Ретки кокошки од раса од јајце-месо Barnevelder

Боја пилешка раса BarnevelderРасата потекнува од Холандија, каде што била стекната пред повеќе од 100 години. Освен нивните квалитети на месо и способноста за редовно замавнување, овие кокошки се одликува со луксузни обоени перја, па затоа се одгледуваат за декоративни цели.

Првичната цел во одгледувањето на расата била да се добијат јајца со темно кафеава школка, бидејќи нивната вредност на пазарот била поголема. Но, до крај да се реши оваа задача на одгледувачи и тоа не беше можно.

Општи информации

Пилешко Barnedelder носат јајца со беж нијанса и потемни. Сепак, стандардот и описот беа усвоени во 1910 година.

 • Што изгледаат кокошките Barnevelder?Птиците од оваа раса не покажуваат агресивност без оглед на полот, имаат мирна природа.
 • Во одржувањето скромен, јадете секаква храна, одржувајте добро поставување јајце дури и во зимските месеци.
 • Таа е погодна за затворена и бесплатна содржина. Вториот е дури и поповолен, бидејќи со недостаток на движење кај кокошките може да започне мускулна атрофија на екстремитетите.
 • Бидејќи тоа е голема птица, таа не лета добро. Кога се чува во затворена просторија, нема потреба да се направи висока ограда.
 • Боење пердуви кафеави со црвен претекување, секој пердув има двојно Ивица на темна боја, што создава ефект на чипка. Подоцна, беше даден опис на птици од други бои, со бели, црни, сини пердувести рабови.

Стандардна надворешност на расата

Ако размислиме пилешко одгледувач, описот на изгледот е како што следува:

 • Која е особеноста на расата на кокошкиТелото е големо, моќно;
 • широки гради;
 • грбот на мажите е исправен, женките малку покачени;
 • крилјата слабо развиени, цврсто притиснати на телото;
 • мускулни силни нозе, особено во петлите;
 • шепи голи, жолта боја;
 • клун краток, жолта;
 • заоблена брада;
 • сртот мал, со 4-6 заби;
 • обетки се издолжени;
 • очите се портокалово-црвени;
 • Пердуви се мазни, средна должина.

Опис на надворешните недостатоци: премногу тесен, или прекумерно тело, краток и тесен грб и граден кош, перја на шепите, малку пернат рамен опаш. Ако овие кокошки се воведени за да се добијат јајца и месо, надворешните податоци не се од особена важност. Инаку, ако се купени за украсни цели - во овој случај вреди да се изберат примероците кои целосно одговараат на расата.

Продуктивни квалитети

Расата на пилешко месо може да се користи и за месо и јајца. Поголемите петли достигнуваат маса од 3-3,5 килограми, кокошките тежат 2,5-2,8 килограми. Вкусот на месото е одличен, има деликатна текстура. Растот кај кокошките е многу брз, коковите од оваа раса генерално добиваат тежина добро. Тие не треба посебна храна. Во храната, тие се скромен и ако се чуваат на слободен роаминг - тие самите лесно се наоѓаат половина од дневниот оброк.

Јајцата на копитарите започнуваат на 7-8 месеци, што се смета за задоцнежен датум. Но, овие кокошки се прекрасни мајки и тие земаат да инкубираат јајца дури и на кокошки на другите луѓе, ако кокошките ги оставиле. Со оваа раса на кокошки не ви е потребен инкубатор. Плодноста на јајцата е близу до 100%, кокошките речиси не умираат од болести и растат здраво. Поставувањето на јајца на еден слој може да достигне до 200 т јајца годишно, просечната тежина на јајце е 70 г., што е многу голема големина.

Бебињата при раѓање имаат тежина од 40 грама. и многу брзо го зголемува. Нивната пената може да биде од различни бои, и светлина, крем и црна боја. Наскоро, пената почнува да се заменува со пенкало со просечна брзина. За да не го намалат имунитетот на пилиња, треба да обезбедат:

 • Чиста и топла соба со температура од + 30 ° C, која може постепено да се намалува додека растат. Ќелијата мора да се чисти редовно.
 • Добро се хранат со висока содржина на протеини. Како адитиви одат зеленчук и зеленчук.
 • Потребни вакцинации и витамински комплекси за зголемување на отпорноста кон болести.

Карактеристики на содржината

Опис на расата на пилешкото BarnevelderОвие кокошки преферираат простор, тие сакаат да копаат во земјата, добиваат црви и други животни од таму. Ако сакате да ги поглезите, им нудиме зеленчук и пченка - ова ќе биде добар витамински додаток.

Пилешкото месо може да се чува во заеднички двор, заедно со гуски, патки, мисирки и друга живина. Тие не се снутни, но понекогаш можат да застанат за себе. Сметајќи дека доброволно јадат "дива" храна, Холанѓаните имаат зголемен ризик од хелминтијаза. Ова мора да се земе во предвид и периодично да се спроведе deworming. Ако е можно, организирајте го падините подалеку од коцки за ѓубриво.

Студењата и мразовите на кокошки од оваа раса добро се поднесуваат под услов тие да се чуваат во затворена живина без одење, под услов да има топол легло. Во спротивно, Холанѓаните можат да ги замрзнат своите шепи.

Возрасна пилешка исхранаКоличината на храна што се консумира дневно за овие птици не се смета за голема, што не ги спречува да се здобијат со тежина добро. И ова е нивната несомнена предност. Кога ја подготвуваме нивната исхрана Потребно е да се земат предвид истите барања како и за другите меса.

Основа на исхрана е жито од пченица, јачмен и други житни култури. Се дава како сува мешавина во текот на годината. Во текот на летото, на кокошки им се дава свежа трева, блузи и друга зелена сточна храна. Во зима, зелените се заменуваат со суша или гранулирана трева. Зеленчукот за пилешко месо, исто така, им дава на целата година. Од нив, кокошките кои носат ги добиваат јаглени хидрати, микроелементи, витамини и влакна што им се потребни. Во зима, одржувањето на зеленчукот во исхраната се зголемува.

За да не падне јајцето. на кокошки им се потребни разни додатоци. Ова минерални додатоци во форма на креда или мелени школки, рибино масло, се хранат drozhzhi.Togda птици ќе се врши без да се загрозат нивното здравје. Улогата на хранење е особено важна во зима и пролет, кога храната е слаба со витамини.

Болести, превиткување

Карактеристики на расата на кокошкиПроблеми со содржината на оваа холандска раса може да се сметаат за проблеми со зглобовите, нападите на паразити, појавата на авитаминизирање и канибализам. Сите од нив до одреден степен се испровоцирани од неточни содржини. Затоа, правилно се грижат за птица, може да се избегне нивните големи болести.

Стадо кокошки од оваа раса се обновува за две години, причината за ова е намалувањето на производството на јајца. Во тоа време сопственикот, како по правило, веќе е млад.

Минуваат пердувит на холандски двапати годишно и трае два месеци. Во овој период, кокошките престануваат да носат јајца. Ова се случува со почетокот на студеното време и со доаѓањето на топлина во пролетта. Ако листот се задржува и ќе се појави во зимските месеци, птицата може да замрзне.

Предности на расата

Сумирајќи, можеме да кажеме дека овие кокошки, ретка раса, може да се смета за достојна алтернатива на домашната живина, како што се сребрените кокошки на Сасекс, Ориол или Адлер.

Холандија е речиси и да нема проблеми, ќе имаат многу предности. Тие се скромен, Харди, се произведуваат голем број на големи јајца и вкусна месо, имаат атрактивен изглед, кокошки се изведат, елиминирање на потребата да се купи inkubator.Esli стави слоеви на шрафирање, истовремено може да добие до 100 здрави одгледување кокошки. Единствениот услов во овој случај - да им се обезбеди со комплетна храна и посебна просторија.

Видови слични на Barnedelder

Домашно кокошкиАко поради некоја причина не можете купи раса на пилешко месо, можете да погледнете во слични, попристапни раси на кокошки. Овие можат да бидат курвини, Кривеекур, Араукана, Амрокс. Сите овие птици имаат големи димензии, одлично производство на јајца и декоративни перја.

Како месојади сметаат сите исти Орел и Адлер сребро кокошки, Сасекс. Сите имаат добро здравје, високо јајце-врска и даде вкусно месо. Покрај тоа, домашните меса се идеално прилагодени на нашата клима.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Гуска на италијанската раса: историја, изглед, карактеристикиГуска на италијанската раса: историја, изглед, карактеристики
Одгледување кокошки дома. Совети за почетнициОдгледување кокошки дома. Совети за почетници
Најдобри јајца раси за кокошки за поставувањеНајдобри јајца раси за кокошки за поставување
Карактеристики на расата на кокошки СусексКарактеристики на расата на кокошки Сусекс
Најдобрите раси на декоративни кокошкиНајдобрите раси на декоративни кокошки
Пик мајстор Греј: карактеристики, опис на крстот и сликаПик мајстор Греј: карактеристики, опис на крстот и слика
Несуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описиНесуски: името на расите на кокошки, со фотографии и описи
Кокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоциКокошки Херкулес: карактеристики на раса, предности и недостатоци
Москва црна раса на кокошки: описМосква црна раса на кокошки: опис
Видови на Araucan кокошкиВидови на Araucan кокошки
» » Ретки кокошки од раса од јајце-месо Barnevelder
© 2022 AjLota.com