Опис на расата на пилешко аморкс: нега и размножување

Како изгледа пилешкото Амрокс?Кога се одгледуваат живина, секој одгледувач размислува за стекнување на раси кои брзо ќе растат и ќе се развиваат. Птиците треба да се движат добро и да добијат тежина. Птиците Амрокс се меѓу продуктивните раси на птици. Ние ќе ги испитаме подетално овие домашни птици, нивната грижа и содржината.

Преглед и опис на расата

Пилешко од расата Амрокс меѓу одгледувачите на птици се многу популарни. Предците на овие домашни птици беа Плимутс шарени. Оваа раса беше успешно доведена до германските одгледувачи по внимателна и долга работа. Убави кокошки од оваа раса се убаво оставени низ целата година, и покрај тоа, тие се сметаат за месо. По одгледувањето на оваа раса, многу сопственици на приватни куќи почнаа да се стремат да ги земат во своето домаќинство. Ова се објаснува со едноставна грижа и висока продуктивност на птиците.

Птиците од расата АМРОК се одликува со оригиналната боја на перјето. Тие не се големи по големина и се однесуваат на раси на месо и јајца. Тие тешко се одгледуваат во индустриски услови. Обично тие се наоѓаат во приватни мали фарми, бидејќи имаат одлични продуктивни функции.

Кокошките исто така се разликуваат мирна природа, како одење по земја и не предизвикуваат никакви посебни проблеми за нивните сопственици. Поради нивната висока продуктивност, месост, тие носат добри приходи во приватно домаќинство.

Надворешни знаци

Опис на расаПосебна карактеристика во опишувањето на појавата на кокошки Amrox - боја со обележана пунџа. Секоја птица пердув е покриена со уредни ленти со црна и бела боја. Заедно, оваа боја создава многу пријатен изглед на птици. Пилешко се карактеризира со богати црни ленти, а петлите се сиви. Неуредната перја им дава волумен на птиците. Голема количина на пената ги спасува во студено време.

Морките на кокошките се црвени и имаат иста боја како и обетката со сртот. Петлите имаат чешли со обетки со импресивни големини. Кокошките имаат повеќе скромни големини. Нивните сртови се исправени со длабоки заби и добро развиени. Гроздовите од труп се големи и обемни, со заоблени гради и бучни колкови. На малку продолжен вратот седи мала глава. Шепите се пердувени жолти, како мал клун. Коските на расата се густи и прилично тешки, нозете се силни. Амоксите се одликува со меки опашки.

По тежина, пилешкото е инфериорен во однос на петлите. Тие тежат во опсег од 2,2-3,5 кг, и петли 3-4,5 кг. Одгледувачите, исто така, успеале да одгледуваат раса од џуџе од Амрокс, чија тежина не надминува 1,5 кг кај мажи и 1, 2 кг кај кокошки. Поради прекрасната перја, овие минијатурни птици се чини дека се најголеми.

Карактеристики

Главната карактеристика на пилешкото раса на Амрокс е нејзиното брзо прилагодување на условите за живот и добар сет на маса. Кокошките од оваа раса се високопродуктивни, за кои се популарни кај одгледувачите на живина. Тие се скромен за условите на притвор и се еластични. Овие надворешни убави кокошки можат да содржат дури и почетници земјоделци од живина. Сепак, и покрај леснотијата на грижата, тие треба да обезбедат нормални услови за притвор. На кокошки им е потребна нормална кокошка. Има одредени барања за тоа:

 • Amrox раса содржинарасата не ја толерира влагата;
 • во кокошарницата е неопходно да се обезбеди природна вентилација за да се избегне појава на мувла и вируси кои предизвикуваат болест;
 • подови мора редовно да се дезинфицираат, да се шири тресет на површината на подот или да се попрска со вар;
 • кокошки треба да имаат пристап до сува пепел измешана со песок, што ќе им овозможи, да се капне во таква мешавина за да се ослободи од паразити во перјата.

Со вистинската содржина, смртноста на оваа раса практично се елиминира. Не им треба многу простор за да ги задржат, па затоа често се одгледуваат не само во руралните области, туку и во градовите.

Продуктивност

Кокошките од оваа раса припаѓаат на претставниците мешана продуктивност. Тие се карактеризираат со добри резултати во производството на месо и јајца. Коковите Амрокс на која било возраст имаат добар опстанок. Губењето на младите животни е околу 5%, а кај возрасните до 3%.

Кокошки растат до еден и пол години од животот. Kurochki почнуваат да носат јајца по околу 5-6 месеци и oviposition продолжува во текот на годината. За 1 година од животот, возрасното пилешко може да уништи речиси 220 јајца со големи димензии. Тежината на ова јајце е 60 g со цврста и густа обвивка од светло-кафена боја. Во втората година од животот, производството на јајца на кокошки е малку намалено и даваат 200 јајца годишно.

Одржување и негаА соодветно опремена кокошка кокошарник, добро изолирана и осветлена, ќе помогне да се одржи здраво и продуктивно потомство. Се препорачува да се задржат птиците на длабоки постелници. Ова ќе овозможи да се одржи саканиот температурен режим оптимален за студената сезона.

Раса на кокошки Амрокс не е потребна посебна диета. Задачата на господарот на птиците е да им обезбеди избалансирана и свежа храна. Ова ќе помогне да се задржи нивната продуктивност висока. Се препорачува да се вклучат во исхраната на птици:

 • смалени коренски култури;
 • витаминско брашно или сено;
 • трева;
 • варен компир;
 • отпад од кујната и градината.

Младиот раст се препорачува да се хранат со варени сецкани јајца. Тие се одлични при јадењето варени јајца отежнати со гриз. Околу една недела подоцна во менито на младите почнуваат да додаваат сецкани зелени. отпад од месо и риба, млечни производи. Бидејќи расата брзо расте, се препорачува да се додаде во исхраната:

 • масло од црн дроб треска;
 • витамински додатоци;
 • минерална исхрана.

Храна АмрокВисококвалитетната и разновидна храна во исхраната на младите животни ќе им помогне на кокошките да растат побрзо, а сопствениците ќе добијат добар профит од ова. Сепак, исхраната на кокошки треба да биде умерена, бидејќи тие можат да развијат дебелина.

Кај возрасни птици, малку поинаква исхрана. Тие главно се даваат жито, но тие исто така мора да ги хранат со билки и зеленчук. Се препорачува да се мешаат протеините од животинско потекло во добиточната храна на птиците. Најчесто им даваат кокошки на месо и коски од кокошки, а исто така додадете школка со јајца. Ова треба да се прави редовно и постојано, така што калциумот ги зајакнува коските на птиците и помага да се подобри варењето. Правилната исхрана ќе придонесе за брзиот раст на птиците. Кокошките ќе бидат добро пренесени, а месото од птици ќе стане вкусно и сочно.

Во жешки летни денови, апетитот на возрасните се намалува, бидејќи се чувствуваат лошо од топлината. Слабата апетит во голема мера влијае на здравјето и продуктивноста на кокошките. Искусни земјоделци од живина се советуваат да создадат одличен агол за птиците, за да можат да се одморат од топлината. Исто така е неопходно да се следи свежината на водата во чиниите за вода.

Репродукција

Пилешко АмоксВозрасни кокошки од расата АМРОКС покажаа дека се добри кокошки и кокошки. Тие се репродуцираат добро, така што нема потреба да се купат кокошки годишно. Кокошките за поставување можат да инкубираат јајца независно, со висок процент на испирање. Младите кокошки се одлични во справувањето со одговорностите на нивната млада мајка и по инкубацијата продолжуваат да се грижат за младите потомци.

Ако не постои желба да се постават јајца под кокошката, тогаш можете да користите електричен инкубатор и да поставите јајца таму. Околу 80% излез од 100% се става во инкубаторот за јајца. Кокошките се раѓаат со тежина од околу 40 грама. За да се навикнат на новото живеалиште им треба време. Ова трае 10-12 часа, по што тие може да се хранат и напои. Потоа тие треба да бидат сместени во друго живеалиште, кога се родени со помош на инкубатор.

На првиот ден од животот на младите пожелно е да се подели по пол, затоа што е подобро да се содржат муски одделно. Посебна карактеристика на кокошки е потемна перја и светли точки во главата. Во првите три дена од животот животните треба да креираат круг-часовно осветлување. Потоа може постепено да се намалува секој ден за 2 часа, но максималното време се намалува на 6 часа. Доброто осветлување ќе промовира активен раст и добар апетит за младите животни.

Голема улога ја има чистотата на содржината, така што бактериите не се размножуваат под нови услови. Одржување на чистотата во колибри и канти за полнење, дневна замена на легло ќе помогне да се зачува здравјето на потомството.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Гуска на италијанската раса: историја, изглед, карактеристикиГуска на италијанската раса: историја, изглед, карактеристики
Опис на расата на австралиските кокошкиОпис на расата на австралиските кокошки
Карактеристики на расата на кокошки СусексКарактеристики на расата на кокошки Сусекс
Најдобрите раси на декоративни кокошкиНајдобрите раси на декоративни кокошки
Ретки кокошки од раса од јајце-месо BarnevelderРетки кокошки од раса од јајце-месо Barnevelder
Кокошки кокошки: хранење, нега и условиКокошки кокошки: хранење, нега и услови
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Птиците Орел се прекрасна руска расаПтиците Орел се прекрасна руска раса
Карактеристики на расата на кинески свилено пилешкоКарактеристики на расата на кинески свилено пилешко
Видови на Araucan кокошкиВидови на Araucan кокошки
» » Опис на расата на пилешко аморкс: нега и размножување
© 2022 AjLota.com