Пчеларство и пчеларство опрема

Акции за пчелариИнвентар за пчеларство е неопходен за секој кој одлучил да влезе во пчелите. Што ќе биде потребно во овој случај? Кои предмети се потребни за да се грижат за пчелите и да се собере мед? Овие прашања ги загрижуваат оние кои ги преземаат првите чекори во таков возбудлив бизнис како пчеларство. Неискусната личност без никакво знаење, која сонува да стане пчелар, најпрво треба да научи како е средено.

Целиот инвентар е поделен на три категории: предмети за одржување и одгледување на инсекти, за одржување на коприва и грижа за пчели, како и за обработка и складирање на пчеларството. Исто така, треба посебна облека.

Инвентар потребен за чување и одгледување пчели

За задолжителната опрема за пчеларство спаѓаат:

 • лице со решетката (или костум), ракавици;
 • длето, ролери за навесаванија, нож, чад;
 • коприва;
 • рамки и восок.

Прво на сите, создавање пчелни семејства ќе бараат коприва. Постојат неколку варијанти на овој дизајн и тоа зависи од различни фактори: раса на пчели, пчелни дистрибутивни региони, насоки на пчеларството и така натаму.

Системот на коприва може да се подели во две категории:

 • вертикално - проширувањето на пчелните гнезда се врши нагоре, со помош на дополнителни продавници со рамки или куќишта;
 • хоризонтално - експанзија се случува на страната на постоечкото гнездо.

Не е доволно само да се купи кошница. Таквата опрема за пчеларство мора да биде опремена дополнителна опрема:

 • Што треба да имате пчеларСтои. Инсектите не можат да се чуваат на земја, па кошницата треба да се постави на мали потпори (до висина до 30 см). Тие можат да бидат направени од метал, дрво, и може да се комбинираат формулации. Дизајнот може да биде составен или со преклопени нозе.
 • Sotoramki. Прво, пчелите заземаат многу малку простор, но по некое време со развојот на пчелно семејство, рамката ќе треба да се додаде. Подобро е веднаш да се купи комплетен комплет или дури и со маргина.
 • Платно. Тоа е ткаен материјал кој ги одделува рамките од главното живеалиште. Платните се наоѓаат на врвот под капакот на кошницата, по што ложата е покриена со капак.
 • Внесувачи. Тие се неопходни за да ги хранат инсектите и да ги третираат.
 • Вода. Пчелите не се потребни само за пиење, туку и за одржување на микроклимата во кошницата. Поради недостатокот на течност, продуктивноста на целото семејство на пчели е значително намалена.

Што друго би ти требало?

Пчеларите треба да ги купат и следните уреди:

 • Roevnya. Ова е кутија со арбитрарен дизајн. Едната страна е цврсто затворена од мрежа, а другата е покриена со платно. Rovnya е потребно во случај дека ќе биде неопходно да се соберат и да се вратат во станот рој роеви.
 • Клетката на матката. Неопходно е за превоз на кралица пчели или нивно привремено одржување.
 • Кошули за косење. Тие се неопходни ако треба да ги транспортирате кошниците од една пчелина во друга. Со помош на таков уред, во текот на транспортот, коприва нема да се оштетат или да се распаѓаат.

За да пчелите преживеат во зима, треба да одржите удобна температура за нив во внатрешноста на гнездото. За таа цел, препорачливо е да се изолираат коприва за зима. Ова треба да се направи околу периметарот, користејќи перничиња со материјали за затоплување или душеци направени од слама или трска.

Инвентар потребен за одржување на кошница и нега на пчели

Што е потребно за пчеларите?Пчеларот мора да се грижи за пчелите и да се грижи за нив правилно. Да ги следат нивните средства за живот, да обезбедат навремена помош и да создадат оптимални услови за редовно проверувајте ги коприва и пчели кои се таму, да ја одредат нивната состојба и да ја извршат потребната грижа.

Во исто време, неопходно е да работите многу внимателно, за да не предизвикате штета преку вашите безгрижни активности. За таа цел, користете специјална опрема за удобно одржување на коприва.

DymarПчелите се прилично агресивни инсекти, кои ревносно ги штитат своите резерви и едноставно не го даваат на никого. Ова важи за пчеларот. За да започнете било која работа во кошницата, прво мора да ги одземе пчелите од него. На оваа опрема крајна употреба како пушач, кој е метален цилиндар од едната издолжена бескорисно и, од друга - крзно кожа во дрвена рамка.

Во таков инвентар има вградено стакло, во кое се поставува материјал за формирање на чад. Тоа е запалено, и пожари се фантастираат. Чадот, кој се формира за време на согорувањето, добро ги одвлекува пчелите од нивните пошумени области.

Длеко со дупки

Длето е а челична лента долга 20 цм со заострени и зголемени краеви, од кои едната е свиткана под прав агол. Ако направиш пропил во таков инвентар, може да се користи како заговорник кога треба да ја поделиш кутијата со кошници на делови. Покрај тоа, без таков инструмент, не можете да сторите без работа која бара напори.

Лопатка со лопатка и долга четка

Пчеларот мора да има лопатка со лопата, што е неопходно да се исчисти дното на кошниците од акумулираното потопување, восочни тромбоцити и други остатоци. Исто така во пчеларството се користи долга четка со меки влакна кои ќе бидат потребни за време на инспекција на гнездо, да издржам останува на рамка и други делови од кошницата за пчели.

Снимајте за рамки и пренослива кутија

Алатки за пчелариСледна инвентар - зафат за рамки, која е конструкција на две челични странични страни, две дрвени рачки, како и два елементи кои ги држат заедно. Благодарение на зафат можете лесно да ја добиете потребната рамка од кошницата.

Пренослив кутија направена од тенки плочки или иверица се користи за виткање и пренос на рамки со саќе подготвени, саќе и собирање voskosyrya. Исто така се користи за складирање и транспорт на различни алатки потребни за пчеларството. Покрај тоа, ќе треба инвентар за рамка на рамки.

Инвентар за преработка и складирање на пчелни производи

Кога саќето е потполно исполнето со зрел мед, пчеларот има време да го собере "жетвата". За пчеларството да биде успешно префрлено од рамката во подготвениот контејнер, следниве уреди се задолжителни:

 • Педи нож. Потребно е да се отсечат восоците од саќе пред да се испушти мед.
 • Кутија со капак, која е потребна за носење на готовите саќе од коприва до просторијата каде што ќе се испумпа медот.
 • Медолонка. Многу важен атрибут на пчеларството, без кој е невозможно да се добие сладок производ. Принципот на делување на таков уред е тоа што ротирачкиот контејнер создава центрифугална сила која го исфрла медот од клетките. Почнува да се акумулира на дното на екстракторот за мед, од каде што се истура преку бедрото во подготвениот контејнер.
 • Парафинскиот восок е пареа. Ова е капацитет во кој суровините за восок се обработуваат брзо и ефикасно.
 • Тара за собирање мед и за складирање.

Пчеларство опрема

Пчеларот мора да има средства за лична заштита од пчели - пчеларски костим, кој се состои од следните елементи:

 • Поставете за пчеларитеOuterwear - или јакна, или комбинација од јакна со панталони, комбинезон еден намалување има предна споите и кратко ракави врвот и отпушта рамената. Горна облека се направени од издржлив ленени ткаенини во школка и манжетните се поставени за да се носи врз густината на непцата, и широк врат е вметната во тенка жица.
 • Фацијална мрежа. Тоа е обична каликона шапка со тенка капрона мрежа од црна боја, која е зашиена околу рабовите.
 • Кожни или синтетички ракавици, дополнети со долги ракави.

Така, окупацијата со пчеларство може да донесе добар приход, бидејќи медот е секогаш на побарувачката. Но, за да добиете голем обем на производи, треба да ги извршите сите потребни работи за содржината на пчелите. Ова бара типичен инвентар за пчеларство и опрема за пчеларник.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пчеларство за почетници: совети и триковиПчеларство за почетници: совети и трикови
Како да се направи саќе?Како да се направи саќе?
Како медните пчели прават мед?Како медните пчели прават мед?
Изработка на стапица за пчели со свои рацеИзработка на стапица за пчели со свои раце
Црева за пчелиЦрева за пчели
Димензии кошница Дадан за 10 рамки: кошница дадан сопствени рацеДимензии кошница Дадан за 10 рамки: кошница дадан сопствени раце
Ние господар дома со нашите сопствени раце waxworkНие господар дома со нашите сопствени раце waxwork
Раса на пчели: опис и фотографии од најпопуларните раси на пчелиРаса на пчели: опис и фотографии од најпопуларните раси на пчели
Која е потребата за вештачко повлекување на кралицата?Која е потребата за вештачко повлекување на кралицата?
Пчеларство домаПчеларство дома
» » Пчеларство и пчеларство опрема
© 2022 AjLota.com