Како да се хранат гуски дома и како да го направат тоа

Гуски сликиАко одлучите да добиете гуски за вашето домаќинство, ќе биде важно како ќе ги нахраните. Гуски се птици со висока вредност, скромен и удобен за одржување на птиците.

Бидејќи тие се претежно тревопасни и птици, потребно е да се обезбеди доволно простор за пасиште и достапност на езерцето. Во материјалот ќе научите како да храните гуски дома.

Што да се јаде гуски: класификација на гасови

Како да нахранете фото со гускиГускањето гуски во голема мера зависи од тоа услови нивната содржина. Значи, дома, храната може да биде:

 • влажни;
 • сува;
 • комбинирано.

Кога хранете гуски дома, најдобро е да го користите влажни или комбинирани се хранат. Можете да користите евтина храна, која се базира на она што гуски јадат:

 • Хранење на goslings Фотокоренови култури (на пример, цвекло, rutabaga или компир) или врвови;
 • зелка или тиква;
 • билни маса;
 • рибниот отпад;
 • серум и обратна;
 • силос.

Што да се хранат на гуски во текот на летото

Хранење на гуски во летна сликаОдгледувањето на овие птици главно се изведува во пролет и лето, па затоа гускањето гуски во тоа време нема посебни проблеми. Во суштина, тие се хранат на пасиштата независно, каде што има многу тревни растенија, на пример:

 • киселица;
 • глуварчињата;
 • хмељен;
 • коприва;
 • равнец.

Гуски на пасиште ФотоИ во езерата птиците се разликуваат вода растенија погодни за храна, на пример, трска, чорби или частуха. По капењето птиците обично се активни и енергични. Повеќето птици се учат да јадат еднаш во домот во текот на ноќта, за да можат сами да си одат сами по пасиштето.

Гуски во ливада сликаВо лето, добро е птиците да бидат главно пасење, ова ви овозможува да заштедите храна, соодветно, профитабилноста на нивната содржина се зголемува. Вие ги намалувате трошоците за хранење на гуски повеќе од двапати, а голем број птици се исклучиво на хранење на пасиштата.

Овој вид на исхрана е релевантен до првите мразови. За време на ова време гуски отпушти доволно количество маснотии и толерира ладно. Ако во зима нема снег, тогаш можат да јадат на улица со билни остатоци.

Точна храна за гуски ФотоХрана за прошетка богата со минерални материи, аминокиселини и други корисни работи. Исто така, потребно е да се одберат точните пасишта за одење, бидејќи гуски се многу селективни во поглед на изборот на храна. На теренот најдобро го јадат следново:

 • грав;
 • луцерка;
 • детелина;
 • житарици (овес, блугра, тимотеј, итн.);
 • зелена храна итн.

Одгледување на гуски ФотоКако и другите птици чувани дома, гуски сакаат млад сочен трева, затоа пасиштето мора редовно да се пресекува. Дневната потреба за зелен фураж во гуски - 2 килограми. На вечерта хранење, тие треба да се хранат со груба и сочна храна, на пример:

 • компири;
 • билни брашно;
 • цвекло;
 • жито;
 • пченка итн.

Карактеристики на храна гуска сликаИсто така, хранењето на гуски треба да вклучува адитиви за подобрување варење, тоа може да биде:

 • креда;
 • школка рок;
 • песок;
 • чакал;
 • маса сол.

Расте гуски дома сликаСувата храна се комбинира со влажна, па така се обезбедува комбинација биланс на состојба минерални супстанции и протеини.

Гуски, исто така, треба постојано да пијат многу храна, па мора да им дадете пристап до вода за пиење.

Што гуски јадат во зима

Зголемување на goslings на домашна сликаХранењето на гуски зима во голема мера зависи од тоа временски услови. Тие се пренесуваат на три оброци на ден:

 • рано наутро;
 • на пладне;
 • по зајдисонце.

Најдобро е да се хранат секој ден во исто време, за да се развие навика. Хранењето треба да биде организирано така што на почетокот на сезоната на парење птиците имаат добра жива маса.

Во зима, гуски јадат храна како што се:

 • Расте гуска сликаварена компир игра и чистење;
 • билен отпад;
 • силос;
 • смрека или борови иглички;
 • брашно;
 • труба од сено;
 • оброк;
 • торта;
 • варени мешунки (леќа, грашок и слично);
 • житни култури (јачмен, овес).

Хранење на гуски во зимска сликаЗабрането е да се даваат компири на птици, каде што се појавија зеле, бидејќи соланин може да биде смртоносен. Исто така, под забраната, свежо собрано `рж, може да предизвика некои болести. Треба да се даде на goslings само откако ќе лежи најмалку три месеци.

За да го подобрите вкусот на храната, треба да го исполните квасец. За таа цел потребно е да се килограм мелени зрна во форма или мешавина од брашно, 20 гр квасец, кои се претходно разреден во 2 литри загреана вода. Оваа мешавина треба да се остави во затворен простор на температура од најмалку 20 степени. Во такви услови формирана е млечна киселина, која е многу важна за хранење птици.

Како да се разбере дека хранењето гуски е погрешно?

За колку редовно исхраната беше избрана за птици, може да се одреди со нивното однесување. Ако тие не се болни, но сликата може да биде следна:

 • Гуски на фармата ФотоСо вишок вода и зелена добиточна храна, младите може да имаат интестинално нарушување. Ограничете ги зелените и делумно заменете ги со каша и сув жолчка. Намалување на износот на пиење;
 • вишокот суви брашно може да предизвика кашлица и проблеми со дишењето. Во овој случај, треба да се зголеми содржината на влага во храната, додадете во исхраната лабави мешавини и вода. Во колибри може да се истури навлажнетиот песок или школка за да се исчисти хранопроводникот на гуски. После тоа, во текот на денот, тие се хранат со тврда или растителна храна, а потоа исхраната е вратена;
 • Гуска на јајца сликаобично на пасиште птици не јадат опасни растенија, бидејќи се плашат од нивниот мирис. Сепак, понекогаш младите животни јадат ноќеска или хелокс, што е многу опасно. Во такви случаи, птиците се мијат со стомак и даваат изобилен пијалок;
 • понекогаш и на почетокот на вода одење гуски страдаат од варење поради труење, кои можат да бидат предизвикани од риба, школки и тиња. Со нив, инфекцијата може да влезе во стомакот на птици. Третманот вклучува администрација на антибиотици, тогаш птиците развиваат соодветен имунитет.

Норми за хранење гуски

Нахрани ја нашата гуска сликаРазвивање на секојдневна исхрана на птиците кои хранеа, треба да ја разгледате нивната потреба за биолошки активни компоненти. Обично секоја птица има потреба од најмалку 2 кг свеж зеленчук дневно. Ако не можете да ја пополните оваа потреба, тогаш гуски треба да се хранат со постојната стапка.

Стандарден стандард потрошувачката на храна дневно е како што следува:

 • шеќерна репка - 0,5 кг;
 • компири - колку;
 • минерална храна - 25 g;
 • моркови - 100 g;
 • брашно од сено или пилешко - 150 гр;
 • жито - од 70 г.

Исто така треба да се хранат птици концентриран се хранат.

Гуски на пасиште со слика од езерцеДиетата со гуски може да изгледа вака:

 • прво хранење (околу 7 часот) - третиот дел од зрнестата зрна, мешавина од брашно;
 • вториот (околу 15 часа) - сурова шеќерна репка, варен компир, сено, минерална храна;
 • третиот (20 часа) е преостанатото брашно и зрна.

Како да се хранат слоеви

Три гуска сликиКратко пред почетокот на поставувањето на јајцата, мора да се преведе гуска засилена храна. Хранење треба да биде избалансиран, да бидат сигурни дека исхрана со вклучување на бруто и зелена храна, како брашно и жито се концентрира во големи количини може да предизвика дебелината, како и несоодветноста на јајца.

Подгответе се за врска што ви треба околу еден месец, нахрани ги слоевите што ви се потребни по аналогија со племенската сезона, која започнува внатре Февруари. Во срцето на исхраната во ова време е следново:

 • пченица;
 • јачмен;
 • овес;
 • сено во големи количини од детелина, луцерка, итн.


Исто така, им се потребни коренови култури, грав, торта, оброк, коска и риба. Птиците за добиточна храна можат да бидат до 4 пати на ден, два пати со влажни миксови, последното хранење треба да содржи житарици. Во последната недела пред положување, треба да влезете витамин додатоци, на пример, тривитамин.

Хранење на гуски на месо

Гуски пливаат ФотоГуски, кои се одгледувани за месо, треба да се хранат на посебен начин. Значи, зелената треба да зазема половина секојдневно норми на храна. Покрај тоа, додадени се и следниве производи:

 • легуминозни култури;
 • жито;
 • сончоглед или соја торта.

Одгледување гуски како бизнис сликаАко птиците се хранат правилно, тогаш на возраст од 2,5 месеци тие треба да тежат околу 4 килограми или повеќе. Хранењето на гуски на месо обично се изведува на два начина:

 • интензивно (брзо);
 • овес (ливада).

Ајде да ги разгледаме детално и двата начини.

Хранење на гуски во летна сликаЛивада хранењето се користи почесто, бидејќи употребата на пасишта до максимум ви овозможува да заштедите пари за купување сточна храна. Гуски не се премногу барани во однос на сортата и квалитетот на билки, но за гоење на птици за месо треба да се изберат добри места.

Гуски и печурки ФотоХранењето на гуски треба да се зајакне еден месец пред колењето со воведување на исхраната во житарки, како и овес и храна која содржи протеини. Пченката треба да се даде во минимални дози, бидејќи може да предизвика дебелина.

Храната треба да биде толку голема што секогаш се хранат исполнет со. Зрнцата треба да се даваат со стапка од 400 g за поединец. Оставете светлина во вечерните часови придушени, како птици можат да јадат ноќе.

Еден месец пред колење секоја птица треба да добие до еден и пол килограми. Исто така да ги обезбеди чаши за пиење со вода на континуирана основа.

Кога правилно се мијат, гуска треба да тежи околу 5-7 кг, а нејзината поткожна маст треба да има тенок слој. На лицето, приносот на месо е од 4 килограми.

Карактеристики на интензивно гоење

Три гуска сликиОвој метод е добар, бидејќи птицата може да се испрати до колење за 2,5 месеци. Во него, птиците треба да бидат ограничени во движењето. Тие се содржани во кафези или кутии широк до 30 см со отворање на фидер. Гуми за јадење како што следува:

 • пченица;
 • овес;
 • пченка;
 • јачмен.

Понекогаш хранењето е задолжително со цел да се забрза растот на тежината на птицата и нејзината дебелина. Гуски може да додадете до 120 грама дневно. Испрати ги до колење може да биде за половина месец од почетокот на гоење.

Присилно хранење се врши со внесување на езофагусот на птиците двапати дневно на топчиња од тесто, изработени од следните производи во одредени пропорции:

 • Како да се хранат гуски за месо сликапченкарно брашно - 20 проценти;
 • пченично брашно - 15%;
 • овесна каша 25%;
 • пченични трици - 19%;
 • јачмен брашно - 20%;
 • сол - 1%.

Како правилно да се нахрани родот на родителите

Многу слики од гускиХранењето на старото стадо е поделено на продуктивен и непродуктивни периоди. За време на продуктивниот период, храната е особено изобилна, а групата е сведена на минимум. Ова се прави бавно, за неколку недели исхраната прво се зголемува и се инјектира во неа со протеини, минерали и витамини.

Во сржта дневен оброк Следново:

 • сочна храна - од 0,5 кг;
 • целото жито - 100 g;
 • концентрирана храна - 150 g;
 • добиточна храна - 30 гр.

Гусатник со свои раце сликиНајдобар поднесок е влажен Мешкин. Направен е со комбинирање на компири со варени пире, сецкан зеленчук и мешани сточна храна. Може да се надополни со ѓубре и сено брашно. За шербет, можете да земете супа од месо или риба.

Во вечерните часови, му ги дадете на птиците мешунките, пченката или пченката. Храната треба да заспие за ноќ во коритата, а во коритата треба да има школка и чакал, помагајќи да се подобри асимилацијата на производите.

Хранење слика од птициHusak бара свои дополнителни фуражни, тоа обично содржи околу 100 грама никнува жито, суровини и рендан морков (50 грама) и протеини храна во износ од `10 Ова исто така да додадете квасец, trivitamin и рибиното масло.

Од gander на многу начини зависи степен импрегнација јајца. Од јануари до јули, потребно е дополнително ѓубрење за да се спречи малнутриција на мажите поради чести маткиња.

Нахрани ја гуски ФотоЈајцата треба фосфор, калциум и натриум за да го забрзаат протокот на минералниот метаболизам. Нахранете ги со креда, фосфат, варовник и школка. Можете да додадете малку сол сол.

И во непродуктивниот период птиците се хранат со стандардни оброци.

Како што можете да видите, хранењето гуски дома, организирано правилно, ќе ви овозможи да заштедите. Исто така, брзо ќе добиете добро и хранливо месо, кое можете да го користите или да сфатите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што да се хранат goslings: правила за правење на диета домаШто да се хранат goslings: правила за правење на диета дома
Гуски јајца: корист и штета, ценаГуски јајца: корист и штета, цена
Што е потребно да се хранат goslings во домот?Што е потребно да се хранат goslings во домот?
Инкубација на гуски јајца домаИнкубација на гуски јајца дома
Соништата за важни бели птици или што сонот ги сонуваСоништата за важни бели птици или што сонот ги сонува
Одгледување гуски Линда домаОдгледување гуски Линда дома
Точна инкубација на гуски јајцаТочна инкубација на гуски јајца
Кои животни се тревопасни животни?Кои животни се тревопасни животни?
Одгледување гуски дома за почетнициОдгледување гуски дома за почетници
Видови на домашни гуски: одгледување и гоење гускиВидови на домашни гуски: одгледување и гоење гуски
» » Како да се хранат гуски дома и како да го направат тоа
© 2022 AjLota.com