Зошто се презирале бројлери, што да прават и како да се лекуваат

Како да им помогнете на кокошки со дијареаСекој земјоделец кој ја одгледува живината се обидува да обезбеди здравје и благосостојба на стоката. Но, тоа се случува, дека е невозможно да се спречи проблемот, во овој случај треба да биде во можност да обезбеди брза медицинска нега.

Честа болест што може да се појави кај било која раса на домашни птици е дијареја. Зошто се јавува и како да се справи со тоа?

Дијареа кај бројлери

Зошто бројлери имаат дијареа? Поради нарушувања на дигестивниот систем, може да се појават различни проблеми. Првите и главните причини за дијареа можат да бидат лоши или слабо избрани производи за исхрана на рејата. Ако има повеќе од 3 птици кои страдаат од дијареја во задушувањето на птиците, тогаш сопственикот на реката треба да ја ревидира исхраната и додатоците за добиточна храна неодамна воведени во неа. Остави во птицата фидер може само храна од жито тип.

Следна причина за развој на цревни нарушувања кај птиците се стресовите и нервите што можат да се појават за време на секој страв или кога се менува местото на живеење. По адаптацијата на бројлерот кон новото живеалиште, ваквите симптоми имаат тенденција да исчезнат. Исто така, активатори на дијареја кај кокошки се различни настинки.

Ако кокошката која ја носи, поради која било причина, е преоптоварена, вреди да се помести во топла соба неколку дена. И, исто така, внимателно го испита местото каде што кокошките живеат, за присуство на нацрти во неа.

Дијареа може да се појави кај живина, ако е во иста просторија заедно со хемиски аеросоли, или со мирис на тутун. Исто така, факторот што влијае на развојот на цревни нарушувања во бројлери е ингестија на разни отровни материи во телото. Труењето може да доведе до отрови содржани во растенијата - путер, целендин, млеко. Исто така, внимателно треба да одберете јадења за хранење бројлери на ферментација, изработени од бакар или цинк, не се погодни за хранење живина.

Болеста која може да предизвика бела, зелена или кафеава дијареа кај бројлери е палароза - второто име е тифусна треска. Периодот на инкубација кај птиците е 90 дена, пулорозата може да доведе до смрт на пиле од 3-7 дена од животот. Течната дијареа од жолта боја е евидентна кај пилињата на репер во присуство на хелмински инвазии. Кокцидиозата е болест во која бојата на дијареа кај кокошки е придружена со крвави закрпи.

Пастерелозата е заразна болест, при што кокошките започнуваат зелена дијареа со крвава содржина. Салмонелата е птичја болест, при што птичјата дијареа има пенлив и флуиден карактер. Птичјиот грип е вирусно заболување во кое голем лист на зачини остава, ако бројлерот не се третира правилно, може да се појави фатален исход.

Како да се идентификува болна птица?

Најпознат причина за птичји болести е Присуство на болест во телото, или лоши и лоши квалитетни мешавини за добиточна храна.

 1. Дијареа кај кокошкиКако третманот на птицата ќе изгледа, главно ќе зависи од правилно и брзо доставување на дијагнозата. Дијагнозата на птиците треба да ја врши ветеринар. Вообичаено, лекарот ја утврдува болеста според следниве податоци: слаб пилешки апетит, болен и уморен изглед, неподготвеност да се движат, присуство на течна столица со различна нијанса. Исто така, во зависност од инфекцијата кај кокошките, може да има нарушена координација и зголемена телесна температура.
 2. По испитувањето, лекарот препорачува земање на птичјиот отпад за тестови во лабораторијата. По тестирањето, можете да ги дознаете вистинските причини за дијареата на бролери. Откако резултатите од тестот ќе бидат подготвени, лекарот веднаш ќе воспостави метод и метод за понатамошен третман на птицата. Најпопуларниот е диференцијалната дијагноза, која може да го отстрани од сомневање голем број на болести кои имаат слична симптоматологија. Ако тестовите покажат дека цревните нарушувања предизвикуваат заразна болест, само искусен лекар може да го пропише третманот. За секоја болест ви треба свој сопствен пристап кон лекувањето.

Дијареа кај бројлери кокошки: третман

Што да направите со дијареа кај кокошки? Без оглед на природата на болеста, бројлерите треба да бидат снабдени со голем волумен за да не се проблем со дехидрација. Можете да пиете птици со супа врз основа на овесна каша или оризови житни култури. Ако дијареата страда од само една птица од целото потомство, тогаш треба да се изолира, така што останатите лица не се заразат.

За лекување на дијареа погоден за јадење бројлери, репертоар на абсорбенти - пепел, дрво или активиран јаглен. Како пијалок, можете да користите раствор од калиум перманганат или друга течност. Исто така, популарните методи на третман вклучуваат додаток на пиење неколку капки црвено вино. Значи, во обврзувачките својства се адстрингентни. Други методи за народно лекување вклучуваат лушпа од кожи од калиња или сок од кикирики, како и стрмно варени јајца жолчка.

Како лекови, можно е да се користи левомицетин, кој исто така се користи од страна на човекот. Нејзината доза е 1 таблета на 100 грама чиста вода. Употребата на растворот треба да се направи двапати дневно во мали делови.

За третман е добро аптека Бисептол. Така, 1 таблета од лекот, која вклучува 240 мг лек, е поделена на 8 еднакви делови и им се дава на возрасни птици за 1 дел за 7 дена неколку пати на ден. Еден добар ефект за лекување на бројлери е лекот Ембробио и Флосан.

Во лето причината за цревните фрустрации кај бројлери може да биде голем број на јадења. Во оваа ситуација, проблемот може да се одреди со промена на бојата на кокошката. За лекување на дијареа во овој случај, треба да го ограничите пилешкото од улица. Дијареа која се јавува во пролетта може да значи авитаминоза во телото на бројлерот. Овде главниот метод на лекување е да се обезбеди птици со лекови и препарати кои содржат витамин. Значи, сопствениците на птици можат да купат витамински адитиви или специјална храна во посебна продавница, која вклучува многу минерали. Исто така, треба да вклучите повеќе витамини и сол во вашата секојдневна исхрана.

Симптоми на дијареа

 1. Зошто кокошките страдаат?Осетливост на птици, летаргична состојба.
 2. Низок апетит или недостаток на тоа.
 3. Стол на течна форма, бела, зелена или крвава сенка.
 4. Губење на координацијата, како и лесно оток во нозете.
 5. Во некои случаи, температурата на птицата.

Превентивни меркиКако да се излечат цицкиВо секоја ситуација ќе биде полесно да се спречи појавата на болеста кај животно отколку да се третира и да се дијагностицира подоцна. Превенција на живина од проблеми со дигестивниот систем на фармата, без оглед на нејзината големина, е многу важна. Ќе го обезбеди целокупниот број птици со комплексна заштита, што ќе ја спречи масовната смрт на добитокот.

Главната превентивни експерти методот веруваат дезинфекција. Таа мора да се врши во различни големини живината, кои често се врши брзо и промена на кокошки парк. За да се постигне ова, тоа е потребно по секоја извеле пилињата да се спроведе сеопфатна чистење на куќата, и решетки ѕидови миење, чистење на колибри и водопоила, со користење на дрога за да се дезинфицираат. Понатаму постои планирани варосуваме, сушење и проветрување на целиот простор пред да се пресели на нова серија на птици.

Строго е забрането да се дава храна на птици со лош квалитет, мувлосани или замрзнати. Ако столчето на птицата има зеленикава нијанса, тогаш можеме да претпоставиме дека тоа се случило поради застар зелен фураж, кој мора да се отстрани од храната и да се замени со посуптилен. Исто така, внимателно одберете додатоци за добиточна храна и вода за пиење за бројлери. Важно е да се обезбеди просторија каде што живеат кокошки, добра вентилација, осветлување и хигиенски услови. Експертите препорачуваат вакцинација на живина во раните фази на нивниот живот.

Вакцинацијата е во состојба да обезбеди заштита од повеќето болести и опасни ситуации, чиј главен симптом е дијареа. Со цел да се спречат заразни болести, младите пилиња треба да се третираат со медицински препарати Baitril, Enrobioflox, Enroksil. Енрофлоксацин, Цефлек. Подготовките обично се даваат на кокошки, разредувајќи ги во 1 литар зовриена вода. Значи, исцелителскиот лек Chiktonik е во можност да го зголеми имунитетот и квалитетот на организмот на бролери, кој ќе помогне да се избегне развојот на болестите. Овој лек се нанесува на 1 ml на 1 литар зовриена вода.

Со цел да се избегне инфекција на бројот на птици со кокцидиоза, треба да се користат следните препарати: Байкокс, Солокси, Сол, Тромксин, Бровасептол. За употреба, лекот се разредува во 1 литар чиста вода и пее со добиениот раствор на кокошки.

Изврши редовни инспекции за бројот на живина кај ветеринар. Независно да се спроведе испитување и да се направи дијагноза во врска со проблеми со цревата ќе биде доста тешко. Назначувањето на лекови за третман на бројлери најдобро е да му се довери на овој специјалист за да се обезбеди целосно здравје на живината.

Бела дијареа кај кокошки

Третман на кокошки од дијареаЧесто се случува пилешкото да има столче почнува да ја менува бојата на бело. Во овој случај, се знае дека жолтата боја на ѓубрето се смета за оптимална. Често оваа боја на столица укажува на можна инфекција на стадото на кокошки со салмонела.

Болеста брзо помина сите лица кои живеат во куќата на живина, па дури и може да се пренесе на луѓето. Во повеќето случаи на салмонела инфекција се јавува кај пилиња од возрасни пилешко, ако не е во согласност со хигиенските и здравствените стандарди, и не постои чистење на колибри и алкохоличари.

Пред третманот треба да биде да ја следи состојбата на кокошките. Како по правило, изгледа вака:

 1. Замор и прекумерна замор.
 2. Недостаток на мобилност.
 3. Влошување на однесувањето и нарушување на координацијата на движењата.
 4. Заостанува во развој од други птици.
 5. Тешкотии во респираторниот систем на птица.

Причини за дијареја кај кокошкиОвие знаци се многу важни, затоа што на нив ќе се гради понатамошен третман на поединци. Значи, ако дијареата се јавува кај кокошки на индустриско ниво, тогаш најчесто не се третираат, туку се испраќаат во колење.

На домашна фарма за отстранување на дијареа применуваат дрога метронидазол. Во исто време, потребно е изолирање на болната популација од здрава и внимателно да се внимава на нејзината благосостојба.

Дозирање и лекови за третман на пилешко ќе можат да напишат само ветеринар. Важно е да не се третираат птиците сами, во спротивно можете само да го влошите општото здравје.

Треба да се напомене дека најдобрата опција не е да се изгуби стоката на младите однапред превенција. Често пати треба да се чистат во живината, неколку пати месечно за да ја третираат површината на клетките со влажна вар. Секој ден е неопходно да се дезинфицираат чашите за пиење и колибри од кокошките со растворот во перманганат и не заборавајте да ги вакцинирате кокошките. Сите овие едноставни манипулации ќе ве спасат од понатамошни проблеми.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мешани сточна храна за бројлери и нивно производствоМешани сточна храна за бројлери и нивно производство
Дијареа и повраќање во мачката: причината и третманотДијареа и повраќање во мачката: причината и третманот
Сите за болести турција нивните знаци и третманСите за болести турција нивните знаци и третман
Пилешки болести на бролери: симптоми и третманПилешки болести на бролери: симптоми и третман
Првите знаци на болест на Турција и нивниот третманПрвите знаци на болест на Турција и нивниот третман
`Chiktonik`: инструкции за употреба кај птиците, опис на препаратот`Chiktonik`: инструкции за употреба кај птиците, опис на препаратот
Кокошки кокошки: хранење, нега и условиКокошки кокошки: хранење, нега и услови
Карактеристики на мешани сточна храна за бројлери (состав, храна)Карактеристики на мешани сточна храна за бројлери (состав, храна)
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Бајкокс за живина. Инструкции за употребаБајкокс за живина. Инструкции за употреба
» » Зошто се презирале бројлери, што да прават и како да се лекуваат
© 2022 AjLota.com