Дали е можно да се даде кокошки за спиење, глуварче и celandine?

Кокошка ФотоОдржувањето на кокошки, како и бројлери, веќе долго време стана масовен карактер на територијата на нашата земја. Впрочем, овие живина се снабдувачи на такви незаменливи диететски производи како јајца и месо.

Залог на популарноста на овие птици во нивната скромен во одржување и грижа, како и недостатокот на желба во храната. Но, сепак, при организирање оброци за кокошки, вреди да се запамети дека неправилно приспособената исхрана може да има негативно влијание врз здравјето на птицата, предизвикувајќи штета, па дури и фатални последици.

Трева во исхраната на домашни кокошки

Кокошки за храна кокошки ФотоАко содржината на птиците лежи во нивната слободен избор, кокошките самите се најдат корисни и неопходни треви за себе, а одгледувачите не треба да се грижат за нивната исхрана. Но, ако кокошките содржат корален метод, Треба да знаете каков вид на трева е погоден за храна и што може да доведе до голем број проблеми.

Употребата на зелена за кокошки за поставување и бројлери

Трева, која можете да ја хранат кокошките и бројлери:

 • Луцерн. Во прилог на фактот дека кокошките сакаат ова растение, поради содржината на витамин А, тоа е многу корисно за видот на кокошки.
 • Одуванчик.
 • Кокошки за хранење на домашна сликаДетелина.
 • Euphorbia.
 • Црнила.
 • Плантан.
 • Мокрица. Во својот состав содржи корисни супстанции кои го зајакнуваат скелетот на живината.
 • Пире.
 • Различни житни култури.

Тревата не само што може да се смачка, туку и да се даде во целост. За да се избегне контаминација и газење на зеленилото, се препорачува да се обеси со гроздовете.

Трева, која може да ја нахрани кокошката за поставување и кокошкитеНе заборавајте за таква вредна и корисна фабрика како duckweed. Особено е вредно за кокошки од раси на месо, како што се бројлери. Патката содржи масти, протеини и јаглени хидрати, како и витамини А, Б, Ц, Е, ПП, амино киселини и влакна. Кога ќе се воведат во диета на бројлери, дамки почнуваат интензивно да се зголемуваат и активно да растат.

И покрај фактот дека кокошки се сештојади суштества, треба внимателно да се следи дека тие добиваат доволно зелена боја. Во лето процентот на "зелена" храна во пернатската исхрана треба да биде најмалку 50 проценти од нивната секојдневна исхрана.

Во однос на зими, тогаш ова е тешко време за кокошки за поставување: производството на јајца паѓа, општата состојба на кокошките се ослабува. Затоа, одгледувачите треба да се грижат дека миленичето и во зима добиле доволен број на потребни хранливи материи. Зелените можат да се заменат со прифатливи растенија:

 • Хранење кокошки во зимска сликаРепка. Оваа фабрика треба да се даде со претпазливост, бидејќи има лаксативно дејство. Потребно е да се даде предност на сорти на сточна храна.
 • Моркови.
 • Бурби.
 • Тиква.
 • Ирска гранки.
 • Зелен сено, кое мора да се коси во еколошки чисти подрачја далеку од правливи и загадени места.
 • Изникна пченица и овес.
 • Компири по термичка обработка.
 • Зелка.

Хране на кокошки за време на подмачкувањеВреди да се запамети дека во периодот од август до септември се забележуваат кокошки период на миење. Во тоа време, постои општо слабеење на имунитетот и здравјето на кокошките. Домашната живина станува подложна на разни болести, нарушена продуктивност на јајцата. За да се избегне ова, Исхраната треба да биде интензивно збогатена со сочни зелени производи со зголемена содржина на хранливи материи.

Во однос на исхраната на бројлери, принципот на исхрана е идентичен со хранење слоеви. Иако почетниците одгледувачи чуваат бројлери на посебна храна и антибиотици и се сомневаат во тоа дали бројрите можат да добијат трева. Ова прават голема грешка. Храната и адитивите, се разбира, придонесуваат за брз раст и регрутирање, но тие не обезбедуваат доволно хранливи материи во телото. И ова негативно влијае на квалитетот на месото. Затоа, диетата на бројлери мора да содржи доволна количина зелена боја.

Како да влезат во тревата во исхраната на кокошки

Трева во исхраната на кокошки ФотоКако да се пресмета количината на кокошки? Треба да влезе во него од првиот ден на шрафирање. Но, тоа треба да се направи со претпазливост, бидејќи јадената отровна трева често доведува до смрт.Подобро е да започнете со 1 грам зелена боја на пилешко, првиот ден по испирањето. Како прва комплементарна храна, ситно сецкани пердуви на пролетниот кромид, кои имаат корисен ефект врз дигестивниот систем на пиле и имаат превентивен ефект врз сите видови на цревни нарушувања.

По 5-годишна возраст, нормата постепено се зголемува за 3 до 5 грама на секои 10 дена. Исто така треба внимателно да ја следите чистотата на зелените за хранење, за да избегнете несакани последици.

Зелени за месни раси на кокошки ФотоВоведувањето на трева во исхраната на бројлери кокошки малку се разликува од кокошките. За раси на месо се препорачува да се воведат зелена боја на возраст од три години. Подобро е да се почне со оладена коприва, која се меша во добиточната храна со пресметка од 6 грама по индивидуа. Благодарение на содржината на аскорбинска киселина, каротин и голем број на витамин, копривата го подобрува растот на кокошките и има корисен ефект врз варењето.

Најчесто се препорачуваат кокошки од двете раси кои даваат:

 • Одуванчик за фото пилињаПлантан.
 • Коприви;
 • Салата;
 • Киселица;
 • Глуварче;
 • Детелина;
 • Зелен кромид.

Сите овие растенија содржат витамини, протеини, а исто така служат за спречување на многу болести.

Штетни и отровни растенија за кокошки

 • Лош зелен за кокошки ФотоComfrey. Тоа доведува до дијареа, откажување на бубрезите.
 • Коњ коприва. Тоа предизвикува нарушувања во нервниот систем на живина.
 • Мочуришна нане. Неверно влијае на црниот дроб и бубрезите, може да доведе до смрт на птицата.
 • Digitalis. Често доведува до срцева слабост.
 • Пелин. Тоа доведува до нарушувања на нервниот систем. Често предизвикува напади.
 • Состојба на компири. Причини дијареа.

Забрането е да се даде: крокет, старешина, смрека, еукалиптус, доматен зеленчук, липарски лисја, ловец.

Често одгледувачите поставуваат прашање: можам да ги нахранам кокошките со целадин? Одговорот е недвосмислен - подобро е да се исклучи оваа билка од оброкот на домашно пилешко. Несомнено, целоandin содржи корисни супстанции, но само корисни за луѓето. Кај кокошки, може да предизвика повеќе нарушувања во телото: варење, тешкотии при дишењето, повраќање.

Постои мислење дека celandine се воведува во исхраната на живина за подобрување на апетитот и во третманот на црви. Но, пред да го направите ова, вреди да се консултирате со искусен ветеринар за да не го доведете пилешкото до смрт.

Во содржината и составот на исхраната за кокошки за носење и за раса на месо, нема ништо комплицирано и ова е можно дури и за почетник одгледувач. Главното правило е правилна исхрана и многу свежа зелена храна. Потребно е да се следи чистотата и квалитетот на тревата што јадат кокошките. Ова е гаранција за добро здравје и редовно производство на јајца за вашата птица.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Трева за кокошки: кога можеш да дадешТрева за кокошки: кога можеш да дадеш
Зошто бројлерите паѓаат на нозе? Причини и методи на лекувањеЗошто бројлерите паѓаат на нозе? Причини и методи на лекување
Одгледување кокошки дома. Совети за почетнициОдгледување кокошки дома. Совети за почетници
Најдобри јајца раси за кокошки за поставувањеНајдобри јајца раси за кокошки за поставување
Мешани сточна храна за бројлери и нивно производствоМешани сточна храна за бројлери и нивно производство
Пик мајстор Греј: карактеристики, опис на крстот и сликаПик мајстор Греј: карактеристики, опис на крстот и слика
Ретки кокошки од раса од јајце-месо BarnevelderРетки кокошки од раса од јајце-месо Barnevelder
Колку храна има потреба од кокошка за еден ден, норми на потрошувачка?Колку храна има потреба од кокошка за еден ден, норми на потрошувачка?
Кокошки кокошки: хранење, нега и условиКокошки кокошки: хранење, нега и услови
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
» » Дали е можно да се даде кокошки за спиење, глуварче и celandine?
© 2022 AjLota.com