Паракет или птица птица

Папагал КрамерПапагалот или папагалот птица на Крамер е именуван по сеќавањето на познатиот истражувач Вилхелм Крамер. Нивната татковина се смета за Јужна Азија и Африка. Птицата Кремер е скромен по својата содржина и се смета за најчест вид. Птицата е слободољубива и исклучително претпазлива, има остар и силен глас.

Опис на папагалот Крамер

 1. Папагалот има светла зелена боја со сино перје на задниот дел од главата. Птицата го добила своето име поради својата боја - уникатна боја со широка розова лента на вратот.
 2. Големината на птиците не надминува половина метар
 3. Заситена светла боја преовладува кај возрасни мажи
 4. Женките, ѓерданите околу вратот немаат, а пердувите се затемнуваат
 5. Околу очите, преовладува портокаловата решетка
 6. Клуч - голем и силен, горниот дел е насликан со црвено, на дното во црно
 7. Кај млади птици до 3 години клунот е црвено-портокалова, ѓерданот недостасува, а перјата е иста како кај женската
 8. На главата, птицата има карактеристична лента, која започнува од нивото на очите и завршува на клунот
 9. Во некои видови, ѓердан не се навикнува околу вратот, туку се поставува на градите во форма на вратоврска
 10. Долга, зачекори
 11. Очекуваното траење на животот е околу 30 години

За изгорени папагали кои живеат во дивината, главните карактеристики :

 • во дивината живеат само во парови
 • растителна храна
 • пубертетот достигнува во три години
 • гнездо во вдлабнатини
 • летаат добро за кратки растојанија
 • во хранењето и одгледувањето на кокошки учествуваа и двајцата родители

Грижа и одржување на папагалот на Крамер

Папагатот на папагалот во летПред да купите изгорен папагал, треба да се набавите на одредена сума на знаење за содржината и грижата. Иако овој вид е исто така скромен, сериозно се пријде на исхраната - неправилно одбраната храна може да предизвика многу болести на желудникот.

Пред да донесете птица во куќата, треба да подготвите живеалиште за него. За да се чувствува како домашен папагат, треба да се инсталира во аголот на собата, далеку од нацртот, спортски агол.

Кафезата треба да биде пространа, опремена со бројни перкови, пијалак и фидер. На птицата беше позабавно во заробеништво, кафезот е опремен со нишалки, огледала и сите видови играчки. За да се спречи бегството на птиците, прозорците се закачени со мрежна комарец.

Грижата за папагалот се состои од: урамнотежена храна, постојано обновување на водата, а исто така и во редовен лет низ станот. Фидер и пијаница треба да бидат чисти цело време.

Оптималната температура на воздухот е + 18-20 степени.

Додека пешачи, птицата може да застане на својот клун, бидејќи нозете од овој вид се слаби и на тој начин, тој самиот помага.

Хранење

На исхраната треба да му се пристапи со сета одговорност.

Менито мора да содржи:

 • Канарска мешавина - 10-15%
 • Овес -25%
 • Семиња од сончоглед - 10-15%
 • Просо - 35%
 • Свежо овошје и зеленчук - 5-7%

Возрасен треба да јаде околу 30 грама смеса дневно. За да им даде на перјата изглед перја, минерални додатоци се додаваат на храна.

Папагалот Крамер нема да се откаже од таквите деликатеси како:

 • Ореви и бадеми
 • Варени, слатки пченка
 • Изгорена пченица

Откако во 7 дена папагалот може да биде разбран:

 • Овес каша
 • Цврсто варено јајце
 • Бел леб
 • Овошје и зеленчук
 • Ниско-масно урда и несолени, тврди сирења


Ако исхраната не се почитува, птицата може да стане депресивна, како и да добие различни стомачни болести.

Вода процедури

Пакетот е многу љубител на вода, но мора да бидете исклучително внимателни да не добивате вода во вашите уши. Можете да пливате на неколку начини:

 1. Секој ден може да го исплакнете со спреј.
 2. Двапати неделно, пердув човек организира ден за капење. За да го направите ова, ставете бања во кафезот со топла вода.

Дали популарните популатори зборуваат

Папагали со ѓерданиОвој вид многу брзо станува приврзан кон сопственикот. За да разговарате од папагал, мора да се купат на млада возраст. Со правилно одгледување и индивидуален пристап, по некое време, можете да ги добиете првите зборови од домашно милениче. Постојаното вработување ќе овозможи да порасне до една година од добар соговорник. Во арсеналот на папагалот 50-60 зборови.

Обуката мора да започне на рана возраст. Со секој позитивен резултат, птицата е поттикнато од омиленото лекување.

Некои препораки за соодветна обука:

 1. Никогаш не викајте на вашето домашно милениче, поради што ќе биде исплашено и ќе замолчи
 2. Лекциите поминуваат на тивко место, така што непријатниот шум не го одвлекува вниманието на папагалот
 3. Прво треба да научите како да го изговарате прекарот и поединечните зборови, а потоа да продолжите со фразите
 4. По секој позитивен резултат, поттикнете го миленичето

Очекувано траење на животот на изгореното папагало

Периодот на живот зависи од условите за живеење. Со добра нега, папагалите живеат 20-30 години. За времетраењето на животот, миленичето треба да создаде емоционална и физичка удобност.

Ако папагалот Крамер ги извади пердувите - ова покажува дека се чувствува непријатно и нешто му пречи.

Должината зависи од:

 • Правилна, избалансирана исхрана
 • Големина на Кејџ и достапност на забава
 • Почитување на климатските услови
 • Животот на папагалот, исто така, ќе го продолжи присуството на вториот поединец, бидејќи птиците се многу комуникативни

Избор на пиле

Папагали од ланчиња се еден од не-скапи видови. Можете да купите живина во специјализирани расадници или во продавници за миленичиња.

Доколку има поголем интерес за неговиот разговор, неопходно е да се стекне на 7-та недела од животот. Cramer папараците кои живеат во парови нема да зборуваат, бидејќи тие ќе го одвлекуваат вниманието и нема да можат да се концентрираат на лекциите.

Што да барате кога купувате пиле:

 1. Сино запалени папагалиЕден здрав папагал треба да биде сјајна и мазна, блиску до телото
 2. Оштетените пердуви укажуваат на присуство на паразити
 3. Контаминирани со движења на дебелото црево, докази за интестинална болест
 4. Ако перјето е извалкано во областа на зглобот, тоа значи дека птицата има заразна болест на зглобовите

Определување на секс

Поголема побарувачка е кај мажите, бидејќи тие се поголеми и обоени со светла перја. Сепак, убава боја со розева ѓердан кај птицата се појавува само до три години. До оваа возраст, двата пола изгледаат исто. Утврдувањето на сексот пред тригодишната возраст е многу тешко.

Птицата е прикачена на сопственикот неколку дена по купувањето. Овој вид на многу рачно, и стекнување тоа може да се добие прекрасен придружник. Љубовта на вашиот пернат пријател, добро се грижи за него, му дава удобни услови, се занесе во деликатеси, а потоа миленичето ќе му се заблагодари на истиот.

.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Црвена и шарена розела: како да го скроти папагалотЦрвена и шарена розела: како да го скроти папагалот
Обични пауни: како изгледа, разликите помеѓу женските и машкитеОбични пауни: како изгледа, разликите помеѓу женските и машките
Како да се утврди возраста на брановиден папагал: што да баратеКако да се утврди возраста на брановиден папагал: што да барате
Кој е толку голема птица и како изгледа?Кој е толку голема птица и како изгледа?
Како да научиме зборува за брановиден папагалКако да научиме зборува за брановиден папагал
Како да разберете што сонува сонот?Како да разберете што сонува сонот?
Како да се одреди полот на брановиден папагалКако да се одреди полот на брановиден папагал
Гуска на италијанската раса: историја, изглед, карактеристикиГуска на италијанската раса: историја, изглед, карактеристики
Папагалот Cockatoo: Прекрасна птица, придружник и пријателПапагалот Cockatoo: Прекрасна птица, придружник и пријател
Папагалот е алчен или африкански сив папагалПапагалот е алчен или африкански сив папагал
» » Паракет или птица птица
© 2022 AjLota.com