Аквариум ајкула catfang pangasius

Аквариум сомАквариумите се обидуваат да ги направат своите миленици колку што е можно поблиску до природната средина. За улогата на миленичиња се погодни за речиси сите видови на аквариум риба. Некои преферираат тивки, ненаселени жители на аквариумот, познавачи на егзотична раса во нивните аквариуми пираните и декоративните ајкули. Вторите вклучуваат аквариум со ајкули, или пангазиум од сом.

Опис

Пангасиус има неколку имиња. Одгледувачите го нарекуваат слатководна ајкула или сиамски сом. Во природната средина, оваа риба може да се најде во регионите на Југоисточна Азија, во слатководните води на Лаос, Тајланд и Виетнам. Во дивината, pangasius се смета за комерцијална риба, нејзиното месо има одлични вкусови.

Сомот има мазно тело, густа фигура и без скали. Глава триаголен, малку срамнети со земја. Муцка ајкула сом е многу сличен на муцка ајкула, триаголен грбната перка само ја зајакнува сличност. На двете страни од устата на сонот има мустаќи, очи, а кружни и големи. Опашка поделена на два лобуси, боја риби претежно сребрена боја, легнете на страна издолжено тело лента перки се темно кафени, понекогаш црни.

Рибите ја менуваат бојата додека растат, на пример, во возрасен примерок целосно со временски ленти. Од сребрена боја, рибата постепено се претвора во потемна, често црна боја, само стомакот ќе остане сребро.

Перки кај младите проѕирен база боја е светло сива, во перки возрасни сиво-сина боја, имаат сребрена границата.

Во природната средина Pangasius е во можност да се зголеми на прилично големи димензии, околу 100 см. Аквариум подвидови расте до 50-60 см. Siam сом се смета за долг животен век, тие живеат околу 20 години.

Карактер на риба

И покрај фактот што рибата има мирна и мирољубива диспозиција, треба внимателно да ги избираат своите соседи. Ајкула сом е многу срамежлив, тој имаше слаб вид, па затоа треба да им се објасни на останатите членови на семејството и гостите кои тропаат на стакло аквариум може да не е, тогаш ќе ги исплаши рибите. Пангасиус се плаши од остри звуци и движења. Рибите не можат да се купат со раце.

Услови за притвор

Одгледувачите се обидуваат да им обезбедат на своите миленици соодветна грижа. За ова, експертите советуваат да се придржуваат до одредени правила:

  • Како да растат пандасиусАјкулите сом е прилично голема риба, затоа го сака просторот. На аквариумот му треба голема, околу 500 литри. Овој тип на аквариум риба е доста активен и активен, сака да плива брзо, особено долж периметарот на аквариумот. Возрасен и, особено, стадото од овие риби ќе мора да инсталира аквариум со капацитет од околу 1000 литри.
  • Посебно внимание треба да се посвети на водата. Оптималната температура на содржината на пангазиус е 22-27 Целзиусови степени. Водата треба да биде со умерена вкочанетост, што не надминува ознака од 20 dh. Киселост во вода не треба да надминува 7-8 pH. Одгледувачот треба да инсталира филтер со максимален капацитет во аквариумот, сом на стагнација на вода се чувствува лошо. Нивото на амонијак и нитрати треба да се регулира, прекумерната содржина на овие супстанции е штетна за рибите. Експертите советуваат неделно да додадете во аквариум чиста филтрирана вода.
  • Оркестарот за аквариум треба да биде избран голем. Избегнувајте камења со остри агли и чипови, бидејќи рибата може да се повреди. Дното на аквариумот обично е покриено со груб песок или со мазен чакал. Сурката од ајкула често ја поткопува почвата, така што растенијата треба да бидат избрани со силен корен систем.

Фабриката може да се сади во мали саксии, ова ќе го спаси растението од исчезнување. Дури и ако рибата ја откопа почвата, таа нема да стигне до корените.

Што јаде пандасиус?Здравјето на аквариумскиот миленик директно зависи од правилната исхрана. Со неправилно составена диета, домашните миленици може да се разболат и да престанат да растат. Постојат одредени принципи за хранење на аквариум пангасиус:

  • Изглед на ПангасиусЕкспертите советуваат да ја хранат рибата во мали порции, 2 пати на ден.
  • Протеинот во секојдневната исхрана е задолжителен.
  • Нормален раст ќе обезбеди жив средни миленичиња риба, замрзната риба, лигњи, парчиња месо, ракчиња, црви.
  • Храната од зеленчук се смета за основна компонента која на рибите им обезбедува правилен развој. Се советува да се хранат тиквички, зелка и краставици.
  • Риба сака каша. Може да се хранат леќата, оризот и пченицата каша.
  • Еднаш на секои седум дена треба да организирате слободен ден. Оваа мерка е ефикасна во борбата против дебелината на миленичето.

Репродукција на ајкула сом во аквариум

Во природната средина Нема проблеми со мрестење во овој вид. Рибата постојано мигрира, бидејќи има високи барања за површината за мрестење. Кога пливаат, рибата го избира совршено место и меша.

Дома, мреста се случува исклучително ретко. Целиот проблем е дека на селекционерот е многу тешко да се обезбеди колку што е можно поблиску до природните услови.

Пангасиус и други жители на аквариумот

Пангасиус рибаМини-ајкула се смета за школска риба. Лесно е да се справи со другите риби. Не се препорачува да се засадат големи риби заедно со сомите, па дури не може да јаде пандазиус. Доволно е тоа што сом може да се исплаши од такви големи соседи. Препорачливо е да се пополни мала риба, тоа ќе им помогне на сонот да се движи, бидејќи тоа ќе служи како плен.

Сома совршено коегзистира со цихлиди, лабо, боцки, рибарски нож. Како сосед, и погоден за виножито, тоа ќе помогне во одржувањето на аквариумот. Жителите на сома од средишниот слој на вода, а ирисот ќе ја собере храната што паднала на дното, а со тоа ќе го исчисти живеалиштето.

Болести

Ајкулите сом, како и секое живо суштество, понекогаш се подложни на хендикеп. Во суштина, сите болести се должат на неисхранетост.

Најчесто овој вид риба е проблематичен од проблеми со гастроинтестиналниот тракт: труење и улцеративни манифестации.

Пред да купи ајкула за сомневање, одгледувачот има потреба од специјалистички совети. Овој вид на риба треба внимателно да се грижи, пространа аквариум и добар квалитет на филтерот. Ако некое лице верува дека трошењето е превисоко, не започнува сом. Постојат и други видови на риби, скромен во нивната содржина.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Животен стил на пилани, разлики на риби-пили од ајкули што носат пилониЖивотен стил на пилани, разлики на риби-пили од ајкули што носат пилони
Најопасните ајкули во светот. 10 најопасни ајкулиНајопасните ајкули во светот. 10 најопасни ајкули
Одгледување аквариумски риба сини делфинОдгледување аквариумски риба сини делфин
Pangasius: каква риба, живеалиште, корист и штетаPangasius: каква риба, живеалиште, корист и штета
Обичните ајкули од мачки се безбедни за луѓето!Обичните ајкули од мачки се безбедни за луѓето!
Ајкула мако - најбрзата ајкула во светотАјкула мако - најбрзата ајкула во светот
Услови за одржување и репродукција на аквариумски риби од ајкули балуУслови за одржување и репродукција на аквариумски риби од ајкули балу
Бодликава ајкула Katran: опис, хранаБодликава ајкула Katran: опис, храна
Кратка бодликава бодликава ајкула: опис и живеалиште на рибаКратка бодликава бодликава ајкула: опис и живеалиште на риба
Опис на ајкули џуџе или говеда: живеалиште и другоОпис на ајкули џуџе или говеда: живеалиште и друго
» » Аквариум ајкула catfang pangasius
© 2022 AjLota.com