Зошто бројлерите паѓаат на нозе? Причини и методи на лекување

Причините за падот на птицатаОдгледувањето живина од месо се смета за многу профитабилно и не е премногу скапо. Бројлери, тие се нарекуваат и "месо кокошка", се смета за најдобра птица за размножување. Тоа е голема птица со добро развиени нозе. По 3 месеци гоење, птицата може да биде зачупена. Месото од бројлешкото пилешко е нежно, а во исто време, сосема задоволувачко.

Дома и во индустриски средини птица е рапидно расте и стекнување на тежина, има добар апетит, но всушност Зноен доста отпорни на некои фактори (временски услови, квалитетот на храната). Најголемата главоболка на одгледувачите - периоди кога бројрите почнуваат да паѓаат на нозе. Болеста е доста опасна, можно е смртоносен исход, па затоа е многу важно да се разбере причината за болеста и детално да се разгледаат методите на лекување.

Основни услови на бројлерот

Одгледувањето на месо птици се базира на карактеристиките на структурата на бројлерот. Скелетната рамка на пилешкото бролери ја надминува мускулната маса нешто побрзо од другите раси на кокошки. Одгледувачите чуваат бројлери во прилично тесни простории, со што ја ограничуваат слободата на движење на кокошки. Плодовите се прилично каприциозна птица, па правилна исхрана е важна за спречување на болести поврзани со нозете. За правилно и целосно одгледување на бројлери потребно е:

  • Кои превентивни мерки треба да ги преземеобезбеди птица со урамнотежена исхрана, со потребната содржина на витамини А, Е, Д;
  • обезбеди доволно ниво на калциум во пилешкото;
  • изберете вистинската клима за чување на бројлери;
  • правилно да се пресмета бројот на птици по квадратен метар;
  • ги почитува сите хигиенски правила за чување и одгледување на јајца;

Зошто кокошките паѓаат на нозе: причини

Всушност, точната причина зошто бролерите паѓаат на нозе е непозната за земјоделците, па дури и за ветеринарите. Во повеќето случаи, месечните кокошки паѓаат на нозе, а одговорноста за ова лежи кај одгледувачот. Одгледувачот мора брзо да реагира на лошото здравје на кокошките.

Првата причина е неправилно поставување на бројлерот, односно пренаселеност (на еден квадратен метар има многу бројлери) и затворени простории. Зглобовите во бројлери се слаби, треба да одат многу, со седентарен начин на живот, бролерот паѓа на нозе. Третманот во овој случај не е неопходен, доволно е едноставно да се прошири областа на кокошки.

Втората причина се смета дека е недоволно зајакнато храна. А доволна количина на витамини и калциум придонесува за брзиот раст на пилешкото. Ако се најде одговор на прашањето "зошто бролерите паѓаат на нозе", а причината е во бери-бери, тогаш одгледувачот треба да преземе мерки што е можно поскоро. Првиот чекор за лекување на болно пилешко месо е додавање на сите исчезнати витамини и, пред сè, калциум.

Третата причина Фактот што бројот седи на нозе се смета за рахитис. Рахитис се јавува поради недостаток на витамин Д, млад задник на кокошки седи на нозете и одбива храна. Рахитис, исто така, може да се развие поради малнутриција. Ако возрасниот е во состојба да земе храна, не е секогаш квалитетна храна, младите кокошки се повеќе ранливи на болести на цревниот тракт. По првата симптоматологија е идентификувана, итно е да се преземе акција.

Четврта причина за болеста се смета дека се епидемии на епидемии. Болестите што влијаат на другите раси на кокошки не се помалку опасни за бројлери. Починати епидемии и возрасни и млади луѓе. Ако се открие симптоми на било која болест, ако барем една кокошка е болна, инфицираниот мора да биде итно изолиран од здраво потомство.

Превенција и дијагностика на болести

Отколку да се третираат бројлериНајтешкото нешто во дијагностицирањето - право да се дијагностицира. Многу болести кои влијаат на птиците често се слични: птицата се разболува и седи на нозе. Ако причината за смртта е недостаток на калциум, тогаш дијагнозата со надворешен преглед е исклучително тешка. Ветеринарот ќе мора да се потпре на сопственото искуство и да одлучи како да се лечи болна птица.

Неактивноста се смета за опасна, како што е погрешен третман. Понекогаш искусен ветеринар е збунет што зборува за одгледувач кој нема посебно образование. Во никој случај не треба да се вклучи во само-лекување, неопходно е да се јавите кај специјалист.Како превенција ветеринарите препорачуваат од самиот почеток правилно да го организираат животот на бројлери. Примарна задача е птицата да им се обезбеди со пространи и чисти ќелии, прва класа храна, достапност на есенцијални витамини. Не заборавајте дека нечистотијата и легло треба да се исчистат навремено. Зошто? Бидејќи валканата просторија е најповолна средина за пропагирање на патогени бактерии, во чистотата на бројлери практично ништо не е загрозено.

Третман на кокошки

Како да се излечи кокошкиПред да започнете со лекувањето, прво морате правилно да ја одредите причината. Откако ја идентификуваше причината, одгледувачот може да ги елиминира сите штетни фактори кои влијаат врз здравјето на целото потомство

. Прво на сите тоа е потребно повика ветеринар, тој ќе помогне правилно и во најкратко време да им помогне на одгледувачот лек кокошки. На пример, ако птицата падне поради неправилно распоредена храна, одгледувачот, по совет на ветеринарот, го менува составот на "погрешната" исхрана на посоодветен.

Најчесто одгледувачи успеваат да се справат со проблемот без лековити и хемиски адитиви. Ветеринарите советуваат одгледувачи да ги испуштаат пилешки бролери на нозе и да се фокусираат на:

  • "зелен" додаток во добиточната храна (трева, зелен кромид);
  • правилна исхрана;
  • мешана храна;
  • природни додатоци кои содржат калциум (креда, јајца);
  • некои народни лекови;

Ветеринари и одгледувачи со големо искуство советуваат да се фокусираат на повеќе природни kaltsessoderzhaschie производи. Обични бели креда, земјата во прав или школка, фино земјата, се смета за одличен начин со кој бројлестите ја добиваат потребната доза на калциум. Бидете сигурни дека да се има предвид дека големи честички на адитивот да не ќе бидат во можност да ги проголта птица, тоа е препорачливо за мелење на креда или школка со парична казна во прав.

Тоа е недостатокот на калциум во телото на кокошки или возрасни бројлери што најчесто резултира со птица што паѓа на нозе

Третман на бројлериШто се однесува до "зелениот" додаток, тогаш искусни одгледувачи забележуваат дека сецкан зеленчук исклучително позитивно влијае на здравјето на птицата. Најчесто, зелен кромид и сецкани стебла на коприва се користат како зелен додаток. Овие две растенија содржат многу витамини. Тие може да се додадат за да се хранат со двете пилиња и возрасни птици. Зошто многу одгледувачи ја прават грешката да одбијат храна? Комбинираната храна содржи балансирани компоненти кои не само што го забрзуваат растот на потомството, туку и помагаат да се избегнат сезонските епидемии.

Треба да се запомни дека прекумерната употреба на витамини негативно влијае на птичјиот организам, како и недостатокот на корисни минерали.

Ветеринари веруваат во тоа трикалциум фосфат - најбогатиот додаток на витамин и минерал богат со хранливи материи. Дневната стапка на овој додаток за 1 примерок е само 1% од дневниот дел од вкупната храна.

Кога првите симптоми на болеста на живина, доколку најмалку еден поединец падна на нозете, мора веднаш да се јавите на специјалист, авто-Bleuler вклучат во никој случај да биде

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Одгледување кокошки дома. Совети за почетнициОдгледување кокошки дома. Совети за почетници
Обични птици: опис и користОбични птици: опис и корист
Бројлерите киваат и киваат: што да се третираат и што да прават?Бројлерите киваат и киваат: што да се третираат и што да прават?
Месо раси на кокошки: име, опис и сликаМесо раси на кокошки: име, опис и слика
Зошто се презирале бројлери, што да прават и како да се лекуваатЗошто се презирале бројлери, што да прават и како да се лекуваат
Одгледување и одржување на бролери во боја и опис на нивниот вид со сликаОдгледување и одржување на бролери во боја и опис на нивниот вид со слика
Пилешки болести на бролери: симптоми и третманПилешки болести на бролери: симптоми и третман
Што пилешко сонува за: варијанти на толкувања и деталиШто пилешко сонува за: варијанти на толкувања и детали
Кокошки кокошки: хранење, нега и условиКокошки кокошки: хранење, нега и услови
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
» » Зошто бројлерите паѓаат на нозе? Причини и методи на лекување
© 2022 AjLota.com