Употребата на аерсектин маст за третман на мачки и кучиња

Како да се користи аерсектин маст за лековиПаразити често се појавуваат на кожата на миленичиња. Ова може да се случи дури и кај животни кои не го напуштаат станот. Ларви може да влезе во станот на чевлите или облеката на домаќинот.

Ако мачка, куче или папагал доживува чешање на кожата, често се нервозни или искуство други непријатни сензации, дојде на помош Aversektinovaya маст - ефективна ветеринарни лекови, кој за кратко време да се помогне да се справат со болви, вошки, уво грини и вошка.

Ако мачка, куче или папагал доживува чешање на кожата, често се нервозни или искуство други непријатни сензации, дојде на помош Aversektinovaya маст - ефективна ветеринарни лекови, кој за кратко време да се помогне да се справат со болви, вошки, уво грини и вошка.

Поради високата ефикасност и ниската цена на медицината зеде достоен место во комплетите за прва помош на многу сопственици на миленичиња.

Aversectin маст може да се користи за лекување на дерматолошки заболувања не само кај мачки и кучиња, туку и кај папагали и крзно што носат животни.

Со правилно почитување на барањата на наставата, употребата на лекот за време на еден курс на лекување помага да се ослободите од кожни болести. Пред употреба на лекот, треба да се консултирате со ветеринар кој ќе го потврди присуството на паразити на кожата.

Како по правило, миленичињата многу добро го толерираат лекот што не иритира и не се акумулира во телото, не предизвикува алергиски реакции, е ниско токсичен за мачките и кучињата. Дури и со продолжена употреба на агенсот животните не доживуваат зависност и несакани ефекти.

Сепак, треба да се забележи дека употребата на аерсектинска маст за третман на дерматолошки заболувања кај луѓето е забранета.

Аверсектин маст е комплексен ветеринарен лек кој има инсектикарицидни својства. На дрога брзо ги елиминира demodekoznyh грини, гребење, ectoparasites и bloodsucking инсекти.

Лекот не само што ги елиминира паразитите, но исто така го спречува развојот на компликации и го олеснува животното од страдањето кое е поврзано со бројни каснувања на инсекти.

Состав на препаратот и форма на ослободување

Опис на асперзинската мастСоставот на лекот е активна супстанција аверсектин В. Оваа супстанција е специјално развиена за борба против паразити на кожата кај домашни миленичиња и птици.

Лекот е светло-кафена маст со специфичен мирис.

Како работи маста

По апликацијата, лекот брзо се апсорбира во кожата, ја стимулира активноста на клетките во областа на најголемата концентрација на инсекти и има инсектициден ефект.

Активната супстанција, која е дел од лекот, влијае на мембраните на клетките на мускулите и нервните ткива на паразитите, што резултира со парализа и умираат. Лекот е безбеден за миленичиња, не предизвикува алергии, иритација, не влијае на потомството.

Максималната концентрација на лекот во телото на животното се забележува 3-5 дена по употребата на агенсот. По 10 дена, активната супстанција се излачува од телото.

Индикации за употреба

Аверсектин маст се користи за лекување на животни погодени од демодикоза, отодекоза, ентомоза, psoroptosis, саркоптична болест и ноотероза.Употребата на лекот може да биде само по дијагностицирање на болеста кај специјалист. Самолечение може да му наштети на здравјето на миленик.

Контраиндикации и несакани ефекти

Aversectin маст, како и други лекови, има голем број на контраиндикации, па внимателно треба да ги прочитате упатствата за употреба пред употреба.

Примена на лекот е забрането за третман на домашни миленици во следниве случаи:

  • Ефект на аверсектин мастиндивидуална нетолеранција кон компонентите на лекот;
  • бременост;
  • период на лактација;
  • возраста на животното е до два месеци;
  • неодамна пренесени заразни болести.

Исто така, не се препорачува употреба на маст за лекување на ослабени и болни животни.

Лекот не предизвикува несакани ефекти. Во ретки случаи, животното може да има осип на кожата, гадење, повраќање. Обично ова се должи на зголемена чувствителност на компонентите на маста.

Aversectin маст за мачки

Пред употреба, проверете дали мачката нема алергиска реакција на лекот. За да го направите ова, треба да се шири мал дел од кожата на маст. Ако не постои реакција на кожата, лекот може да се употребува според упатствата и упатствата на докторот. За третман на кожни болести кај луѓето, лекот не се користи.

Дозата на лекот се пресметува земајќи ги предвид видовите, возраста и состојбата на животното. Aversectin маст за луѓето не се користи.

За примена на маст се користи памук или памук. На лекот се нанесува тенок слој на кожата и се нанесува со движења на светло масажа.

За да ја користите алатката има корист од животното, треба да ја користите оваа постапка:

  • Примена на асерсектин мастПред третманот, отстранете ја косата од кожата, измијте ја кожата, целосно суво, отстранете ја кората;
  • користете шпатула или подлога за памук за да го примените производот;
  • препаратот се користи по стапка од 0,2-0,3 грама на квадратен сантиметар од третираната површина;
  • во третманот на болви и вошки за маст треба да се применат на места што не се достапни за лижење - на гребенот и на задниот дел на главата.
  • Кога употребувате маст за лекување на ушите, арикулата треба да се свитка на половина и малку да се масира во близина на основата. Ушите можат да се ракуваат со памук. Пред да го користите производот, ушите треба да бидат темелно исчистени од нечистотија и краста. Лекот треба да се стави во двете уши. За рамномерно нанесување на маст, може да се топи лекот во водена бања. Мирото може да се омекне во течна состојба и да се вметне во ушните канали.

За третман на psoroptosis и отодекоза, Aversectin маст се применува два пати со пауза од 5-7 дена.

Во третманот на демодокозата кај мачки, лекот се користи како дел од сложената терапија во комбинација со антимикробни и антифунгални агенси. На крајот од текот на третманот треба да се направи стружење, со што ќе се потврди отсуството на крлежи. Ако резултатот е незадоволителен, повторете го третманот. По третманот, заменете го леглото во животното. Ова ќе спречи повторно одгледување на инсекти.

Аналози на маст Aversectin

Кои се аналози на асперзинотската мастАко употребата на Aversectin маст за лекување мачка или куче е невозможно. Лекот треба да се замени со сличен лек. Според мислењето на експерти и сопственици на домашни миленичиња, позитивно докажано како ветеринарни лекови: сулфурна маст Terbiks, Lamisil, Soultz, бензил бензоат, катран маст, кетоконазол, Mioseptin.

Осврти

Ова е една од ретките ефективни и прифатливи лекови кои се погодни за лекување на подвижни папагали. Во мојот папагал многу често се појавуваат на раст на клунот. Aversectin маст помага за решавање на овој проблем за кратко време. За третман на птица, користам памук, за кој се однесувам на раст.

Не се забележани несакани дејства по употребата на лекот. По две недели третман, кога лезијата беше речиси исчезна, јас целосно го измив кафезот, го заменив фидерот, чашата за пиење и играчките. Овие мерки помагаат да се спречи повторната инфекција. На моите познаници, аперитивната маст за папагалот беше искористена за да го спасам папагалот од растење на шепите. Меѓу недостатоците, можам да забележам дека лекот е многу тешко да се примени на клунот, па мора малку да се загрее.

Миро беше пропишано од ветеринар за лекување на ентомоза кај мачка. Лекот се користи во третата недела. Резултатот е, но третманот е многу бавен. Би сакал побрзо дејство. Задоволува на ниската цена на лекот.

Мачката имала ушите по пешачење по улицата. Ветеринарот препорача употреба на маст Aversectin за третман. Лекот се користел со прекин од 4 дена. За еден месец успеавме да го спасиме животното од паразитот. Сега моите уши повеќе не се чешаат.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зошто првут кај кучињата: причината и третманотЗошто првут кај кучињата: причината и третманот
Што е поткожно штиклирање кај мачките?Што е поткожно штиклирање кај мачките?
Капки инспектор за куче апликација за обука за мачки и кучињаКапки инспектор за куче апликација за обука за мачки и кучиња
Лек за мачки против болви и крлежиЛек за мачки против болви и крлежи
Отоферонол Злато и Премиум: Упатства за употребаОтоферонол Злато и Премиум: Упатства за употреба
Вошки во косата: третман и слика на болестаВошки во косата: третман и слика на болеста
Инструкции за употреба на лекот за инјектирање на лекот го забележуваат за кучиња и мачкиИнструкции за употреба на лекот за инјектирање на лекот го забележуваат за кучиња и мачки
Инструкции за употреба на капки од грини "Практични" за кучињаИнструкции за употреба на капки од грини "Практични" за кучиња
Поткожна пупка кај куче: симптоми и третманПоткожна пупка кај куче: симптоми и третман
Liarsin за кучиња: инструкции за употребаLiarsin за кучиња: инструкции за употреба
» » Употребата на аерсектин маст за третман на мачки и кучиња
© 2022 AjLota.com