инјекции и апчиња

Кои антибиотици ќе помогнат со гениантемаПонекогаш лесна студ поради недостаток на третман може да оди во потешка форма на болеста. Наспроти нејзината заднина, често се развива синузитис, а потоа не може без антибиотици. Некои пациенти започнуваат третман самостојно, што е многу опасно. За брзо да закрепнете, треба да отидете кај лекар ENT. Тој ќе назначи компетентен третман, со кој можете брзо да закрепнете.

Што е синузитис?

Оваа болест се јавува поради акутен синузитис. Постои воспаление на параназалните синуси. Овие симптоми првпат ги опиша англискиот научник Gaimor неколку века, па оттука и името на болеста.

Според статистичките податоци, скоро секоја десетта возрасна личност страда од синузитис во акутна или хронична форма. Меѓу децата на болеста, оваа болест е исто така честа појава. Најчесто, децата имаат генитис по САРС.

Максиларниот синус е најголем од параназалните синуси. Се наоѓа во телото на горната вилица. Во здрава личност, максиларните синуси се стерилни. Квалитетот и количеството на слуз во максиларните синуси може да се полнат со патогени бактерии во воспалителниот процес.

Непријателските микроорганизми, продирајќи во максиларните синуси, брзо почнуваат да се размножуваат во мукозата. Постои заштитна реакција и започнуваат синусите излачува големи количества слуз. Како резултат на тоа, постои оток. Поради микробите, температурата на телото се зголемува. Каналите се затнати и станува тешко да се дише низ носот. Поради инфекција, се јавува супрарација на синусите.

Најчесто тоа се случува во студената сезона, за време на периодот на активирање на респираторните заболувања. Често по грипот во форма на компликации, пациентите развиваат синузитис. Ова е опасна и болна болест, бидејќи инфекцијата може да оди до најблиските органи.

 • уши;
 • очи;
 • мозокот.

Ако максиларниот синузитис не се лекува, може да се појават сериозни компликации што ќе доведат, на пример, до губење на слухот.

Симптоми и форми на болеста

Знаци на синузитисМеѓу синузитис, синузитис зазема водечко место. Главната манифестација на оваа опасна болест е болка во синусната проекција ноел карактер. Таа, исто така може да се премести во увото. Кога оток на мукозната мембрана е нарушување на дишењето низ носот. Постепено отокот се движи кон носната празнина. Пациентот манифестира исцедок, кој може да биде од различна природа. Тоа зависи од типот на бактерии кои предизвикале воспаление. Наспроти ова, пациентот често ја зголемува телесната температура.

Постојат две главни форми на синузитис:

 • catarrhal - речиси секогаш почнува да се развива под хипотермија, така што е лесно да се излечи, користејќи вазоконстриктор, благодарение на ова брзо поминува;
 • гноен - е сериозна форма на болеста, бидејќи се развива поради пенетрација на синусите на микроорганизмите во шуплината. Ако не се третираат како синузитис, тој брзо влегува во хронична болест.

По дијагнозата, специјалист пропишува третман, земајќи ја предвид формата на синузитис. За целосно опоравување на телото, се спроведува поддржувачки третман со разни лекови, вклучително и антибиотици од синузитис.

Синузитис: антибиотици

Антибиотиците ќе помогнат ефикасно да се ослободат од воспалителниот процес. Во исто време постои прашање, што да се применуваат антибиотици за брзо да се ослободи од гениантритис? Изберете оптимален лек, докторот ги зема предвид:

 • симптоми на болеста;
 • степен на синузитис;
 • карактеристики на пациентот.

Ако синузитис била предизвикана од бактерии, тогаш антибиотици се користат за да ја спречи активноста на патогени агенси. Кога болеста е предизвикана од габични инфекции, обично е пропишан антибактерискиот фусафунгин. Тоа е уникатен лек со широк спектар на дејства. Тој ефективно влијае на сите бактериски и патогени микрофлора.Антибиотици за синузитис кај децата и возрасните се користи локално во форма на капки и спрејови во носот, како и за општата третман во форма на таблети. Интрамускулно и интравенозно пропишани како инјекции. Овој метод е еден од главните методи во третманот на синузитис.

Времетраењето на внесот на антибиотици од синузитис секогаш зависи од степенот на развој на болеста, општата здравствена состојба и типот на антибиотик. Ако по земањето на лекот за 5 дена состојбата не се подобри, треба да го промените лекот. Кога хроничната форма треба да обрне внимание на претходниот антибиотик, кој бил користен за лекување. Ако тој помогна малку, тогаш треба да го користите уште еден.

Бидејќи антибиотиците се најстарички алергични во третманот на нивното земање е многу опасно. Ова треба да го направи лекарот по земањето и утврдувањето на дијагнозата.

Главните групи на лекови

Антибиотици за синузитис секогаш избира лекар ENT. Постојат многу видови на антибиотици за третман на синузитис кај возрасни и деца. Тие вклучуваат:

 • Група на антибиотици за синузитиспеницилин и неговите аналози - во таблети и ампули;
 • цефалоспорински препарати - во форма на таблети и прав за инјекции;
 • група макролиди - таблети и суспензии во облик на сируп за деца;
 • сулфонамиди (антисептички супстанции);
 • топични препарати - капки за инстилација во носот.

Сега разгледајте ги овие групи на лекови подетално за да се запознаете со својствата и ефектите на најпопуларните лекови во третманот на синузитис.

Преглед на најчесто користените антибиотици

Бисептол не е антибиотик, иако има моќен антимикробно и антибактериско дејство. Поради оваа причина, често е пропишано за лекување на синузитис во комбинација со цефалопарин лекови. Бисептол добро ги елиминира инфективните и воспалителните процеси на респираторниот систем, а исто така се користи за отитис и риносинузитис. Дозата на лекот зависи од возраста и мали деца на пациентот до 3 години не може да се примени. Лекот се произведува во две форми:

 • таблети:
 • сируп за деца.

Како правилно да ги земате антибиотицитеАзитромицин е активен лек против грам-позитивни и грам-негативни бактерии. Често се издава во форма на таблети. За деца постои азитромицин во суспензија за орална администрација. Во зависност од состојбата на пациентот, возрасните и децата се пропишани за 2 до 5 дена, со оглед на состојбата на пациентот.

Цефазолин има широк спектар на антимикробно дејство. Се ослободува во форма на прашок за инјекции од синузитис и други болести. Исто така, постои цефазолин во таблети, но во оваа форма на ослободување е ретка. За синузитис кај деца и возрасни, треба да се земаат 1-2 недели. Наспроти позадината на другите лекови од оваа група, таа е помалку токсична, што е многу важно во третманот на детето.

Цефтриаксон се смета за дериват на пеницилин. Лекарите често го назначуваат во болеста на назофаринксот. Ефикасно помага не само во третманот на синузитис, туку и во ангина и други сериозни заразни болести. Агентот го спречува понатамошниот развој на опасни бактерии и дава високи резултати во третманот. Често се користи за суспендирање на акутната фаза на болеста, бидејќи најефикасно се бори против микробите на шуплините.

Augmentin има бактерицидно дејство. Тоа е модерна дрога, таа е доста комплексна, но има широк спектар на дејства. Може да се користи за лекување на возрасни и деца. На дете под 1 година, дозата треба да се пресмета земајќи ја предвид неговата тежина. Лекот се препишува 10 дена по почетокот на болеста, ако симптомите не поминат. Лекот се зема орално.

Дури и најефикасните антибиотици Вие не треба да се поставувате. На првите знаци на болеста, подобро е веднаш да се јавите кај специјалист за ЕНТ, а третманот ќе даде позитивен резултат.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се излечи синузитис без пункцијаКако да се излечи синузитис без пункција
Како правилно да се третира гениантритис во домовите и дали е лекуванКако правилно да се третира гениантритис во домовите и дали е лекуван
Што е синузитис, третман. Причини за кашлање со гениантритисШто е синузитис, третман. Причини за кашлање со гениантритис
Акутен панзинузитис и причините за нејзиниот развој, симптоми и третманАкутен панзинузитис и причините за нејзиниот развој, симптоми и третман
Како да се третираат синузитис кај возрасни?Како да се третираат синузитис кај возрасни?
Х-зраци на параназални синуси: декодирање PPNХ-зраци на параназални синуси: декодирање PPN
Билатерален синузитис кај деца и возрасниБилатерален синузитис кај деца и возрасни
Притисок во носот, симптоми и третманПритисок во носот, симптоми и третман
Третман на синузитис со помош на синусната катетерска јамаТретман на синузитис со помош на синусната катетерска јама
Знаци и симптоми на синузитис кај возрасниЗнаци и симптоми на синузитис кај возрасни
» » Антибиотици за синузитис кај возрасни и деца: инјекции и апчиња
© 2022 AjLota.com