Мешани сточна храна за бројлери и нивно производство

Се хранат со бројлериМногу земјоделци претпочитаат да основаат пилешко или друго видно живина во нивната фарма. Многу е поволно, се разбира, да има секогаш свежи јајца и поткожно вкусно месо, кое може да се јаде или продаде. Со оглед на сите овие фактори, многу одгледувачи преферираат да избираат најмногу месна раса - бројлери.

Овој вид на птици треба посебна исхрана, така што за неколку месеци миленичињата растат и добиваат тежина. За да го направат ова, тие треба да јадат мешана храна - посебен вид храна за бројлери, која има избалансиран нутритивен состав и промовира брз раст и развој.

Се хранат со бројлери

Се хранат со бројлери Тоа претставува избалансиран сува смеса која се состои од различни видови на жито и храна која содржи големи количини на протеини, протеини, амино киселини, различни масти, витамини и минерали. Во зависност од фазата на раст на птиците, комбинираната храна за бројлери е избрана поединечно, така што пердувите миленичиња растат здраво и брзо ја зголемуваат мускулната маса.

Овој вид на храна може да се купи во специјализирани продавници на фарми за живина, или направени од самите себе. Тоа е подобро да се готви оваа хранлива храна за домашни птици, се разбира, на свој, тогаш може да одлучи токму она што состојки се мешаат за оптимални перформанси во сите производи и не се сомневам нејзиното потекло и квалитет.

Комбинирана храна и нејзините карактеристики

Како да се хранат бројлери правилноКотлер кокошки, растат многу брзо и да ги стекнат, земјоделците очекуваат дека треба растат за 3 месеци. Овој период е доволно да се направи птица растат и да добијат тежина. Бројлерите не се чуваат подолго од овој пат.

За да се осигура дека кокошките брзо ја стекнуваат потребната телесна тежина, треба да користите специјална храна за храна, која ќе вклучува голема количина на протеини и протеини, витамини и минерали. Таа треба да биде многу хранлива и позитивно да влијае на здравјето на птицата.

Мешаната сточна храна, која се произведува сега и се продава во продавници, е прилично скапа, а исто така невозможно е да се контролира квалитетот и присуството во сите корисни материи. Ако одеднаш добиете неуспешен состав на хранливи материи, здравјето на вашите миленици ќе биде нарушено и квалитетот месо нема да мора да се брои.

Затоа многу сопственици на домашни птици сакаат да готват таква храна дома од свои раце. Процесот на подготовка на мешана сточна храна не е тежок. Главната работа е да се запамети дека неговата основа е пченица и пченка, кои ви дозволуваат да стекнете оптимална маса за птицата.

Видови на комбинирана храна

Композиција храна за бројлери

Храна за бролери, која е произведена за продажба, е поделена на два вида:

 1. Почнува, наменета за пилиња (до две недели).
 2. Завршна обработка, која е наменета за подготовка на птици за колење, се хранат две до три недели пред тоа.

Секој вид на хранлива формула има различен состав, но постојат голем број на специфични производи кои се содржани во сите мешани сточна храна за бројлери. Овие состојки се:

 • Жито и пченка.
 • Овес и јачмен.
 • Торта.
 • Рибен оброк и месо и коска.
 • Сол, масти, калциум.

Класификација на мешани сточна храна

Треба да се даде големо внимание на сите почетна храна, кои се неопходни за целосно одгледувани бројлери. Тие се различни, но вреди да се имајќи на ум дека храната наменета многу млади пилиња ќе имаат фина структура, како и за постарите птици, честичките ќе бидат поголеми.

Од раѓањето на кокошки и до достигање на возраст од три месеци, се користи следната храна:

 1. Компјутер 6.
 2. PC 6-2.
 3. Компјутер 6-3 "заврши."

Правилна исхрана на бројлериПрехранбениот компјутер 6 е дизајниран за хранење на кокошки од раѓање до две недели. Составот на хранливи материи содржи мала пченка, која позитивно влијае на развојот на мускулите, како и пченица, јачмен и здрави витамини. И покрај фактот дека се хранат ги содржи сите полни со хранливи материи, деца дефинитивно треба да предложиме потребните дополнувања на нивната возраст: урда, јајца, свежа трева.

Кога птиците ќе достигнат возраст од две недели, тие можат да почнат да даваат се хранат за компјутер 6-2. Составот на оваа храна е поголем, а хранливите состојки содржани таму влијаат на растот на бројлери. Хранењето на одгледуваните кокошки може да се додаде во коскената коска на РС 6-2 и рибниот оброк.

Се хранат за компјутер 6-3 или "заврши" Се користи за хранење птици од 30 дена до колење. Овој вид на сува храна може да се комбинира со каша. Ова е корисно, економично и целосно влијае на растот и развојот на бројлери.

Како да се хранат птиците со комбинирана хранаКако што птиците стареат, не само што ќе се промени составот на исхраната, туку и нормите на нивна употреба. Се разбира, постарите кокошки стануваат, толку повеќе храна е потребна, но не заборавајте дека не можете да ја пребришете птицата во секој случај, тоа е опасно за нивното здравје.

Кога јадете кокошки, треба да следите одредена шема:

 • Возраст на птицата 1-2 недели - норма на фуражни 10-25 години.
 • 3-4 недели - 50-120 години.
 • 1 месец - колење - 150 гр.

Правила за хранење

Отколку да се хранат бројлериСточна храна за бројлери може да се даде во тромава форма, но најповолна во форма на мешавини. Во упатствата за употреба на мешани сточна храна, производителите советуваат да понудат сува храна на птиците, која може да се истури во чинијата за јадење и да се наполни со вода. Пердувестите миленичиња ќе го јадат со задоволство.

Како дополнително хранење, треба да го користите зрнестото зрно, со тоа можете да го направите процесот на квасец, што ќе ја направи храната уште похранлива и вкусна за птиците. Квасецот зрна може да се направи дома, со свои раце, ова не е проблем.

За да го направите ова, земете басен со топла вода и истурете го квасецот - 10 грама на 10 литри вода. Потоа додадете 1 кг мешана сточна храна и оставете ја целата мешавина 8-9 часа, без да заборавите да промените повремено. По соодветното време може да им даде квасец на вашите миленици.

Сточна храна за бројлери со свои раце

За целосна храна за живина, се разбира, погодно е да се користи подготвена мешана храна, купена во продавницата. Но, одгледувачи кои одгледуваат голем број птици од бролери веруваат во тоа најмногу е корисно да се подготви храна за нив дома, со свои раце. Не е тешко да се подготви, не бара посебно знаење или скапа опрема.

Има многу голем број на рецепти, благодарение на што можете да научите како да направите квалитетна храна за бројлери дома со свои раце. Составот и препишувањето на хранливи материи, се разбира, ќе се разликуваат во зависност од возраста на птиците. Ние нудиме неколку едноставни рецепти за вашите птици.

Рецептот за исхрана на кокошки на возраст од 1-2 недели

Треба да ги измешате сите состојки во следните количини:

 • 50% од вкупната добиточна храна ќе биде пченка;
 • 15% пченица;
 • 12% ниско-масен кефир;
 • 14% од торта или оброк;
 • 8% од јачмен.

Рецепт за птици за стари 2-4 недели

Овој состав на мешани сточна храна за бројлери ќе биде малку различен од претходниот, бидејќи е наменет за постари птици:

 • Кои се храни за бројлери48% од пченка;
 • 13% од пченица;
 • 20% оброк или торта;
 • 5% од фуражни култури;
 • 8% од оброк од месо или риба;
 • 3% сува и трева;
 • 1% масна сточна храна.

Рецепт за снабдување на бројлери 4-12 недели

Оваа храна може да се готви со рака, кога бројлери веќе достигнале 4 недели, вклучува такви состојки:

 • 45% пченка;
 • 8% од јачмен;
 • 17% од торта и риба или оброк од месо и коски;
 • 13% од пченица;
 • 3% од фуражни маснотии;
 • 5% квасец;
 • 1% од тревата.

Се хранат со бројлериМногу важно организирајте ги колибрите така што птиците не се тесни и удобни за јадење од нив. За да се полнат садовите за исхрана не е потребно целосно, а приближно на половина од тоа, тогаш беше можно да се додаде комбинирана храна. Неопходно треба да се одржува чистотата и редот во близина на местото на хранење, бидејќи нехигиенските услови може да бидат штетни за работата на дигестивниот тракт на вашите миленици.

За да се подобри варењето на кокошки до 6 недели, тие можат да се пијат со 0,1% раствор на калиум перманганат. Треба да се даде наутро, а потоа садовите мора добро да се исплакнат.

Ослабени кокошки обично се садат во одделни клетки и имаат специјална мешавина на жолчка од јајце и половина чаша топло млеко. Оваа мешавина за пиење дава сила на кокошките.

Секој, дури и почетник земјоделец, може да направи храна за бројлери од себе дома. Нејзината главна предност е комплетен состав и заштеда на хранење. Се разбира, многу е полесно да се купат готовите гасови, но многу фармери од птици претпочитаат да растат бројлери на домашните сточна храна и храна од природно потекло.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пилешки бројлери: што да се хранат и како да растат домаПилешки бројлери: што да се хранат и како да растат дома
Методи за мешана сточна храна за кокошки сопствени рацеМетоди за мешана сточна храна за кокошки сопствени раце
Одгледување и одржување на бролери во боја и опис на нивниот вид со сликаОдгледување и одржување на бролери во боја и опис на нивниот вид со слика
`Chiktonik`: инструкции за употреба кај птиците, опис на препаратот`Chiktonik`: инструкции за употреба кај птиците, опис на препаратот
Што да се хранат потполошки дома: диетаШто да се хранат потполошки дома: диета
Кокошки кокошки: хранење, нега и условиКокошки кокошки: хранење, нега и услови
Карактеристики на мешани сточна храна за бројлери (состав, храна)Карактеристики на мешани сточна храна за бројлери (состав, храна)
Витамини за бројлери, растворливи во водаВитамини за бројлери, растворливи во вода
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Инструкции за употреба на енрофлон за птициИнструкции за употреба на енрофлон за птици
» » Мешани сточна храна за бројлери и нивно производство
© 2022 AjLota.com