Шкотски пати - шкотски преклопен: раса Опис

Шкотски патиШкотски пати

- ова е посебно животно во светот на мачката. Овие мачки може да се наречат "народни", тие се гордост на Шкотите.

Шкотските патишта ќе станат добри придружници на нивните господари. Одење на свеж воздух ќе биде многу корисно за миленичето. Треба само да се види дека животното е вакцинирано, според нејзината возраст. Купи го поводот и темпераментот и навикнување на одење.

Историјата на појавата на мачки со притиснати уши

Особености на расата шкотски патиИсторијата на мачката започна со среќен настан: во обична шкотска штала живееше извонредна мачка Сузи. Ушите на оваа мачка беа свиткани, и тоа беше чисто бело.

Така, Суза ќе живее во вегетација, ќе ги фати глувците и ќе пие искрено заслужено млеко, ако на нејзиниот пат не се сретне со пастир по име Вилијам Рос. Тој беше извонреден пастир: тој беше љубител на мачки.

Гледајќи една необична мачка, Вилијам сигурно сакаше да купи таква убавина.

Подоцна, кога Сузи бил роден мачиња од нормална мачка, Вилијам стекнал еден од нив - мачка, која Снукс ја нарекувал. Оваа мачка, подоцна, Вилијам ја преминала со мачка на британска кошула. Од овој сојуз се раѓаат марионети од кошула. Од нив започна почетокот на одгледувањето на превиткуваните мачки.

Првично, оваа раса беше наречена "лоп-шпанско", но потоа беше додаден зборот "шкотски".

Сузи беше долга коса мачка, а некои поединци имаат долга коса. Ако еден од родителите имал кратки уши, тогаш сите последователни генерации биле родени со виси уши. Ако еден родител беше долга коса, долгата коса беше наследна од следните генерации. Генската раса е многу силна кај претставниците на оваа раса.

Изглед

Изглед на шкотски патиИсто така стисната до уши, претставниците на оваа раса се карактеризира со пријатен изглед, густо крзно. Изгледа како кадифе. Структурата на шкотската волна е униформа. На прв, тоа е невозможно да се утврди како маче ќе се зголеми пати: ушите, почнуваат да паѓаат само на возраст од 4 недели.

 • Бојата варира.
 • Раководител опкружен, вилицата е добро развиена.
 • Перници на вибрисите се тркалезни и малку испакнати - видливи на муцката.
 • Очите се огромни, широки, сферични. Боја во тонот на главната боја на животното.
 • Носот е широк, прескокнуван, нема значајна транзиција.
 • Меки профили.
 • Уши со заоблени врвови, спуштени.
 • Телото е мускулесто, големината е поголема од просекот. Обликот на телото е кружен.
 • Опашката е со нормална должина, врвот на опашката е заокружен.
 • Шепите се кратки, влошките се заоблени.

Карактеристики на карактерот

Природата на Fold мачкиПреклопени мачки не се разликуваат од хиперактивност и експлозивен темперамент. Овие се мирни, невозбудени, самоуверени животни. Овие миленичиња се многу поврзани со личноста. Тие сакаат да седат до господарот, или да гледаат, за своите постапки. Гласот на мачкините мачки е невообичаен. Тој не изгледа како обична мева. Малку писклив. Некој вели дека мачките во Шкотска не знаат како да меваат. Веројатно, оваа изјава не е без вистина.

Шкотската шарена мачка понекогаш станува две задни нозе. Ова се случува кога мачката бара нешто, или нешто од тоа да биде изненаден или збунет. Оваа функција привлекува фотографи и има многу мајки и демотиватори, посветени на оваа позиција на мачки.

Мачиња на шкотски пати се разиграни и енергични. Додека се движите низ куќата, во присуство на маче, треба внимателно да внимавате на нозете. Ќе биде убаво да се купи специјален кревет, или куќа за твојата малечка копачка. Мртовците од шкотски пати се сакаат да играат и да играат. Купи играчки за нив: топки, лакови, топки, глувци.

Одгледување шкотски огради

Одгледување на шкотски патишта во домашни условиОдгледување на шкотски патишта не е без исклучок и грешка. На иницијалното одгледување, забележано е дека шотските марионети, кои се родени од родители од истата раса, имале некои отстапувања од правилата во физиологијата.

Тоа било или премногу меко "измачено" крзно или други манифестации на мутација.

Подоцна, откривајќи ги недостатоците, одгледувачите почнаа да преминуваат превиткувани мачки со pryamouhimi. Ова даде позитивен резултат: немаше мутации и отстапувања. Така, во моментот, забрането е преминување на две ловечки мачки.

Во почетокот, шкотската мачка преминала со егзотика. Од овие бракови, се родиле нормални мачиња. Но со текот на времето, нивната опашка престана да функционира. Дојде до целосно спојување на пршлените, што доведе до болка во грбот и долниот дел на грбот. Подоцна, од егзотика како родители одбиле. Тие почнаа да ги преминуваат Шкотите со раса од британски коњчиња.

Кога се појавија мачиња, беше забележано дека во случајот со родителите со долга коса, мачениците стекнувале долга, густа шуртичност со наследство. Но, дури и поголема густина на волна, тие постигнале при преминување на кратки коса и долги коса животни.

Здравје

Здравје и болести Шкотски фолдиШкотските набори се добро здравје. Единствениот недостаток, предизвикан од краток коса, се болести на `рбетот (остеохондродистрофија). Знаци на остеохондрофилија:

 • Lame.
 • Врзан одење.
 • Неподготвеност за скок.
 • Акутен одговор на допирот на опашката.
 • Одеднаш сквотот изглед на животното.

Но, оваа болест не е честа појава. Со добра грижа и грижа, животниот век на шкотската збиена мачка ќе биде дваесет години.

Важно е да се следи чистотата на ушите. Ушите не треба да имаат плакета, крази и дамки. Ако во ушите има некарактеристични феномени, миленик треба веднаш да му се покаже на ветеринарот. Лекарот ќе ја пропише потребната терапија, со цел да му помогне на миленичето да ја надмине болеста.

Покрај тоа, тоа е потребно да ги задржите вашите очи чисти. Можете да ги миете очите на животното со борна киселина или обична зовриена вода.

Совети за содржина

Содржина на шкотскиот преклопецОвие животни се многу погодни за децата. Тие нема да ја изгребат, каснуваат или повредуваат дете.

Треба да го научите вашето дете правилно да се справи со животните и да не предизвика него болка и непријатност. И тогаш, шкотската мачка ќе стане верен пријател и одличен придружник за игрите на мајсторот.Оваа раса се смета за една од најинтелигентните. Свитка шкотска мачка е во состојба да разликува некои команди. Таа е среќна да ги исполни. Но, она што мачката не сака да го направи, невозможно е да се присили да се исполни.

Одбивањето на овој или оној тим или акција не може да се потисне.

Овие мачки се прилично чисти. Лесно се навикнуваат на послужавникот. Исто така, на истото место се качуваат канџи.

Карактеристики на хранење на шкотски патишта

Хранење шкотски патиштаЗа полно работно време, миленик треба да биде полн. Неопходно е храната и водата секогаш да бидат во коритото. Мачка или мачка може да се чувствуваат гладни во секој момент и мора веднаш да го угасат.

Храната на домашно милениче може да се состои од природни производи или од квалитетно подготвени гасови.

Во случај на природна храна, неопходно е да се подготви за иднината производи:

 • Посно месо (Турција, говедско, пилешко).
 • Нумерирани производи.
 • Црниот дроб.
 • Морска риба (речната риба се смета за штетна за шкотската фолија).
 • Кашкавал.
 • Сирење.
 • Каши.
 • Сурово јајце.
 • Зеленчук.

Шкотски преклопен контраиндициран:

 • Свинско месо.
 • Јагне.
 • Компири.
 • Грав.
 • Кромид.

Ако одбереш подготвена храна, треба да купите премија храна. Ги содржи сите потребни витамини и микроелементи, кои се толку корисни за да се свиткаат мачки. Како по правило, таквата храна не предизвикува алергии, што е, исто така, несомнено одличен фактор за неговото стекнување и потрошувачка.

Избор на маче

Избор на маче на шкотски патиСите мачиња се поделени во три категории: миленичиња, раса и шоу класа. Сите овие води се различни во цената. Најдобро е да се купи маче во специјализирани расадници. Препорачана возраст, за купување на маче - дванаесет недели.

На оваа возраст, потребно е знаци на чистокрливост. И, лесно е да се утврдат отстапувањата во развојот, ако постојат. Покрај тоа, на оваа возраст, маче се храни самоуверено и независно.

Ако целта за купување маче е да учествува на изложби на изложбена класа, се препорачува да се купи животно на возраст од една година. На оваа возраст, карактеристиките на чистата раса се веќе совршено препознатливи.

Кога купувате мал маче, не заборавајте да го запрашате одгледувачот што му го подарил мачето сето ова време. Трансфер во нов извор, во првите денови од појавата на маче во куќата, е непожелно. Таквиот експеримент може да се претвори во болест на дигестивниот систем на маче, што трагично ќе влијае на неговата аклиматизација во услови на ново и странско, додека, простории.

Котета шкотски пати се хранат во интервали од четири пати на ден. Ова им овозможува добиваат тежина. Кога мачето ќе достигне возраст од осум месеци, може да се пренесе на два оброка дневно.

Добивање на потомство

Како што веќе беше споменато претходно, пара на истата раса, за парење не е дозволено. Забрането е парење меѓу одгледувачите. Тоа може да резултира со раѓање на инфериорни животни со генетски мутации поврзани со болести на коскената `рскавица и скелетот.

За парење, подобро е да се избере мачка и мачка со право на нозе. Или, напротив. Понекогаш, шкотите на Шкотите се вкрстуваат со претставници на британската коњска раса. Ова дава одлично потомство.

Пички се подготвени за репродукција, веќе на возраст од осум месеци. Но, не брзај, на оваа возраст мачките не се доста силни. Подобро е да го одврзеш писето, на возраст од една година и половина, или подоцна. Потоа, телото може да се справи со бременоста и породувањето.

Бремената мачка Шкотска, трае 58-78 дена. Мачка има еден до четири мачиња. Но, невозможно е да се утврди колку од нив ќе станат мртви.

Окот, тоа е, породување, продолжува еден ден. Но, најчесто, тие течат многу побрзо. Неопходно е, ако породувањето е прво, да биде во близина на мачката, така што таа не се чувствува загрозена и смирена.

Грижа за шкотскиот преклопец

Не е тешко да се грижи за шкотска мачка. Неопходно е редовно да ја чешла косата, да ги испита ушите и очите. Можете да го миете вашето милениче, но треба да го направите тоа, само во случај на итност - ако животното е силно загадено. Неопходно е да се следи должината на канџите. Обидете се да организирате пријатен одмор за мачката. Храната и водата треба да бидат многу. Играчките секогаш треба да бидат достапни.

Некои нијанси на грижа за животните

Соодветна грижа за шкотскиот падИсклучување на предмети измамник: тоа не донесе никаква корист и е во состојба да го расипе изгледот на семејството милениче. Шкотски пати уши се изложени на поголема акумулација на сулфур од ушите на други мачки, па внимателно се види во текот на чистотата на ушите, а во време за да ги чисти, набљудување голема претпазливост. Очите на животните, исто така, бараат внимателно внимание. Треба да се исчисти колку што е потребно, но барем еднаш неделно.

А сорта stottish - пати е мобилен Pordoi шкотски Хетеро. Овие мачки немаат простор за ушите, сепак, сите други функции (образите, нозе и опашка, како и обликот на главата), се карактеристични за оваа раса шкотски пати. Нивното крзно не е долго, но нивните уши се држат како обични мачки.

Потребни предмети за домаќинство

 • Чаши за храна и вода.
 • Колона - гребење рампа.
 • Четка за волна (не издувам). Можете да купите специјален ратерен со шила за волна.
 • Послужавник, за управување со природните потреби.
 • Носење (кошница или специјална кутија).
 • Играчки.

Сите овие елементи ќе му помогнат на сопственикот квалитетно да ја подобри грижата за мекиот милениче.

Стекнување на шкотски пати, или со други зборови - шкотски пати, сопственикот добива нежен, полн со љубов милениче кое bydet подари неговата нежност на сите членови на семејството, без исклучок. Оваа светла и поставен животно ќе биде вашиот најдобар купите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да препознаете и идентификувате раса на мачки домаКако да препознаете и идентификувате раса на мачки дома
Разликата меѓу британските мачки и шкотските: како се разликуваат?Разликата меѓу британските мачки и шкотските: како се разликуваат?
Најстарата мачка во светот - рекордерите на книгата на ГинисНајстарата мачка во светот - рекордерите на книгата на Гинис
Која е уникатноста на мачката и мачката со три бои. Знаци за нивКоја е уникатноста на мачката и мачката со три бои. Знаци за нив
Дали има мачиња со три бои или само мачки?Дали има мачиња со три бои или само мачки?
Најголемите мачки во светот и нивната историјаНајголемите мачки во светот и нивната историја
Имиња на најпопуларните раси на мачки и нивните фотографииИмиња на најпопуларните раси на мачки и нивните фотографии
Карактеристики на раси на бели мачки со сини очиКарактеристики на раси на бели мачки со сини очи
Главните бои на шкотски патиштаГлавните бои на шкотски патишта
Азиски леопард мачка, слична по боја на леопард: содржинаАзиски леопард мачка, слична по боја на леопард: содржина
» » Шкотски пати - шкотски преклопен: раса Опис
© 2022 AjLota.com