Кокошки од расата Wyandot: опис и достоинство

Пилешко WyandotПовеќето сопственици на парцели за домаќинства многу често, за една или друга цел, ја засадуваат живината како кокошки на неа. Некој сака да има на масата секогаш дома јајца и месо, а некој, изненаден од необичниот вид чистокрвни кокошки, забрзува да купи птица заради естетско задоволство.

Современото одгледување на живина има постигнато такви резултати Разновидни раси на домашни кокошки се огромни, Може да ги задоволи потребите на најбараниот земјоделец или аматерски хобист. Во чаби, се користат чисти раси и мешани линии.

Големите живинарски фарми во нивното производство честопати користат мешани линии. Тие можат да дадат и месо и јајца. Ова е причината зошто фармерите почнуваат да жнеат кокошки за мешано производство во нивните фарми. Мешаната продуктивност е карактеристична за многу видови на живина. На видовите со оваа карактеристика се пилешкото Виандот.

Историја на појава

Како дојде расатаРодната земја на кокос Wyandot е Северна Америка. Полите почнаа да се појавуваат во средината на деветнаесеттиот век. Едно од индијанските племиња од Северна Америка го носи името Виандот. Бојата на перјата на новите нови кокошки беше слична на боите кои се користеа во ова племе во облеката. Врз основа на асоцијација со ова племе, беше одлучено да се именува раса Wyandot.

За неколку децении беше спроведена одгледување на раса. Тоа беше можно да се консолидира во 1883 година. Предок Wyandotte кокошки станаа повеќе други видови птици како што се Kohinhina, Orpington, Бентам-Seabright, доркинг, Leghorn, Брама. За целата историја на своето постоење, овој вид бил познат под имињата на Екселсиор, Колумбија кокошки, Сибрейс.

Во нашата земја, овие кокошки се познати уште од 1911 година. Во исто време, размножување работа за добивање на нови сорти на перјата боја, подобрување на карактеристиките на раса не престанува. Во овој моментт има околу 15 видови на оваа раса.

Меѓу боите на перјата на кокос Wyandot може да се најде:

 • Сребрена
 • Црно
 • сребрена црно-јака
 • Сина
 • Жолта
 • Златна
 • Златно-бело
 • Златно-сина
 • Златна црна јака
 • Сребрена реси, итн.

Опис на раса

Како изгледа пилешкото Wyandot?Птици од оваа раса не е премногу голем, доволно компактен, тежина - средна. Добро прилагодени на руските зими, што ги прави овие кокошки привлечни за нашите граѓани, а купувањето на кокошки од оваа раса нема да ги разочара.

Главата на петлите е со средна големина, клунот е краток и конвексен, жолта по боја. Главата е украсена со просечна розова форма и благодатно гребење, која се граничи со главата цврсто по целата должина. Карактерот на оваа раса е посебна карактеристика. Таа има кружен скок кој ја следи линијата на вратот. Очите се големи. Нивната боја е црвено-портокалова, обликот е кружен.

Обетки и лобуси се исто така средни по големина, заоблени глатко надолу. Набавка и брчки не е. Боја - црвена, сјајна. Величествен поглед на птица дава прилично краток врат, кој е малку заоблени грбот, и бујна грлото на матката јака, паѓачкото на грбот, речиси целосно се крие на рамената.

Телото на машкиот има малку неправилна форма. Неговата должина е подолга од висината, поради што фигурата изгледа доста широк, сквотен. Широк грб, рамената се моќни. Кружноста на појавата на петел дава прекрасен перја. Во лумбалниот `рбет, линијата оди нагоре. Опашката на обликот во облик на лира е прилично прекрасна, кратка, добро отворена. Пердувите на крилјата на крилјата се кратки. Тие целосно ги покриваат плетенките. Птицата има прилично долги лушпи и пуканци со богата жолта боја.Женките се разликуваат од мажите во помали димензии, нивната опашка е помала, подобро отворена, нема заоблени пердуви.

Најчестиот вид на пилешко од расата Вандот е сребро. Кокошки од сребрена сорта имаат пердуви со сиво-бела боја. Секоја пенкало има црна граница. Петлите имаат црна боја повеќе од кокошки. Пердуви и пердуви се црни со зелена нијанса.

Предности и недостатоци на расата Viandot

Предностите на птиците од оваа раса вклучуваат:

 • Недостатоци на расатадобра фитност за студени зими;
 • одлично производство на јајца, кое не паѓа во текот на зимата;
 • одлична способност и преживување на потомството;
 • да продолжи со други видови живина, не треба посебна просторија за претставниците на оваа раса, а не конфликт;
 • тенок и деликатен вкус на месо;
 • јајца со одличен квалитет и вкус.

Но, како и сите други живи суштества, овие птици се опремени со голем број недостатоци:

 • Лесното пренесување може да предизвика дебелина;
 • Стил на живеење е неактивен;
 • Ретки во руски фарми во врска со кои цената на кокошки и кокошки е доста висока.

Продуктивност

Кокошки од оваа раса се месо од јајца . Младите се преодната, што е многу корисно кога ја држите оваа птица. Женките почнуваат да отекуваат по 6 месеци од животот. Nestlings расте активно, брзо стекнување на тежина. Живата тежина на машкиот е од 3 до 3,5 кг, женски - до 2,5 кг. Во текот на првата година на продуктивност, женките уриваат околу 170-200 јајца, потоа производството на јајца паѓа на 150-170 јајца. Јајцето е жолто-кафеава боја. Тежина - 50-60 грама.

Во размножувањето на мочуриштата, расата на вандоти џуџе е позната. Истиот Wyandot, но помал по големина. Германски и англиски научници работеа на создавањето на оваа раса. Тежината на возрасната птица не е повеќе од еден килограм. Модриот патлиџан од Wyandot џуџе е околу 120 јајца, а јајцето е 35 грама.

Одржување и нега

Добрите и лошите страни на расатаРасата припаѓа на скромен, но за одржување на здравјето и доброто поставување јајца на кокошките потребно е да се грижи за дневната светлина на птицата. Птицата мора да биде светла и пространа, имајќи во прилог на природна светлина и вештачка. Осветлувањето е задолжително во периоди кога денот на светлината станува краток. Еден маж мора да биде испратен до седлото.

Кокошарката треба да биде опремена со доволен број гнезда. Кокошките за носење на расата Wyandot се тешки и тешки, па затоа е подобро да се организираат гнезда кои не се многу високи од подот. Исто така, не треба да се градат називи. Препорачаната висина за седалото не е подолга од 60 см од земјата.

Хранење на птици

Со правилно организирано хранење, кокошки растат многу брзо. Во оваа смисла, кокошките на кокошкиот Wyandot се многу слични со кокошкиот пилешко. Основата на исхраната треба да биде протеини, протеини и сварливи јагленохидрати. Во првите денови од животот на коковите на Виандовите кокошки им се дава варено пилешко јајце попрскано со манго, постепено воведување на зеленчук, млечни производи, месо и рибен отпад, житарици. Од еден месец стар, кокошки се прицврстени за возрасни.

Храната богата со протеини го поддржува производството на јајца кај возрасни кокошки на соодветно ниво. Основата на исхраната во возрасната состојба е целосна житна и нехитритивна витаминска суплементација.

Ако не ја одложите изградбата на пилешко кокошарница и забремените со пернат миленичиња, секогаш можете да ги задоволите себе и вашето семејство со свежи домашни јајца или месо.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да го одредите сексот на испилување на пиле од јајце?Како да го одредите сексот на испилување на пиле од јајце?
Мешана сточна храна за кокошки: се хранат со кокошки за поставување со сопствени рацеМешана сточна храна за кокошки: се хранат со кокошки за поставување со сопствени раце
Несуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описиНесуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описи
Пик мајстор Греј: детален опис на расатаПик мајстор Греј: детален опис на расата
Кокошки кокошки: хранење, нега и условиКокошки кокошки: хранење, нега и услови
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Птиците Орел се прекрасна руска расаПтиците Орел се прекрасна руска раса
Москва црна раса на кокошки: описМосква црна раса на кокошки: опис
Видови на Araucan кокошкиВидови на Araucan кокошки
Содржина на раса на кокошки на ПавловСодржина на раса на кокошки на Павлов
» » Кокошки од расата Wyandot: опис и достоинство
© 2022 AjLota.com