Инструкции за употреба на фунги за мачки и кучиња

Карактеристики на примената на лекот Фунгин за мачки и кучињаФунгин е ефикасен ветеринарен лек кој има силен антифунгални ефект. Поради своите фунгицидни својства, лекот се препорачува за лекување на микроспори и лишување на кучиња и мачки.

Габични заболувања кај животни се најопасни, бидејќи оние кои предизвикуваат инфекција се отпорни на поголемиот дел од постојните лекови. Габични лезии може да го осиромашат имунолошкиот систем на животното, да придонесат за развој на истовремени болести, така што тие бараат итен третман.

Состав и форма на ослободување

Состав и форма на подготовка ФунгинФунгин за мачки е течност од светло-кафена боја со слаб специфичен мирис.

Составот на лекот е активна супстанција клотримазол и помошни компоненти, кои имаат анти-воспалителни и рана-лекување ефект: прополис, сулфур, изопропил алкохол, глицерол, диметилсулфоксид, полиетилен гликол.

Клотримазолот има активен ефект врз патогените габични микроорганизми на кожата на мачките. Во моментов, производителите на ветеринарни лекови нудат неколку пригодни форми на лекот. Препаратот е претставен во форма на раствор, маст и спреј. Најголемата предност за сопствениците на мачки му даваат на Фунгин спреј.

Како функционира Фунгин и во кои случаи е назначен?

Фармаколошко дејство на Фунгин и индикации за употребаКлотримазолот врши деструктивен ефект врз патогените микроорганизми, ги уништува и го инхибира нивниот целосен раст и репродукција. Супстанцата придонесува за реставрација на ткивата, дезинфицира и лечи површината на раните на кожата на животното.

Прополис ја зголемува антифунгалната активност на клотримазолот, го отстранува воспалението, дезинфицира и лечи поврзување на кожата. Фунгин се однесува на ниско-токсични ветеринарни лекови. Ако ги следите инструкциите, не ве иритираат.

Индикации за употреба: Fungin се користи за лекување на лишаи или трихофитоза и микроспозија кај мачки и кучиња.

Контраиндикации

Контраиндикации за употреба на Фунгин за кучиња и мачкиПред да го користите лекот, внимателно прочитајте ги упатствата или консултирајте се со ветеринар, бидејќи лекот има бројни ограничувања за употреба.

Не е препорачливо да се употребува лекот доколку има животни индивидуална нетолеранција компоненти на лекот, како и во следниве случаи:

  • возраста на животното е помала од еден месец;
  • за време на бременост и лактација;
  • животни по заразни болести.

Со строго почитување на упатствата, компликациите не се почитуваат. Индивидуалната реакција на организмот може да се манифестира во форма зголемена саливација и столици.

Инструкции за употреба

Инструкции за употреба Fungin за кучиња и мачкиПримена fungin мачка може само надворешно, не треба да дозволи да влезат на дрога на мукозната површина, бидејќи ова резултира во многу тешка иритација.

Ако мачките имаат знаци на лишување или друга болест на кожата, лекарите препорачуваат употреба на Fungin. Навремена употреба на лекот забрза наплата Животно, ќе ја подобри состојбата на неговите или неговите кожни спојувања.

Употребата на Fungin во форма на раствор е дозволена кога габични лезии се случуваат на муцката и грбот на телото. Во овој случај, ефектот врз мукозните површини и очите на животното ќе биде минимален.

Употреба на лекот Тоа е неприфатливо без консултација со специјалист. Ветеринарот треба да ги направи тестовите, да направи точна дијагноза и само после тоа да назначи компетентен третман.Ако животното е пронајдено микроспориа или трихофитоза, употребата на лекот е дозволена во дозата наведена во упатствата. Кога се најде лишување третман, мора да се додели поединечно. Ова се должи на фактот дека различните форми на болеста може да бараат назначување специјализиран лек, а Фунгин во оваа ситуација ќе биде бескорисен. И исто така, лекарот треба да ја утврди сериозноста на болеста.

Пред употреба на лекот, подгответе ја кожата. За да го направите ова, волната околу погодената област е уредно исечена, зафаќајќи еден сантиметар околу неа. Не ја бричијте волната, тоа може да доведе до повреда на повредената површина и инфекција на раната.

За лекување на погодената област, ако е мала, се користи памучен диск или брисеви со газа. За третман на големи површини на кожата, се препорачува да се користи спреј спреј на површината на кожата на мачка. За време на употребата на лекот потребна е цврсто да ја држите мачката, таа не треба да се пробива и да внимава внимателно, така што животното не го лиже лекот. За овие цели се препорачува да се користи специјален јака.

Решението и фунгин спреј се применуваат од пресметката 0,2 ml на еден килограм телесна тежина на животните. Лекот се применува во правец од рабовите на оштетената површина до центарот, фаќајќи околу 1 сантиметар од здрава површина. По користење на Fungin миленичиња за еден ден не треба да се капе.

Употребата на лекот се врши еднаш дневно до целосна наплата. Вообичаено текот на лекувањето е 10-15 дена. Потоа, ветеринарот треба да преземе контрола. Ако габата е откриена, третманот може да се продолжи.

Посебни упатства за употреба на лекот

Специјални инструкции за употреба на Fungin за третман на кучиња и мачкиВо случај на занемарена болест, Fungin може да се користи како дел од комплексната терапија заедно со антибиотици и антифунгални лекови.

Ако третманот не донесе позитивен резултат, треба да се консултира со лекар, Можеби ќе понуди да ја промени шемата на третман и да препише други лекови.

Кога го користите Fungin, сопствениците треба да обрнат големо внимание на контрола на животните, не дозволувајќи лижење на волната. Ако мачка или куче е голема и се обидува да се ослободи од јака или муцка, може да им даде седатив кој малку ќе ги смири.

По примена на Fungin за третман на губење на косата кај мачки, треба да се придржуваме до голем број препораки:

  1. Неколку дена по употребата на лекот, треба да го набљудувате однесувањето на животното.
  2. Веднаш посетете ветеринар ако мачката има слабост и одбивање да јаде. Овие може да бидат знаци на труење со дрога.
  3. Ако се забележи варење и летаргија, неопходно е да се отстранат остатоците од фунгин од површината на кожата на мачката и да престанат да го користат лекот.

Кога лекот влегува во стомакот, даде животински активиран јаглен со многу течност. За неколку дена мачката треба да биде ограничена во исхраната.

Несакани ефекти

Ако куче или мачка е склона кон развој на алергиски реакции, рани на кожата ретко може да се појават.

Лекот може да се купи во ветеринарна аптека или клиника. Просечната цена за пакување на маст или решение е од 80 рубли, спреј - од 250 рубли.

Осврти

На овчарско кученце му беше дијагностициран лишај, кој беше проследен со осип на кожата и губење на косата. По препорака на ветеринар, бил користен Фунгин. По 10 дена, состојбата на кожата се подобри многу. Со резултатите од анализата кучето целосно се опорави.

Зеде куче за одмор на село. Како резултат на патувањето, таа станала заразена и лишена, исто така, општата состојба се влошила: постоела слабост, апетитот се влошил. Ветеринарот го назначи Фунгин. Исипот помина релативно брзо. Лекот работи. Главната работа не е да се прекине наставата.

На прошетка, мачката станала заразена. Имаше осип на шепите, ушите, во регионот на опашката. Фунгин бил третиран две недели. По користење на лекови, стружењето на лишаите целосно исчезна.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Pratel за кучиња: упатство за употребаPratel за кучиња: упатство за употреба
Инструкции за употреба на вакцина за мачки и кучињаИнструкции за употреба на вакцина за мачки и кучиња
Марфлоксин таблети за кучиња и мачкиМарфлоксин таблети за кучиња и мачки
Енроксил во ветеринарната медицина: упатство за употреба за кучиња и мачкиЕнроксил во ветеринарната медицина: упатство за употреба за кучиња и мачки
Клотримазол Маст - прирачник за мажиКлотримазол Маст - прирачник за мажи
Максидин за мачки упатство за користењеМаксидин за мачки упатство за користење
Лекот `bytril` во ветеринарната медицина: инструкции за употребаЛекот `bytril` во ветеринарната медицина: инструкции за употреба
Емицидин за кучиња: инструкции за употребаЕмицидин за кучиња: инструкции за употреба
Употребата на аерсектин маст за третман на мачки и кучињаУпотребата на аерсектин маст за третман на мачки и кучиња
Енроксил: инструкции за употреба во ветеринарната медицинаЕнроксил: инструкции за употреба во ветеринарната медицина
» » Инструкции за употреба на фунги за мачки и кучиња
© 2022 AjLota.com