Содржина на ќелав морско свинско месо

Слаби прасеЛорните замки имаат различни видови, но најчестата раса е кожата. Овие мали и мазни животни, слични на behemoths, се појави, благодарение на изборот на американски научници. Канаѓаните и американските научници сакаа да создадат уникатни претставници на животинскиот свет, кои нема да бидат оптоварени со волна на кожата. На почетокот биле добиени албинози, но подоцнежните експерименти овозможиле да создадат светли бои на бои и да избегаат од црвената нијанса на очите.

Во канадската лабораторија Ц. Риверс добиваше вид на заморчиња без кожа, без волна, што е, ќелава. Ова се случило во втората половина на XX век, оттогаш научниците преминале заморчиња и постигнале поинаква боја на нивната волна, некои видови малку го зајакнале нивниот имунитет како резултат на селекцијата. Но, и покрај макотрпната работа, научниците не успеаја да постигнат признание во Америка како одделна раса на заморчиња.

Раса на ќелави заморчиња

Како резултат на тесно поврзани крстови во текот на долг период, заморчиња со мазна кожа добиле ослабен имунитет и лошо здравје. Единственоста на типот на кожата е дека нивниот ген, кој ја пренесува кожата без волна од генерација на генерација, е рецесивен. Ова значи дека вкрстување со обичните животни ќелава рок волна ќе резултира со крзнени миленичиња, но тоа ќе биде носител на генот ќелав - тоа значи ненадејна раѓањето на Ќелави животни во неговите идни поколенија.

Опис на расата на ќелави заморчиња

Црна кожа свињаАко зборуваме за должината на телото на миленичиња, мажјаците достигнуваат 30-35 сантиметри, а женките не надминуваат 30 сантиметри. Возрасните машки миленици во просек прераснуваат во килограм, но понекогаш нивната тежина е 1,5, па дури и 1,8 килограми.

Животните не се раѓаат целосно ќелави, нивната кожа има меки облога од нежен, едвај забележителен топ, допир кој создава чувство на велкова покривка. Удирањето на топлото тело дава незаборавно впечаток, таквите миленичиња сакаат да допрат повторно и повторно. На рамениците, главата и вратот на морско свинче, може да растат меки кратки влакна.

Главата на мало животно е добро формирана, лоцирана на краток врат со развиени мускули, корена и силна. Очите можат да бидат со различни бои, црвена, темна рубин и рубин, понекогаш кафеава со темна нијанса или дури и црна боја. Заоблени и уредни уши се широко распространети на главата.

Тело на миленичето со добро дефинирани контури на мускулите и мал круг стомак. За мало животно, тој има малку длабоки гради. Животното има дури и шепи со подвижни прсти. Поради краткиот пршлени, мала опашка речиси не е видлива.

Дефекти често се присутни во развојот на животните, ова се должи на премин за производство на потомци блиски роднини на ќелави миленичиња. Постои кривина од рачните шепи или нееднаквиот `рбет, главата се разликува од стандардната форма. Назад може да биде краток или мек. Оние кои не биле подложени на стандардизација животни, особено како сопственици, нивниот живот не е во опасност, но за да учествуваат во специјално не се препорачува создавање на нив да не се произведуваат лош случаи во идните периоди.

Нормалната телесна температура се одржува на ниво од 37˚ до 39˚С, заушките живеат од 4 до 8 години, во зависност од здравствената состојба, пулсот на пулсот се движи од 245 до 345 отчукувања во минута. Жените доживуваат пубертет за еден месец или малку повеќе, а мажите стануваат подготвени да создадат потомство за само два месеци.

Карактер на мало животно од расипана кожа

Браун кожа на кожатаНекои луѓе сметаат дека животните се одвратни, бидејќи на кожата нема коса, но вкусот на едно лице не може да се спореди со преференциите на другиот, а многу сопственици на овие симпатични животни даваат за нивниот карактер само позитивни критики. Нивното секојдневно и постојано однесување се карактеризира како приврзано и љубезно. За децата, многу е препорачливо да комуницирате со овие весели и неуморни животни, само гледајќи ги симпатичните миленичиња го подобрува расположението и ја ублажува депресијата.

Гвинеја свињи слаби наскоро се навикне на домаќинството, тие сакаат да си играат со нив и речиси секогаш реагираат на враќање на сопственикот по неговото отсуство. Многу сака да биде на страна, се препираат до децата, покажуваат својот вид на став. Овие смешни мали животни целосно недостаток на агресивност, и тие секогаш се пријатели со други миленици кои живеат во куќата.

Оние свињи кои долго време се во семејството, се здобиваат со навики, кои со хумористите се доживуваат од добронамерни соработници. Домашните миленици меморираат различни звуци и реагираат на нив со чудно однесување. Еден пример е звукот на отворачката врата на фрижидерот, а потоа слатките животни прават радосен свиреж, што значи чекање за вкусен оброк.

Одржување и грижа на ќелави заморчиња

Мобилноста на скинхедските заморчиња може да игра свирепа шега со нив, на пример, ако нивната куќа или кафез е висока, тогаш кога ќе падне, може да се повреди:

 • руптура на цревата, слезината или другите внатрешни органи;
 • модринки на главата, коски на екстремитетите и другите делови;
 • фрактури на коските или дури и `рбетот.

За да се избегне таква ситуација, врвот на нивните кафези е поставен високо, така што животните не можат да го достигнат или затворат со метална мрежа, што го спречува излегувањето.

Принципот на клетките на уредотДве свињи од скинкиЖивотот на миленичето зависи не само од расата, туку и од добиениот генетски сет, но и од грижата што ја добиваме и живееме во комфорни услови. Просечниот животен век на заморчињата е 6 години, но се познати случаи на долготрајност.

За едно домашно милениче потребен е простор за живеење од 0,5 квадратни метри. Често сопствениците не прават кафез за своето домашно милениче, туку транспарентна куќа, на пример, ставаат аквариум. Овој дизајн овозможува да не помине нацрти на слабо здраво милениче, што дополнително го подобрува удобноста со ламба за греење.

На дното постои слој од пилевина, додека експертите не препорачуваат користење на специјален дрвен додатен материјал, затоа што за такви ќелави животни има непотребна цврстина и остри рабови, што може да предизвика повреда на беспомошна кожа. За заморчиња, карактеристична особина е способност за отварање на брави и брави, па нивната сигурност треба да се води грижа однапред.

Грижа за ќелави заушки

Брокула и слабиГрижата за ќелави заморчиња е многу полесна бидејќи не треба да ја чешите косата секој ден, што кај некои видови од други видови е долга и збунета. Поради недостаток на волна, ваквите животни се мошне свесни за студените и температурните промени. Остар ладна бран може да доведе до студ. Во просторија што содржи заушки, неопходно е да се задржи постојана температура од 20˚ до 22˚С.

Сепак, зголемување на температурата до 26 степени или повеќе се смета дека е непријатно за домашно милениче, па затоа се организира вентилација на соба без предлог или отстранети прегреана воздух принудени начин, така што воздухот авион не падне на животните (се користи вентилатор).

Одржувањето на чистотата при одгледување на ласки заморчиња не е од мала важност. На таквите санитарни и лични хигиенски мерки спаѓаат:

 • чиста кожа на мало животно треба редовно да се размачка со бебешкиот крем, важно е да се спречи сувоста на обвивките, појавата на пилинг, пукнатини и иритација;
 • Се препорачува редовно да се исечуваат ноктите со ножици за нокти, тие постојано растат и самите животни можат да се повредат себеси;
 • треба редовно да се чисти кафезот, ѓубре треба да се замени целосно по три дена на употреба, но ако тоа е валкано пред, вие не треба да се чека за овој период, а клетките се дезинфицираат или аквариум прават еднаш неделно;
 • ушите на морско свинче се темелно исчистени од нечистотија, очите се мијат со памук натопена во топла вода, малку повеќе собна температура;
 • свињи капење искусни одгледувачи не се препорачува на сите, ако има загадување на теле, а потоа користете влажни марамчиња и може да се користи бебе шампон.

Хранење на клетви од завеса

СлабиПравилната исхрана го продолжува животот на миленичето. Хранењето треба да биде разновидно и хранливо, и ова е многу важно, бидејќи животното треба да троши енергија, исто така, за загревање на тендерот и беспомошното тело.

Гвинеја свињи имаат зголемен метаболизам и препорачливо е да им се даде доволно храна, но претераното чување е уште понепотребно од недостаток на исхрана.

Совршено одбраната храна се состои од производи:

 • повеќе од половина од исхраната (60%) е трева или суво сено, во зависност од сезоната;
 • зеленчук, овошје и корен зеленчук сочинуваат 20%;
 • житарките (по можност во обрасната форма) сочинуваат 20% од вкупната маса.

мешавина на житни култури често се додава или целосно да го замени со гранули мешавини, специјално избрани за заморчиња, искусни домаќини се додадени на нив креда и сол, витамин додатоци за животни и аскорбинска киселина. Водата треба да се менува околу три пати на ден, а во лето до пет пати, на животните им треба чиста вода.

Морето мазните заморчиња имаат задоволство да јадат јаболка, зелка, моркови, тикви, краставици и многу други зеленчуци. Животните консумираат салати лисја, глуварче, магдонос, хлеб, камилица, детелина. Тие даваат гранки од овошни дрвја со лисја, но не ја чистат кората. Ова е неопходно за мелење на острината на секачи, бидејќи кожани во текот на целиот живот расте забите кои растат долго и се мешаат со животното. Отколку не треба да се хранат со животни:

 • скробен зеленчук, како компир;
 • печурки, лук, кромид, ротквица, овошни плодови;
 • остри, масни, солени и слатки засладени производи.

Одгледување на ќелави заморчиња дома

Овие мали животни се плодни, и Тие немаат репродуктивни проблеми. По постигнувањето на пубертетот, мажите и жените се подготвени да го продолжат потомството. Женките носат околу 60-70 дена, а потоа во еден легло се произведуваат до 5 мали новороденчиња. За миленичиња, нема разлика во времето на годината во која тие можат да носат и да произведат потомство, мали заморчиња се раѓаат преку целата година.

Премин на различни раси

За правилно да ги предвидите знаците на потомството, треба да знаете некои правила за избор на сексуални партнери меѓу свињите:

 • ако поминува свинче кожата со ист ќелав претставник, тогаш сите потомци нема да имаат коса;
 • оплодувањето на кожата на волнениот носител на генот за алопеција од страна на свињите ќе овозможи производство на околу 55-70% од потомството без коса, а остатокот родени со волна ќе станат носители на генот;
 • ако преминате два бушава носители на генот, ќе се добијат само околу 25% од ќелавите претставници;
 • кога преминуваат ќелава свиња и мекото животно без носител, генот на ќелави претставници воопшто не се добива;
 • мекиот носач е преминат со друга волнена раса (без ген) - раѓањето на мазни мали деца има мал процент.

Мазното крзно на морско свинче е исклучително важно во оние семејства каде што има деца или возрасни со алергија на волна, така што сопствениците на различни возрасти со задоволство ќе се сместат во куќата топло, нежно и слатко суштество.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ахал-Теке раса на коњи, опис на расатаАхал-Теке раса на коњи, опис на расата
Раси на најголемите зајаци во светотРаси на најголемите зајаци во светот
Зајаци-гиганти: најголемите зајаци во светотЗајаци-гиганти: најголемите зајаци во светот
Долгокосната ориентални мачки: опис на расатаДолгокосната ориентални мачки: опис на расата
Mini Pigi - опис и карактеристики на декоративни заморчињаMini Pigi - опис и карактеристики на декоративни заморчиња
Најретките раси на мачки со фотографииНајретките раси на мачки со фотографии
Дознајте која мачка е најскапа во светот?Дознајте која мачка е најскапа во светот?
Раса на домашен рис и други слични мачкиРаса на домашен рис и други слични мачки
Cat pixibob: опис на расата, карактеристики на негаCat pixibob: опис на расата, карактеристики на нега
Сфинкс мачка: карактеристики на расаСфинкс мачка: карактеристики на раса
» » Содржина на ќелав морско свинско месо
© 2022 AjLota.com