Приказни за најпознатите мачки и мачки

Најпознатите мачкиСега има огромен број познати личности меѓу четири нозе. Тие се сакани, восхитувани и прославени. Меѓу таквите ѕвезди се мачките и мачките. Тие се неверојатно себични и истовремено убави, кои го привлекуваат вниманието. Па, ајде да зборуваме за најпознатите мачки.

Дјуи Ридмор Книги

Оваа кожен мачка била позната по сопственикот Вики Мирон. Работи во библиотеката на Спенсер, Ајова, САД. Неговото име од англиски преведува како "Дјуи, читај повеќе книги". Сопственикот на домашно милениче го опишал детално животот на Деви, кажал како се запознала со мачката. Тој тогаш беше многу мал. Вкупно, оваа пичка живееше во библиотеката веќе 19 години. Книгата, исто така, раскажува за животот на Вики. Оваа жена успеа да го порази ужасната болест - рак. И, исто така, раскажува за тешкиот живот на нејзиното семејство. Сите овие настани се земени од реалниот живот.

За да добиете дозвола за издавање на оваа книга, издавачот изложи уредна сума од 1.250.000 долари. До денес, ова износот се смета за највисока исплата за мемоари за домашно милениче. И ова не е последното нешто што изненадува во оваа приказна. Излегува:

  • за оваа книга беше снимен дури и. Се вика Деви. Библиска мачка која го потресе целиот свет. " Главниот лик играше добро позната актерка Мерил Стрип.
  • мачката станала толку позната што библиотеката на Спенсер била посетена од многу љубопитни луѓе, особено да гледаат во Деви.
  • меѓу другото, на денот на смртта на овој крзнено милениче, многу весници во САД ја објавија оваа вест како една од најважните. Котиќ почина во есента 2006 година.

Мачки во пустината

Познати мачкиТаквото одвојување на мачки се појави во Руската империја пред околу 300 години. Тие станаа познати на целиот свет. Ние значи печат кој живее во Ермитаж.

Голем број мачки биле донесени од Казан во 18 век. Царицата Елизабета нареди да ги донесат мачките за уништување на стаорци и други глодари, што во тоа време беше многу во Зимската палата. Меки војници толку добро се справиле со своите должности што биле оставени за понатамошна служба во Catherine ɪɪ во Ермитаж.

Во 20 век, администрацијата одлучи дека ќе се справи без мачки и ќе ги исели, но не за долго. Се покажа дека дератизацијата е неефикасна, а животните се одлучиле да се вратат. Значи, до денес тие служат.

Па, сега неколку необични факти:

  • сега вкупниот број на мачки е 60. Сите овие домашни посетители и музејските работници се познати по прекари. На чело на овој одред стои мачката Тихон.
  • Мачките Ермитаж имаат свој одмор. Секоја година, на последната недела во музејот, се слават Денот на Мартовските печати. И тој е именуван во чест на овој храбар и непобедлив одвој. Па, мислам, овие мачки несомнено може да се наречат најпознатите мачки на нашето време.

Најбогатата мачка во светотСите горенаведени печати заработуваат свои. Сепак, постои милениче кое не може да се мачи. Неговото име е Блаки, одгледуваат британски лопатки. Факт е дека неговиот господар му го оставил 13 милиони долари. Затоа, тој може да бара наслов на најбогатото животно. Сепак, еден милионер од Велика Британија дури и не се сомнева дека го направи своето милениче познато на овој начин.

Четири нозе станица господар

Оваа приказна е за мачката Тама, која добила место на железничката станица во градот Кинокава (Јапонија). Кити дури имаше и специјална униформа. Таа беше исплатена. Таа мораше да се сретне и да ги види луѓето во возот. Тама извонредно се справи со нејзината работа.

Тоа беше еден вид рекламирање потег. Тој помогна да се подобри економската ситуација во овој град и регионот како целина. Се испостави. Со фатален фамилијата за време на неговата работа донесе профит од 12 милиони долари.

Мачка која се чувствува смрт

Најпопуларни мачкиДа, да, такви чуда се случуваат. Во болницата во Род Ајленд (САД) живее мачка по име Оскар. За еден ден тој неопходно ги заобиколува сите пациенти. После тоа, тој лежи до личноста која наскоро поминува. За пет години напорна работа Оскар не се случил ниту еден неуспех. И интересно е дека мачката е подобро да не се повлече од лицето до кое лежи. Ако ова е направено, тогаш тој почнува да меуси гласно. Оваа мачка сега е во интерес на научниците. Еве една таква позната мачка.

Nala

Оваа мачка е позната на многу благодарам социјални мрежи. И таа, патем, има 2 милиони претплатници во Instagram. Во моментов, мачката е 5 години. Појавата на мачката Нала е вкусна. Но ова чудо со сини очи не е секогаш толку прекрасно. На мала возраст таа беше испратена во засолниште каде што живееше малку, за среќа. Наскоро таа беше однесена од нов сопственик кој ѝ дава многу љубов и грижа.

На интернет можете да најдете повеќе информации за печатите. Сите од нив, се разбира, се различни: непослушен, мрзлив, меки и голи. Но, тие се обединети од еден: љубовта на сопствениците, кои се подготвени да го посветат поголемиот дел од времето на приказни за нивните омилени миленичиња и нивните животи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Колку долго мачката трае мачката и како е утврдена?Колку долго мачката трае мачката и како е утврдена?
Како да именувам црна мачка маче мачка во семејствотоКако да именувам црна мачка маче мачка во семејството
Зошто мачките љубат валеријана и како функционираат мачките?Зошто мачките љубат валеријана и како функционираат мачките?
Мачката е рагдол. Карактеристики на расата и како да се разликува мачеМачката е рагдол. Карактеристики на расата и како да се разликува маче
Колку часа дневно мачките спијат?Колку часа дневно мачките спијат?
Најстарата мачка во светот - рекордерите на книгата на ГинисНајстарата мачка во светот - рекордерите на книгата на Гинис
Која е уникатноста на мачката и мачката со три бои. Знаци за нивКоја е уникатноста на мачката и мачката со три бои. Знаци за нив
Најголемите мачки во светот и нивната историјаНајголемите мачки во светот и нивната историја
Штетен валеријан за мачки ако го дадеш цело времеШтетен валеријан за мачки ако го дадеш цело време
Каков вид на нос треба да има здрава мачка?Каков вид на нос треба да има здрава мачка?
» » Приказни за најпознатите мачки и мачки
© 2022 AjLota.com