Воскреснати зајаци: опис и содржина

Како да се одгледуваат зајакот воскреснатИсторијата на потеклото на расата на зајаците Ризен датира од 16 век. Во тоа време во Фландрија се појавил првиот опис на џиновски зајаци, чија тежина изнесувала 5-6 кг.

Првично расата била наречена белгиски гигант и под ова име се појавувале зајаци-гиганти во Германија.

квалитет раса фламански великани (meatiness и тежина) spodvignulo Германски одгледувачи да се спроведе работа на понатамошно подобрување на видот, и во 1937 година се регистрирани сопствената линија, што му дава името на германскиот гигант - Deutsche-Riesen.

Главни карактеристики на зајакнати зајаци, карактеристики и недостатоци

До денес, rizen се смета за најголем меѓу сите познати раси на гигантски зајаци во светот. Секој кој некогаш се соочил со овој гигант бил импресиониран од нивната неверојатна големина и надворешни податоци. Изглед на зајаци Возачкото животно ги има следните карактеристики:

 • Карактеристики на зајациЗајакот на Разенската раса се одликува со масивно и широко тело со силна коска;
 • должината на телото достигнува 70 см;
 • главата широк и голем, пропорционален на телото;
 • кружни уши, масивни, долги 17-20 см;
 • очи кафеава волна дебела и густа, должина на коса - до 4 см;
 • нозете се правилни, масивни;
 • боја, претежно песок, сива, сина или црна боја;
 • тежината достигнува 6-10 кг, некои поединци добиваат тежина до 14 кг.

Зајаците се забележливи за нивната несмасност и бавноста, па затоа е невозможно да се збунат со никого. Расата е позната по вкусните квалитети на месото - многу мирисна, деликатна и се разликува од отсуството на мирис на трева.

Карактеристики на раса

Главната карактеристика на зајаците Воскресена е нивната неверојатна плодност. Едно легло може да содржи 10-12 зајаци. Исто така, расата е ценета за неверојатно вкусно месо од исхрана и висококвалитетна кожа. По природа, ова се добродушни и дружељубиви животни, кои можат совршено да се поврзат со маж. Сепак, не е вредно да ги оставиме со мали деца поради нивната импресивна големина.

Недостатоци на зајакнати зајаци

Главните недостатоци на расата вклучуваат непријатност и бавен раст на животното. Покрај тоа, големината на зајакот бара голем простор за неговата содржина.

Како да се хранат, одгледуваат и содржат зајаци на Воскреснатиот?

Поради високиот имунитет, животните ретко се разболуваат и се карактеризираат со отпорност на мраз. Германските гиганти не се каприциозни, но многу барани за условите на притвор. Во просторијата каде што се чуваат мора често да се чистат, бидејќи животните не толерираат прашина, нечистотија, високи концентрации на амонијак. Во кафезот, исто така, секогаш мора да биде чист.

Главните услови за одржување на германските гиганти се следните:

 • Што јаде зајакотПрисуството на пространи куќишта или ќелии, чија должина треба да биде околу 1-1,1 m, ширина - најмалку 0,7 m, висина 0,5-0,7 m. Идеално, животните треба да се чуваат во посебни зајаци. Количината и квалитетот на производите од месо директно зависи од големината на живеалиштето на зајакот: колку што е помалку слободен простор, толку повеќе месо содржи маснотии.
 • Клетките треба да бидат поставени свртени кон југ или југоисток. Благодарение на тоа во зима, е можно да се обезбеди зајак со топлина.
 • Покрај тоа, треба да знаете дека кафезите и клетките треба да имаат добра вентилација.
 • Како што споменавме порано, Воскреснатиот не може да толерира мирис на амонијак, така што секој ден е потребно да се изврши чистење и дезинфекција, како и промена на легло.
 • Воздухот во зајакот секогаш треба да биде свеж, без знаци на стагнација, што може да се постигне со обезбедување постојана циркулација.
 • Водата во мистрија секогаш треба да биде чиста. Валканата вода може да стане извор на разни болести и да предизвика надуеност.
 • Садот за пиење е фиксиран на таков начин што ризенот не може да го поништи. По земање примероци од женска крв, водата во чашите за вода се менува почесто.

Подот во кафез или кафез не е погоден за одржување на германските гиганти. Ако дното на кафезот е токму ова, потребно е да го покриете со гумена мат. Факт е дека на гигантите му треба цврст под или дебел легло. Mesh днотоt го активираат развојот на една таква болест како субмерматитис. Како подлога, се користи сено со струготини.

Хранење на зајакнати зајаци

Исхраната на гигантите треба да биде избалансирана и разновидна, бидејќи на тоа зависи здравјето, растот и развојот на животните. Во лето, храната главно се состои од хербална храна. Но свежа трева не се препорачува - прво треба малку да се исуши и да чека малку да исчезнат. Непотребна или сурова трева може да доведе до запек и надуеност. Со цел да не се признае метеж гасови за зајаци треба да се додадат на храна биомицин.

Менито на гигантите може да биде како што следува:

 • Машанка - 2 кофи;
 • Биомицин - 2 лажици;
 • сол - 3 лажиче;
 • Коскено брашно - 5 лажици.

Појавата на зајациТаквото хранење ќе го обезбеди телото со сите потребни микроелементи, вклучувајќи го и калциумот.Германските гиганти дополнително се хранат со кора (идеално - зимзелени), гранчиња, разни овошја и зеленчук. Зајаци обожаваат јаболка, моркови, компири. Од тревни фуражи, им се допаѓа глуварчето и сее.

Исто така во исхраната е потребно неопходно е да се вклучат мешани сточна храна, коскено брашно и витамински додатоци. Да се ​​хранат зајаците на rizen следи 2 пати / ден. Храната треба да биде доволна за таков гигант, сепак, не е неопходно да се пребрише животното. Впрочем, бавното милениче ризикува многу брзо лекување.

Воскреснати зајаци

Во споредба со другите раси, жените од Ризен доживуваат пубертет, а доцна. Зајакот е само 9 месеци подготвен да стане мајка. Кај мажите, оптималната возраст за парење е 1 година. За да добиете здрави потомци, одберете силни поединци, неопходно од различни гнезда.

Пред спарување, ослободете го кафезот од колибри, така што пареата не е расеан од храната. Прво извршете го машкиот. Ако се направи на друг начин, зајакот ќе ја чува својата територија и не може да дозволи зајакот да влезе. Во просек, парењето трае околу 20 минути. Еден месец подоцна, се препорачува повторно да се осети.

Ако сè излезе добро, тогаш наскоро ќе ги забележите првите знаци на бременост на женката. Таа ќе почне да се симнува од градите, а во еден од аглите ќе го забележите сеното собрано и подготвено за градење гнездо. Не се обидувајте да му помогнете на животното - вашите прекумерни напори можат да му наштетат, особено ако несреќата веќе се случила. Мирисот на еден човек може да го исплаши девојчето надвор од зајак, па затоа е подобро да не се земаат шанси.

Германските гиганти се прилично плодни животни. Во еден легло има од 8 до 12 зајаци. За женките на оваа раса се карактеристични добро развиени мајкински квалитети, од нив се чувствува грижлива и примитивна мајка. За време на периодот на лактација, зајакот треба да добие изобилен пиење и парен компир, бидејќи го зголемува количеството на млеко, а исто така го подобрува квалитетот. Женката се храни енергично, но без премногу вишок. Зајаците почнуваат да јадат сами за една недела.

Болести на зајаци од Разенска раса

Болести на зајациРизичната раса на зајакот се карактеризира со отпорност на разни болести и силен имунитет. Меѓутоа, тие, како и претставници на други раси, имаат превентивни вакцинации, од кои главните се инјекции од вирусна хеморагична болест (HBV) и миксоматоза.

Вакцинациите може да се направат самостојно, користејќи шприц за инсулин или да повикате ветеринар дома.

Инјекцијата се прави во гребење, а стерилитетот секогаш се забележува. За германските гиганти постои следниот распоред за вакцинација:

 • По 45 дена, инјекција е направена од VGB.
 • По 0,5 месеци - против миксоматоза, по 3 недели - се повторува.
 • По уште 2 недели, се прави втора вакцинација против ХБВ.
 • Во иднина животните се вакцинираат двапати годишно.

Изберете зајаци на ризен за одгледување

Како да се хранат и вода зајациСтекнување животни е подобро со докажано одгледувач кој специјализира во оваа раса. Најдобро е ако е локален специјалист, бидејќи неговите зајаци се веќе прилагодени на регионалните климатски услови.

Се препорачува да се здобијат со машки и женката на возраст од 3-4 месеци, кога животните се веќе силни и нивните педигре знаци ќе бидат јасно видливи. При купувањето, обрнете внимание на состојбата на забите, очите и косата. Сето ова треба да одговара на стандардните показатели. Во овој период, тежината на riesen веќе треба да биде најмалку 6 kg.

Возењето се однесува на една од најубавите раси на гигантски зајаци. Иако овие животни не се одгледуваат на индустриска скала поради непрофитабилноста (полека растат, доцниот пубертет се јавува итн.),, за приватна економија - ова е само идеална опција. Всушност, освен за фактот дека германскиот гигант е многу вкусна и квалитетот на месото, тие се уште се прилично плодна, што значи дека ќе биде во можност да обезбеди производи не само за себе и своето семејство, но исто така и сите роднини.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зошто зајакот ги јаде зајаците?Зошто зајакот ги јаде зајаците?
Сè што треба да знаете за раса на зајаци е "пеперутка"Сè што треба да знаете за раса на зајаци е "пеперутка"
Кои се ангорските меки зајаци и како да ги задржатКои се ангорските меки зајаци и како да ги задржат
Раси на најголемите зајаци во светотРаси на најголемите зајаци во светот
Нов Зеланд зајак, црвени и бели под-видовиНов Зеланд зајак, црвени и бели под-видови
Зајаци-гиганти: најголемите зајаци во светотЗајаци-гиганти: најголемите зајаци во светот
Раса белгиски флан: правила на грижа и одгледување на зајациРаса белгиски флан: правила на грижа и одгледување на зајаци
Раси на зајаци, со фотографии и имињаРаси на зајаци, со фотографии и имиња
Опис на видовите и расите на зајаци со фотографииОпис на видовите и расите на зајаци со фотографии
Ангорскиот зајак е кожен расаАнгорскиот зајак е кожен раса
» » Воскреснати зајаци: опис и содржина
© 2022 AjLota.com