Зошто мачките љубат валеријана и како функционираат мачките?

Сива мачка која душкала валеријанаАјде да видиме што е валеријана. Валериан е трајни растенија кои растат во близина на езерцето. Фабриката достигнува висина од два метра. За да се добие лекот, се користи само коренот. Таа содржи многу корисни киселини: оцетна, мравја, изовалерична и други киселини.

Како Валериан работи на мачки и мачки

Секој љубител на животни има слушнато за тоа како мачките и мачките сакаат валеријана. Некој дури и се обиде да дадеНа вашето домашно милениче да се обиде, да се погледне неговата реакција.

Ако на вашето домашно милениче е дозволено да го шмркаат капачето од оваа дрога, тогаш веднаш го зграпчува и почнува активно да лижат. Потоа почнува да се однесува многу чудно. Некој почнува да работи како лудак, но некој станува многу агресивен и дури може да нападне некоја личност. За петнаесет минути ваква состојба поминат, а вашето домашно милениче ќе биде исто.

Но, излегува дека ова е многу штетно за вашето домашно милениче. Ајде да видиме како оваа дрога работи на мачки и мачки и зошто е штетно да им се даде на своите миленици.

Коренот на валеријана се состои од киселини. Најопасната киселина е изовалерична. Што е опасно? На личноста, овој лек делува како седатив, и на мачки, како афродизијак. Животното може да ја раскине позадината, да ги вози завесите, да ги обележи аглите со својата урина и многу повеќе. Излегува дека оваа киселина може дури и да предизвика изгореници во животното.

Зошто мачките љубат валеријана

Валериан мириса исто како феромонот, па мачките паѓаат во состојба на еуфорија.

И во составот на оваа дрога постои уште една штетна супстанција - ова е актинид. Оваа супстанција е зависност и зависност кај мачките. Може да се каже дека валеријана е лек на мачката.

Тинктурата на валеријан содржи алкохол, и како што е познато, мачките не знаат како да се спротивстават на дејството на алкохолот, т.е. тие стануваат зависни алкохоличари. По првото испитување на оваа дрога, му треба повеќе и повеќе.

Валериан не е само во форма на тинктури, туку и во таблети, што е многу поопасно. Таблетите содржат и синтетички супстанции. Овие супстанции може да предизвикаат алергиска реакција. По преземањето на ваквите таблети, мачките и мачките почнуваат да бркаат, а потоа заспаат цврсто.

Кога може да се даде валеријана мачка или мачка

Предозирање на валеријанаНо, постојат случаи кога вашето домашно милениче треба да го даде овој лек. Но направете го тоа само откако ќе се консултирате со ветеринар. Тој е тој кој ќе каже, кога е неопходно да се даде лек и во колку дози. Обично овој лек се зема како што следува: на носот на животното капе неколку капки или две капки валеријана разредена во мала количина на вода и даде мачка или мачка.

Тинктурата на валеријана се дава на животни со следниве болести:

 • Со спазми.
 • Со треска.
 • Со срцеви заболувања.
 • За третман на тироидната жлезда.
 • Во случај на болест на очите, лушпата на валеријаната треба да се избрише со болните очи на животното.

Тинктурата на валеријана може да се користи за да се обучи мачка да се изгребе. На животното не го гребе мебелот за да добие нула. И со цел да го навикнат на неа, Неопходно е да се масти со неколку капки тинктура од валеријана. Тогаш вашата мачка ќе биде среќна да ги изостри канџите за овој посебен уред.Постојат такви мачки кои рамнодушно се однесуваат на таков лек, односно не одговараат на тоа. Најмногу од сите валеријани се сакани од сијамски мачки. Котета, воопшто, не реагираат на тоа, мачките, исто така, не ги сакаат сите.

Но, ако вашата мачка има еструс, тогаш овој лек не може да биде категорично даден. Зошто? Ова се должи на фактот дека вашата мачка е возбудена уште повеќе, и како тоа ќе заврши е непознато. Подобро е да и ја дадеш хормонални лекови или антихистаминици.

Исто така одличен лек е специјалниот лек "Кот-Бајун". Оваа алатка се користи за справување со следните заболувања на мачки:

 • Како можеш да дадеш валеријана?агресија;
 • анксиозност;
 • прекумерна активност;
 • страв и фобија;
 • му помага на ученикот да научи да ја одбележи територијата во куќата;
 • смирува мачка за време на сексуалниот лов.

Овој производ е достапен во форма на тинктури и таблети. Нанесете го строго во согласност со инструкциите.

И ако не сакате потомство, тогаш најдобро решение за овој проблем ќе биде стерилизацијата.

Тинктурата на валеријана помага само во случаите кога мачката не признава мачка и не сака да се сопне со неа. Во овој случај, на нејзиниот нос, можете да капете неколку капки валеријана, а потоа таа ќе се држи до мачката.

Ако вашата мачка е веќе стара, тогаш тинктурата на валеријана е контраиндицирана. По преземањето на овој лек, тој ќе почне да скока и да работи како млад, а потоа може да има проблеми со срцето или, генерално, ова може да доведе до смрт.

Предозирање на валеријана

Зошто мачките љубат валеријанаАко вашата мачка или мачка е едно време се обиде на валеријана, а потоа се увери дека повторно ќе ја побараат оваа дрога. Па, што треба да направите ако вашето домашно милениче го најде овој лек и сепак го поправа, и има предозирање? Во оваа ситуација, животното мора да се земе на ветеринар, тоа ќе ви помогне.

Како да се разбере дека животното има предозирање? Тој има пена од устата, очите се тркалаат и има грчеви. Ако не преземеш акција, тогаш животното може да умре.

Затоа, вашето милениче не треба да се даде валеријана за забава, дај ја кочата, сосема е безопасна и не претставува никаква опасност за животното. Постојат посебни играчки за мачки, кои се импрегнирани со мачка нане, исто така е погоден за вашето домашно милениче.

Сега знаете зошто мачката и мачките ја сакаат оваа дрога и како дејствува врз нив.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Утешителни и хипнотици за мачки и мачки во движењеУтешителни и хипнотици за мачки и мачки во движење
Зошто мачките се плашат од вода: главните причини и како да се справат со тоаЗошто мачките се плашат од вода: главните причини и како да се справат со тоа
Играчки за мачиња сопствени рацеИграчки за мачиња сопствени раце
Колку трае бременоста во мачкаКолку трае бременоста во мачка
Колку мачка може да живее без вода и хранаКолку мачка може да живее без вода и храна
Како правилно да ја одредите возраста на мачка или мачкаКако правилно да ја одредите возраста на мачка или мачка
Колку заби има возрасна мачка: што треба да знаете за нив?Колку заби има возрасна мачка: што треба да знаете за нив?
Зошто ни е потребен темперамент и поводник за мачка?Зошто ни е потребен темперамент и поводник за мачка?
Колку мачки живеат во просек?Колку мачки живеат во просек?
Каков вид на нос треба да има здрава мачка?Каков вид на нос треба да има здрава мачка?
» » Зошто мачките љубат валеријана и како функционираат мачките?
© 2022 AjLota.com