Scottish Fold Kitten: содржина и нега

Шкотски момче мачеИзглед Шкотски пати

(Scottish Fold) датира од 1961 година, кога за време на посетата на една фарма се одржа состанок на маче со криво уши и неговите први сопственици. Во наше време има 2 гранки на расата: Шкотски правец (сопственик на директно уши) и Шкотски пати (носители на виси виси).

Ако живеалиштето е надополнето со претставникот на оваа или таа гранка, ова е неверојатна среќа.

Имајќи шармантно лице и кадифен крзно, овие мачиња имаат прекрасен мирен и пригоден темперамент. Како да се грижи за едвај само пристигна во куќата на еден прекрасен подносител, ајде да погледнеме во примерот на здипли маче.

Карактеристики на раса

Грижа за мачеото од шкотски патиОд раѓање, сите Шкотите се сопственици на директно уши. Стекнувањето на финалната форма се случува кога мачето достигнува 2,5-3 месеци. Оваа раса е споредлива со надворешноста на Британците, и затоа често се збунети.

Значителни разлики едни од други се наоѓаат во ликовите. Британците имаат повеќе независен и арогантен темперамент, додека вистинскиот шкотски е посебно усогласен, приврзан, комбиниран со карактер.

Но, понекогаш, особено ако има Британци во семејството, мачкината мачка, исто така, може да има слободољубив карактер и да се бори за независност.

Шкотите имаат неверојатен ум, што го олеснува лесното учење. Покрај тоа, шкотскиот марионетски маче не е поборник на материјална штета, што го откажува појавувањето на парталави завеси, скршени вазни и изгребани мебел.

Детството на преклопување се одликува со неговата димензионалност и степен. Кога размислувате за стекнување Шкотланѓанец, треба да знаете дека имаат општествен карактер и многу го сакаат вниманието на нивната личност. Ако во новата куќа на миленичето е предодреден често да остане сам, подобро е да се земе претставник на друга раса. Можете исто така да добиете две трошки одеднаш, тогаш тие нема да имаат време за досада.

Уникатната разлика на Шкот од другите претставници на маиците е неговата неможност да се смири. Наместо тоа, тој звучи повеќе како скрип. И, исто така, овие мачки се совршено способни да се движат само на задните нозе и да седат на нив. Младите мачки се љубители на спиење на грбот, што предизвикува напад на нежност, а не само кај децата.

Стекнување шкотски маче

Грижа за шкотски мачеМожете да купите лопаточка и кога аплицирате за реклама за продажба. Сепак, бидејќи шкотскиот е претставник на скапа раса, гаранцијата може да се добие само во специјализирана расадник. Тука:

 • маче на семејно дрво е спроведен;
 • во детали ќе покаже кој е родителите на бебето;
 • да обезбеди целосни препораки за грижа и услови за чување на трошки;
 • ако е потребно, ќе им помогне по телефон.

Подготвување дом за појава на Шкотланѓанец

Подготовка дом за појава на шкотски мачеНајдобро е да се погледне на бебето помеѓу две или, уште подобро, три месеци.

Во овој период појавата на повеќето надворешни карактеристики на расата е веќе завршена.

Мачиња на оваа возраст се веќе доволно независни за да започнат живот одвоено од мајка.

Да се ​​создаде трошки на удобност во новите околности е потребно однапред да побара од селекционерот за неговата храна и други параметри, како и да дознаете името на филер за во тоалет, се познати на трошки и да се запознаат со распоред на исхрана.

Пред да го поместите маче, акции на следните ставки:

 • мек кауч или посебна мачка поднесе;
 • чинии за исхрана и пиење;
 • послужавник со залиха на полнила за него;
 • препорачано минимум ветеринарни лекови;
 • и задолжително играчки.

За удобноста на движење за време на движењето и за време на патувањето, исто така е неопходно да се грижи за купувањето пред удобно и трајно носење на контејнери. При изборот, секогаш треба да ја проверите леснотијата на заклучување на вратата и неговата сигурност, како и присуството на дупки за вентилација, удобноста и јачината на рачката. Основата на носењето треба да биде доста широк и стабилен.

Внатре може да се организира во форма на меко и топло гнездо за релаксација. За да се намали вознемиреноста кај животното, особено при првиот потег, можете да ставите крпа во привремената куќа, мирисајќи на претходното место на живеење. Тоа ќе му помогне на мачето да се смири.

Уредување на живеалиштето на мачката

Уредување на живеалиште за шкотски мачеСите шкотски припаѓаат на големи сибарити. Тие се воодушевени да останат во затворени и топли места. Треба да се избере место на живеење за член на семејството на новодојденец, со оглед на овие преференци.

Најдобро е да се избере еден од најубавите агли на станот за кошницата. Во висина на студената сезона, Шкотланѓанецот треба да биде заштитен од нацртите и да му обезбеди место до грејните тела. Многу драг на преклопен кревет, поставен директно на батеријата.

Важно е дека остатокот од трошките не е повреден со плескање врати и прескокнување на членовите на домаќинството. Оптимално е ако мачењето е обезбедено со неговото живеалиште. Таму миленичето може да се пензионира или, по желба, се искачи на ниво повисоко и од таму види тоа се случи. Ако купениот дом не е опремен со гребење на ноктот, треба да се направи сам. Можете да купите готови, завиткани во јажиња, но во пракса мачиња-Шкот им даваат предност на обичните непланирани табли.

Сите деца се воодушевени од играчки. И Скотти не е исклучок. Можете да го диверзифицирате неговиот живот фаќајќи крзно глувци, брка по латекс топки и другар пердуви или други шушкава играчки. И за да се спречи бебето да влезе во опасност, сите жици треба да се отстранат на недостапни места.

Исхрана на Шкот

Шкотска писе исхранаШкотските штрајкови и набори се сопственици на одличен апетит. Во исто време, тие се непослушни и ентузијастички јадат храна.За одгледувачи мачиња препорачуваме употреба на урамнотежени готови производи. Малите деца до 4 недели треба да се хранат со паштета, која потоа се заменува со сува исхрана, кога миленичето достигнува возраст од 1 месец.

По можност изберете производи од премиум категории и супер премија. Со минимална содржина на јаглени хидрати, тие се богати со високо квалитетни животински протеини.

Покрај тоа, во готови комплекси постои потребен износ на таурин, витамини и елементи во трагови. Идеалната опција ќе биде алтернативен третман на домашно милениче со сува храна и конзервирана храна.

Едно од чиниите треба постојано да се полни со чиста вода, менувајќи се секој ден. За да млекото маче со млеко не следи, може да предизвика скоч стомачен стомак. Понекогаш за хранење на домашно милениче, треба да користите ниско пченица или овес. Употребата на свежи билки ќе помогне да се расчисти желудникот од неразвиени грутки од волна.

Шкотските набори понекогаш може да се разберат и со ориз и хељдовски каша, што е најкорисно за мачките. Да се ​​даде овци е контраиндициран!

За готвење, најдобро е да се користи млеко, и по подготвеноста да се дополни со јогурт, кефир, ацидофилин, ријаженка или урда. Кашарите треба да имаат многу течна конзистентност, особено ако се подготвуваат за исхрана на новороденчиња од шкотски мачиња.

При изборот на природна храна како главен мора да се надополни со витамини погодни за раса. Исхраната на маче може да варира со варена риба или разгалена со месо. Некои преферираат јадења од зеленчук и леб.

Хранењето храна од вашата маса, особено третира во форма на пилешки коски, слатки и пушени производи, е строго забрането!

Усогласеност со хигиенските процедури

Како и за сите деца, за Шкотите бараат редовно одржување, која вклучува обработка на грбот, се грижи за очите, ушите и канџи. Да се ​​усогласат со овие постапки треба да се учат на бебето веднаш по ставање на тоа во нов стан.

 • Главната работа во грижата за здипли маче е грижата за неговите уши. Тие се препознаваат како неговата визит картичка и ја прават шармантна и уникатна. Свитките уши бараат големо внимание и внимателна грижа, бидејќи може да содржат непријатни изненадувања, како што се ушите. Постапките за отстранување на акумулираната плоча треба да се вршат еднаш неделно. За оваа цел се дозволени само памук и специјален лосион. Третманот на ушите треба да се направи внимателно, без продирање во ушните канали. Ако има било каков секрет или покривање на ушите со кора во комбинација со чешање, итно да се земаат трошки на ветеринарот. Најверојатно проблемот ќе се реши со долгорочен третман со употреба на специјални лекови и повнимателна хигиена.
 • Да се ​​грижат за очите треба да бидат вметнати дискови во комбинација со специјален дезинфициенс. Појава (супурација), зголемена солза, придружена со чешање, се добра причина за посета на специјалист. На проблемите на миленичето што се појавиле во органите на видот, може да се дознае со зголеменото триење со шепот на муцката, честите тресење на главата. Тие се доказ за оштетување на мукозната мембрана на инфекцијата, наоѓање во око на странски објект или повреда.
 • Грижа зад покривот на волна расипаниот маче треба да се навикне веднаш од моментот на неговото оправдување во станот. За да го премачкате миленичето, не го губиме предвид, треба да биде редовно (најмалку 2 пати неделно) за да го направите чешлањето. За време на линењето, специјален гребен може да се комбинира со употреба на силиконски ракавици. Таа одлично работи на собирање вишок свила. Ако, по прошетка, трошката се врати силно валкана, треба да се капе. Шкотланѓанецот може да се измие само со специјални шампони. Човековата употреба на детергенти е контраиндицирана, може да доведе до појава на тешки алергиски реакции или дисбаланс на метаболизмот на мастите на кожата, што ќе се манифестира со појава на првут. Не го изложувајте вашето бебе на премногу чести процедури за вода.
 • Грижа за канџи се состои од нивни периодични потстрижување со помош на специјални клешти. Сечење мора да се направи само на самиот врв на ноктот. Ако сечењето е повеќе од потребно, погодената канџа треба да се третира со хидроген пероксид. Некои сопственици претпочитаат целосно да ги отстранат канџите од своите миленици. Сопствениците на Шкотите не го препорачуваат ова. Употребата на силиконски капачиња треба да се отстрани.
 • Заби На маче не му е потребна посебна грижа. Особено ако неговото хранење се врши главно од сува храна. Цврстите гранули совршено успеваат да се справат со плака и зајакнување на непцата. Отстранувањето на забен камен за време на нејзиното формирање е прикажано само на возрасните.

Достигнување на послужавник

Предавање на маче на фиокатаАко пред потегот мачето живеело со одгледувачот, трошката е, по правило, веќе позната, за посебно место резервирано за тоалетот. Во новата куќа, треба да се запознае со локацијата на садот. Посебно внимание треба да се посвети на пополнување на тоалетот. Прво, вреди да се држиме до изборот на истата марка која се користела во старата куќа.

Најпогодно пополнување на тоалетот со силика гел, популарен со шкотски мачиња поради шушкави звуци издадени од него. Покрај тоа, тој лесно се справува со отстранувањето на мириси. Можете да користите гранули од пилевина за да го наполните садот, но им треба честа ажурирање.

Ако бебето не е запознаено со обврската да го посетува тоалетот на мачката, веднаш треба да започнете да го едуцирате маче, а тоа не е навика да се справи со потребата каде што треба.

Послужавникот треба да се стави на лесно достапно место, скриено од љубопитните очи. Многу мачки се непријатно расеани при посета на тоалетот. Да се ​​постави фиоката, можете да го користите бања, тоалет или оставата, каде што вратата треба да биде постојано отворена.

Доколку мачето категорично одбие да ја посети фиоката, треба да размислите за промена на производителот на полнењето или за избор на друго место за сместување.

Скотти пати виткање

Инокулации за шкотско преклопувањеЕдинствениот проблем со шкотскиот преклоп, кој се манифестира во текот на првите недели, е "хард опашка". Карактеристичните знаци на генетската мутација се фоки на опашката, предизвикувајќи болни сензации кај животното. Во особено сериозни случаи, можно е парализа или дури и смрт. Остатокот од Скот е поседува одличен здрав и стабилен имунитет.

За борба против болести, миленичето, почнувајќи од детството, треба да добие збир на одредени вакцинација. Посета на ветеринар за вакцинација е прикажана само на апсолутно здрав маче.

Покрај тоа, на возраст од еден месец, со цел да се спречи милениче, треба да почнат да даваат посебен антихелмитска суспензија. Можно е да се прибегне кон помош на слични детски подготовки за оваа намена. Сепак, важно е да не се надмине дозата, може да доведе до сериозно труење. Терапијата треба да се повтори по секои четири месеци.

По извршувањето на сите пропишани процедури, со благосостојба домашно милениче може да се испрати за вакцинација.

 • Првата инокулација на маче треба да се изврши по достигање на возраст од три месеци. Обично на оваа возраст се става комплексна (поливалентна) вакцина со акција насочена против неколку болести одеднаш. Ревакцинацијата треба да се изврши по три недели. Вакцинацијата се врши еднаш годишно.
 • Котета на возраст од 3-6 месеци се вакцинирани против вакцината против рингворми.
 • Шкотски пати на возраст од 1 година треба да се вакцинираат против беснило.

Информациите за сите вакцини кои се вршат по хронолошки редослед мора да бидат внесени во ветеринарниот пасош.

Потомство на Шкотите

Потомство на шкотски мачкиАко целта на стекнување на Шкотланѓанец е размножување, ова мора да се пристапи внимателно. Во никој случај мачката и мачката не можат да се вкрстуваат ако обете имаат закривени уши. Можете да креирате пар само од шкотски набори, од кои едната е лопатка, а другата е сопственик на нормални уши.

На раѓање, ушите на сите шотландски мачиња имаат вообичаен изглед, а само на 18-тиот ден може да се одреди поклонот од бранот што го покажаа.

Кој и да е, тие ќе останат pryamuhimi. Единствениот недостаток на ова е неможноста да стане учесник во натпревари и изложби.

Сепак, ова не влијае на одличната природа на домашно милениче. Шкотскиот свиок со директно уши е идеален за оние кои сакаат да се здобијат со пријател кој ќе може да ја даде својата љубов.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се утврди возраста на маче домаКако да се утврди возраста на маче дома
Како да препознаете и идентификувате раса на мачки домаКако да препознаете и идентификувате раса на мачки дома
Разликата меѓу британските мачки и шкотските: како се разликуваат?Разликата меѓу британските мачки и шкотските: како се разликуваат?
Шкотски пати - шкотски преклопен: раса ОписШкотски пати - шкотски преклопен: раса Опис
Хранење мала мачеХранење мала маче
Британски машки кошарка и маче - стандарди и содржинаБритански машки кошарка и маче - стандарди и содржина
Како да се нахрани шкотскиот превитникКако да се нахрани шкотскиот превитник
Имиња на најпопуларните раси на мачки и нивните фотографииИмиња на најпопуларните раси на мачки и нивните фотографии
Мачето има водени очи: причините и што да праватМачето има водени очи: причините и што да прават
Карактеристики на раси на бели мачки со сини очиКарактеристики на раси на бели мачки со сини очи
» » Scottish Fold Kitten: содржина и нега
© 2022 AjLota.com