Видови на Araucan кокошки

Araucana кокошки-опис на расаAraucana кокошки се една од оние раси кои уживаат најголема популарност во современото одгледување на живина. Оваа раса на кокошки е скромен во содржината, тие имаат добар јајце-врска и вкусно, хранливо месо. Покрај тоа, кокошките од расата Araucana се познати по носење обоени јајца, имено сини. Јајцата со сина боја, кои луѓето ја добиваат од оваа раса, имаат висока хранлива вредност и содржина на калории, содржат голем број на хранливи материи и заземаат важно место во исхраната.

Опис и потекло на Araucan кокошки

Јајцата, кои ги носат, секогаш се добро продадени на пазарите на земјоделски производи. Детален опис на оваа раса може да се најде на интернет и специјализирана литература за живинарство.

Оваа раса се појавила во Јужна Америка, во Чиле, дури и пред земјата да била колонизирана од страна на Шпанците. Araucana е името на индиско племе, кое се занимавало со размножување на овие оригинални птици. Детален опис на раса, која може да се најде во директориуми на живина, рече дека во кокошки на оваа раса е многу мала опашка, тоа е речиси невидлив. Фактот дека Индијанците, првенствено се занимава со одгледување на овој вид, намерно поставени со цел да се создаде "tailless" раса. Ова се должи на фактот дека големите опашки ги сметале Индијците како пречка во петел битки, кои во тоа време беа многу честа забава.

Обоени јајца кои носат овие птици постепено се стекна со сина боја се должи на фактот дека локалните пилешки раси во Јужна Америка активно се вкрстувале со живот во заробеништво и во дивината фазани. Затоа, во јајцата што ги носат овие невообичаени кокошки, има модрикав пигмент. Во оваа прилика во Германија тие се шегуваат дека слоевите на Araucan носат готови велигденски јајца, кои не бараат дополнително боење. Јајцата од сина боја изгледаат многу импресивни. Во описот на расата, се вели дека сините јајца од слоеви Araucana имаат одлични вкусови и се исто така многу хранливи.

Araucana кокошки функција

Во описот на расата, која може да се најде во специјализираната литература за фармери за живина, се вели дека Araucan се разликува од следниве карактеристики:

 • Araucan кокошки-размножувањеРепата е едвај забележлива или практично отсутна;
 • Жолто-црвени очи со средна големина;
 • Многу краток врат и мала глава;
 • Тежина од еден и пол до два килограми;
 • Гроздови на пердуви на муцката, потсетува на мустаќи и брада.

Природата на кокошки, кои носат невообичаени јајца со сина боја, е доста интересно. Кокошките се извонредно мирни и мирни (иако е подобро да не им пречат за време на испирањето на јајцата), но, напротив, мажите се познати по тоа што се насилници и многу сакаат да се борат. Не е случајно кокошки, носејќи јајца од небесна боја, многу векови учествувале во пловидба.

Раса на Araucan кокошки: карактеристики на содржината

Коковите на Araucan раса се прилично скромен во нивното одржување, па затоа е многу профитабилно да ги засади. И покрај нивното јужно потекло, тие лесно се прилагодуваат на било која клима и совршено се толерираат температура до околу минус шест степени Целзиусови. Во период кога температурата на воздухот не падне под оваа ознака, пилешкото кокошарник не треба да се загрева, така што одгледувањето Araucan кокошки е одличен начин за заштеда при загревање. Кога е жешко на улицата, не се препорачува да се оди на кокошки, бидејќи не толерираат топло време и претпочитаат свежина. Затоа е пожелно место за одење на птиците во сенка.

Со цел правилно да ги содржат овие егзотични слоеви, следните важни моменти:

 • Araucan кокошки се многу љубител на капење во пепел, бидејќи пепелта има корисен ефект врз нивниот пердув и општата состојба на телото. Затоа, птиците мора да ја имаат оваа можност. Пепелта може да се расфрла во куќата за кокошки, или е можно и на улица, во местата на одење на птиците.
 • Птиците сакаат да се одморат кокошарник, па мора да има дрвена кокошка во кокошката. Костур во должина од еден метар може да прими три кокошки од раса од Araucan.
 • Треба да се осигура дека на територијата каде што ќе пешачат кокошки не растат отровни растенија и цвеќиња.
 • Сточна храна за кокошкиДоколку фармата има и други раси на кокошки, птиците од расата Araucan нужно мора да содржат одделно. Пожелно е воопшто да не контактираат со други видови живина. На прво место, се должи на фактот дека мажите-Araucana разликуваат малтретирање темперамент и никогаш не пропушти можност да ја покажат нивниот борбен дух. Но не помалку важно е фактот дека не Araucana кокошки mated со други видови, со цел да се избегне дегенерација на раса.
 • Исхраната на претставници на расата Араукана не се разликува од исхраната на други раси. Кокошки и кокошки со нетрпение јадат свежи билки, мешани фуражи, додатоци од витамин и минерали. Главната работа е да ја поправите исхраната на птицата во времето, во зависност од сезоната и здравјето на кокошките.

Araucana кокошки: зошто е корисно да се одгледуваат нив

Подигање на кокошки е многу позитивно, и ова се должи на неколку важни причини:

 • Јајцата кои имаат убава небесно-сина боја секогаш се во голема побарувачка на земјоделските пазари.
 • Во нашево време, малкумина се професионално ангажирани во одгледувањето на оваа раса на кокошки, па затоа нема интензивна конкуренција.
 • Сини јајца од AraucanКокошките се скромен во исхраната и одржувањето, а исто така лесно трансфер ладно, па дури и малку мраз.
 • Птиците речиси не се разболуваат и имаат постојан имунитет на многу сериозни заразни болести.
 • Araucna рано Достигне пубертет.
 • Птиците се разликуваат по невообичаен, прекрасен екстериер. Егзотичниот изглед на овие кокошки веднаш привлекува внимание.

Со цел одгледувањето на кокошки од Araucan да биде корисно, неопходно е соодветно да се организира одржувањето и хранењето на овие птици. Таа започнува со изградбата на пилешко кокошарник. Во кујната, пред сè, мора да биде сува и топла. Ако има повеќе мраз на улица од минус шест степени, може да се инсталира грејач во конакот.

Внимание: при греење на комората со радијатор мора да се следат безбедносните мерки на претпазливост!

За да бидете сигурни дека кокошките се позадоволни со нивните небо-сини јајца, треба внимателно да ја следите исхраната на птиците, редовно да го збогатите со потребните витаминско-минерални суплементи.Одење птиците се најдобро на мала трева покриена со густа вегетација. За време на прошетка, секогаш мора да ги гледате птиците, па затоа не пликуваат мали остатоци и неживи предмети. На местото на птичјата прошетка не треба да има остатоци, стаклени фрагменти, метални предмети, кои птиците би можеле да бидат повредени.

Паразитите често се засадени во кокошки од Araucan, па посебно внимание треба да се посвети на антипаразитарниот третман. Птиците не треба да контактираат со други миленичиња за да избегнат појава на болви.

Ако ги следите овие едноставни совети, можете да добиете доста пристојна добивка од одгледувањето на кокошки Araucan. Главната работа е да се добие ветеринарна сертификат за производи. И кокошки и јајца, и кокошки, пилиња дефинитивно ќе се најде купувач за сите земјоделски пазар, додека на кокошки се здрави и добро одржувани.

Araucan раси: практични препораки

Оние кои одлучија да се вклучат во професионалното одгледување на кокошки од Araucan, со задоволство ќе ги прочитаат корисни совети дадени подолу. Нивната главна цел е да го подобрат квалитетот на животот на кокошките и да го зголемат производството на јајца.

Araucana пилешко негаМали кокошки не се препорачува да се хранат свежи, свежо расте, зелена трева. Свежата трева може да предизвика прекумерно гаснење, а пилешкото може дури и да умре од дигестивниот растрој.

Понекогаш арауканските молци јарат јајца. Во такви случаи, нема смисла да се заколнуваш и да се налутиш на птицата. Тие го прават тоа не затоа што имаат лош темперамент, туку затоа што немаат калциум и се надеваат дека ќе го добијат од школка од сопствените јајца. Во такви случаи се препорачува да се воведат дополнителни витаминско-минерални суплементи кои содржат голема количина калциум во исхраната на птицата.

Ако населението има повеќе од еден петел, петли треба да се содржат во различни кафези, така што тие не контактираат меѓусебно. Инаку, петлите може да организираат жешка борба и да предизвикаат сериозни повреди.

Потребна е внимателно да се набљудува општата физичка состојба на кокошките. Здрави кокошки и cockerels се многу активни, среќен да јадат храна понудени од страна енергично се движат. Болни кокошки, од друга страна, се карактеризира со летаргија и medlitelnostyu- ако болеста е предизвикана од паразити, птици, често може да се изгребе и да се покаже од заеднички интерес.

Птиците треба да имаат урамнотежена исхрана. Сувата растителна храна треба да се менува со свежи. Во зима, птиците треба да додадат дополнителни витамини.

Коковите секогаш треба да имаат потребна количина на вода, зашто во гаражата може да се стави неколку автоматски алкохоличари. Пијачите мора да се мијат често за да се избегне загадување на бактериите.

Одгледување кокошки Araucan мора да донесе корист ако ги почитувате сите препораки за грижа на овие ретки птици. И покрај високиот степен на прилагодување кон животната средина, птиците се подложни на паразити, како и на топлина и силна сончева светлина. Сето ова мора да се запомни, избирајќи место за кокошката и планирање на процесот на одгледување птици. Јајцата од небесно сина боја секогаш ќе го најдат својот купувач, а ефикасното гледање на "претесни" кокошки долго ќе го задоволи гасот со нивниот неконвенционален изглед. Расата Araucana е една од најинтересните и необични раси на живина.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Најдобри јајца раси за кокошки за поставувањеНајдобри јајца раси за кокошки за поставување
Карактеристики на расата на кокошки СусексКарактеристики на расата на кокошки Сусекс
Одгледување на декоративни раси на кокошкиОдгледување на декоративни раси на кокошки
Месо раси на кокошки: име, опис и сликаМесо раси на кокошки: име, опис и слика
Најдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и сликаНајдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и слика
Несуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описиНесуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описи
Пик мајстор Греј: детален опис на расатаПик мајстор Греј: детален опис на расата
Ретки кокошки од раса од јајце-месо BarnevelderРетки кокошки од раса од јајце-месо Barnevelder
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Која птица е синото јајцеКоја птица е синото јајце
» » Видови на Araucan кокошки
© 2022 AjLota.com