Најмалата птица во светот. Опис на птици од колачи

Егзотични птициСветот на птиците е толку разновиден што дури и модерната наука не може доволно да го проучува. Постои огромен број на птици кои имаат уникатни својства, необично однесување и изглед. Меѓу нив има вистински гиганти со тежина до 150 килограми, како што се афричките ноеви и ситни колибри кои тежат само неколку грама. Во овој случај, и првата и последната имаат свои сличности и нивните разлики. Орнитолозите напорно работат на проучување на многу видови птици, така што секоја година порано нерешените тајни се претвораат во факти потврдени од науката.

Ако сте заинтересирани за прекрасниот свет на птици, оваа статија ќе биде многу интересна и корисна за вас.

Најмали птици во светот

Листа на најмалите птици На планетата изгледа како следно (рејтингот е составен по опаѓачки редослед):

 • Карактеристики на птицатаРоговиден колибри. На десеттото место од листата постои неверојатно суштество - рог сколовренкак. Однадвор, птицата изгледа неверојатно, па затоа се смета за една од најубавите во дивината. Зелената перја на грбот полека се претвора во кадифена црна боја на грлото и предниот дел. Стомакот е обоен во бели нијанси. Должината на телото е околу 12 сантиметри, а родното место на птицата е бразилската провинција Минас Жераис.
 • Королков перка. Должината на телото на возрасен примерок ретко надминува 11 сантиметри. Постои птица во висорамнините на Кавказ, Турција, Пакистан, Индија и Иран. Често, поединецот живее во европски земји.
 • Бананските пејачи ја освоија осмата марка на листата на најмалите птици во светот. Расте на 11 сантиметри и се наоѓа во влажните шуми во Централна и Јужна Америка.
 • Седмата позиција беше преземена од страна на тајландската цистикола. Птицата ретко расте до 10 сантиметри, а живеалиштето е ограбувано од сушни пејзажи во близина на резервоари со изобилство на снабдување со вегетација.
 • Зелен шифчаф. Со должина од десет сантиметри, птицата тежи само осум грама. Изгледот е претставен со маслиново-зелен грб и валкани бели стомаци. Птицата се наоѓа во мешани шуми на Централна Европа, високопланински зимзелени шуми и јужна тајга. Водејќи скриен начин на живот, таа често се крие меѓу високите круни на дрвјата. Главниот дел од исхраната е окупиран од мали инсекти, мекотели и пајаци.
 • Птичјиот отпад, кој се наоѓа во шумите во Северна Америка, Евроазија и Северна Африка, расте до 9-10 сантиметри во должина. Надворешно изгледа како цврста грутка пердуви со мала опашка. Однесувањето на птицата е неактивно. Поминува значителен дел од нејзиниот живот поблиску до земјата и брзо ја пробива низ грмушките.
 • Овер скоц е единствениот вид на познатото семејство кое живее на територијата на Руската Федерација. Во должина од 8 сантиметри птицата тежи само 3-4 грама. Изгледот на машкиот е претставен со светла боја.
 • Третото место му припаѓа на кралот.
 • Кратенката беше ставена на второто место во рејтингот.
 • Колдри. Се смета за најмала птица во светот. Ајде да разговараме за особеностите на ова неверојатно суштество.

Најмалата птица во светот: краток опис

Калибар мали птициКолдбрид се однесува на семејството Колибри и во големина не поголема од голем инсект, како што се бумбарот или хорнитот. Во тежина од два грама птицата расте до 5-6 сантиметри во должина од врвот на клунот до врвот на опашката.

Однадвор птиченце-пчела изгледа неверојатно. Зелено-сината перја на грбот е истакната со црвена јака, долги пердуви и сиво-бели цветови. Кратката опашка е црна. Важно е да се забележи дека женките се поголеми по големина од машките. Прекрасно бебе има многу мали нозе, бидејќи таа поминува значаен дел од нејзиниот живот во лет.

Колие може да се најде само во Куба, Меѓу границите на лијаците во пошумените области на островот. Во исхраната има само цветни нектар. Птицата пробива гнезда на пајажини, лишаи и кора, до два сантиметри во дијаметар. Во гнездото може да има две гнезда, чии димензии се споредливи со големината на грашок.

Колдри да ги изненади научниците неверојатна брзина на метаболизмот. За да се одржи оптимално ниво на енергија, птицата мора да собира нектар од 1500 цвеќиња секој ден. Во исто време во мирување, малото срце на таквите чудесни суштества прави до триста отчукувања во минута. Ноќе, колкот паѓа во ступор. Ако дневна температура на телото е еднаква на 43 степени Целзиусови, а потоа во текот на ноќта се спушта до 20 степени. Со доаѓањето на утринското затоплување, сè се враќа на своето место.Женките на најмалата птица во светот се одликува со одличен мајчински инстинкт. Тие внимателно се грижат за кокошки и ги хранат на секои 8-10 минути. Како резултат на тоа, љубовната мајка се соочува со задача постојано да бара храна за себе и за мало бебе. Чудно, речиси сите мали колибри преживуваат.

Брачен период и гнездење

Најмалата птица во светот почнува да се размножува пред крајот на дождовната сезона и почетокот на сувата сезона, кога поголемиот дел од растенијата од џунглата почнуваат да цветаат. Копитата дава предност на осамен начин на живот, со исклучок на времето на репродукција. Навистина, мажот само ја оплоди женската, по што самостојно ги штити јајцата и идните бебиња.

За да привлечат жени за време на сезоната на гнездење, прекрасните мажи почнуваат да ги демонстрираат своите способности за пеење и луксузни перја. Во повеќето случаи, тие издаваат кратки трили, кои се состојат од неколку белешки. Во текот на денот, жените треба да слушаат неколку хорови и да изберат еден пар на себе. Важно е да се напомене дека еден маж успева веднаш да се падне со неколку жени. Покрај тоа, женската исто така покажува слично однесување. Самиот процес се спроведува или на гранките на дрвјата, или за време на летот.

За изградба на гнезда, се користат пчели-копитари:

 1. лишаи;
 2. кората;
 3. па дури и веб со зголемена сила;

Opiasnie мали птициЕластичните влакна на активноста на пајакот помагаат на птицата да го опреми удобното гнездо во кое кокошки ќе останат во сигурност и безбедност. Како камуфлажен материјал, во повеќето случаи се користи мов. Дијаметарот на гнездото во облик на чаша ретко надминува 2,5 сантиметри. Внатрешниот дел се состои од меки растителни влакна, во кои женката лежи до две јајца. Тие не се поголеми од грашок во големина. Инкубациониот период трае 2-2.5 недели. Малите мали деца остануваат слепи, голо и неподвижни.

Женката самостојно ги одгледува пилињата и ги штити од предатори, глодари и други опасности. Со помош на долг клун, таа ги става сварните мали парчиња инсекти и нектар во устата на новороденото. Во таквата диета содржи многу протеини, што е исклучително неопходно за нормалниот раст на помладата генерација. Првите независни летови на кокошки се изведуваат на возраст од 18 до 38 дена. Сексуалната зрелост се јавува со годишна стапка.

Интересни факти за колибри

 • Најмалата птицаСрцето на најмалата птица во светот прави од триста до петстотини отчукувања во минута. Со таков ритам, на мало суштество му треба многу храна;
 • За време на летот, птицата емитира зуењето на звукот, што силно наликува на звукот на пчелата. Ова се должи на високата брзина на крилјата. Поради оваа причина, англиското име на колкот "потпевнувачка птица" се преведува како "зуењето птица";
 • Главното живеалиште на колибри е островот Куба и други мали островчиња кои се наоѓаат во близина;
 • Најмалата птица зазема до 80 крилца на крилјата во една секунда, додека во периодот на парење брзината достигнува двесте удари. Неверојатно е, нели?
 • Кога лета, птичјиот пчела развива голема брзина до 50 километри на час;
 • Со голо око, имено, без употреба на високофреквентни камери со можност за бавно снимање, едноставно е невозможно да се забележи мавтањето на крилата. На лицето ќе му се чини дека ова е само нејасен летечки објект, кој е малку поголем од пчелата;
 • Значењето на животот на колибри е огромно за екосистемот. За еден лесен ден, птицата може да опрашува до 1500 цветови. Претставниците на машките совесно ја бранат својата територија од пенетрација на други колибри;
 • Омилена слатка за мало суштество е сахароза. Затоа растенијата со висока содржина на оваа супстанција се опрашуваат пред сите други;
 • За еден ден птицата јаде многу нектар. Неговата тежина ја надминува тежината на самиот колибри;
 • Однадвор, колибрите се како накит што лета на небото. Ова се должи на уникатната, изречена перја, која се прелева со различни бои под сончевите зраци;
 • Локалните жители ја нарекуваат птицата зимум и сметаат дека тоа е главен симбол на љубовта и просперитетот;
 • Целиот мој живот, колибрите се движат. Тие не прават сезонски миграции, не живеат во парови или стада, но сакаат осамен начин на живот;
 • На денот птицата троши до 20 часа во воздухот без одмор;
 • Во текот на денот, телесната температура на колибри достигнува 43 степени Целзиусови. Ноќе паѓа до 19 степени. Ова е неопходно за да се заштеди енергија следниот ден;
 • Колдрикот не е само најмалата птица на светот, туку и најмалото топлокрвно животно;
 • Просечниот животен век во дивината е 7 години. Во заробеништво, птиците живеат 10 години;

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сите за бувови: што јаде був, како изгледа, вид на бувовиСите за бувови: што јаде був, како изгледа, вид на бувови
Она што е невообичаено за ему, каде птицата живееОна што е невообичаено за ему, каде птицата живее
Африкански ној. Опис. Каде живее?Африкански ној. Опис. Каде живее?
Каде живее колибри, каква е неговата големина, карактеристикиКаде живее колибри, каква е неговата големина, карактеристики
Був: Како птица изгледа со тажен плачБув: Како птица изгледа со тажен плач
Структура на нервните и екскреторни системи на птици. Смисла органиСтруктура на нервните и екскреторни системи на птици. Смисла органи
Колку години може да живеат врана и враниКолку години може да живеат врана и врани
Листа на најголемите животни во светотЛиста на најголемите животни во светот
Оценка на најретковите птици во светотОценка на најретковите птици во светот
Што се препорачува да се хранат цицки во зимаШто се препорачува да се хранат цицки во зима
» » Најмалата птица во светот. Опис на птици од колачи
© 2022 AjLota.com