Амурова шумска мачка и модерни реалности

Амурова шумска мачка - карактеристикаШумски шарм се Амур мачки, најмалиот меѓу семејството на азиски мачки. Често, далечните источни шумски мачки се нарекуваат Амурски мачки или мачки од Цушима. Тие се поголеми од миленичиња. Должината на телото, со оглед на опашката, е околу еден метар. Должината на опашката на мачката е 40 сантиметри. Мачките тежат до три килограми, мажите изгледаат поцврсто и тежат 4 или повеќе килограми.

Благодат на амурска мачка

Телото на далечната Источна шума мачка е мускулна и издолжена, нозете се долги. Една мала глава со заоблени уши и затворени очи. Косата на Мачката е мека и мека.

И погоре боја природата се обиде од срце:

  • Амурова шумска мачка - животинска бојаГлавната боја на горниот дел од волната е мешавина од жолти и сиви тонови со јасни или заматени темни дамки со кафеава боја.
  • На задниот дел од индивидуите на Амурија, волната е потемна, страните имаат посветла боја. Волната на абдоменот е насликана во нечиста бела боја со жолти прелести. На нозете има попречни темни ленти.
  • Од очите на челото поминува еден пар бели ленти, а растојанието меѓу нив е обоено кафеаво со црвен нијанса на боја.
  • Волната на опашката е повеќе густа сива со темна или дури црна боја на врвот на опашката.

Вообичаен начин на живот на шумско животно

Далечни источни мачки живеат сами или во парови. Меѓутоа, во сезоната на размножување на потомството, неколку поединци можат да живеат рамо до рамо мирно. Секоја мачка има свој обележан посед од 5 до 9 квадратни километри.

Предатори преферираат ноќен и самрачен животен стил. Амурските мачки се срамежливи и претпазливи, затоа во природата не се лесно откриени. Чекаат фати во заседа на земја или на дрва. Шума мачка може да го фати плен во еден скок. Најчесто, засолништата на Амур Далечниот Исток мачки во дупки од дрвја, пукнатини на карпи или меѓу грмушки на грмушки. Понекогаш се користат стари јацки или дупки од лисица.

Во зима, мачките се спуштаат од планините до долините. Поседувајќи тенки кратки шепи, тешко е да се движат низ длабок снег. Често, Амурските шумички чекаат во засолниште неколку дена додека не се формира гнездото. Состојбата на маснотиите акумулирани до зимата ви овозможува да изгладнете и да чекате соодветни услови за лов. Во тешки мразови, тие "пасат" поблиску до луѓето кои јадат глодари почесто, но можат да се качат во селото кокошка кокошарник и празникот на кокошки или патки. Жителите на Приморје знаат дали дојде снежната ладна зима, а потоа почекајте гостинот.

Напојување

Задоволна мачка TsushimaДалечните источни шумски мачки се хранат со глодари, вердерки, верверички, можат да фатат птици или да го уништат гнездото, да вкусат јајца.

Има случаи на напади врз млади елени. За разлика од дома, Амур мачки - одлични пливачи. Затоа тие ловат жаби и риби.

Хабитат

Мачка и маче TsushimaАмурските шуми на територијата на Русија живеат на Далечниот Исток, на брегот на Јапонското Море и на бреговите на реката Амур. Покрај тоа, тие живеат во Кина, Јапонија, Кореја, Пакистан, на островот Јава. Вообичаено живеалишта - ова се непроодни шуми, грмушки од грмушки, трска или тревни ливади. Живеат на падините на планините, но не се качуваат на планините над 500 метри. Одлични качувања на карпи и дрвја, пливаат добро.

Генерација на потомци

Времето на зголемување на Амурските мачки е на крајот од зимата, почетокот на пролетта. Во мај се раѓаат бебиња. Далеку од Источна шума јужњаци можат да се репродуцираат во текот на годината. Брак познаници се придружени со гласни плачења.

Периодот на гестација на мачката е од 65 до 72 дена. Amurchanka може да породи четири мачиња. Но обично се раѓаат 1-2 мачиња. Тежината на родените бебиња не е повеќе од 80 грама. Котета ги отвараат очите за две недели. Мачката-мачка постојано се грижи за мачиња и ги носи во ново засолниште со најмала закана. Таткото, исто така, активно учествува во развојот на мачиња.

На возраст од еден и пол месеци, младите се избираат од засолништето и се запознаваат со новата територија. До есента, расте и зајакнува, фоките го напуштаат засолништето за мајчинство и стануваат независни, живеат на сопствена територија. Сексуалното созревање кај шумските мачки се јавува не порано од 18 месеци.

Амур Далечно-Источна мачка и човек (живот во заробеништво)

Возрасна целосна шумска мачка АмурДалечна источна мачка може да се зголеми како милениче или задржи во дворот во комплет. За куќата е пожелно да се земе маче не постар од три месеци и подобро од расадник. Но, ние мора да се запамети дека по постигнувањето на пубертетот, однесувањето на животното станува неконтролирано.

Мачката Амур, која живее во куќата, брзо се навикнува на послужавникот. Најчесто, мачките се прилагодуваат на сопствениците и ги избегнуваат аутсајдерите. Домашните миленици се чуваат во затворени простории, често мора да одиме за добивање на ултравиолетови зраци и за исхрана во летниот период со мачка трева.

Содржина во кафезотМинималната големина на куќиштето е 1,5x1,5 метри, а висината е до 3 метри. Подот е подобро да ѕид од одбори. Исто така треба да го прилагодите фиоката. За магацинот може да се користи како полнење песок или пилевина. Во комплет, нужно мора да биде штанд за засолниште од лошо време со легло од слама или партали. Садот за пиење може да се инсталира на ниска надморска височина. Ако големината на комората е дозволена, можно е да се инсталираат плукања на дрва со различна висина во форма на тераса, за качување на мачки.

Хранење во заробеништво

Хранење на мачката ЦушимаПреферирана храна за далечната источна мачка, чувана во заробеништво - со малку маснотии говедско месо приближно 200 грама на ден. Меѓутоа, без "жива храна", зачувувањето на нормалната физиолошка активност на животното и неговата репродукција во заробеништво често е невозможно.

Јадењето во природа од глувци, стаорци, птици, мачки јадат не само месо, туку и кожи и мали коски од животни. Оваа храна е физиолошки неопходна за нормално функционирање на стомакот. Значи, покрај месото, на далечната источна шума мачка треба да се даде неколку глувци или стаорец. Хранете го животното еднаш дневно.

Покрај тоа, неопходно е и т.н. време за растоварање, кога на мачките им се дава слаба храна.

Потребно е да се вклучи ливада трева во исхраната. Штрајкот со глад е природна состојба на животни што живеат во природата. Ова е важен услов за чување во птичарницата, бидејќи без да потрошите многу енергија, мачките се дебели и можат да се разболат.

Активен начин на живот

За целосен развој на животни домаНеопходно е да се одржи постојана активност на мачки:

  • Амурова шумска мачка домаВо секојдневната комуникација мора да бидат вклучени разни игри. Можно е да се фрли јаже низ решетка на мачка и да се игра со неа во затегнување на војна.
  • Тие мора да имаат сите видови на топки, вештачки глушец суспендиран на јаже, валани во тесни снопови на ткаенина. Сето ова ќе го окупира миленичето, и ќе ја задржи својата физичка активност.
  • За да се зачува смислата за мирис во комплет, мора да има гроздови од билки. Омилена деликатес е тревата на креветот и тревата.
  • До 10 години, шумските мачки Амур живеат во вообичаеното живеалиште. Во заробеништво, тие преживуваат до 15 години.

Далечно-Источна шумска мачка и Црвена книга

Зголемениот Амур дрвен мачеАмур шумски мачки се наведени во Црвената книга на Русија. Научниците го забележаа растот на населението во последниве години. Бројот на Амур мачки во Приморје е околу 2,5 илјади поединци. Во Јапонија, бројот на мачки во Цушима е мал и изнесува околу 110 лица. Во зоолошките градини живеат 32 мачки. Овој вид предатори во Јапонија е заштитен од државата.

Главната закана за кои живеат во диви мачки се чести шумски пожари, уништувањето на шумите и човечки освојување на се повеќе и повеќе девица земјиште, а климатските промени на планетата.

Дали вреди да се почне мачка Амур?

Симпатична мачка мачиња TsushimaЦената на Амур мачка е многу висока - од 80 до 100 илјади рубли, но неговата содржина ќе биде уште поскапа и проблематична. Затоа, размислете, дали имате сили, пари, љубов и трпеливост за ова животно. Веројатно, разумен човек ќе донесе правилна одлука да не ги задоволи неговите амбиции.

Луѓето треба да го разберат местото на дивите мачки во природната средина, меѓу шумите и полињата. И за утеха, можете да имате домашно месо, што ќе ви возврати и ќе ве сака.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сечење на мачки - како да ги пресечете мачките дома? Видови на фризури за мачкиСечење на мачки - како да ги пресечете мачките дома? Видови на фризури за мачки
Како да препознаете и идентификувате раса на мачки домаКако да препознаете и идентификувате раса на мачки дома
Баркхан мачка: опис на песочни мачкиБаркхан мачка: опис на песочни мачки
Шума мачка: начинот на живот на Европската дива мачкаШума мачка: начинот на живот на Европската дива мачка
Сомалиски мачка: карактер и опис на СомалијаСомалиски мачка: карактер и опис на Сомалија
Која е уникатноста на мачката и мачката со три бои. Знаци за нивКоја е уникатноста на мачката и мачката со три бои. Знаци за нив
Долгокосната ориентални мачки: опис на расатаДолгокосната ориентални мачки: опис на расата
Најголемите мачки во светот и нивната историјаНајголемите мачки во светот и нивната историја
Британски машки кошарка и маче - стандарди и содржинаБритански машки кошарка и маче - стандарди и содржина
Карактеристики на раси на бели мачки со сини очиКарактеристики на раси на бели мачки со сини очи
» » Амурова шумска мачка и модерни реалности
© 2022 AjLota.com