Колку лав тежи - карактеристики на предатор

ПредаторДури и најмладите жители на планетата Земја веројатно слушнале за легендарните животни, кои го нарекуваат "кралот на ѕверот"

. Се разбира, ова се лавови, кои станаа персонификација на умешност, сила и благородност. На мое големо жалење, неколку видови на овие прекрасни животни веќе изумреа, но останатите навистина предизвикаа вистинско восхитување.

Како домашен жител на африканскиот континент, овие поединци инспирираа почит и страв за дивите Абориџини, што е сосема разбирливо. Тоа беа домородните Африканци кои ги нарекуваат лавови "диви мачки".

Како изгледа лавот?

Легендарното животно е цицач и припаѓа на семејството на маици, еден вид пантер. Лавот е навистина голема мачка како хордати и спаѓа во категоријата предатори. За прецизно да го карактеризираат изгледот на животното, треба да се забележи следново:

 1. Појавата на лавДолжината на торзото на предаторот може да достигне 2,5 метри со маса поголема од 250 килограми. Таквите карактеристики го водат лавот на второто место по тигарот.
 2. Канџите можат да бидат во рамките на 7 сантиметри и претставуваат опасно оружје.
 3. Главата на ѕверот е доста голема со мали уши. Сепак, гласините за предатор едноставно се величествени.
 4. Посебна "гордост" на лав се забите. Овој важен елемент на телото може да достигне 8 сантиметри. Вкупно лавот има 30 заби.
 5. Мали, но вкочанети мустаќи даваат мачки со одлично чувство за мирис, способни да го мирисаат мирисот на плен на многу пристојна дистанца.

Невозможно е да не се забележи "чип" кој му дава на грабливец убавината и благодатта. Таквиот подарок на природата е поседува само од мажи, кои се повеќе жени во гребенот и тежината. Во зависност од видот, гривата може да има различна форма и степен на густина. Постојат некои видови каде што гривата е присутна не само во областа на главата и вратот, туку и на стомакот. Возрасен маж може да има грива, каде должината на дремката достигнува повеќе од 30 сантиметри.

Важно е да се забележи одреден јазик предатор, што е многу цврсти, која им помага на животните не само што се справува со брутална храна, но мора да внимаваш за волна, а исто така и да се ослободи од сите видови на инсекти. Треба да се напомене дека кожата на лав не е многу дебела, и огромна количина на крв-цицање инсекти пакувања "напаѓаат" предатор, често претставувајќи се голем проблем за "крал на ѕверовите".

Видови карактеристики

Во денешниот ден, постојат осум главни видови лавови, од кои секоја има свои карактеристики, опсег и карактеристични навики. Во зависност од средината во која се наоѓа ловецот, се формираат животински манири, методи на лов и репродукција. Опис на видовите може да започне со најголемите животни:

 1. Предаторски видови во светотАзискиот (персиски) лав е еден од најголемите видови, чија должина достигнува скоро три метри, а тежината од 200 килограми. Женките се малку помали и полесни. Главната област е Girsky Reserve во Индија, каде што има повеќе од 500 лица.
 2. Бербер - најголемиот вид на лавови, кои до крајот на XX век живееле низ цела Африка. Таквата индивидуа може да достигне 300 килограми и до три метри во должина. Чистокрвни берберски лавови беа уништени од човекот. Во моментов, во заробеништво, можете да видите мешани потомци на легендарните видови.
 3. Сенегалскиот предатор најчесто се наоѓа во западните региони на Африка. Таквата индивидуа може да тежи повеќе од 200 килограми. Лавот се одликува со неколку "нестандардни" форми на черепот и многу кратка грива кај мажите. Животното, во повеќето случаи, има светла боја.
 4. Северно-конголската мачка живее во североисточните савани на Конго и се одликува со обликот на гривата кај мажјаците, што е малку "чешла" нешто назад. Според карактеристиките, грабливецот не се разликува од другите видови. Морам да кажам дека населението на овие лавови е остро намалено.
 5. Голема мачка во светотМасаи лав може да се најде на територијата на источните африкански држави. Морам да кажам дека ова е подвид кој се одликува со прилично долги екстремитети. Тежината на таквиот предатор може да достигне 230 килограми, а висината на гребенот е повеќе од еден метар.
 6. Трансвален предатор се наоѓа во јужниот дел на Африка и во пустината Калахари. Посебна карактеристика на видот е темната, густа грива и импресивни димензии: тежина - повеќе од 250 килограми, а должината на индивидуалните индивидуи може да достигне повеќе од 3 метри.
 7. Кејп лавот бил истребуван во XIX век и бил обележан со темни врвови на ушите. Покрај тоа, гривата го покрила телото на животното не само во областа на главата и вратот, туку и во рамото.
 8. Катанга голема мачка живее на територијата на западноафрикански држави и е загрозен вид. Предаторот се одликува со пристојна висина на гребенот - повеќе од 1,2 метри и пристојна тежина - повеќе од 250 килограми.

Би било фер да не ги спомнуваме белите лавови, кои не се посебен вид, туку последица на болеста наречена "леукемија". Во природата, таквите поединци би биле исклучително тешки за да преживеат, па затоа можат да се најдат само во заробеништво или во Националниот парк Кругер.

Меѓу абориџините, постојат легенди за постоењето на црн лав. Сепак, научниците забележале случај кога предаторите биле насликани во темно кафеава боја. Такви изолирани случаи се резултат на мешање. Што се однесува до црниот лав, фактот на неговото постоење не е докажан и сè уште останува само легенда.

Како лавовите ловат

Лов за антилопаКако што следи предатор, лавовите обожаваат месо, што е главен сооднос на животните. За да одговорите на прашањето колку лав тежи, мора да замислите дека предаторот може да јаде до 10 килограми месо дневно. Оттука, доста импресивни "тежински категории" на видови - од 200 до 300 кг.Главниот плен на лавот е речиси сите животни кои не можат да издржат моќен предатор. Во различни региони, големите мачки јадат и ловат на различни начини:

 1. Предатори на територијата на Азија и Индија претпочитаат свињи и елени. Сепак, тие не презираат ниту таква "најнов" како зајаци.
 2. Афричките лавови "сакаат" поголеми поединци, како што се антилопи, биволи, зебри и жирафи.
 3. Голем предатор не ги презира болните или слабите животни, дури и ако е гепард или леопард.

Карактеристики на лавотВо природата е тешко да се најдат животни кои можат да издржат големи и лоши предатори. Дури и голем бивол не може да стори ништо ако пакетот лавови е лов. Голем крокодил, возрасен бивол и мало стадо хиени може да се одвратат само од лав.

Многу интересно е фактот дека возрасните мажи ретко ловат, обезбедуваат таква "чест" за жените. Меѓутоа, доколку е потребно, сите членови на семејството излегуваат од лов. Во повеќето случаи, на лов, може да се сретнете со еден маж. "Семејството" лавови се повеќе неактивен во сенка место, чекајќи ги резултатите од лов.

Не помалку интересен е фактот дека за прв пат се јадат плен од возрасни мажи, потоа женки, а остатокот се дава на младенчиња. Ова правило е толку силно што често женките на ловот тајно јадат мал плен себеси, во голема тајност од мажите.

Репродукција и начин на живот

Репродукција на животноЖивотот на лавовите се одвива во мали "семејства" - Гордоста, која брои не повеќе од десет лица. Како по правило, бројот на јата вклучува не повеќе од 5-6 женки, еден или два возрасни мажи и младенчиња. Во овој случај, двајца мажи можат мирно да се пренесат во една гордост само ако се браќа. Други млади мажи се избркани од пакетот, давајќи им можност да внесат уште една гордост или да создадат своја.

Големите предатори немаат одреден брачен период, како кај повеќето други животни. Лајонците се репродуцираат преку целата година и се појавуваат на следниов начин:

 1. По жестоките битки меѓу мажите останува најсилниот, кој се соединува со женката.
 2. Во периодот на бременост, кој трае 110 дена, женката не учествува во ловот, а пред раѓањето ја напушта гордоста, оставајќи го на едно затворено место.
 3. Почесто, се родат 2-4 слепи лавови младенчиња со тежина до 2 кг, кои почнуваат да се гледаат на 7-10 ден.
 4. Хранењето на потомството може да трае повеќе од шест месеци.
 5. Приближно од два месеци, малите мачиња се привлечени од лов и постепено се навикнуваат на храна за месо.

Важно е да се напомене дека лавицата е крајно чувствителна на потомците, систематски менувајќи ги местата, така што лавовите не се жртви на предатори. Главниот непријател на младите лавови се хиени, леопарди и гепарди.

И покрај таквата почесна титула како "крал на ѕверови", моменталната популација на лавови е остро намалена и многу видови веќе можат да се најдат само во заробеништво или во специјализирани резерви. Всушност, без природни непријатели, прекрасните големи мачки се жртви на ловокрадци и ненаситни ловци, кои безмилосно ги убиваат предаторите само за нивно задоволство.

Многу е важно да се зачува таквото чудо на природата како лав, кој секогаш му се восхитувал на човекот и ја возбудувал својата имагинација со неговата природна сила и убавина!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Браун мечка: каде што живее, што има и што се храниБраун мечка: каде што живее, што има и што се храни
Индикатори на брзината гепард, каде што живееИндикатори на брзината гепард, каде што живее
Што изгледал античкиот сабја-забин тигар?Што изгледал античкиот сабја-забин тигар?
Животински лав: каде што живее, неговата храна и потомциЖивотински лав: каде што живее, неговата храна и потомци
Црниот леопард: опис на видот, каде што живее, начинот на однесувањеЦрниот леопард: опис на видот, каде што живее, начинот на однесување
Животното е црн пантер: каде живее и како изгледаЖивотното е црн пантер: каде живее и како изгледа
Колку хомосексуалец живее дома?Колку хомосексуалец живее дома?
Особености на животот на рибите на лилјанкаОсобености на животот на рибите на лилјанка
Диви мачка манул: кој е тој?Диви мачка манул: кој е тој?
Семејство на кавиници - животински видовиСемејство на кавиници - животински видови
» » Колку лав тежи - карактеристики на предатор
© 2022 AjLota.com