Зајак раса рап-врат Овен: опис и содржина

Раса на зајаци Крзниот зајак на зајакотСега се повеќе и повеќе љубители на домашни миленици сакаат да се населат дома нешто како ова - егзотично

. Некој избира рептили или амфибиски суштества, други преферираат ретки видови риби, но некој сака да има такви прекрасни флуфи како зајаци во станот.

Постојат многу видови, меѓу кои може да се разликува декоративна раса Преклопен џуџе.

Зајаци раса Мирис овен: опис

Опис и фотографии на зајаци Крзно јастогОвој вид на зајак се појави уште во 1950 година минатиот век.

Расата била одгледувана во Холандија одгледувачи кои решиле да создадат минијатурна копија од голема раса Свитка зајаци - француски овци.

Тоа е овој вид на зајак, прекрстени со џуџе зајаци, и доведоа до нова раса - шап-замачкан џуџестиот овен.

Зошто зајаците се нарекувале овни? Се разбира, овие мали уши немаат никаква врска со стадо овца, но масивна и кратка глава со широк малку конвексен чевел им дава вид на малку јагниња. Расата доби огромна популарност низ целиот свет, поради мирно расположение и неверојатно симпатична појава на овие животни.

Таквите јагниња веќе сочинуваат 19 раси, но работата за отстранување на нови видови лов зајаци не застанува и до ден-денес.

Зајачки џуџести овци: карактеристики на расата

Зајакот раскопан: карактеристика на расатаГлавната карактеристика на овие животни се дебели, исклучително долго (до 26-28 см), тесни на широк тешки главата и заоблени на краевите на ушите, во форма слична на потковица.

Зајакот со заглавица има тело слично на слој покриено со мека свилена, сјајна коса. Така косата може да биде и просек, и долго со густа podushkom.

Декоративен заглавен зајак може да има речиси секоја боја (црна, сина, бела со различни комбинации, жолта, шиншила, опал, сома, итн.).

Очекуваното траење на животот на ушите е околу седум години.

Џуџестите овци се доста висока плодност - во просек, едно време женката носи шест зајаци. Веќе на возраст од три месеци животните достигнуваат сексуална зрелост, но подготвеноста на жената за раѓање доаѓа малку подоцна - по четири месеци.

Природата на заглавениот зајак

Зајатен џуџе со преклопен РамЈаболките со лопатости се карактеризираат со мирен смирен темперамент. Тие сакаат да играат со деца, се многу пријателски, доста брзо наоѓаат заеднички јазик со луѓето и се навикнуваат на новиот сопственик. Покрај тоа, овците пати во споредба со своите сродни, се подигне ушите помалку срамежливи, бидејќи тие ги слушаат другите звуци малку подморница.

Тие совршено се справуваат со маж - уживаат во рацете и им дозволуваат на мозочен удар. Тие се приврзаници, разиграни и прилично активни суштества, па им треба простор. Преклопете го зајакот треба човечко внимание и на љубовта, инаку животното може да стане агресивно.

Лопати-украсениот декоративен зајачки јагне има извесна интелигенција, така што е лесно да се запамети вашиот прекар и да одговори на повикот на сопственикот.

Видови на склопени зајаци

Меѓу зајаци-овци се наоѓаат како големи (месо), чија тежина достигнува 4 кг, и џуџиња. Некои раси имаат две, а потоа три сорти (на пример, Кашмир рапав). Точно, практично нема информации за големите овци на Кашмири.

Меѓу џуџестите уши, следниве видови се многу популарни.

Англиски овен

Се однесува на група на големи омразени овни. Се смета за еден од најголемите видови. Тежина возрасни достигне 4,5 кг, должината на ушите се работи за да се зголеми за 65-70 см. Одгледувачи Велика Британија овие показатели до 75 см. Боја Англичанец доста заситени, може да биде на било која боја. Волјата на англиските раковини овци е кратка.

Американски долга коса овца

Тој е потомок на холандскиот преклопен џуџе, така што тие имаат слични карактеристики. Првично, овој тип на зајак имаше само цврсти бои. За да се постигне на различни бои одгледувачи потрошени премин на англиски пеперутки, како резултат на тоа дојде на светлина попрскана Пати Крол. Сепак, на полошо квалитетот на крзно и да се поправи на холандската режа-шпанско зајак ангорска Мачка прекрстени со евентуално добивање на режа-шпанско џуџе зајакот, има долга коса.

Но стандардот на холандската овци не се грижи за толку долго палто, па longhair деца не се користи за одгледување, иако денес има литри на стандардни холандската зајаци со долга коса. Тежината на овој зајак достигнува два килограми. идеален е разгледуван телесна тежина од 1,6 кг.

Кашмири заобиколен зајак

Овој вид џуџе зајаци се разликува од својот поголем колега само во тежина. Тежината на џуџето достигнува само 1,6 килограми, додека џиновскиот дел тежи 2,8 килограми. Во остатокот - надворешноста, бојата, земјата на повлекување, тие имаат идентични. Сепак, вообичаено се верува дека расите на џуџестите животни се животни чија телесна тежина не достигнува три килограми, па и двете од овие сорти се минијатурни.Кашмир има околу 20 бои - речиси сите нијанси од албино до црно. Должината на слојот е средна, главата е кратка. Според стандардот, ушите на зајакот треба да се висат над страните, но во никој случај не треба да се влече по земјата.

Француски овци

Овој вид на лопаст е предок на англиски овен, па затоа има слични карактеристики. Разлика само во ушите - Французинот тие се пократки. Бојата може да биде која било.

Германски овци

Ова е најмалиот претставник на семејството на големи овни. Неговата тежина варира од 3 до 4 кг. Ушите на Германецот исто така се пократки од сите - само 28-35,5 см. Расата се одгледувала со преминувањето на холандското џуџе и францускиот предел.

Во својата татковина, во Германија, германската патека беше официјално призната во 1970 година, а само 20 години подоцна (во 1990 година) расата беше препознаена од Британското здружение за зајак.

Првично, зајакот имаше само боја со агути генот. Сепак, одгледувачи имаат работено на одгледување Ushastik различни бои и како резултат доби специјална нијанси како чоколадо, сина, палјачо сребрена куна, видра, петна со голем дел од обоени површини. Сепак, таквите нијанси се уште не се признати како стандард.

Постојат следните типови на стандардни бои за зајаци од германскиот тип пати:

 • Агути: опал, чоколаден агути, шиншилја.
 • Монохроматски: сина, чоколада, црна, виолетова, бело со сини очи, албино.
 • Piebald: главната боја е бела со додавање на мала количина на обоени очи.
 • Шарени: срна, црвена, црвена, крема.
 • Превез: црна, сребрена, златна, бисерно чадена, чоколада, сина, со допир пурпурна на врвовите на влакната, сома, црно-кафеава.

Германски пати е сопственик на широки густи уши со моќна `рскавица. Ауриката треба да се сврти кон главата, а самите уши - да се обесат зад очите. Должината на палтото е нормална.

Лоп-шпанско лав-був

Ова е релативно нова раса, која беше регистрирана во 2007 година. Волците со лавови, ги имаат следните бои:

 • Агути;
 • челик;
 • опал;
 • бело (сини или црвени очи);
 • сина;
 • црна;
 • црвенокосиот;
 • елен;
 • срна;
 • чоколада;
 • црно-кафена;
 • пеперутка;
 • Сабл: од темно на светло.

Содржина на декоративни лопасти шупливи овци

Зајача здипли РамПред да го донесете ова допирливо суштество дома, треба да се грижите за неговата безбедност. Фактот што зајаците сакаат нешто да залепат, така што треба да отстраните од нивното поле на гледање сите жици. Инаку, бебето може да биде електричен удар.

Исто така, треба да купите посебен кафез или да го направите сами. Куќа за зајак мора да одговара следниве барања:

 • Клетката треба да биде пространа, приближно 0,7 * 0,5 m.
 • Бидејќи зајаците живеат во јами, во кафезот неопходно е да се направи куќа. Ова е особено потребно на почетокот, додека животното ќе се навикне на луѓето и новото место на живеење. Идеална опција е кафез во кој дел од областа ќе се подели на два спрата. одберете.
 • Кафезот треба да се стави во светлина, ниско-патуван и заштитен од нацртот.
 • Послужавник може да се стави во еден од аглите, бидејќи декоративните набори обично се користат за дефекација на одредено место. За таа цел, можете да купите посебна подлога за агол, која е прикачена на решетките од кафезот или употребува нормална мачка.
 • За да се зачува редот во келијата, се препорачува да се користат тешки керамички колибри, според кои заби зајаци ќе слајд, додека чашите за пиење треба да се закачат на ѕидовите.
 • Зајаците, како и повеќето животни, бараат прошетки. Затоа, тие мора да бидат ослободени од кафезот најмалку 2-2,5 часа / ден. Ако не сакате вашето домашно милениче трчање низ собата, можете да направите посебен комплет на кат за да се исчисти жици и не треба да се исчисти измет и полесно.

Зајачка храна рап-шпанско овен

За зајак, правилно формулирана диета е од голема важност. Децата под 6 месеци не треба да примаат свежи зеленчуци, како и суров зеленчук и овошје. Кога растот расте, овие храни можат да се додадат во добиточната храна, но само во мали количини. Основата на исхраната на декоративен зајак е мешавина од житарици и сено, кои исто така можат да се купат во специјализирана продавница.

Кога се составува менито, мора да се земе предвид дека сеното е главната компонента на исхраната на животните, така што секогаш треба да биде достапна. Покрај тоа, потребно е да се купи минерален камен и да се поправи на прачки од кафезот.

Домокација на овенот на зајакот

Условите за чување на џуџето заглави зајакИако џуџестите зајаци брзо се навикнуваат на некоја личност и се сметаат за скроти, сепак, кога тие прво се појавуваат во вашиот дом, треба да им помогнете на децата да се прилагодат побрзо.

Постои неколку препораки, што треба да се почитува.

 • Бидејќи зајакот - животно прилично независно и горд, не е потребно насилно да се извлече од кафезот, што треба да се смета за негов засолниште.
 • Дојдете до куќата за сместување полека, за да не се плашиш од јагнето.
 • Отворање на кафезот, подобро е да се чека, кога детето самиот сака да излезе.
 • И, се разбира, важен фактор е вкусното лекување кое игра позитивна улога во процесот на припитомување.
 • Во некои случаи, јагнешкото јагне може да се однесува агресивно. Таквото однесување може да биде предизвикано од неколку причини - страв од нешто да се само сексуално возбудување.

Во принцип, неопходно е да се комуницира со uchastik според принципот на комуникација со детето, односно кога зборувате, не го кревајте гласот, не ги покажувајте своите емоции, не висат над животното, туку сквотот надолу.

Ако миленичето се обиде да те касне, треба да ја покажеш својата супериорност со многу нежно притискање на подот. Ова е како зајаците во природата покажуваат супериорност, подрипнувајќи се на грбот на противникот.

Преклопувачките овци мора нужно да ги исечат канџите, користејќи специјална канџа. Постапката треба да се изврши многу внимателно, за да не се допре до садот.

Ако забележите дека однесувањето на миленичето е променето, неговото палто стана здодевно, тој одбива лекување, неопходно е да му се покаже на ветеринарот, бидејќи таквите знаци може да укажуваат на развој на болеста.

Измерете ја температурата. Нејзиното мало зголемување може да укаже на стрес. Нормалната температура на телото на зајакот изнесува 38,3-39,5 степени.

Со силен пораст (над 40 степени) консултирајте се со доктор. Но, прво треба да се обидете барем малку да ја сведете температурата, користејќи за таа цел пакети со мраз. Тие накусо се нанесуваат на стомакот и ушите на овенот.

Зајачените раковини декоративни овци имаат уникатен изглед, поради што се многу популарни. Овие допрени животни, со вистинска содржина и грижа ќе ве воодушевуваат со нивното присуство и забавни детски игри скоро секој ден.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сè што треба да знаете за раса на зајаци е "пеперутка"Сè што треба да знаете за раса на зајаци е "пеперутка"
Кои се ангорските меки зајаци и како да ги задржатКои се ангорските меки зајаци и како да ги задржат
Раси на најголемите зајаци во светотРаси на најголемите зајаци во светот
Нов Зеланд зајак, црвени и бели под-видовиНов Зеланд зајак, црвени и бели под-видови
Зајаци-гиганти: најголемите зајаци во светотЗајаци-гиганти: најголемите зајаци во светот
Раса белгиски флан: правила на грижа и одгледување на зајациРаса белгиски флан: правила на грижа и одгледување на зајаци
Домашни декоративни зајаци: одржување и негаДомашни декоративни зајаци: одржување и нега
Раси на зајаци, со фотографии и имињаРаси на зајаци, со фотографии и имиња
Декоративен зајак заглавен овенДекоративен зајак заглавен овен
Опис на видовите и расите на зајаци со фотографииОпис на видовите и расите на зајаци со фотографии
» » Зајак раса рап-врат Овен: опис и содржина
© 2022 AjLota.com