Кое животно во светот е најбрзо животно

Гепард - најбрз тркач на земјатаЛицето треба да трча за да одржи добра физичка форма или да постигне одредени резултати во спортот. Животните едноставно треба да бидат способни да трчаат доволно брзо за да се хранат и да се заштитат од предатори. И покрај фактот дека луѓето се најинтелигентните суштества на Земјата, тие не можат да се пофалат со брзината и агилноста на многу животни на планетата.

Сите живи организми се прилагодуваат на одредени услови на живеење. Некои се спојуваат со околината, вешто се кријат од непријатели, други развиваат неверојатни способности за да избегнат смрт од забите на предатор или фатат пленот. Има многу рекордери со брзина. Значи, кој работи побрзо од сите во светот?

Гепард

Најбрзото животно во светот е гепард. Лесно може да се забрза до 115 км / ч. Овие индикатори на ѕверот се од витално значење за ловот. За да ги спасат остатоците од својот плен од други претставници на животното кралство, гепар умно ги крие на дрвото.

Кои животни се најбрзо на земјата и во водатаОвој ѕвер е способен да развие таква неверојатна брзина поради неговите анатомски карактеристики. Тој има мала глава и моќни мускули. Тежината на животното е 45-67 кг со должина на телото 1-1,5 м. Лесното движење обезбедува доброто изглед.

Лов, гепар, особено без да се крие, му пристапува на жртвата на растојание од околу десет метри. Потоа, во кратка трка, тој се обидува да го фати пленот. За 2 секунди животното развива брзина од 75 км / ч. Го поместува најбрзиот ѕвер во светот со скокови до 8 метри во должина.

На белење

Следна во рангирањето на најбрзите животни на планетата е вилушка, со забрзување до 95 км / ч. Оваа антилопа не е само најбрзата, туку и најстарата, живее во Северна Америка. Единствени способности на копитари се поврзани со присуството на одредени карактеристики:

 • Антилопа Вилорог - една од старите и многу брзи животниголемо срце;
 • три-димензионални белите дробови;
 • дебела трахеа.

Поради големата големина, респираторните органи апсорбираат значителен износ на воздух, а меките перничиња на прстите ги спречуваат шоковите.

Pronghorn доброто и прекрасни животни висина на рамениците -0,8-1 m. Должината на телото на возрасен 1-1,3 м, тежина варира помеѓу 35-60 кг.

Нивното име било дадено на антилопата поради присуството на разгранети дебели рогови кај мажите во форма на вилушка. Секоја година ронхорн фрла роговиден покрив, кој постепено повторно расте.

Елк

Развијте голема брзина на лосМислењето дека најбрзите ѕверови на земјата предатори е погрешно. До рекордерите припаѓа лос - најголемиот од целото семејство елен. Висината на неговото тело е 2,5 м, а масата достигнува 700 кг. На главата на животните огромни рогови со распон до 200 сантиметри. Нивната тежина надминува 30 кг.Овие гиганти живеат во Русија, Америка и Европа. Тие се хранат со трева, мов, кора од дрвја и бобинки. И покрај нивната импресивна големина, лошите се убави пливачи и одлични тркачи. Нивната брзина може да достигне до 70 км / м.

Лео

Една од водечките позиции во рејтингот на најбрзите животни на Земјата е лавот. Африкански лав - брз и моќен предаторЗа време на потрагата тоа може да се забрза до 80 км / ч, па затоа го сметам за опасен и смртоносен предатор. Интересен факт е дека жените имаат голема активност, затоа им е доверена главната задача на пенкалото на жртвата. Сепак, животните се способни за брзо движење само на кратки растојанија.

Американски коњ

Во моментов, на англиски раса чистокрвни коњи се најбрзо. Прекрасни спринтери, тие постојано се вклучени во трки. Максималната брзина на коњи е 77 км / ч. На кратко растојание претставниците на оваа раса покажуваат одлични резултати.

Американски коњ - многу брзи животниАмерикански квартетери - ова име беше дадено на ова брзо и силно животно. Висината на овој убав човек е 144-162 см. Бојата на коњите варира. Неверојатни резултати на коњите за трчање овозможуваат посебна структура на телото:

 • мускулест грб;
 • широка кратка глава;
 • компактно тело со широки гради.

Ливади волци - кооти

Кооти се претставници на семејството на кучиња. Овие животни живеат во Америка, живеат во пустини и на рамнини. Поактивна во текот на ноќта. Тие се хранат ливади волци мали глодари. Во големина тие се многу помали од обичните волци. Но, со зголемување од околу 90 см, коотите можат да работат со брзина до 65 км / ч.

Coyote - брзина на движење на теренотОвие животни сакаат да ловат сами и да се обединат во стадата само во ретки случаи кога бараат голем плен. Тие имаат единствени способности и имаат добро развиени сетилни органи. Којотите се гледаат на растојание до 200 метри во секое време од денот. Благодарение на нивниот одличен вид, тие лесно го следат плен, гласот на цицач не може да биде погрешен за никого.

Мали, но брзо

Природата се погрижила малите меки животни да ја обезбедат нивната безбедност.

 1. Зајак-зајак. Може да развие брзина до 60 km / h кога работи на кратки растојанија. И таквите резултати се постигнуваат со просечна телесна тежина од 4-6 кг и должина од 58-68 см. Зајадливите пргав животни можат да ја надминат будноста на секој предатор. Бегајќи, зајакот-зајак се движи од земја до земја, чекајќи го набљудувачот да истече од целата резерва на сили.
 2. Најбрзиот мачки. Меѓу домашните мачки, најбрз е краткоглавиот египетски Мау. Таа има густа фигура и доста развиени мускули и скелети, обезбедувајќи издржливост и брзина. Домашно милениче очи, слухот и чувството за мирис се совршено развиени. Мачката може да достигне брзина до 58 км / ч. Претставниците на оваа раса се импресионирани од нивното однесување. Тие ги избегнуваат конфликтите, не влегуваат во првобитната постапка. Мажјаците можат да живеат со една жена со години и да им помогнат да се грижат за мачиња.

Најбрзи животни во водата

Големата брзина на движење е карактеристична не само за копнени животни. Претставниците на водениот свет, исто така, може да побараат наслов на најбрзо животно на планетата. И покрај фактот што живеат во густа и слатка средина, сепак успеваат да покажат неверојатни резултати во развојот на брзината на движење. Кои птици се најбрзо на земјата?

 1. Риба - брод за едрење. Се населува во морињата и океаните на тропските и субтропичните. Оваа риба често се наоѓа во Црното Море, која паѓа од Индискиот Океан. Морнарот е наведен во Гинисовата книга на рекорди, благодарение на перка, која му дава единственост на телото. Оваа хищна риба развива феноменална брзина од 109 километри на час.
 2. Риба марлин - брз пливачMarlin - втор најбрз шампион во водата. Рибата нема таков перка како најблискиот близок роднина, но практично не е инфериорен во големината и брзината. Некои претставници на овој вид растат до пет метри во должина и можат да тежат осум стотини килограми. Но, и покрај прилично големата тежина, марлин развива брзини до 80 км / ч, што е можно поради невообичаени надворешни податоци:
 3. издолжено тело;
 4. мушка во форма на копје;
 5. тешко и долго перка.
 6. Атлантска скуша во длабочините на морето, исто така, може да развие огромна брзина, особено кога таа брза кон жртвата или потомство. Во тоа време рибата плива на час од 77 километри. Се движи скуша само во пакетот, а не само пливање.

Најбрзи животни во воздухот

Несомнено, најпребирливите, најбрз и најбрз на нашата планета се птиците. Тие се значително понапред од двете водни и копнени животни.

Ако продолжиме од особеностите на летачките птици, тешко е да се одреди кој од птиците е најбрз. Впрочем, некои од нив развиваат максимална брзина кога "нуркаат", други - кога лебдат хоризонтално.

 1. Пегигрин сокол. Овој сокол е крал на колци. Тој се крева високо на небото над жртвата на летање и, превиткувајќи ги крилјата, се качува на врвот на неа, напаѓајќи со шепи притиснати над трупот. Кога паѓа под агол од 25 степени, оваа прекрасна птица лета со брзина до 75 m / s. Паѓајќи под прав агол, солениот сокол може да развие значително поголема брзина до 100 m / s (околу 360 km / h).
 2. Сивоглавиот албатрос, За разлика од перигренскиот сокол, не може да се нурне во брз лет. Но, огромниот опсег на своите крила ви овозможува да одржите брзина од 130 км / ч за 8 часа. Поголемиот дел од времето овие птици поминуваат во океанот, лов на риби и ракчиња. Тие не презираат дури и маки.
 3. Црни свиња се на небото сите 24 часа на ден. Тие јадат, спијат и спокојуваат на небото во лет. Овие мали убави птици имаат должина на телото од 25 сантиметри. Во исто време, тие можат да развијат брзина на летање до 180 км / ч, така што брзо и вешто избегаат од предатори. Сепак, црна брзина не се толку стрмни како ластовиците, кои често се збунети од орнитолозите, и за вртење тие треба да постават поголем пресврт.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Видови на лилјаци каде што живеат и што јадатВидови на лилјаци каде што живеат и што јадат
Индикатори на брзината гепард, каде што живееИндикатори на брзината гепард, каде што живее
Мистериозниот животински јагуар и каде живееМистериозниот животински јагуар и каде живее
Животински пума: опис на тоа каде живее, каде што живее, како изгледа изгледот на пумаЖивотински пума: опис на тоа каде живее, каде што живее, како изгледа изгледот на пума
Тасмански или торсачки ѓавол: начинот на живот на животнотоТасмански или торсачки ѓавол: начинот на живот на животното
Сибирски кафеави мечки - опис на силно животноСибирски кафеави мечки - опис на силно животно
Диви предатори на Африка, карактеристики на видовиДиви предатори на Африка, карактеристики на видови
Морената оса е најопасната медуза во светотМорената оса е најопасната медуза во светот
Кои животни живеат во тајгатаКои животни живеат во тајгата
Листа на најголемите животни во светотЛиста на најголемите животни во светот
» » Кое животно во светот е најбрзо животно
© 2022 AjLota.com