Фосфазим за кучиња и мачки: намена и примена

Опис на лекот за мачкиДомашните миленици доживуваат стрес барем на лице. Можеби не секогаш сопствениците на мачки и кучиња посветуваат должно внимание на однесувањето на нивните одделенија, со оглед на лошото расположение на нивниот вообичаен замор. Сепак, за време на период на сериозен стрес

животното е предмет на огромен психолошки стрес, што може да доведе до продолжена депресија. За да се спаси животното од такви проблеми може да биде со помош на хомеопатски третман. Едно од таквите ефективни средства е Фопазим.

Нејзините лековити својства совршено се справат со чувствата на паника и вознемиреност кај кучињата и мачките, помагаат во борбата против емоционалните преоптоварувања и стравови. Голем број на фобии, кои имаат секое домашно милениче што може да се надмине со оваа дрога. Страв од правосмукалка бучава, гласни звуци улица, плаче, грмотевици и други лошо време, третирани fospasimom.

Подготовка Fospasim

Фопазим за домашни миленици може да се купат во ветеринарните аптеки, каде што се продава во две дозирани форми:

 1. капки за орална администрација;
 2. раствор за инјектирање.

Изгледот на двете форми на лекот е јасна течност која нема бои. Фосфазим за инјектирање се продава во ампули од 10 и 100 ml и паѓа во полимерни шишиња од 20 ml.

Чување на дрога треба да биде на места, Обезбедување изолација од деца и домашни миленици. Не чувајте храна или прехранбени производи со лекот. Температурата на складирање е од 0 до 30 степени, додека директната сончева светлина не е дозволена за подготовка.

Рок на траење е една година, а отворените пакети со лекот не може да се чуваат подолго од 21 ден.

Фосфазим за кучиња: упатство за употреба

Се верува дека кучињата се уплашени да го припишат стравот, нивните главни квалитети се храброст, сила, храброст. Но, кучињата се предмет на стрес, како и сите живи суштества, тие имаат свои фобии со кои треба да се борат.

Најчестите знаци на страв и тежок стрес кај кучињата:

 • Од она што му помага на форпамимТешко и често дишење. Тоа може да изгледа дека кучето има едноставен напад од жед, но ако тоа не постојат предуслови, има вода, а времето е ладно, потребно е да се оцени поблиску ситуацијата. Најверојатно, кучето има стрес.
 • Постојаното тресење може да укаже на стресот кај миленичето, на едноставен начин да се обидат да ја намалат напнатоста. Понекогаш силни емоции можат да предизвикаат чешање на кожата, а потоа животното почнува често се наоѓаат на теренот или во трева, се обидува да се ослободи од него.
 • Честата појава на врвот на пенисот на кучето не само што ја покажува подобрување на сексуалната тензија, но тоа исто така може да биде манифестација на општ пораст на стрес.
 • Во нарушувања, кучето може да танцува на предните нозе, да ги подига и спушта, еден по еден, лелекајќи и притискајќи ја опашката, ушите.
 • Обилната плунка е норма за некои раси, но ако кучето не е меѓу нивните претставници, тогаш вреди да се разгледа како тоа е предизвикано, стресот може да биде една од причините.
 • Волната кај кучињата во периодот на нервни шокови може да го изгуби својот сјај и добро одржуван изглед.
 • Губење на апетитот, исто така, укажува на силен емоционален стрес. Во такви времиња, кучето може да престане да јаде и да почне да ги собира неживите предмети од земјата, обидувајќи се да ги проголта.

Со јасна манифестација на сите симптоми или само некои од нив треба да се прибегнат кон третман со лекот Фопасим. Сериозни последици од емоционални преоптоварување може да се избегне, ако ви даде вашето домашно милениче лекови во првите два часа по појавата на силен страв или стрес.

Кога да се примени Fospsim за кучиња

Fospasim за кучиња е безопасен начин за борба против стресот во пријател со четири нозе. Фосфазим за мачки е пропишан со слични симптоми како кај кучињата. Мора да го применувате во следниве случаи:

 • пред одење на јавни места или пред посета на места со зголемено ниво на бучава, каде што миленик може многу да се исплаши;
 • во рана одвоеност од мајката;
 • при долги транспорти;
 • со зголемена агресија;
 • со хроничен замор.

Инструкции за употребаКарактеристики на лекотИнструкции за употреба на лекот Фопазим е иста за мачки и кучиња. Дозата за една апликација се пресметува врз основа на вкупната тежина на кучето или мачката. Еден килограм тежина треба да се земе 0.1 ml од лекот. Но повеќе од 4 ml единечна доза не може да надмине.

За време на долг период на симптоми на тежок стрес, третманот треба да се одвива. Преземање на лекот во овој случај, треба да продолжите додека симптомите не исчезнат целосно, воведувајќи го 1-2 пати на ден. Под стрес, кој е хроничен, лекот треба да се зема 1-3 пати неделно на континуирана основа, со најдобра употреба на капки, инјекции може да го зголемат стресот кај мачка или куче.

Времетраењето на обичен курс не надминува еден месец, а зачестеноста на курсевите ја одредува ветеринар. Обично со различни фобии во животното, курсот може да трае од ден до 14 дена. Лекот е препишан со капки, кои треба да им се даваат на миленичето 1-2 пати на ден.

Со продолжен превоз, ако во такви времиња животното покажува екстремна анксиозност, Fospasim се пропишува капки или во форма на инјекција еднаш.

Дозирање за кучиња и мачки:

 • големи раси - 30-50 капки;
 • кучиња со средна големина - 20-30 капки;
 • мали кучиња и мачки - 10-15 капки;
 • мачиња и кученца - 5-10 капки.

Лекот Fospasim доделен не само за мачки или кучиња, тоа може да се користи и за други животни кои биле изложени на силен стрес.

Фопазим за мачки

Употреба на препаратот forpospasimКај кучиња и мачки, симптоми манифестациите на фобии, стравови и екстремни емоционални преоптоварувања се многу слични, а третманот го спроведува ист лек според истата шема.

Појавата на стрес кај домашна мачка може да се должи на разни причини, но најчестите се оние кои се поврзани со присуството на животното во непознати и бучни места, изложби и места со голема бучава позадина. Во сите случаи, лекот Се употребува еднаш и обично не постигнува долготраен третман со Fospasim.

Упатство за употреба на лекот вели дека ако има знаци на стрес кај мачка, треба да го видите лекар кој ќе препише курс на лекување и дозирање. Иако не постојат очигледни несакани дејства за време на целото производство на лекот, не е неопходно да се занемари упатувањето до ветеринарот.

Кога да се примени лекот за мачки:

 • Како да се даде лек на мачкиОпсесивни стравови на мачка. Ако мачката се плаши од машина за перење, правосмукалка или други апарати за домаќинство во куќата, овие фобии може да се отстранат со помош на Fospasim.
 • Бурната протекување на еструс во мачка може да биде основа за употреба на лекот. За да избегнете оштетување на прозорските рамки преку кои таа може да се обиде да избега на улица или да излезе од прозорецот на десеттиот кат од истата причина, можете да внесете лек што ќе го замрази животното.
 • Осаменоста е голем стрес за приврзаните и друштвени мачки. Некои поединци можат силно да доживеат долг престој во стан без домаќин, да ги расипат позадина и мебел, да одбијат да јадат. Со сериозен стрес на оваа почва, треба да му дадете лек на лек.
 • Кога одвојуваат мали мачиња од стара мачка и ги префрлаат во друг дом, тие можат да бидат прободени со Fospasim, што ќе ја направи ситуацијата промена за нив помалку болна.

Иако Fospasim е апсолутно безопасен, како што се тврди од страна на производителот, вклучува небезбедни алкалоиди на животни, предозирање кое може да има последици. Затоа, пред да почнете да го лекувате вашето домашно милениче, дефинитивно треба да посетите ветеринар.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
На дрога `стоп стрес `за кучиња - кога е потребно?На дрога `стоп стрес `за кучиња - кога е потребно?
Како да се одвикне мачката да ја раскине позадина? Причини и последициКако да се одвикне мачката да ја раскине позадина? Причини и последици
Стоп-стрес: инструкции за употреба, зошто на мачките им е потребно?Стоп-стрес: инструкции за употреба, зошто на мачките им е потребно?
Зошто мачките се плашат од вода: главните причини и како да се справат со тоаЗошто мачките се плашат од вода: главните причини и како да се справат со тоа
Зошто мачките љубат валеријана и како функционираат мачките?Зошто мачките љубат валеријана и како функционираат мачките?
Колку кучиња живеат во просек?Колку кучиња живеат во просек?
Карактеристики на употребата на лактобиофадол за кучињаКарактеристики на употребата на лактобиофадол за кучиња
Максидин за мачки упатство за користењеМаксидин за мачки упатство за користење
Апчиња за спиење за спиењеАпчиња за спиење за спиење
Енроксил: инструкции за употреба во ветеринарната медицинаЕнроксил: инструкции за употреба во ветеринарната медицина
» » Фосфазим за кучиња и мачки: намена и примена
© 2022 AjLota.com