Карактеристики на расата на кокошки Сусекс

Кокошки со високо производство на јајцаНајстарата раса на кокошки Сасекс ужива голема популарност меѓу земјоделците. Пилешко Сасекс може да ги украсува сите двор, бидејќи тие имаат прекрасен изглед. Со своите екстериери го привлекуваат вниманието на не само аматерските земјоделци, туку и професионалните земјоделци од живина. Во прилог на светлиот изглед, овие птици, исто така, имаат високо производство на јајца, како и тендер и сочен вкус на месо. Многу гурманите преферираат месо од оваа раса на птици, бидејќи го има својот уникатен и уникатен вкус.

Името на пердувот беше дадено во чест на округот Сасекс, кој е во Велика Британија. Таму, овие спектакуларни и продуктивни птици за прв пат беа изнесени. Во Англија има и клубови во кои се собираат обожавателите на оваа необична раса на кокошки.

За одгледување на коцки од Сасекс, одгледувачи ги користеле следниве видови птици:

 • Корнски;
 • dorking;
 • orpington;
 • брахма;
 • cochin.

Сасекс раса на кокошки опис на изгледот

Бојата на косените на Сасекс може да варира:

 • бела;
 • калико;
 • порцелан;
 • жолто-кафеава;
 • сребро;
 • Колумбија (бела багажникот, црна опашка, на вратот црна боја во облик на ѓердан).

До денес, плановите за научниците да ги повлечат кокошите Сасекс со лаванда и кукавица боја.

Машки Сасекс раси се сосема масивен изглед, женските поединци изгледаат малку помали.

Опис на изгледот на петелот:

 1. Широката глава, сепак, е релативно мала во однос на телото.
 2. Пинк и прилично силен клун.
 3. Мал груб гребен со пет зглобови.
 4. Очите се црвени или портокали со импрегнации.
 5. Црвени earlobes и обетки.
 6. Масивен врат, средна должина, со добар пердув.
 7. Краток, прилично широк опашка.
 8. Високи сетови, кратки крилја.
 9. Телото е правоаголна во форма.
 10. Големи и моќни гради.
 11. Мускулна долна нога, со средна големина.
 12. Мека, дури и пердуви.

Опис на слоеви:

 1. Мала глава.
 2. Мал во големина чешел.
 3. Краток врат.
 4. Силни шепи.
 5. Деликатни, меки на допир пердуви (многу бела пената во долниот дел од телото).

Опис на природата на кокошки Сасекс

Пилешки СасексОва е трајни кокошки, добро толерирајќи ја студената сезона. Карактерот на овие убави птици е пријателски и во исто време доста горд. Тие не се агресивни кон децата и доброволно контактирајте со други птици. Претставниците на оваа раса лесно може да се наречат скроти. Тие имаат способност да го препознаат својот сопственик и да го следат на своите потпетици.

Содржина на кокошки Сусекс

Пилешки сусексОдгледувањето и одржувањето на овие птици е прилично едноставно. Меѓутоа, треба да се обезбедат сите неопходни услови за грижа за птиците. Ако внимателно ги следите и ги почитувате сите правила на грижа, тогаш младите пилиња брзо ќе се развиваат, слоевите ќе имаат висока продуктивност, а вкусот на месото од овие птици ќе биде незаборавно.

Пилешкото кокошарник треба да биде обемно, бидејќи коситеците Сасекс се големи. Nases, како и гнезда, исто така, мора да биде голем. Не е неопходно да се задржи во една кокошка куќа повеќе од половина лица.

Методот на чување птици мора да биде отворен. И, исто така, важно е да имате длабок легло што не треба да се менува.

За да се осигура дека месото од овие птици е уште поубаво, треба да обезбедат простор за слободен опсег. Птиците од оваа раса треба само да одат на прошетка.

Треба да се внимава да се обезбеди добро осветлување во кокошката. Само извелените кокошки имаат потреба од светлина и во текот на денот и ноќта. По неколку недели по раѓањето на кокошките, денот на светлината може постепено да се намалува. Осветлувањето е важен аспект не само за мали кокошки, туку и за возрасни слоеви. Ако е слаба, јајце-кокошките може значително да се влошат.

Не заборавајте за нивото на влажност и температура во просторијата. Овие моменти, исто така, бараат внимателно следење. И покрај фактот дека Сасекс е добро толериран со ладно време, ѕидовите во конакот сè уште треба да се изолираат.

Хранење на коцките од СасексЗа птиците кои се хранат неопходно е да се опремат специјални корита за исхрана и алкохоличари. Возрасни поединци најдобро се хранат со урамнотежена храна. Сепак, можно е да се хранат кокошки и мезокарп врз база на жито. Не заборавајте да додадете минерални додатоци.

Сасекс кокошкиКокошки се хранат сецкани жито, варени јајца и урда. Постепено, нивната исхрана додава зеленчук, зеленчук, како и трици и коски. По неколку месеци по раѓањето во исхраната на пилиња можете да додадете пченка.

Добро нахранети слоеви ќе донесат прилично голем број на јајца. Со соодветна исхрана, тежината на женката ќе биде повеќе од два килограми, а тежината на машкиот може да достигне четири килограми.

Одгледување кокошки Сасекс

Повеќето одгледувачи ја претпочитаат пилешка раса на Сасекс. Ова пердуво сочно и вкусно месо, кое содржи многу протеини, како и високо производство на јајца. За една година, една кокошка може да донесе околу двесте јајца. Просечната тежина на едно јајце, обично околу 60 грама.

Несушки се добри кокошки. Инстинктот на шрафирање кај кокошки е неверојатно добро развиен.

Пред да се здобијат со птици, потребно е внимателно да се прочита описот на расата. Најдобро е да се купат пилиња од доверливи добавувачи.

Недостатоците во екстериерот, кои се сметаат за брак, се:

 • светло боја на очите;
 • голем грб;
 • тело со триаголна форма;
 • назад назад;
 • тесни гради;
 • жолта метатарзала.

Кокошки со висок јајце-врскаВо одгледувањето на коцки од Сасекс нема ништо комплицирано. Пилешкото почнува да се носи од пет месеци. Во текот на летото, кокошките кои носат може да донесат кокошки неколку пати.

Пилињата имаат високи стапки на преживување и многу брзо добиваат тежина. За неколку месеци тие достигнаа смртоносна тежина.

Кокошките се сметаат за чистокрвни, кои имаат жолта боја. Полесно е во петлите отколку кај кокошките.

Предностите на пилешкото Сасекс вклучуваат:

 1. Мирно расположение.
 2. Недискриминирачки навики во исхраната.
 3. Некомплицирана содржина.
 4. Добра адаптибилност кон различни климатски услови.
 5. Голем инстинкт на инкубирање.
 6. Силен имунитет.
 7. Атрактивна надворешност.

Болести на кокошки Сасекс

Пилешки Сасекс се ретки болести. Меѓутоа, овие птици може да се ловат инфекции кои не се пропишани за вакцинација.

Пердувите не се имуни на паразитска инфестација. Со цел да се избегне ова, неопходно е навремено да се спречат и дезинфицираат просториите. И, исто така, неопходно е опремување на птиците со костими за капење, кои ќе бидат исполнети со пепел и песок.

За време на испирање, женските индивидуи се под стрес. За време на овој период им е потребна внимателна грижа и во квалитетна, урамнотежена исхрана.

Откако внимателно ги проучувале сите карактеристики, карактеристики и предности на расата, можете слободно да одберете да ги одгледувате коцките од Сасекс.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Најдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и сликаНајдобра раса на кокошки Месо на јајце насока: опис и слика
Најдобрите раси на декоративни кокошкиНајдобрите раси на декоративни кокошки
Несуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описиНесуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описи
Ретки кокошки од раса од јајце-месо BarnevelderРетки кокошки од раса од јајце-месо Barnevelder
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Карактеристики на расата на кинески свилено пилешкоКарактеристики на расата на кинески свилено пилешко
Која птица е синото јајцеКоја птица е синото јајце
Содржина на раса на кокошки на ПавловСодржина на раса на кокошки на Павлов
Кокошки Маран Опис и карактеристикиКокошки Маран Опис и карактеристики
Руски грстави раси на кокошки - описРуски грстави раси на кокошки - опис
» » Карактеристики на расата на кокошки Сусекс
© 2022 AjLota.com