Ужасно и огромно кокосово рак или крадец од дланка!

Гигант рак фотоКрадец на палма, или како што се нарекува и кокосово рак - најголем претставник на светот за ракови од ракови од суперфамилија на ракотворби. Проучувајќи го начинот на живот на еден крал на дланка, нарекувајќи го член Членконоги е исклучително тешко, бидејќи тој го троши поголемиот дел од својот живот под вода. Иако крадецот на дланка од дланка не е навистина, иако многу сличен со него. Неговиот изглед ќе направи некој да се плаши, бидејќи изгледа како ужасно чудовиште. И неговите канџи лесно можат да ги скршат коските, па затоа најдобро е да се избегне средба во дивината со оваа рак.

Хабитат

Крадецот на дланка, исто така, има многу различни имиња, на пример: крадец - го добил ова име, бидејќи тој навистина краде пленот, па според приказните на патниците, овој претставник на членконогите се крие во тревата и очекува да биде во можност да скокаат и да го влечат својот плен што лежи на земја. И, исто така, го има името на кокос рак - па затоа беше именуван за фактот дека тој јаде главно кокос, која е способна да се пробие со своите моќни предни канџи.

Кокосовото рак е роднина на вообичаеното рак на ракотворби и е многу слично на него. Но, за разлика од него, крадците на дланките користат само школки само две години, а потоа ги испуштаат, бидејќи тие имаат многу силен егзоскелет.

Жителите на ракови живеат на островите на Индискиот Океан, повеќето од населението се наоѓа на островот Божик.

Изглед

Кокос раковини сликиКрадецот на палмите е најголемиот од членконоги. Димензиите на неговото тело може да достигнат должина до 40 сантиметри, и масата на рак достигнува четири килограми.

Телото на крадец од дланка, како и сите претставници на членконогите, е поделено на предниот дел, кој ги вклучува сите екстремитети и стомакот. Најголемиот пар нозе се големи и моќни канџи, со што тие лесно можат да ги скршат кокос. И исто така може да се забележи дека левата нога е многу пати поголема од вистинската. Следниот пар на нозете има остри краеви, со што тие можат безбедно да се искачат на секое дрво. Следниот пар нозе е одговорен за заштита кога крадецот на дланка е во неговото засолниште и го користат за прошетки. Последниот пар на нозете е најмал, во основа е во внатрешноста на школката и се користи само од женки за да се грижат за јајцата, а машките ги користат во процесот на спарување.Телото на крадецот на дланка е заштитено со моќен калцифициран егзоскелет. Во неговото тело постои посебна модификација способна за производство на гас размена, што му овозможува да го води копнениот животен стил. И, исто така, членконоги имаат жабри, но тие се многу слаби, така што нема да можат да живеат под вода долго време.

Начин на живот

  • Во исхраната на крадецот на палма се вклучени разни плодови на пандани, кокос се исто така омилен лек и можат безбедно да јадат други претставници на членконоги. Но, во принцип крадецот на дланка е сештојадно суштество и може да го консумира сето она што го наоѓа како храна.
  • Кокос ракови живеат во земјата. За ова, копаат, со помош на канџи, плитки јами во кои се покриени влакната од кокос. И, исто така, можам да живеам во разни пукнатини и корални гребени.
  • Активна активност главно се манифестира во мракот. Во попладневните часови тие се кријат во нивните засолништа.
  • Живеат претставници на членконоги поединечно. Затоа што не им се допаѓаат други суштества. Тие се крајно агресивни кон некој што доаѓа на него на територијата.

Репродукција на кокосово рак

Џиновски членконогиРакови почнуваат да се одгледуваат нормално во средината на летото, и завршуваат со доаѓањето на есента. Додворувањето на мажот за женски трае долго време, по што тие се парат. После тоа, женката ги изведува јајцата на нејзиниот стомак. Кога е време да се изведат, женскиот става јајца во вода и ги остава таму.

Младите се родени во форма на ларви, по што слободно пливаа околу еден месец, а потоа бараат место за постојан живот. Наоѓајќи засолниште, тие седат таму додека не имаат школка. Овој период трае околу дваесет дена. По ова, тие почнуваат да се вртат, при што телото на рак е изменето. Сега изгледа како обичен претставник на крадец од дланка.

Друга млада рак најчесто живее под вода, но веќе почнува постепено да излезе на површината. Веднаш штом крадецот на дланката сосема се пресели во земјата, тој ја фрла граната од грбот и станува како ракија од пустината. Тие стануваат целосно возрасни ракови само во петтата година од нивниот живот. И тие достигнуваат максимална големина само за четириесет години.

Вредност за човекот

Калцирана ексопанска лушпаОвој претставник на ракови отсекогаш бил многу вреден за неговата уникатност. Месото на крадец од дланка е многу ретка деликатес. Има вкус како јастог или јастог месо. И, исто така, тој е многу ценет поради фактот што неговото месо дава силен ефект на афродизијак, придонесувајќи за сексуалната привлечност.

Поради големиот лов на ракови, властите на некои земји беа принудени да забранат лов на крадци на дланки за да го зачуваат своето население.

Интересни факти

  • Претставниците на крадци на дланки имаат многу развиено чувство за мирис, па затоа можат да мирисаат храна за неколку десетици километри.
  • Кокос ракови имаат одлична способност да се искачи на дрва, така што тие можат безбедно да се искачат неколку секунди до висина од околу десет метри.
  • Иако изгледот на рак е одличен и може да ги заплаши сите што го гледаат. Голем рак на ракови е апсолутно безбеден за луѓето, ако тие не го допираат, во кој случај рак лесно може да ги скрши коските на рацете со своите моќни канџи.
  • Во Гвинеја, месото на крадец од дланка беше традиционално јадење, сè додека владата не забрани да ги зароби овие претставници на членконоги. Сега тој е ретка деликатес, за што ќе мора да плати голема сума пари.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Која птица е најбрза во светотКоја птица е најбрза во светот
Молитва за молитва: карактеристики на морско чудовиштеМолитва за молитва: карактеристики на морско чудовиште
Листа на најголемите животни во светотЛиста на најголемите животни во светот
Како и каде да расте банани, нивните бенефиции и обемот на растениетоКако и каде да расте банани, нивните бенефиции и обемот на растението
Пајакот фаланга - "скорпија на ветрот", инсект, жител на топло земјиПајакот фаланга - "скорпија на ветрот", инсект, жител на топло земји
`Море ѓавол`: риболов животниот циклус на длабоко морето рибар`Море ѓавол`: риболов животниот циклус на длабоко морето рибар
Како и каде кокос расте на кокосова дланка?Како и каде кокос расте на кокосова дланка?
Панданус се грижи домаПанданус се грижи дома
Зошто кражба е проблем - толкување во различни сонови книгиЗошто кражба е проблем - толкување во различни сонови книги
ХАМДОРЕЈА: домашна негаХАМДОРЕЈА: домашна нега
» » Ужасно и огромно кокосово рак или крадец од дланка!
© 2022 AjLota.com