Антибиотик за болки во грлото за возрасни и деца

Кои антибиотици се препишани за ангинаАнгина е заразна болест, чиј развој може да предизвика бактерии или вируси. Симптомите на манифестации на болест од вирусна или бактериска природа се различни.

За вирусна ангина се карактеризира во комбинација манифестација на болка во грлото со назална конгестија, течење на носот, скокотливи, кашлица, појава на чир во оралната мукоза. Почетокот на болеста не е придружен со треска. Ако се крене, тогаш не повеќе од 38 C. Нема гној на крајниците, но има црвенило на грлото.

Бактериската форма на болеста започнува акутно, со зголемување на температурата на 39-40 ° C. Во овој случај, пациентите се жалат на болка во грлото. На крајниците има гној. И исто така може да се забележи и гадење, повраќање, абдоминална болка, зголемување на цервикалните лимфни јазли.

Со поволен тек на болеста поминува низ 7 дена. Во овие случаи, третманот со антибиотици не се врши. Меѓутоа, ако детето или возрасни имаат знаци на почеток на компликации, тогаш антибиотиците не можат да се избегнат од ангина.

Третман на болки во грлото со антибиотици

Лекарот одлучува да го третира болното грло со антибиотици и мора да се каже дека правилната тераписка стратегија треба да обезбеди не само целосна наплата на пациентот, туку и да го исклучи можниот развој на компликации. Впрочем, секој знае дека тоа е оваа болест деструктивно влијае на срцето, бубрезите и зглобовите.

На самиот почеток на третманот кај возрасно лице (на возраст над 15 години) и детето зема тест за да го идентификува предизвикувачкиот агенс на болеста. Пожелно е да се спроведе лабораториска анализа за да се открие каква инфекција треба да се борите. Во иднина, ова ќе влијае на изборот на антибиотик од воспалено грло на возрасен или дете, со цел да се пропише најефективниот режим на третман.

Доделувањето на антибиотик на воспалено грло, лекарот мора да ги земе во предвид неколку фактори, меѓу кои алергијата на пациентите со лекови е исклучително важна.

Антибиотици од болки во грлото на различни видови, назначени од возрасни

Индикации за употреба на антибиотициАко пациентот се појави на гној на крајниците, постои силна слабост предизвикана од општата интоксикација на организмот на температура над 38 ° C, назначувањето на текот на антибиотската терапија е куративна мерка а воедно и метод за спречување на можни компликации. Всушност, со ангина, инфекција од главниот извор на надополнување - грлото, се шири низ телото и продира во сите органи.

Просечниот курс на антибиотска терапија за ангина кај возрасен во таблетите е 10 дена. За лекување на лесни и умерени форми на болеста, тие се земаат од 5 до 7 дена. Со потешкиот курс, целосниот тек трае 10-14 дена. За да се намалат негативните ефекти на антибиотиците, таблетите се земаат заедно со лекови кои ја поправаат микрофлората на цревата, црниот дроб.

Без оглед на возраста, возрасен и дете не може да престане да зема антибиотик, фокусирајќи се на подобрување на состојбата, предизвикани од слабеење на главните симптоми. Третманот е завршен само кога инфекцијата е целосно уништена, и не постои ризик за повторно развивање на воспалителниот процес.

Во прилог на земање на пропишани лекови, лекарот препорачува пациентот:

 • да се усогласат со одмор во кревет;
 • гаргара со медицински решенија;
 • пие повеќе течности;
 • земаат витамини и пробиотици.

Третман со антибиотици на гноен болно грло кај возрасни

Ако пациентот се развие гнојна форма на болеста, потоа како главен терапевтски лек, тој е пропишан со антибиотик од групата пеницилини, цефалоспорини. Најефективниот стрептокок на групата А се пеницилин агенси: ампицилин, азитромицин, аугментин. Тие се многу активни во однос на бактериите со минимални штетни ефекти врз човечкото тело.

Ако возрасен пациент има алергиска реакција на пеницилин, еритромицин и тетрациклин успешно се користат во третманот.

Со гнојна форма на ангина, антибиотски третман, кој лекарите најчесто го пропишуваат возрасен пациент - Амоксицилин. Тоа е дериват на пеницилин. Покрај тоа, лекот заслужено се смета за многу ефикасен лек, бидејќи го спречува растот на бактериите, ги уништува нивните клеточни ѕидови.

Антибиотици во третманот на возрасни од фоликуларен болки во грлото

Болеста кај возрасните може да биде или пневмококна или стрептококна инфекција, поволни услови за која е дел од сезоната на настинки - зима или есен. Специфичност на третман за оваа форма на ангина е не само да се уништи џебовите на инфекција (гноен фоликулите), но, исто така, да се справат со општа интоксикација на организмот.

Во овој случај, антибиотикот е главната ударна сила. Најдобар начин е да се уништи предизвикувачкиот агенс на болеста:

 • Еритромицин;
 • Флемоксин;
 • Sumamed;
 • Ампицилин.


Целокупниот тек на третманот со таблети е 10 дена. За ублажување на болката во грлото, пациентите се задолжени да го лекуваат: Orasept, Tharyngept спреј и други.

Антибиотици за третман на возрасни од лакунарна ангина

Контраиндикација на третман со антибиотициПримаат антибиотици возрасни пациенти со болки во грлото - потребни бидејќи инфекцијата влијае на горниот респираторен тракт, и воспалителниот процес, ако крајниците не се засегнати, концентрирани во областа на грлото. Во исто време, широко распространета лакунарната ангина компликации е пневмонија или ревматска треска, кој може да предизвика болен човек на било која возраст со попреченост.

Со оглед високи ризици од компликации со лакунарната форма на болеста, пациентот веднаш е пропишан со прием на антибиотици со широк спектар - цефалоспорини, сулфонамиди. Обично, лекарот пропишува: 1 сумамед таблета дневно или 1 таблета два пати на ден.

Третман со возрасни антибиотици за катарална ангина

Наспроти позадината на хипотермија, слабеење одбрана на телото или недостаток на витамини (главно на крајот на зимата - рана пролет), многу луѓе таму катаралната ангина, која е предизвикана од микроорганизми кои се размножуваат на слузницата на грлото и на горните дишни патишта.

Третирај таква ангина со широк спектар на антибиотик - Бактерија, Аугментин, Еритромицин, Стрептоцид. Пациентот треба да зема апчиња најмалку 7 дена за да се избегне развој на тешки компликации.

Антибиотици во таблети со ангина кај возрасни

Најпопуларните антибиотици за ангинаДома, кај возрасни пациенти се пропишани антибиотици во форма на таблети. За повеќето од нив, ова е најзгодно метод, бидејќи секоја таблета содржи активна супстанција во количина пресметана за возрасни. Додека треба да се земаат лекови во прав, водејќи се од телесната тежина, што некои пациенти ги сметаат за непријатности.

Листа на најдобри антибиотици од групата пеницилини вклучува:

 • Амоксицилин;
 • Augmentin;
 • Амоксиклав;
 • Panklav.

Тешките услови со висока температура успешно се третираат со заштитени форми на пеницилински препарати: една таблета содржи Амоксицилин плус Клавуланска киселина.

Ако некој има алергија на пеницилин, тој е пропишан лек од макролидната група. Најефективните макролиди во третманот на ангина се лекови во таблети (капсули) - азитромицин или неговите аналози Sumamed, Azitrox, Sytromed. Сите од нив имаат продолжено дејство и се доделуваат исклучиво за возрасни. Особено во оние случаи кога, поради некоја причина, лицето треба да ја носи болеста на нозете (на пример, на патот). Во рок од 3 дена тој треба да земе една таблета на ден.

Кој антибиотик подобро помага со ангина бебе

Симптоми на ангина кај децатаВо случај на вирусна ангина, детето на возраст под 15 години не е индицирано за третман со антибиотици. Но, ако текот на болеста дава компликации на ушите, респираторните органи, срцето, зглобовите, тогаш терапијата со антибактериски лекови е оправдана.

Во случај на дијагноза на гноен болно грло кај деца на возраст од 3 до 15 години целта на антибиотик е поврзана со предвидување на развој на компликации во зглобовите, нервниот систем или срцето на детето. Повеќето антибиотици од болно грло што се користат во медицинските курсеви за деца се ефикасни.

Кој антибиотик е подобар за ангина дете? Ова може да се утврди само од лекар. Тоа го прави користењето на оваа дрога, дрога такви фактори како ефикасност, безбедност, удобност дозирани форми за децата, пристапност (на пример, цената по единица амоксицилин суспензија 250 mg / 5 ml вијали - 110 рубли). Во овој случај, лекарот мора да го земе предвид возраста и здравствената состојба на малиот пациент, како и резултатите од бактериолошките студии.

Клиничката пракса покажува дека амоксицилин е најдобриот антибиотик во третманот на ангина кај дете. И, исто така, лекови базирани на амоксицилин во комбинација со клавуланска киселина. Меѓу нив се изолирани - Панклав, Амоксиклав, Бактоклав. Овие лекови успешно ја комбинираат ефективноста на добра антибиотик и прифатлива цена (од 100 рубли).

Неопходно е да се знае дека голем број на антибиотици - Амоксицилин, Амосин, Осмапокс, Флемоксин, Салутаб, се пропишани за деца од раѓање. Додека Cefadroxil, Clarithromycin се користи во детската терапија за ангина, на возраст над шест месеци.

Важно во третманот на ангина кај деца со антибиотици е задолжителното придржување кон распоредот на земање лекови (во одредени периоди со еднакви интервали), бидејќи оваа едноставна мерка помага го запре развојот на воспалителните процеси во телото на детето. Со цел да се задржи микрофлората на цревата и црниот дроб, децата препишуваат лекови кои го регулираат нормалното функционирање на овие органи.

Заклучок

Мора да се сфати дека ангина негативно влијае на целото тело и може да предизвика воспаление во бубрезите, влијае на зглобовите, срцето. Затоа, на заболен возрасен или дете треба да се консултира лекар. И само со неговите препораки може да се третира со антибиотици. Бидете сигурни дека сте под медицински надзор и до целосно закрепнување.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ангина: како се пренесува, фоликуларна и гнојна ангинаАнгина: како се пренесува, фоликуларна и гнојна ангина
Што е хроничен тонзилит и кои се нејзините симптоми?Што е хроничен тонзилит и кои се нејзините симптоми?
Кои се крајниците во грлото, воспаление на крајницитеКои се крајниците во грлото, воспаление на крајниците
Улкуси во грлото без температура, како да се третираат апсцесите?Улкуси во грлото без температура, како да се третираат апсцесите?
Како да се разликува вирусна инфекција од бактериска инфекција?Како да се разликува вирусна инфекција од бактериска инфекција?
Што значи бели приклучоци на крајниците?Што значи бели приклучоци на крајниците?
Зошто бело плака се издигнува во грлото на возрасно лицеЗошто бело плака се издигнува во грлото на возрасно лице
Ние третираме болка во грлото со антибиотициНие третираме болка во грлото со антибиотици
Симптоми на мононуклеоза (нуклеус) кај возрасни и децаСимптоми на мононуклеоза (нуклеус) кај возрасни и деца
Лакунарен тонзилитис: симптоми и третманЛакунарен тонзилитис: симптоми и третман
» » Антибиотик за болки во грлото за возрасни и деца
© 2022 AjLota.com