Колку често и колку дена мачката оди?

На која возраст мачката почнува да одиСо изгледот на мачка во куќата има итни прашања, одговорите на кои ви треба однапред да дознаете. Што треба да направам кога мачката шета? Колку пати годишно се случува сексуална возбуда кај фамилијата на мачки? По традиција, мачката мора да биде во куќата за да привлече позитивна енергија и со среќа. Но, постојат моменти кога миленичето почнува да бара пар. Инстинктите земаат свои, а на сопственикот му треба трпение.

Кога мачката оди за прв пат

Во зависност од расата, пубертетот на мачките може да варира од 5 до 11 месеци. Во повеќето случаи, за прв пат животното почнува да бара парење на возраст од 6 месеци, но не подоцна од 10-11 месеци. Ако спарувањето е успешно, тогаш сексуалната возбуда исчезнува за еден ден. На оваа возраст жената веќе е подготвена за раѓање и породување. Но, подобро е да се воздржите од спарување на милениче уште на рана возраст, бидејќи телото на животното сеуште не е целосно закрепнето. Подобро е да се одложи обврзувањето за следниот период на возбуда. Најактивниот период кај мачките за парење е првите месеци од годината: февруари, март, април. Во октомври и ноември возбудата поминува помирно и не толку забележливо.

Знаци на сексуална активност:

 1. Намален апетит. Мачката почнува да јаде многу лошо понудената храна, која никогаш порано не ја одбивала. Во некои случаи, може да се зборува за болест. Но, ако сè беше нормално пред тоа, тогаш ова е периодот на еструс.
 2. Таа почнува да оди малку. Доколку мачката ја прослави својата работа на истото место, тогаш за време на сексуална возбуда почнува да се одбележува на различни места. Постои карактеристичен мирис, од кој е многу тешко да се ослободите.
 3. За време на еструс од гениталиите посебна течност се ослободува за да привлече маж, која печурката ја означува нејзината територија.
 4. Менување на расположението. Киса станува премногу агресивна или премногу приврзана кон нејзините господари. Тоа може да се фаќа против нозете, а подоцна и да го покаже ликот.
 5. Гласен звук. Мачката за време на еструс станува премногу гласна. Често минува и вика. Ова е исто така првиот знак на возбуда.
 6. Како да се утврди дали мачката е одењеПозиции. За време на прославите, мачката почнува да ги зема позициите кои се карактеристични за парењето. Таа ги намалува предните шепи и карлицата се крева за да го привлече мажот. Така, копачот ја покажува својата подготвеност за плетење.
 7. Мачката покажува активност на секој допир на сопственикот, особено ако тие го нападнаа опашното подрачје.

Колку често мачките одат

Циклусот на мачката трае околу 10 дена. Секоја жена од различни раси е индивидуална и може да оди или еднаш годишно или на секои 2 месеци. Колку пати годишно оди мачката? Нема дефинитивен одговор на ова прашање, па затоа треба внимателно да го слушате вашето домашно милениче.

Колку мачка шетаЕструзата кај мачки трае од 1 до 4 дена. По парењето, јајцата сè уште не се подготвени за оплодување, тоа се јавува само на 2-от ден од парењето. Семето на мачката може безбедно да се чува во жалост, за да може подоцна да ги оплоди јајцата. По парењето, мачката лижи и се тркала на грбот, така што јајцето се движи кон матката.

Четири фази на репродуктивниот циклус

 • Почетокот на еструс (проеструс) трае до два дена. Во текот на овој период, женката станува поактивна, мека во однос на мачката. Мачката, пак, одговара соодветно на однесувањето на неговата девојка. Ако во куќата нема мачка, тогаш целото внимание на мулката е префрлено на својот господар. Таа почнува да ги искинува нозете и гласно да потпевнува.
 • Пикот на возбуда (еструс) има времетраење од 4 до 12 дена. Мачката почнува да се фаќа против секој прв објект што е фатен, звуците стануваат толку силни што не секој домаќин ќе ги издржи. Со каква гушка во опашката, мачката станува паразитична поза.
 • Периодот по парењето (interestras) трае од 2 до 18 дена. Секоја писе е индивидуална, може да има 8 дена, другата може да се зголеми на 19 дена. Во текот на овој период, murr е крајно негативен за мачката. Кога ќе се случи ѓубрето на јајцето, сексуалната возбуда ќе престане, ако не - тогаш активната фаза се повторува за една недела или две.
 • Смирение (анестр) се карактеризира со вообичаената состојба на питон во која пристигнува остатокот од времето помеѓу периодите на сексуална активност. Овој период обично се јавува во текот на зимските месеци, кога светлината е кратка. Но, миленичињата поминуваат повеќе време со вештачка светлина, па фазата на смиреност може да се смени.

Методи за олеснување на сексуалната активност за мачки

 • Ако не сакате да го мачите вашето писе со различни капки или препарати од еструс, најдобрата опција е стерилизација. Оваа опција трајно ја елиминира мачката од агонизирачките периоди на возбуда. Операцијата се изведува под општа анестезија. Во мачката, сексуалните жлезди се отстранети. По операцијата, несаканите ефекти може да бидат хормонски неуспеси во телото и прекумерна телесна тежина.
 • Среќен парење е најприродниот процес по хормоналната стимулација. Оплодуването ќе го увери ковчегот за време на ловење на потомство.
 • Топла бања или грејно коло ќе ја смири женката од атракција за некое време. По бањата таа ќе биде лижена долго време.
 • Средства за мачки во еструсАктивни игри со сопственикот ќе го одвлече вниманието на милев од хормоналниот стрес. Тој треба да му посвети повеќе време на своето милениче, така што по игра еден ден, мачката спиеше ноќе.
 • Таблети Сексуална бариера, Stop-intim, CounterSex. Ефикасно, но по некое време телото им се прилагодува и престануваат да функционираат. Затоа, средствата мора да се менуваат или да се избере друг метод на контрацепција.
 • Капки Бајун Кат, Антистрес. Во споредба со таблетите, капките не предизвикуваат несакани ефекти, бидејќи тие содржат хербални инфузии.
 • Инјекции Depot-Provera, Covenan се најопасните методи, но исто така и најефикасните. Една инекција обезбедува сексуален мир до шест месеци.

Главната задача за сопственикот не е да му наштети на неговиот миленик. Изберете правилно и безбедно средство за ублажување на физиолошките потреби на животното.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зошто ни е потребен темперамент и поводник за мачка?Зошто ни е потребен темперамент и поводник за мачка?
Колку заби има возрасна мачка: што треба да знаете за нив?Колку заби има возрасна мачка: што треба да знаете за нив?
Како да се разбере и да се утврди дека мачката е бремена?Како да се разбере и да се утврди дека мачката е бремена?
Како бременоста се одвива во мачка со недели?Како бременоста се одвива во мачка со недели?
Колку долго мачката трае мачката и како е утврдена?Колку долго мачката трае мачката и како е утврдена?
Породување во мачка куќа: првите знаци како да се земеПородување во мачка куќа: првите знаци како да се земе
Како правилно да ја одредите возраста на мачка или мачкаКако правилно да ја одредите возраста на мачка или мачка
Зошто мачките љубат валеријана и како функционираат мачките?Зошто мачките љубат валеријана и како функционираат мачките?
Колку часа дневно мачките спијат?Колку часа дневно мачките спијат?
До која возраст растат мачките и мачките?До која возраст растат мачките и мачките?
» » Колку често и колку дена мачката оди?
© 2022 AjLota.com