Зајаци раса на овци - опис и карактеристики на расата

Зајаци од одредена расаЗајаци овци - декоративна раса, која е исклучително релевантна меѓу навивачите на необични раси на зајаци. Тие биле наречени овци со помош на виси уши и грпка на носот, што им давала сличност со овие животни. Зајаците од раса на овци се лесни за содржина и размножување и се заслужено популарни.

Карактеристики и потекло

Овие се најголемите од декоративни раси на зајаци. Тие се со различни бои:

 1. црна;
 2. сива;
 3. кафеава;
 4. забележан;
 5. и други.

Расите на зајаци се многу популарни во Западна Европа, пред се во Франција и Германија. Овие животни се ценети поради нивната скромен, добра адаптибилност кон различни живеалишта и интересен изглед.

Расата доаѓа од диви зајаци од Западна Европа и од Медитеранот. Главната раса е добиена во XIX век во Англија. Првично, главната карактеристика на оваа раса - виси ушите, беше мутација, но во иднина одгледувачи се одлучиле да ја задржите оваа функција, така посебна раса беше одгледува. И тоа е благодарение на невообичаените уши овие зајаци исто така станаа популарни.

Главни карактеристики на расата:

 1. Карактеристики на расатаШирока градба.
 2. Масивна глава.
 3. Просечната тежина е околу четири килограми, но зајаците може да достигнат до 10 килограми.
 4. Должината на телото е 60-70 сантиметри.
 5. Ушите во должина може да бидат до 70 сантиметри и ширина 10-17 сантиметри.
 6. Мускулната маса во зајакот зајак расте многу брзо.
 7. Женките носат 4-7 зајаци за еден окол - ова е малку во споредба со другите раси на зајаци.

Карактер на расата на овците мирен и мирољубив. Поради особеноста на структурата на ушите и затвореноста на ушните школки, зајаците тешко се слушаат, што ги прави помалку исплашени од другите раси. Обука тие лесно подлегнуваат, па дури и се сеќаваат и одговараат на нивниот прекар. Љубете го контактот со сопственикот и кога се погазува.

Видови на раса

Постојат неколку видови на раса на зајаци зајаци:

Францускиот овци - француски зајак овци - еден вид одгледува во Англија во средината на XIX век, тој се сврте од премин со германскиот гигант режа уво. Резултатот е голема риба кои тежат 4-8 кг, и ушите, во должина од 60-70 сантиметри. Францускиот овен се карактеризира со многу интензивен раст на живата тежина. Расата на француските овци се прошири во земјите како што се Холандија, Германија, Белгија. Во овие региони беше утврден стандардот на Францускиот Овен.

Карактеристики на зајаци видови Француски Овен:

 1. Тие имаат прилично голема глава и широко чело.
 2. Многу изразени образи.
 3. Масовно тело кое бара многу простор.
 4. Бојата на францускиот овен може да биде различна, но секогаш се совпаѓа со бојата на нејзините родители.

Зајаци зајаци расаКорејски овен - видовите се појавија во Канада и Австралија на почетокот на XXI век. Таа била изведена од зајакот-рекс и минијатурни овни. Стандардот на овој вид се уште не е, бидејќи е во процес на негово подобрување. Овој вид тежи околу 2-3 килограми.

Англиски овен - една од првите видови што се појавија во Англија неколку века. Неговите уши растат до 70 сантиметри. Задните нозе малку подолги од предните нозе, бојата е разновидна. Овој вид е силно поврзан со сопственикот и бара посебна грижа и грижа. Тој треба многу простор, така што ѕверот не ги напаѓа сопствените уши. Тие тежат околу 4,5-5 килограми.Холандскиот овен е најмалиот од видовите на расата. Тие тежат околу 1,3-1,8 килограми. Оваа раса беше одгледувана во Холандија и стана популарна на Запад како миленичиња кои живеат дома. Овие се многу мирни и пријателски зајаци.

Мејсен овен - потекнува од изборот на француски и англиски овци во Meissen, Германија, кон крајот на 19 век. Тие тежат околу 3-5 килограми. Овој вид е многу редок и е под заштита на државата Германија.

Џуџести овци - најмногу навикнати на луѓето и рачно изработени од видови, се појави во Холандија во средината на XX век. Тежи околу 1,5-1,9 килограми и достигнува 28 сантиметри во должина. Ушите во џуџести видови достигнуваат должина од 24-27 сантиметри.

Fleecy - добиени од холандски видови. Таа се разликува од другите видови од пулсираност и разновидност на боја - постојат повеќе од дваесет опции. Овој вид неодамна беше повлечен во Америка, каде што е многу популарен. Овие животни тежат 1,6-1,8 килограми. Муцката во скучна форма е кратка, телото е сферично. Овие се многу паметни и приврзани животни, барајќи посебно внимание од сопственикот. И, исто така, им е потребна посебна грижа за косата, поради неговата должина.

Услови за притвор

Услови за чување на зајациКога содржината на овој вид во клетките треба да ги земе предвид особеностите на нивните уши. Со цел тие да не чекорат на сопствените уши, им треба голем простор. Ако животните се одгледуваат за продажба, младите треба да се чуваат одвоени од возрасните, а исто така да се одвојат мажите и жените. Во случај дека зајаците се разведени за месо, тогаш тие може да бидат убиени почнувајќи од тримесечна возраст.

Хранењето треба да биде соодветно за возраста и дадени во исто време, три пати на ден. Неопходно е да им се даде на зелената храна миленичиња: пелин, коприва, хлебни и други видови билки. И, исто така, во исхраната треба да се житни култури. Секогаш во водата треба да биде свежа вода. Во зима зајаците јадат сено.

Кафезот треба да биде од решетката со пластична палета 15 см длабока. Благодарение на оваа длабочина, животното може да ископа дупки. Во кафез потребно е да се стави куќа за засолниште. Како ѓубре користи струготини. Клетките треба да се стават во сенка, Не изложувајте блиски извори на топлина.

Со цел зајаците да не се заразат со инфекции, тие треба редовно да се вакцинираат и да се обидат да го исклучат нивниот контакт со други животни.

Одгледување

Како да се хранат зајаци раса ОвенВо Русија, оваа раса сеуште не е многу честа, таа ретко се одгледува за комерцијални цели. Со оглед на тоа дека зајаците се помалку плодни од другите раси, тие се подобро прилагодени за чување како домашни миленици. Од друга страна, со оглед на масата што овие зајаци можат да ги достигнат, размножувањето за месо може да биде доста профитабилно.

Како декоративно милениче, зајакот совршено се вклопува. Тој е многу приврзан кон сопственикот и на него ќе му треба време и внимание. Но, враќањето од такво животно може да биде не помалку од вообичаените миленичиња како мачки и кучиња.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кои се ангорските меки зајаци и како да ги задржатКои се ангорските меки зајаци и како да ги задржат
Раси на најголемите зајаци во светотРаси на најголемите зајаци во светот
Нов Зеланд зајак, црвени и бели под-видовиНов Зеланд зајак, црвени и бели под-видови
Зајаци-гиганти: најголемите зајаци во светотЗајаци-гиганти: најголемите зајаци во светот
Раса белгиски флан: правила на грижа и одгледување на зајациРаса белгиски флан: правила на грижа и одгледување на зајаци
Домашни декоративни зајаци: одржување и негаДомашни декоративни зајаци: одржување и нега
Раси на зајаци, со фотографии и имињаРаси на зајаци, со фотографии и имиња
Декоративен зајак заглавен овенДекоративен зајак заглавен овен
Очекуван животен век на декоративен зајакОчекуван животен век на декоративен зајак
Опис на видовите и расите на зајаци со фотографииОпис на видовите и расите на зајаци со фотографии
» » Зајаци раса на овци - опис и карактеристики на расата
© 2022 AjLota.com