Опсег на пеницилин антибиотици

Пеницилински антибиотициСе чини - што се печурки? Претставници на природата на нашата планета, која расте во секоја шума, и не само тоа: тие се одгледуваат и во индустриската средината ние ги користите за храна, со некои сорти содржат голем број на отрови - тие можат да ги убие сите возрасни. Покрај тоа, тие се одговорни за голема група на кожни болести и лезии на човековите мукозни мембрани.

Но, постои единствен претставник на овој вид во ова подрачје на живи организми - габата на родот Penicillium, која речиси сто години ги спаси животите на милиони и милиони луѓе. За среќа целото човештво на неговото откритие талентиран научник од Шкотска, Александар Флеминг.

Ова светско откритие се случи речиси случајно: научник по долго патување, се вратил во својата лабораторија и го најде заборавеното Петри на неговото биро. Во неа, за време на неговото отсуство се зголеми мувла - и околу неа имаше прстен со мртви микроби. Микробиологот веднаш почна да го истражува овој феномен, но чист пеницилин бил добиен само 13 години подоцна. Потоа почна да се користи во медицинската пракса и е дозволено во масовно производство. Во 40-тите години на минатиот век, првите антибиотици веќе третираа голем број заболувања.

Обемот на пеницилинските антибиотици

Ефекти на антибиотициОд патогени бактерии инфекции некој антибиотик пеницилин борат немилосрдно и ефикасно: лекови, кои работат под дејство на шемата бактерицидно на патогени микроорганизми оштетување на структурата на нивните клеточни ѕидови, и поради разликата во притисокот надвор и од внатре средина тие ќе умрат.

Пеницилините реагираат на одредена супстанција во клеточните ѕидови на бактериите - пептидогликан, поради што се случува процесот на уништување. Во човечкото тело, клетките не содржат таква супстанција во нивната структура, затоа пеницилините немаат негативен ефект врз градежниот материјал на клетката.

Затоа, лекарите и научниците од самиот почеток на пеницилините тврдеа дека овој лек нема токсичност и штетни ефекти. Бактериостатско дејство антибиотиците се како што следува: патогената микрофлора привремено го инхибира процесот на репродукција, поради што имунитетот на човекот може да ја уништи постојната патогена околина. Листа на патогени, со кого се бори пеницилин група на антибиотици, многу. Меѓу нив вреди да се забележи најчестата:

 • стрептококи,
 • менингококи,
 • стафилококи,
 • гонококи,
 • пневмококи,
 • тетанус стап,
 • стап на ботулизам,
 • антракс бактерии,
 • Дифтерија бактерии и многу други

Листа на пеницилин антибиотици

Нема смисла да се запрашаме кој антибиотик е подобар - дејствувачкиот агенс во секој лек работи на сличен начин. Но, така беше предводена, дека кај лекарите има повеќе лекови на рецепт од оваа група. Ова може да се должи на практичноста на земање, и мал тек на третман, и докажан производител. Затоа, меѓу популацијата ваквите подготовки имаат најголема популарност и им се верува на назначувањето. Подолу можете да ги видите антибиотиците од листата на лекови на пеницилин.

 1. Каде се користат антибиотициАмпицилин (Ампицилин трихидрат). Областа на примена на овој антибиотик е бронхитис, ангина, пневмонија и други бактериски повреди на респираторниот систем. Добијте го овој лек од крвта и ткивата на црниот дроб и бубрезите, па затоа ампицилинот не се користи во терапија на пациенти со акутна црнодробна инсуфициенција. Се користи во педијатриска пракса.
 2. Амоксиклав. Антибиотик на нова генерација со комбиниран состав. Сфера на примена: респираторни органи и генитоуринарен систем.
 3. Амоксицилин. Антибиотички синтетички серии. Многу добро познат лек кој се користи за бронхитис, ангина, пиелонефритис, болести на генитоуринарниот систем. Не назначен до тригодишна возраст.
 4. Sumamed. Се користи за бактериски патологии на респираторниот тракт. Во составот има еритромицин, главната функционална супстанција. Не се користи во терапија на пациенти со било каков тип на ренална инсуфициенција и деца помлади од шест месеци.
 5. Оксацилин. Препарат за прашок кој се користи за интрамускулна администрација во патогена микрофлора, која има чувствителност на овој тип на антибиотик.
 6. Бензопиенелинска новокаинска сол. Не се синтетизира антибиотик кој се бори во ред со такви болести како вродени тип сифилис, тетанус, пневмонија, антракс и разни видови на апсцеси. Произведен во форма на прав и практично нема контраиндикации.
 7. Ампицилин во дозирна форма во прав. Препишана е за инфекции на крв, бронхитис, ендокардит, пневмонија и менингитис. Главните контраиндикации се тешка ренална инсуфициенција и бременост.

Оваа листа не е препорака за третман на голем број на заболувања, за секоја болест, потребна е специјалистичка консултација.

Нијанси на употреба на антибиотици базирани на пеницилин во педијатрија

Како да се применуваат антибиотициОрганизмот на детето значително се разликува од возрасните: многу од неговите системи и органи сè уште не се целосно формирани и не работат со апсолутна ефикасност. Ефектот на било кој лек врз детското тело е неколку пати посилен од оној на возрасно лице. Затоа, секој педијатар се приближува до назначувањето на антибиотици за бебиња и мали деца со големо внимание.Подготовки на оваа група се користи во третманот на деца со сепса и токсични porazheniyah- во првите 3 години по раѓањето, тие, исто така, лекување на инфекции на увото, менингитис, плеврит и пневмонија. Најниската токсичен ефект на се уште не е целосно формиран телото на детето треба амоксицилин или amoksiklav flemoksin - овие лекови се најефективни во педијатриската практика кај дрога пеницилин.

Назначување и прилагодување на дозата само педијатарот е ангажиран, во никој случај не треба да препишете лекови сами: тоа може да му наштети на здравјето на детето. Во текот на бременоста, пеницилините, исто така, треба да се третираат со голема претпазливост, по консултација со лекарот што посетува. Во овој случај, антибиотикот има слободен пристап до фетусот, што може да му наштети на малиот развивачки организам. За време на периодот на хранење, се препорачува да се префрлат на млечни формули, бидејќи антибиотиците имаат својство на навлегување во мајчиното млеко.

Области на медицинска пракса каде што се користат антибиотици-пеницилини

Од своето основање, антибактериската терапија во форма на антибиотици-пеницилини буквално проникна во сите области на модерната медицина. Иако, дека за неколку децении од нивната употреба, многу патогени имаат развиено отпорност кон пеницилините, тие се уште се водечка алка во антибиотската терапија во многу гранки на медицината.

 1. Отоларингологија. Во оваа сфера беше забележана терапевтската ефикасност на пеницилините - овој заклучок беше постигнат од пионер на оваа прекрасна подготовка Флеминг. Пеницилините и во модерната медицина се користат во отоларингологијата.
 2. Гастроентеролошка пракса. Тука главните заштитници на гастроинтестиналниот тракт од воспаление се аминопеницилините, кои се одлични во борбата против бактеријата која предизвикува болести на гастроинтестиналниот тракт-Helicobacter.
 3. Венерологија. Листа на пеницилин антибиотициВо венерична пракса најчесто се користи бензилпеницилин и неговите деривати. Совршено се справуваат со задачата за уништување на таквата патогена флора како спирохети и гонококи. Затоа, со помош на овој антибиотик, успешно може да се борите со болести како што се гонореја или сифилис. Една од значајните предности на употребата на пеницилините во венерологијата е прилично штетниот ефект врз телото.
 4. Областа на гинекологија. По гинекологија и акушерство пеницилин лекови кои се користат за лекување на инфекции на бактериска патогенеза женски генитални органи во прилог на спроведувањето на оваа категорија на лекови нашироко се користи како превенција на инфекцијата на новороденчиња.
 5. Урологија. Бактериските патологии на уринарниот систем се добро третирани со лекови заштитени со инхибитори. Другите познати категории на пеницилини ја немаат потребната ефикасност против микроорганизмите-патогени на оваа група на болести.
 6. Офталмолошка пракса. Тука антибиотици-пеницилини, исто така, го окупираат нивната важна ниша. Капки за очи, раствор за инјектирање, разни масти - сето ова се користи за лекување на очни болести од бактериолошка природа: апсцес, кератитис, гонококен конјуктивитис, итн.
 7. Хирургија. Пеницилински антибиотици - спречување на поголем број на постоперативни компликации предизвикани од голем спектар на патогени.

Препораки за антибиотска терапија на пеницилинската група

Правила за употреба на антибиотициДури и на најновите антибиотици генерација, за жал, има несакани ефекти врз телото на возрасен и дете повеќе. Тие доста ефикасно ја уништуваат причината за болеста - патогени микроби кои влегле во телото, но исто така влијаат и на сопствената микрофлора на цревата. Затоа, честите несакани ефекти употребата на антибиотици е да се намали одбраната на телото на имунитет.

По текот на третманот со пеницилински препарати, на телото му е потребно време да се опорави и во изразена симптоматологија на овој несакан ефект - и специјална диета. Се состои во употреба на големо количество кисело-млечни производи, што совршено го враќа нормалното функционирање на гастроинтестиналната микрофлора. За неколку недели неопходно е да се ограничи потрошувачката на солени, зачинети јадења, како и масна и висока калорична храна.

Кога земате антибиотици и во рок од две недели, лекарите препорачуваат земање пребиотици и пробиотици кои ќе ги заштитат корисни бактерии GIT и ќе промовира нивната колонизација во желудникот и цревата.

Ако е пеницилин антибиотик го потврди токсичниот ефект врз клетките на црниот дроб, треба да се третира со хепатопротектори. Тие ќе го заштитат црниот дроб и ќе го вратат оштетениот мобилен материјал.

Правила за употреба на антибиотициПоследица на намалување на имунитетот во однос на позадината на земање антибиотици е зголемена предиспозиција кон настинки, па не го изложувате вашето тело на хипотермија. Во овој случај, вреди да се пие текот на имуномодулатори (имунални, ехинацеа подготовки).

И што е најважно, не се вклучи во само-лекување: ако е неопходно примена на пеницилин антибиотици треба да се консултираат со лекар за да изберете и точно дозирање на одреден антибиотик.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што е подобро да се земе - амоксиклав или амоксицилин?Што е подобро да се земе - амоксиклав или амоксицилин?
Антибиотици со широк спектар на дејства: листа по азбучен редАнтибиотици со широк спектар на дејства: листа по азбучен ред
Кој измислил електрична енергија во која година: историјата на откритиетоКој измислил електрична енергија во која година: историјата на откритието
Црна мувла во стан или куќа - отколку што е опасноЦрна мувла во стан или куќа - отколку што е опасно
Примери и опис на симбиозата кај живиот светПримери и опис на симбиозата кај живиот свет
Телеологија во филозофијата, основни концепти, развој и видовиТелеологија во филозофијата, основни концепти, развој и видови
Улични полжави и ахатина - што јадат, храна за здраво миленичеУлични полжави и ахатина - што јадат, храна за здраво милениче
Листа на пеницилински антибиотици: опис и третманЛиста на пеницилински антибиотици: опис и третман
Точка на топење на цинк, својства и примена на металТочка на топење на цинк, својства и примена на метал
Својства и употреба на пеницилин во таблетиСвојства и употреба на пеницилин во таблети
» » Опсег на пеницилин антибиотици
© 2022 AjLota.com