Птиците Орел се прекрасна руска раса

Што изгледа пилешкото Ориол?Ореол шинца раса на кокошки е, пред сè, прекрасни птици. Тие се израснати од аматери и познавачи на декоративни изложбени кокошки. Законски и доброто Ориол петлите и кокошката ќе ги красат не само кокошката куќа на колекторот, туку и обична фарма или приватна фарма. Во прилог на естетско задоволство, овие претставници на птиците ќе ги восхитуваат сопствениците со вкусни јајца и одлично месо од исхраната.

Историја на потекло

Кокошките во Орел се одгледуваат пред повеќе од 200 години во Русија. Името на расата беше доделено во чест на грофот Орлов-Чешменски, кој доби прекрасни птици со премин на малезиски пилешко со руски со долг шут. Кокошките во Орел се одгледуваат насекаде на европската територија на Русија до средината на XX век. Постепено мода за странски птици и последиците од Втората светска војна доведоа до фактот дека кокошките на Орловите беа практично истребени.

Од педесеттите години, благодарение на напорите на домашните одгледувачи Бабушкин и Винокуров, по 40 години напорна работа, обновена е старата раса. Ориол chintz кокошки сега изгледаат во согласност со предреволуционерниот опис. Зборот "калико" се додава на името поради карактеристично боење на перјето.

Надворешноста на питовите Ориол

Знаците на расата Орел на кокошки се определуваат со следните основни карактеристики на петелот:

 • Карактеристики на расата на Орлов на кокошкиВисок раст - околу 60 см, широк случај на вертикална ориентација.
 • Средната глава е опремена со широка фронтална коска. На сртот постојат мали hillocks, меѓу кои се bristly пердуви. Силно свиткан моќен клун е прилично краток. Мали ушни лобуси се скриени од пердуви. Длабоко поставени очи се црвеникаво-килибар во боја. Суперцилијарните лакови се јасно обележани. Има мали црвени обетки. Птиците се одликува со присуство на тенкови и забележлива брада.
 • Вратот е долг со мала свиок. На раскрсницата на вратот со главата или во окципиталниот дел, отечените пердуви формираат сферичен шраф. Поблиску до рамената, вратот е густо покриен со пердуви, па затоа изгледа потенок отколку кај базата.
 • Малку конвексни заоблени гради.
 • Надната и стоечка опашка е средна должина. Се состои од убави пердуви. Горните пердуви малку се искачуваат над другите.
 • Нозете се моќни и долго. Широк бисери се покриени со сјајни жолти скали.

Од рускиот орлов петел неопходно е да се разликува германскиот, кој е помал, полесен во уставот и е опремен со директно клун.

Боење пердуви

Да се ​​одгледуваат знаци на пилешкото Орлов е разновидноста на бојата на перјето. Најпознатите се кокошки Орлов чанц. Петлите имаат светло-сива брада со додавање на црвена боја. Назад и на глава фрлија кафеаво-црвена нијанса. Практично целото тело е црно во боја со мали бели дамки. Кафеавата боја на крилјата исто така е разредена со бели импрегнации. Црните пердуви на крилјата даваат впечаток за мек бенд. Црната опашка е украсена со бела граница. Кокошките се полесни од мажите. Тие исто така имаат боја со униформни бели дамки. Во прилог на памучна боја, постојат и други сорти. На пример, птица се случува:

 • црвено-кафена и шарена, со темна брада и глава со црвеникава боја;
 • глинест или жолт;
 • махагони плескавица и црна шамија;
 • црвено-бела забележана.

Од особена забелешка е интересната бела монохроматска боја.

Предности и недостатоциКако и било која друга раса од живина, chintz кокошки имаат свои добрите и лошите страни за размножување дома.

Добрите

 1. Недостатоци на расата на питовите на ОрловПрекрасниот изглед му дава експресивност и уникалност на Орлов пилешко.
 2. Petushki се опремени со боречки квалитети, што е од интерес за гледање на животот во куќата.
 3. Возрасните имаат добра издржливост и се прилагодени на големи температурни разлики. За нив не се плашат ни врел ни тежок настин.
 4. Орловски се одликува со добра продуктивност на месото. Петлите може да достигнат 4,5 килограми. Кокошките исто така добиваат околу 3 кг жива тежина. Исклучителна за вкус месо наликува на игра.

Конс

И покрај фактот што орлите исто така брзаат во зима, прилично ниско производство на јајца (150 јајца годишно) го прави непотребно да се одгледуваат овие кокошки како кокошки за носење. Покрај тоа, пилешкото почнува да отекува доцна - со 7-8 месеци возраст. Кокошките во периодот на раст бараат посебна грижа, бидејќи тие не пердув добро. Преживувањето на младиот раст е ниско. Птиците бараат квалитетна сточна храна, што е карактеристично за чистокрвни претставници на птиците.

Препораки за содржината и хранењето

Како да ги задржите Орел расиКокошките треба постојана грижа, бидејќи тие полека растат и пердув. Тие треба топла и суво легло. На возрасните млади животни им треба слободен простор за движење и развој на мускулатурата. Како што се појавуваат пердувите, можете да ги разликувате идните кокошки и петлите. Пердувите се многу полесни кај кокошките. Како и сите други жители на кокошарник, orlovk неопходен пештера. За да се заштитат од зимски пирсинг ветрови, просторијата треба да биде изолирана. Со оглед на борбената природа на овие непријатни птици, тие треба да се чуваат одвоени од други раси, користејќи септи или кафези. Сокети во куќата треба кој се наоѓа на висина од 1 m од подот.

Внесувачите и алкохолистите се избираат на таков начин што се погодни за кратки и завиткани клунови. Песок, мали камења, минерални адитиви постојано се истураат во корпата за исхрана. Птиците треба висококвалитетна диета, која треба да се состои од коренови култури, житарици, млечни производи или готови комплексни мешавини. Ако ги нахраните со домашно мешани сточна храна, треба да додадете премики и минерални облекување. Постојано чиста вода во коритата - еден од условите за благосостојба на птиците.

Одгледување и селекција

Опис Орел раси на кокошкиИзборот на расата на питовите Ориол е прилично комплициран процес. За да се добие чистокрвни птици, неопходно е да се обрне внимание на растот на петелот и карактеристичниот состав на трупот. Чешлите мора да бидат од редовна форма, вратот налик на вратот е задолжителен на вратот. Жолта без пердуви нозе Тие се повикани да потврдат припадност на опишаната раса. Како резултат на премин, постои спојување на постојните карактеристики, па затоа треба да се изберат поединци, земајќи ги предвид сите главни параметри на расата, вклучувајќи ја и бојата. Но, дури и при изборот на птици со иста боја, кокошките може да се разликуваат од нивните родители. На пример, при преминување на шинцките кокошки, потомството може да биде темна боја. Таквиот млад раст треба да се отфрли.

За целите на размножување и размножување, не се препорачува да се користат јајца на млади кокошки кои достигнале возраст од 1 година. Подобро се вклопуваат две-годишни слоеви. Големи розова или крем јајца без видливи бракови се ставаат во инкубаторот. Во инкубаторот неопходно е строго да се следи температурниот режим.

Одгледување на чистокрвни кокошки станува профитабилен бизнис, кој се базира на продажба на јајца за одгледување потомци, кокошки или возрасни лица. Покрај тоа, сопствениците на фармите не се грижат само за практичните придобивки, туку и за естетскиот аспект на процесот на растење на убава птица.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Карактеристики на расата на кокошки СусексКарактеристики на расата на кокошки Сусекс
Несуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описиНесуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описи
Пик мајстор Греј: детален опис на расатаПик мајстор Греј: детален опис на расата
Ретки кокошки од раса од јајце-месо BarnevelderРетки кокошки од раса од јајце-месо Barnevelder
Карактеристики на расата на кинески свилено пилешкоКарактеристики на расата на кинески свилено пилешко
Содржина на раса на кокошки на ПавловСодржина на раса на кокошки на Павлов
Опис на расата на кокошките на АдлерОпис на расата на кокошките на Адлер
Фарм: пилешко лисичеФарм: пилешко лисиче
Кокошки-golosheyki - детален опис на расаКокошки-golosheyki - детален опис на раса
Раса на кокошки Плимут: опис, опис, содржинаРаса на кокошки Плимут: опис, опис, содржина
» » Птиците Орел се прекрасна руска раса
© 2022 AjLota.com