Утешителни и хипнотици за мачки и мачки во движење

Смирувачки лековиМачките доста добро се справуваат со стресни ситуации, но понекогаш им е потребна помош. На пример, миленик никогаш не ја напуштил куќата подолго време, но треба итно да му се пренесе на ветеринарот за закажување. Секако, животното ќе биде нервозна. По слично патување, миленик може да се почувствува и неколку дена.

Но, ова може да се избегне. Доста да му даде седатив за мачки на патот. И ова не е единственото сценарио за користење на седативи на патот. Од овој напис ќе научите, како на друго место можете да користите седативи за мачки.

Утешно за мачките дома

Некои супстанции, смирувачки ефект врз мачките, таму е во секоја куќа. Но, најчесто, нивната примена дава спротивен резултат. Напротив, миленичињата стануваат премногу активни. Се работи за валеријана и коприва.

Зошто овие растенија возбудуваат и не ги смируваат миленичињата? Сето тоа е прашање на постоечката грешка, според која, ако валеријаната делува на лице како смирувачко, тогаш ова растение треба да дејствува на ист начин на мачка. Всушност, валеријана е еден вид дрога за претставниците на семејството на мачки. Нејзината арома делува на мачки на ист начин како "Виагра" на луѓето. Мирисот на валеријан не само што води мачки и мачки во возбуда, туку и предизвикува зависност кај животните слични на наркотиците.

Со валеријана демонтирана. А што е со ментолите на мачката? Зошто не делува како седатив за мачката? Работата е онаа касни, тоа е само слаб аналог на валеријана. Поради помалку изразен ефект на нане, мачката не се смири, но не е возбудена ниту. Само нејзиното однесување се менува.

Вреди да се напомене, дека нане не е подеднакво валидно на домашни мачки. Некои миленичиња многу ја сакаат, а други се рамнодушни кон неа.

Како што можете да видите, не постојат домашни ограничувања за мачки. Затоа, ветеринарите препорачуваат, доколку е потребно, да користат седативи.

Смирувачки лековиМедицинските препарати се најсигурна и најсигурна опција за смирување на мачката. Тие се достапни во таблети и капки. Тие совршено ќе се смират мачка за време на топлина, а не во мерка на агресивна мачка. Со нивна помош, лесно можете да ги транспортирате животните на долги растојанија без да ги втемете во стресна состојба.

Капки и таблети

Размислете најпопуларни седативи препарати за мачки:

  • Средства за мачкиFitex. Формата на ослободување на оваа дрога е капка. Ако треба да го смирите животното на патот, тогаш овој лек е најдобар за ова. Како дел од "Fitex" многу екстракти од лековити билки: мајчина ражда, валеријана, хмељ и шлем. Поради ова, лекот не само што ги смирува мачките и мачките, туку и нормализира работата на кардиоваскуларниот систем.
  • "Стоп-стрес". Овој лек за мачки и мачки има 2 форми на ослободување: капки и таблети. Активните компоненти на овој агенс директно влијаат на мозокот на животното, потиснувајќи ги центрите за возбудување. Лекот е силен. Ефектот од тоа доаѓа многу брзо. Сепак, "Стоп-стрес" е сосема безбеден и не предизвикува зависност.
  • "Кат Бајун" е уште еден популарен седатив за домашни миленици. Се произведува не само во форма на таблети, туку и во раствори. "Cat Bajun" е создаден првенствено за борба против агресијата на мачки, но во исто време совршено ја стабилизира емоционалната состојба на мачките за време на еструс.
  • "Ксалазин". Ова е синтетички лек, кој се базира на супстанција - дериват на тиазин. Често се користи во ветеринарната медицина за да се смири миленик пред испитувањето или операцијата. Оваа дрога не само што ги смирува мачките и мачките, туку и ја анестезира и ја ублажува мускулната тензија.
  • Фопазим. Тоа е хомеопатски препарат кој содржи медицински екстракти од растенија и минимални дози на минерални материи. Според бројни прегледи, ова е една од најефикасните препарати од растително потекло.
  • Felivey. Оваа дрога се испорачува во нашата земја од Франција и поради оваа причина е доста скапа - 2200 рубли за едно шише со спреј. Вреди да се напомене дека Felivey не е медицински производ. Тој е дизајниран да ја стабилизира емоционалната состојба на мачките поради прскањето во просторијата на собата од синтетички феромони. Овие супстанции се апсолутно безбедни за луѓето и другите домашни животни.

Хормонални седативи за мачки

Ефекти на седативиНајпознатиот и доста популарен хормонален лек е смирувачко дејство - "Сексуална бариера". Ветеринарите не препорачуваат да се користи без посебна потреба. Лекот го намалува сексуалниот лов кај животните, но тоа може да предизвика опасни болести во четириаголници, вклучувајќи и рак.

Ако сопствениците првично не сакаат, дека нивната мачка треба да донесе мачиња, тогаш ветеринарните специјалисти препорачуваат стерилизација на миленичето. Според ветеринарите, ова е похуман начин на спречување на несакана бременост.

Таблети за спиење за мачки

Ова се посилни лекови. Тие се прибегнуваат кон кога едноставни седативи не помагаат за мачка или мачка, но сѐ уште постои потреба да се пренесе милениче. Се согласувам, кога животното спие, најлесно е да се транспортира. Сепак, можете да користите апчиња за спиење за мачки само по претходна консултација со ветеринар. Идеален кога ветеринарот инјектира хипнотички. Сепак, секое лице може самостојно за да изберете доза на апчиња за спиење и да направите инјекција.

Апчиња за спиење кои се користат за транспорт на мачки

Статистиките за ветеринарството покажуваат дека следните лекови најчесто се користат за мирување на миленичиња за време на транспортот:

  • Употреба на седативи"Ветранквил". Овој хипнотички се користи за олеснување на стресот кај домашните миленици пред долго патување.
  • Буторфанол. Овој хипнотички лек може да ги смири мачките кои имаат постојани фобии.
  • "Medetomin" се користи не само да се стави животни да спијат пред долго патување, но, исто така, да се ослободат од стресот пред операцијата.

Сите горенаведени апчиња за спиење треба да се користат само по претходна консултација со ветеринар. Предозирање на овие лекови може да предизвика смрт на милениче.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зошто мачките се плашат од вода: главните причини и како да се справат со тоаЗошто мачките се плашат од вода: главните причини и како да се справат со тоа
Како да изберете комплекс за игра за мачкаКако да изберете комплекс за игра за мачка
Зошто мачките љубат валеријана и како функционираат мачките?Зошто мачките љубат валеријана и како функционираат мачките?
Колку часа дневно мачките спијат?Колку часа дневно мачките спијат?
Какви видови билки се корисни за мачки и мачки?Какви видови билки се корисни за мачки и мачки?
До која возраст растат мачките и мачките?До која возраст растат мачките и мачките?
Која е уникатноста на мачката и мачката со три бои. Знаци за нивКоја е уникатноста на мачката и мачката со три бои. Знаци за нив
Отстранување канџи кај мачки и мачкиОтстранување канџи кај мачки и мачки
Главните антибиотици за широк спектар на мачкиГлавните антибиотици за широк спектар на мачки
Штетен валеријан за мачки ако го дадеш цело времеШтетен валеријан за мачки ако го дадеш цело време
» » Утешителни и хипнотици за мачки и мачки во движење
© 2022 AjLota.com