Зајаци како миленици: карактеристики на грижата за нив

Зајаци како миленичињаПрекрасни суштества, кои многу ги сакаат децата. Не е ни чудо, брат-зајак стана главен лик на "Бајките на чичко Римус".

Тие стануваат фаворити на децата со мачки и кучиња, па затоа се користат не само за земјоделски цели, туку и за декоративни.

Зајаците не се само вредни крзно, туку и 3-4 килограми исхрана лесно асимилирано месо.

Карактеристики на грижа за домашни зајациОваа фраза, изговорена во 80-тите години на една од неговите први изведби на Владимир Моисеенко, одамна е крилеста.

Се однесуваат на семејството на зајакот, меѓутоа, тие имаат многу карактеристични разлики од долго-шпанско. Ги заробија овие животни назад во III век п.н.е. на Иберискиот полуостров.

Луѓето фатени животни и ги чуваат во мали пенкала за подоцна јадење и користење на нивните вредни крзно. На руската земја зајаците првпат влегоа во IX век. Потоа, само земјопоседниците биле ангажирани во одгледувањето на зајаци. Тие се засадија.

Роднината на домашниот зајак е европска.

Ајде да се запознаеме со домашните животни поблиску. Во статијата ќе има говор:

 • кои видови на овие животни се најчести;
 • репродукција на зајаци и како правилно да ги спаруваат;
 • каква е нивната разлика од зајаци;
 • како да расте;
 • карактеристики на нивната содржина,
 • како да се вакцинираат,
 • отколку да се хранат,
 • како да се грижи за зајаци за време на болеста.

Видови на зајаци

Карактеристики на грижа за домашни зајациОдгледувачите на зајаци се густо ангажирани во прашањето за одгледување на овие животни, па има повеќе од 130 раси во светот. Секоја раса има свои особености на структурата, бојата, крзното, тежината и големината на поединецот. Сите ние, се разбира, нема да ги наведеме, па ќе ја нагласиме главната класификација на видовите:

 1. Подигање.
 2. Месо- се склони кон брз раст и забрзано регрутирање на мускулната маса.
 3. Месо-пелте (комбинирано) - да даде вредно крзно и хранливо месо. На пример, белгиската Фландрија, советската шиншила. Растена како храна и употреба на крзно.
 4. Дани. Нивната посебна карактеристика е долг и тенок слој. На пример, ангорските зајаци. Тие се стриже и купени влакната од кожи на животни. Гигантски раси, Атлас, англиски.
 5. Декоративни зајаци. Тие се разведени како домашни миленици. За овие цели се користат зајаци од такви раси: џуџеста боја, џуџеста холандска, пад на зајаци, ангорски лав и други. Би сакал да ги нагласам зајаците на Фландрија. Тие достигнуваат големи димензии, се мирни, скромен и многу интересно да го набљудуваат нивното однесување, особено за децата.

Зајакот и зајакот се едно и исто?

Карактеристики на грижата за декоративни зајациНе, и уште еднаш не! Зајаците имаат карактеристични карактеристики и се фундаментално различни од зајаците, па иако тие припаѓаат на исто семејство зајаци, сепак не може да се нарекуваат зајаци зајаци.

 • Младенчињата растат во јами и се раѓаат целосно неприлагодени за живот - слепи и ќелави. Во зајаците, потомството се појавува со волнено покритие и способност за јасно да се види.
 • Зајаците живеат во обични гнезда, а зајаците живеат во јами.
 • Живеат во семејства, зајаци - сами.
 • Анатомската структура на зајакот е различна: поголема големина, уши се подолги, браздите се црни на крзно.
 • Зајаци се диви животни, милениче е зајак, одамна прикриен од луѓе.

Сега знаете како да разликувате зајак од зајак.

Репродукција на зајаци

Карактеристики на грижата за декоративни зајаци домаCrawfish раса животни дома за бенефиции во форма на диетално месо, убаво крзно или за продажба.

Интересен факт! Една жена може да произведе околу 40 младенчиња годишно!

Прво треба да одлучите како да го дознаете полот.

За да знаеме зајак или зајак пред нас, треба да го претвориме животното на грб. Мажјакот може јасно да види две тестиси, додека женките имаат сексуална пукнатина, која лесно може да се види.

Го решат сексот. Што да направите следно?

Нашите акции:

 1. Внимателно проверете ги животните пред парењето за да идентификувате можна инфекција.
 2. Ставете ја женската на машкото. Напротив, тоа е невозможно, бидејќи зајакот не е заинтересиран за зајакот во новата ситуација. Тој прво мора да нѐ шмрка. За парење женската ќе се приближува од осум месеци, а мажот - 4-5 месеци.
 3. Потребно е да се направат неколку спарувања бидејќи од еден контакт не може секогаш да има резултат.
 4. Повторете ја постапката за спарување неколку дена. Женката може да го избегне мажјакот. Во овој случај, мора да почекате неколку дена и да ја повторите постапката.Кога зајакот во матката зачнува потомство, тој реагира агресивно на мажјакот. На овој начин, ќе можете да одредите дека вашите акции имаат дадено резултати. Жената е способна да раѓа осум зајаци во исто време. Медицински сестри околу еден месец. Бебињата се родени слепи и беспомошни, без волна.

Не заборавајте да го ставите кафезот со зајаците и женката во тивок тивко место без гласни звуци, за да ништо не може да го плаши зајакот. Може да влијае на потомството и да се труди да ги заштити младенчињата, а младата мајка напротив може да им наштети

Фреквенцијата на парење зајаци влијае врз должината на нивниот живот.

Како да расте украсни зајаци дома

Како да растат декоративни зајаци домаПрвото нешто што треба да се подготви однапред се што ви треба за да ги задржите овие миленици. Ајде внимателно да го разгледаме она што не можете да го направите без. Значи, одлучивте дека сакате да добиете домашен зајак во вашиот дом. Добијте го прво:

 • Мобилен. Треба да биде доста пространа (повеќе од пет пати од зајакот, силен, од квалитетен материјал). Баровите не треба да се насликани бидејќи тоа може да му наштети на вашето домашно милениче. Не земајте кафез од пластика! На дното на кафезот, бидете сигурни дека да се постават слама или сено, така што зајакот не им наштети на шепите на тврд прачки!
 • Инсталирајте кафез во кафезот, така што зајакот е во него како во дупка и се чувствува удобно.
 • Фосилни.
 • Мизочка за жито.
 • Балансирана храна за домашни миленици со оптимален состав.
 • Чешел, така што палтото е секогаш мазна и сјајна.
 • Играчки.
 • Послужавник за измет.

Зајаците се чувствуваат удобно на собна температура не над 20 степени. Не ми се допаѓа нацрти и ладен воздух, па вентилација на просторијата, отстранување на кафезот далеку. И, исто така, не сфаќајте добро со прашина и нечистотија, па чистете го кафезот најмалку еднаш на секои два дена.

При изборот на куќа, сметајте дека зајакот рапидно расте, затоа купете ја соодветната големина. Околу 50 см ширина и висина. Дијаметар на ноктот - 20 см. Зајак зајак на садот речиси од раѓање, тогаш ќе има резултат. Не грижете се, зајаците понекогаш ги јадат нивните измет, ова е сосема нормално и не треба веднаш да му се обратите на ветеринарот за совет.

Кои вакцини се потребни за домашен зајак

Како да растат декоративни зајациВакцинациите се задолжителна процедура за овие животни. Зајаците може да се разболат од каснувања од комарци или со обид на сеното за сечење кое му го ставате на дното од кафезот. За вакцинирање потребно е од такви болести:

 • МИКСОМАТОЗА - вирусно заболување кое предизвикува патологија во телото и воспалителни процеси со различна природа. Често завршува со фатален исход. Спасение - силни антибиотици.
 • За патување со вашето домашно милениче ќе ви биде потребна инокулација беснило.
 • Една од најопасните болести на вирусна природа е ВГБ. Ова е вирусна хеморагична болест. Пренесува преку капки во воздухот. За луѓето, овој вирус е безопасен, но за зајак - смртоносен. Во прилог на вакцината, нема лек за оваа болест.

Редовно посетете го ветеринарот со вашето домашно милениче ако сакате да му дадете долг и здрав живот. Запомнете, најдобриот третман е превенцијата!

Урамна диета за вашето домашно милениче

Како да се одгледуваат украсни зајаци правилноПравилната исхрана е гаранција за здравјето не само за луѓето, туку и за домашниот зајак. Треба да знаете што да го нахрани вашето домашно милениче и кои се неговите вкусови. Има многу прашања. Па, ајде да се справиме со тоа.

Важно е да се знае дека зајаците имаат многу слаба контракција на цревниот ѕид, така што храната брзо варие и треба да се хранат почесто. Постот може да доведе до смрт на животното. Вреди да се вклучи во нивната исхрана:

 • Дива трева и врвови. Не им давајте на зајаците целидан и шприц За нив се отровни растенија.
 • Специјално избраната храна, која можете да ја купите во продавница за миленичиња и да добиете совет од продавачот.
 • Витамините и минералите мора да бидат вклучени во исхраната. Особено е важно да се даде во периодот на бери-бери.
 • Креда, коска, јачмен, рж.
 • Корен култури и суви гранки за обука на забите.

Мора да се сетите дека храната на животното директно зависи од сезоната, и не заборавајте редовно да ја менувате водата во поеиничникот. Секогаш треба да биде чист.

Како да се грижите за домашно милениче дома за време на болеста

Како да се грижи за домашно милениче дома за време на болестаНо, што треба да направите, ако тоа се случило и не сте го спасиле вашето домашно милениче од инфекции - веднаш брзајте кон ветеринар, под услов да го негувате животот на животното!

Само квалификуван специјалист може да пропише ефикасен третман, кој во тешки форми на болест се врши во болница. Немојте да се лекувате без да се консултирате со специјалист, бидејќи за животно ова може да биде смртоносно!

Се разбира, редовно вакцинирајте го вашето мало животно само со квалитетни полски вакцини, бидејќи руски остава многу да се сака.

Увото може да има грини за уши. Со цел да ги повлечете можете да го користите терпентин разредена со сончогледово масло. Ова е евтино за сите достапни средства, но има и многу увезени лекови, чија ефективност е десет пати поголема.

Веројатно сте заинтересирани за прашањето - колку долго вашето домашно милениче ќе живее ако ги обезбеди најудобните услови за постоење и редовно се грижи за вашето здравје? Максималниот период е 12 години.

Ајде да сумираме

Овие животни може да се одгледува дома, ако се грижи за тоа како вашето дете, се негува. Во принцип, како и секое домашно милениче. Можете да се запознаат со карактеристиките на одржување и заштита на овие животни, па можете слободно да одат до најблиската миленичиња продавница за нов drugom.On ќе им даде задоволство на сите ваши домаќинства, а особено -Children.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сите за тоа како зајакот зајакот се разликуваСите за тоа како зајакот зајакот се разликува
Зошто зајакот ги јаде зајаците?Зошто зајакот ги јаде зајаците?
Раса белгиски флан: правила на грижа и одгледување на зајациРаса белгиски флан: правила на грижа и одгледување на зајаци
Што зајаци се различни од зајациШто зајаци се различни од зајаци
Кога да сее зајаци од зајакКога да сее зајаци од зајак
Како да се одреди полот на зајаците: како да се препознае и разликуваКако да се одреди полот на зајаците: како да се препознае и разликува
Нов Зеланд зајак, црвени и бели под-видовиНов Зеланд зајак, црвени и бели под-видови
Опис на видовите и расите на зајаци со фотографииОпис на видовите и расите на зајаци со фотографии
Зајаци-гиганти: најголемите зајаци во светотЗајаци-гиганти: најголемите зајаци во светот
Зајаци раса на овци - опис и карактеристики на расатаЗајаци раса на овци - опис и карактеристики на расата
» » Зајаци како миленици: карактеристики на грижата за нив
© 2022 AjLota.com