Животен стил на пилани, разлики на риби-пили од ајкули што носат пилони

Риба-пила - изгледБиолошкото име на риба-пили е обичен пила, семејството е наклон, класата е рскавична. Тоа може да се открие во крајбрежните области, плитки, алги, песоклива почва на вештачки гребени, Пирс, мостови, утоки, потонати бродови, и речиси никогаш подлабоко во океанот. Се случува во таква плитка вода што перки се ослободуваат на површината на водата.

Риба-пила (латински Приштида)

На полуостровот Флорида, жителите можат да ја видат рибата во текот на целата година. Австралиската рампа за пила е добро воспоставена во слатководните води. Видови кои живеат покрај крајбрежјето на американскиот континент мигрираат на север во летната сезона, а во раната есен - на југ.

Научниците знаат седум видови пила:

 • Риба-пила - вредност и опасностАвстралиски;
 • Азија;
 • Европски;
 • Атлантикот;
 • чешел;
 • мал заочен зелен.

Хабитат:

 • Атлантскиот, Индискиот, Пацифичкиот Океан;
 • Средоземното Море;
 • понекогаш големи реки.

Секоја вода што им се допаѓа: солена, свежа, соленка, тие не можат да преживеат само на загадени места. Максимално време Овен е на дното. Заматената околина е нејзиното вообичаено место на лов и одмор. Возрасни поединци претпочитаат длабочина од 40 метри, каде што малите не пливаат. Времето на будност е ноќ.

Како изгледа рибата

Карактеристична карактеристична особина на риба-пили е присуството на коскена говорница со кожести заби од двете страни наликува на пила. Бројот на парови на узи зависи од типот: 14-34. Должината на изградениот раб достигнува 20% од должината на телото.

На страните на рибата има по две перки, пар на грбот, еден на опашката. Опашката се спојува со трупот, кај некои видови се разгранува во две сечила. На опашка перка не постои рбетот, за разлика од структурата на заедничкиот снајперист, а телото на рибата е покриено со placoid скали.

Неговата просечна вредност е околу 4,5 метри во маса од 300 кг, најголемата поединци достигне 7 метри и тежина рекорд -. 2,4 m заби должина израсток, изострен на носот, е околу 120 см за возрасни риби.

Scat-piloryl - каква риба е оваСкејт кожата има темна маслинка или друга сенка на бои, а стомакот е лесен, речиси бел. На абдоминалната празнина два жабри и отворање на уста создаваат вид на сјајно лице. Неговото тело е повеќе срамнети со земја во споредба со ајкула. Очите имаат минијатурни прскања, преку кои скејтот ги зема жабри и е во состојба да остане неподвижен на дното. Пливото мочен меур, како што е оној на ламина, не, и пловната вода се одржува од збогатената маст на црниот дроб.

Разлики од ајкули

Понекогаш риба-пилата наликува на пиратска ајкула, но се разликува и е двојно помала. Ајкула - класа на рскавица, но тоа му припаѓа на семејството на пирсинг. Појавата на ајкула-пила е означена со периодот Јура и Креда, а постоењето на наклон на пилево дрво се случува 60 милиони години подоцна, со крајот на мезозојската ера.Надворешни разлики:

 • големина: 1,5 m против 6 m од stingray;
 • локацијата на жабрите: на страните, на пиланата тие се од долу;
 • обликот на перките на ајкулата - рационализација, во близина на падините тие се јасно изречени;
 • стеснување на израсток во ајкула во споредба со рамномерната ширина на наклонот;
 • регенерација на зглобовите прво во контраст со вториот вид;
 • на скара нема антени на муцката;
 • Ајкулата се движи со остри скокови и рампата со пила со мазни, брановидни движења.

Напојување

Pyloril - карактеристики на структуратаИсхраната на пилосефиш вклучува мали без`рбетници, жители на песочни и навалени површини, мали риби, харинга, копачи, ракови. За таа цел се користи нејзиниот пилинг дел: да се подигне горниот слој на почвата во која се наоѓаат жителите на дното и да ги проголта.

Т.н. говорницата е опремена со електро-рецептори, чувствителни на движење на плен. Таква подложноста на пила ви овозможува да добиете тродимензионална слика за сè што се случува, дури и во матна вода и се движите за да го нападне плен или да ги заштитите од крокодили, ајкули, морски цицачи.

Друга риба-пила е способна да го користи своето оружје за убиство, како сабја, пробивајќи се во училиштата на мали риби. Кога жртвата паѓа на дното, таа оди кон предаторот за храна. Понекогаш пилачите ги ловат големите поединци, кинејќи парчиња месо од нивните заби.

Репродукција

Рибата не лежи јајца, таа се размножува со производство на јајца. Во рок од пет месеци, ембрионот се развива во телото на мајката, се храни на жолчката, и е роден од окупирана кожа. Жената е способна да раѓа до дваесет младенчиња. Нивните остри процеси во текот на интраутерински раст Меки и добиваат густина само со време. На сличен начин, пиратската ајкула исто така раѓа. Очекуваното траење на живот на риба-пили е околу 80 години. Сексуалната зрелост се случува релативно бавно, само до 20 години. Некои видови на риби пила е во состојба да се репродуцира partogeneza, без учество на мажите: така компензира за исчезнати броеви на риби во дивината. Појавата на новороденото има точна копија од мајката.

Опасност за луѓето

За човек, пилана рампа не е опасна, кога се сретнува со некоја личност, тоа го забрзува да се сокрие. Но, во Заливот Панама, неколку смртни случаи се пријавени поради лизгалки. Се верува дека сличен инцидент е провоцирано од човекот. Неспровоциран напад беше забележан во јужниот брег на Атлантскиот Океан. Можеби ненамерни повреди, ако се повлечете на падина што се наоѓа во песок од плитка вода.

Вредност

Во индустриска смисла, пиланите не се особено популарни. Нивното месо е грубо, иако е јадливо. Добри состојки за супи се нивните перки. Маслото од црн дроб е корисно во рецептите на луѓето. A цена на говорницата е еднакво на 1000 долари, што се дистрибуира во трговијата со вредни работи. Peloniferous ајкула, за разлика од риба-пили има уникатен вкус квалитети и е признаен како деликатес во Јапонија.

Некои луѓе сметаат дека тоа е предност да има украс од рибата во дома, други дури и измислуваат оружје од него, а не се грижат за исчезнувањето на видот. Постојат народи кои говорница служи како средство за заштита од духови и болести. На германската подморница рибната пила служеше како амблем, за Ацтеките тоа беше симбол на "земното чудовиште" и симбол на централната банка на Западна Африка.

Особеноста на структурата на рибиното тело е причината поради која, како што е ајкулата, многу е заплеткана во мрежите и оштетена со риболовна опрема за фаќање. Многу видови на пилеви исчезнуваат поради загадување води и се наведени во Црвената книга. Бројот на популации се намали на 10% во споредба со чистото ниво. Од 2007 година, меѓународната трговија со пилешко е забранета. Уловот на мала заби риба-пили е дозволено за чување во јавен аквариум со цел да се зачува видот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како рибата изгледа како капка и интересни факти за тоа?Како рибата изгледа како капка и интересни факти за тоа?
Каде живее Атлантскиот треска, неговата хранаКаде живее Атлантскиот треска, неговата храна
Риба скуша и скуша, каде живеат и што е различно?Риба скуша и скуша, каде живеат и што е различно?
Каков вид на риба е бела риба: опис и карактеристики на фаќањеКаков вид на риба е бела риба: опис и карактеристики на фаќање
Опис на Атлантскиот и Северниот треска: начин на живот и живеалиштеОпис на Атлантскиот и Северниот треска: начин на живот и живеалиште
Фамилија на салмонида: листа на видови рибиФамилија на салмонида: листа на видови риби
Риба Makurus - живеалиште, хранлива вредност, придобивки и штетиРиба Makurus - живеалиште, хранлива вредност, придобивки и штети
Риби од фамилијата треска: карактеристики, видови, живеалиштеРиби од фамилијата треска: карактеристики, видови, живеалиште
Обичните ајкули од мачки се безбедни за луѓето!Обичните ајкули од мачки се безбедни за луѓето!
Чилеански морски бас или обичен ловорЧилеански морски бас или обичен ловор
» » Животен стил на пилани, разлики на риби-пили од ајкули што носат пилони
© 2022 AjLota.com