Што е потребно да се хранат goslings во домот?

Како да се хранат goslingsАко новороденчињата се правилно храни и се чуваат под нормални услови, процентот на смрт на младите животни се намалува неколку пати. Благодарение на различни редовни оброци, децата го зајакнуваат имунитетот и растат здраво. Но, не многу почнувајќи земјоделците знаат што треба да бидат вклучени во нивната исхрана.

Па, како и како да се хранат goslings дома? Ајде да се обидеме да го разбереме ова.

Карактеристики на хранење

Многу одгледувачи за одржување дома избираат точно goslings, како што се грижат за нив е прилично едноставна. Главната работа е да ги чувате во чиста просторија и постојано да ги миете алкохоличарите и колибрите. Остатоците од храната често се кисели, и ако кокошките ги јадат, тие ќе му наштетат на нивниот дигестивен систем. Во однос на растечките пилиња, првите недели од животот се сметаат за најважни. Нивното хранење во различни периоди на живот до еден месец има свои особености.

Хранење во првиот ден

Хранење на малку goslingsЗа прв пат, новороденчињата ги хранат веднаш откако ќе се сушат. Таквото рано хранење е потребно со цел, така што остатоците од жолчката. Благодарение на ова, бебињата почнуваат да растат побрзо и да се развиваат. На првиот ден од животот, на кокошки треба да се хранат варени мелени јајце, а вие исто така може да даде зелена боја. Исто така во нивната исхрана се додаваат мелени пченка и пченка. Главната компонента на исхраната на новороденчињата е трева, бидејќи веќе можат да консумираат околу 50% од зелената храна.

Гуски се растителни животни, а многу одгледувачи веднаш ги ослободуваат младите во комплет. Нахранете ги децата најмалку 8 пати на ден. За пливање беше поудобно, тие треба да понудат сточна храна на обична иверица или специјална палета. Ова нема да им дозволи да ја газат храната. Пијачот треба да се истури зовриена вода.

Хранење неделни goslings

Кога гуска доаѓа недела, тогаш се препорачува да ги хранат 6 пати на ден. Неопходно е да се отстранат јајцата од нивната исхрана. Птиците на возраст од недела треба да се хранат во големи делови, а храната мора да биде хранлива и протеини. Пожелно е да се даде грашок, кој е хранлив производ и се состои од голема количина на протеини. Таа прво мора да биде натопена, а потоа исечена со мелница за месо.

Со употребата на протеинска храна, goslings почнуваат да растат брзо и интензивно да добијат тежина. Во Франција, птицата е одгледувана со грашок за да се добие вредна гуска во црниот дроб. Неделни пилиња се корисни за следните производи:

 • коска;
 • треска масло од црн дроб.

Таквите додатоци содржат голема количина на витамини, кои се неопходни за растечкото тело. Тие им помагаат на кокошките да се развиваат правилно. Неделни goslings во вода треба да се додаде мала количина на калиум перманганат. Нивната исхрана треба да биде 30% повеќе од пред неколку дена. Nestlings може да се хранат со фабрика храна, која содржи целосен сет на витамини и минерали.

Хравање две-недела goslings

Што да се хранат на гуски од две недели на возраст дома? Во овој период тие треба да јадат:

 • зеленчук;
 • грашок.

За да се диверсифицира исхраната на кокошки и да се направи повеќе хранлива, храната треба да се состои од витамини. За да го направите ова, направете бухти, кои се состојат од варен компир, моркови и цвекло. Складиштата треба да бидат не-течни и по можност пурпурни. Ако конзистентноста на храната е леплива, тогаш носните пасажи може да ги блокираат грзињата, што е многу опасно за здравјето. Подготовката на шкафчиња треба да се направи токму пред да им се понудат на кокошки. Таква храна треба да јадат половина час, инаку ќе се претвори кисело. Влажните смеси треба да се даваат не повеќе од два пати на ден. Искусни земјоделци од живина препорачуваат да им дадат на бебињата мала количина свежо сирење.

Плувачот треба да биде низок, така што малите грзини можат да го достигнат и, доколку е потребно, да ги мијат носте. Во овој период е корисно да ги нахрани суров корен зеленчук и зеленчук. Како резултат на тоа, организмот на децата се надополнува со витамини и други хранливи елементи. Можете исто така да додадете школки и креда во мали количини.

Хранење на тринеделни пилињаДиета на goslingsНа оваа возраст, децата се веќе пуштени на сточна храна. За да го направите ова, тие поставија мал пад за исцрпување на млади животни. Најпрво не им се дава храна за да ги навикнеме малите грзи за да ја добијат својата храна. Кога учат да го направат тоа, им се препорачува да ги хранат со кршен жито и мешана сточна храна.

Можете исто така да внесете тешка храна, но во мали количини. Храбри гозби на возраст од три недели трошат 3 пати на ден. Внесувачите во живината треба постојано да се полнат, бидејќи дури и откако кокошките се кокошки гладни. Хранењето птици во текот на овој период следи висококалорична диета. Овошјето нужно мора да го вклучи избраното жито. Препорачливо е да се користат комбинирани сточна храна, како и витамински комплекси и рибино масло. Гуска треба да се движи околу езерцето, за да можат да јадат алги.

Хранење на месечни гуски

Децата на оваа возраст поминуваат најголем дел од своето време во пенкалото. Што да се хранат goslings во овој период? Храната треба да се состои од:

 • од каша-пан;
 • жито;
 • грашок.

Хранењето се врши три пати на ден. Кокошките веќе ја добиваат својата храна за себе. Ако не постои можност да се организираат пасишта за хранење на млади, тревата треба да се коси, бидејќи мора да биде присутна во исхраната со месечни грзи. Покрај тоа, исхраната вклучува:

 • школки;
 • креда;
 • торта;
 • пченични трици;
 • сол.

Гуски се доста скромен во храната и ова треба да се земе предвид за време на нивниот раст. Многу одгледувачи хранат живинарска кора и други остатоци од табелата. Но, мораме да запомниме дека производите мора да бидат свежи. Ако храната е закиселена, таа го повредува здравјето на кокошките.

Што да правам со слаби кокошки?

Хранење на малку goslingsАко во стадото има ослабени бебиња, тогаш тие се додаваат во храната специјална нутритивна формула, врз основа на такви корисни производи како жолчка од пилешки јајца и млеко. Таквата мешавина може да се подготви независно. За да го направите ова, во чаша свежо полномасно млеко, измешајте го жолчката од јајце. Потоа додадете малку шеќер, пеницилин или биомицин. Таквите антибиотици помагаат во справувањето со исцрпеноста на болните пилиња. Нахранете ги со оваа смеса додека не се целосно обновени.

Покрај тоа, важно е да се почитуваат условите на младите. Првите прошетки во сончево време треба да траат околу 10 минути, инаку гуски може да добијат топлотен удар. Во соба со новородени пилиња, температурата треба да биде 23 степени. Благодарение на чиста вода во лубениците, бебињата се спасени од дехидрација, како и болест и смрт.

Во нормални услови на одржување, треба да се даде ослабена гуска подготовка на батрили. Тоа е антибактериски агенс кој дава здрави пилиња за превенција. Добрите лекови како метронидазол или фуразолидон се корисни. Тие треба да им се даваат на бебиња, разредувајќи во литар со варена вода со 2 таблети.

Можете исто така да користите антибиотици, бидејќи кога goslings расте, нема да има трага од лекови во нивните тела. Но, народни лекови најдобро е да не се користат, бидејќи тие можат да станат отров за деца.

Така, ако се купени мали goslings, тогаш со цел да преживеат, тие треба да создадат соодветни услови и да обезбедат соодветна храна. Храна од раѓање до месец на возраст мора да биде разновидна и да одговара на одреден период од животот. Треба да знаете дека несоодветното хранење може да доведе до смрт.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пилешки бројлери: што да се хранат и како да растат домаПилешки бројлери: што да се хранат и како да растат дома
Што да се хранат goslings: правила за правење на диета домаШто да се хранат goslings: правила за правење на диета дома
Мешани сточна храна за бројлери и нивно производствоМешани сточна храна за бројлери и нивно производство
Како да се хранат гуски дома и како да го направат тоаКако да се хранат гуски дома и како да го направат тоа
Инкубација на гуски јајца домаИнкубација на гуски јајца дома
Како да ги нахраните патеките домаКако да ги нахраните патеките дома
Бајкокс за живина. Инструкции за употребаБајкокс за живина. Инструкции за употреба
Feed за кокошки: се хранат со сонцето и почнуваатFeed за кокошки: се хранат со сонцето и почнуваат
Како да се хранат бројлери домаКако да се хранат бројлери дома
Што да се хранат мисирки и мисирки домаШто да се хранат мисирки и мисирки дома
» » Што е потребно да се хранат goslings во домот?
© 2022 AjLota.com